Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gcf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα μου απάντησαν ότι επειδή εμπλέκονται και ενδιάμεσοι πάροχοι δεν είναι στον απόλυτο έλεγχό τους και μερικές φορές συμβαίνει πέρα από τις δυνάμεις τους.
    Για τον λόγο αυτό, εγώ έκανα την αρχική μου ερώτηση,
    για να πάρουμε το πρόβλημα από την αρχή,
    Ρώτησα τον xakou, που ξεκίνησε το νήμα αυτό, για να ξεκινήσουμε από τον αρχικό πάροχο δηλαδή,
    αλλά ο xakou δεν απάντησε μέχρι τώρα και κάποιο άλλο μέλος , άρχισε να γράφει τα δικά του και χάλασε η αναζήτηση.

  2. #17
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgep138 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τον λόγο αυτό, εγώ έκανα την αρχική μου ερώτηση,
    για να πάρουμε το πρόβλημα από την αρχή,
    Ρώτησα τον xakou, που ξεκίνησε το νήμα αυτό, για να ξεκινήσουμε από τον αρχικό πάροχο δηλαδή,
    αλλά ο xakou δεν απάντησε μέχρι τώρα και κάποιο άλλο μέλος , άρχισε να γράφει τα δικά του και χάλασε η αναζήτηση.

    Παράκληση, μην το συνεχίζεις!
    Εάν δεν έχεις να απαντήσεις τίποτα για το πρόβλημα, άστο. Σου είπα sorry που σου απάντησα, μην ασχολείσαι άλλο
    με εμένα please!



    Στο θέμα:
    Απάντησαν στο ticket από την Callingcredit!
    Dear customer,

    We always send the correct caller ID but we cannot guarantee all our suppliers do the same.Unfortunately there is not much we can do about this.
    We apologize for any inconvenience caused.

    Kind regards,
    Customer service


    Ουδέν σχόλιο.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δυστυχώς έχουν δίκιο στην απάντησή τους. Κρίνω πως το «πρόβλημα*» μάλλον είναι του παρόχου που υποδέχεται την κλήση. Κι εξηγώ...

    Στις παρακάτω δοκιμές καλώ μέσω myvoiptraffic.com (εννοείται με ταυτοποιημένο νούμερο)
    • κλήση σε σταθερό τηλέφωνο παρόχου Forthnet. CallerID ΟΚ
    • κλήση σε κινητό τηλέφωνο παρόχου Cosmote. NO CallerID
    • κλήση σε σταθρό τηλέφωνο παρόχου Cosmote. CallerID ΟΚ
    • κλήση σε κινητό τηλέφωνο παρόχου Cosmote με CallerID Αγγλίας**. CallerID ΟΚ


    * maybe it's not a bug, but a feature. Ειδικά αν αυξήθηκε πολύ το ποσοστό χρήσης παρόχων τύπου Delmont. Κάτι που μάλλον ταιριάζει και από τα πειράματα παραπάνω, ειδικά με το αποτέλεσμα στο 4 bullet.
    ** έχω κι έναν αγγλικό αριθμό που έχω ταυτοποιήσει για να καλώ και να φαίνεται το σωστό CallerID του αγγλικού αριθμού

    Όποιος μπορεί ας κάνει επιπλέον πειραματισμούς με άλλα δίκτυα κι ας καταθέσει τα αποτελέσματα μήπως και βγάλουμε κανένα πιο συγκεκριμένο μοτίβο. Προς το παρόν φαίνεται ότι η Cosmote «κόβει» την πληροφορία CallerID αν περιέχει ελληνικό αριθμό όταν δεν της «έρχεται» η κλήση από συγκεκριμένο/ους παρόχους. Κάτι που δεν ξέρω κατά πόσο είναι μέσα στα κανονιστικά πλαίσια....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tony_Ts : 15-04-21 στις 17:49.

  4. #19
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εγώ απλά "καταλαβαίνω" την απάντησή τους.
    Από το "We always send the correct caller ID but we cannot guarantee all our suppliers do the same" καταλαβαίνω ότι κάποιος supplier τους
    - ίσως ο πάροχος που δέχεται την κλήση - δεν στέλνει το σωστό Caller ID, αλλά είναι ο supplier TOΥΣ, δεν είναι δικός μου, οπότε ποιος φταίει, εγώ;
    Μου θυμίζει αυτό που σου έλεγαν/λεν όλοι οι Ελληνικοί πάροχοι όταν έχεις βλάβη στην γραμμή σου και δεν έχει να κάνει με αυτούς: Φταίει ο ΟΤΕ...
    Εγώ την callingcredit πληρώνω, το τι κάνει με τους προμηθευτές της είναι δική της δουλειά, εγώ θέλω απλά την υπηρεσία να δουλεύει. Βέβαια, με το
    ποσό που δίνουμε, μπορεί κάποιος να πει, "τι περιμένεις ρε φίλε, με 0.006€ το λεπτό", ίσως και σε κάποια "ψιλά γράμματα" που έχουν οι όροι που
    υποτίθεται έχουμε συμφωνήσει να γράφει ότι δεν εγγυώνται αυτή την υπηρεσία, αλλά ξαναλέω, αυτή την υπηρεσία πουλάς στην σελίδα σου, υποστήριξέ την.

    Στο ψαχνό τώρα, σε όποιες δοκιμές έχω κάνει, έχω δει το δεύτερο που γράφεις και δεν έχω Caller ID σε 6-7 από τις 10 κλήσεις, όταν το
    Caller ID που έχω επιλέξει να στείλω, είναι τα σταθερά μου (συγκεκριμένα αριθμοί από VoIP provider - Omnivoice). Όταν επιλέξω Caller ID το
    κινητό μου (Cosmote), έχω πάντα. Όταν επιλέξω Caller ID το 2o κινητό μου (Vodafone), έχω πάντα.
    Το ίδιο και αν καλέσω σε αριθμό Vodafone κινητό.
    Όταν καλέσω σε σταθερό Cosmote, από οποιονδήποτε αριθμό μου, έχω πάντα.
    Όταν καλέσω σε σταθερό VoIP Omnivoice, από οποιονδήποτε αριθμό μου, έχω πάντα.

    Επειδή έχω εγκατεστημένη και την εφαρμογή τους στο Laptop μου, έκανα και από εκεί τις ίδιες δοκιμές. Σημείωση ότι στην
    εφαρμογή, έχεις την δυνατότητα από τις ρυθμίσεις, να επιλέξεις όποιον θέλεις από τους πιστοποιημένους αριθμούς σου. Αποτέλεσμα το ίδιο.
    Οι δοκιμές θα συνεχιστούν.

    Update 16/4:
    Από τις 08:00 περίπου μέχρι 09:10 που έκανα τουλάχιστον 30 κλήσεις σε κινητό, και τις 30 φορές υπήρχε σωστό Caller ID.
    Οι δοκιμές θα συνεχιστούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nrevenides : 16-04-21 στις 09:20.

  5. #20
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    102
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Νεότερο update 27/05/21
    Δεν έχει αλλάξει τίποτα, CID βγάζει όποτε θέλει, ευτυχώς κάτι άσχετους αριθμούς κινητών, τους εμφανίζει σπάνια.

  6. #21
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Προφανως χρησιμοποιουν διαφορετικα καναλια καθε φορά, καποια περνανε το clid καποια οχι.
    Ο παροχος που δεχεται την κληση δεν κανει τιποτε. Απλα πετανε τη μπαλα στην εξεδρα.
    Οτι πληρωνεις παιρνεις

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας