Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2021
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας.
    Πριν λίγους μήνες έβλεπα αρκετές κάρτες σε προσιτές τιμές σε διάφορα εμπορικά σάιτ. Από τα Χριστούγεννα περίπου και μετά δεν βλέπω πολλές διαθέσιμες και οι τιμές τους είναι στα ύψη. Θα φτιάξει αυτό;

  2. #2
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.161
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μέσα στο 21, μάλλον απίθανο...
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Δες τα βίντεο από ltt και θα καταλάβεις τι γίνεται.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.008
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νησιώτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Πριν λίγους μήνες έβλεπα αρκετές κάρτες σε προσιτές τιμές σε διάφορα εμπορικά σάιτ. Από τα Χριστούγεννα περίπου και μετά δεν βλέπω πολλές διαθέσιμες και οι τιμές τους είναι στα ύψη. Θα φτιάξει αυτό;
    η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί όταν θα σταματήσει αυτή η παράνοια με τα κρυπτονομίσματα γίνεται κατασπατάληση ενέργειας.
    Πλέον δεν υπολογίζουν τους gamers αλλά πάνε στις εταιρείες κρυπτονομισμάτων. Που θα πάει όμως θα γυρίσει ο τροχός.
    Δες το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβεις.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αυτό είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.
    Είναι πολλοί οι παράγοντες, ήρθε και το covid...
    Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα, μαμώ το JIT delivery, και τις σύγχρονες (ρηχές) εφοδιαστικές αλυσίδες τους.
    Ναι υπάρχει το mining (και ναι, όντως οι miners αγοράζουν gpu με την παλέτα), και οι scalpers,
    υπάρχει και έλλειψη από capacity στα waffers (ειδικά στα σύγχρονα nodes),
    ζητάνε σιλικόνη και οι κονσόλες νέας γενεάς (και άπειρα socs/ram τα τηλέφωνα),
    αλλά, επιπλέον, λόγω μιας σειράς προβλημάτων (και κακό προγραμματισμό/προβλέψεις σε παραγωγή & πρώτες ύλες)
    μεγάλη σειρά από ολοκληρωμένα/controllers και βασικά εξαρτήματα
    είναι back-order με lead time μηνών.
    Και οι τιμές τους, όταν υπάρχουν, είναι * 10.
    Όταν η αυτοκινητοβιομηχανία κλείνει γραμμές παραγωγής γιατί δεν έχει τα socs για τα "έξυπνα"
    ρημάδια της το πρόβλημα είναι πολύ ευρύτερο από το ότι απλώς "στέγνωσε η αγορά από gpu".
    Θα ομαλοποιηθεί κάποια στιγμή (σε 3 τέρμινα).
    Ευτυχώς η 970 μου ακόμα δεν παρέδωσε το πνεύμα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η κατάσταση θα ομαλοποιηθεί όταν θα σταματήσει αυτή η παράνοια με τα κρυπτονομίσματα γίνεται κατασπατάληση ενέργειας.
    Με κάρτες γραφικών; Δεν θα έλεγα πως χρησιμοποιείται και πολλή ενέργεια. Ενώ δηλαδή το gaming δεν είναι κατασπατάληση;

    Όσο για τις κάρτες γραφικών, άκουσα πως η intel θα διαφοροποιήσει αυτές για gaming και εκείνες για mining και έτσι θα πέσει πάλι η τιμή τους. Δεν νομίζω μέσα στο 21 να γίνει αυτό.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάρτες γραφικών; Δεν θα έλεγα πως χρησιμοποιείται και πολλή ενέργεια. Ενώ δηλαδή το gaming δεν είναι κατασπατάληση;

    Όσο για τις κάρτες γραφικών, άκουσα πως η intel θα διαφοροποιήσει αυτές για gaming και εκείνες για mining και έτσι θα πέσει πάλι η τιμή τους. Δεν νομίζω μέσα στο 21 να γίνει αυτό.
    Το proof of stake είναι απλά παράνοια εδώ και πολλά χρόνια που απλά έχει φανεί σαν πρόβλημα λόγω της γεωμετρικής καμπής που ακολουθεί. Επίσης, ουσιαστικά έχει παραβιάσει τον αρχικό σκοπό της αποκέντρωσης. Αν πάρεις την ενέργεια (έστω και πράσινη) που καταναλώνουν σε παγκόσμια κλίμακα θα μπορούσες σχεδόν να τρέξεις μια μεγαλούπολη στον αναπτυγμένο κόσμο.

    Κατά τα άλλα δεν έχεις άδικο για τις θερμάστρες που έχουμε για διασκέδαση που αντιμετωπίζουμε με aircondition κτλ κτλ. Πιστεύω ότι έχει τελματώσει η κατάσταση.

    Ίσως είμαι biased αλλά δεν βλέπω σύγκριση μεταξύ των δύο. Τουλάχιστον τα παιχνίδια προσφέρουν διασκέδαση; Η τεχνολογία έχει αποδειχθεί. Τι ακριβώς κάνουμε τώρα με τα κρυπτονομίσματα;

  8. #8
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είμαι biased αλλά δεν βλέπω σύγκριση μεταξύ των δύο. Τουλάχιστον τα παιχνίδια προσφέρουν διασκέδαση; Η τεχνολογία έχει αποδειχθεί. Τι ακριβώς κάνουμε τώρα με τα κρυπτονομίσματα;
    Τα κρυπτονομίσματα δεν σου προσφέρουν διασκέδαση αλλά κίνητρο για να τα προστατέψεις. Και προστατεύοντάς τα βοηθάς στο κοινό καλό! Στο να λειτουργήσουν. Τώρα το πόσο βοηθάει ένα κρυπτονόμισμα είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Οι no-coiners/haters το λένε σπατάλη.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.055
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κρυπτονομίσματα δεν σου προσφέρουν διασκέδαση αλλά κίνητρο για να τα προστατέψεις. Και προστατεύοντάς τα βοηθάς στο κοινό καλό! Στο να λειτουργήσουν. Τώρα το πόσο βοηθάει ένα κρυπτονόμισμα είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Οι no-coiners/haters το λένε σπατάλη.
    Άκου, επειδή έχω διαβάσει για το θέμα και την προέλευση του και για την αξία και λειτουργία του νομίσματος, κάτι που πολλοί non-haters δεν έχουν, τόση ενέργεια σε speculative asset δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται.

    Όπως και να έχει, αναρωτιέμαι πόσοι κάτοχοι με δικό τους wallet συμμετέχουν στο hashing απευθείας για να μπορώ να χρησιμοποιήσω την λέξη προστασία. Γιατί όλοι όσοι έχουν πχ coinbase σίγουρα ούτε ξέρουν τι ακριβώς έχουν στην κατοχή τους. Γενικώς η αποκέντρωση έχει πάει περίπατο.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω επωφεληθεί σε κάποιο βαθμό. Αλλά αυτό επίσης δεν σημαίνει ότι δεν αναγνωρίζω την ανθρώπινη βλακεία σε ένα κατά τα άλλα εξαιρετικό τεχνολογικό εργαλείο (στην αρχή του τουλάχιστον). Δεν θεωρώ τον εαυτό μου hater. Απλά βρίσκω λαθος αυτό που γίνεται στα πλαίσια ποσών άλλων πραγμάτων και το περιβαντολογικο.

    Αν θες να κάνουμε ένα Σπλιτ.


    Για το θέμα του νήματος, τώρα με το πλοίο που έχει κολλήσει στο Σουέζ, θα πέσει ακόμα περισσότερο γέλιο σε διαθεσιμότητα καρτών γραφικών μεταξύ άλλων.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τόση ενέργεια σε speculative asset δεν ξέρω πως αλλιώς λέγεται.
    Δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το ότι κάποιο νόμισμα είναι speculative asset και το ότι σπαταλάει ένα ποσό ενέργειας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και να έχει, αναρωτιέμαι πόσοι κάτοχοι με δικό τους wallet συμμετέχουν στο hashing απευθείας για να μπορώ να χρησιμοποιήσω την λέξη προστασία.
    Πάλι δεν σε καταλαβαίνω, υποθέτοντας πως γνωρίζεις πως δουλεύει (το proof of work). Για ποιο λόγο ένας κάτοχος wallet να συμμετέχει στο hashing, όταν αυτό το κάνουν όσοι έχουν τον κατάλληλο εξοπλισμό για το δικό τους κέρδος; (και για των άλλων άμεσα, εξού και το κοινό καλό)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θεωρώ τον εαυτό μου hater. Απλά βρίσκω λαθος αυτό που γίνεται στα πλαίσια ποσών άλλων πραγμάτων και το περιβαντολογικο.
    Πράγματι, οτιδήποτε "κακό" περιπλέκεται με την ανθρώπινη απληστεία, δεν έχει καλά αποτελέσματα. Αν το ψάξεις όμως θα δεις πως υπάρχουν και environmental friendly miners που πίστεψέ με δεν είναι λίγοι.

    Επειδή αν συνεχίσουμε αυτή τη συζήτηση εδώ θα θεωρηθεί off-topic, αν θέλεις να απαντήσεις σε αυτό το μήνυμα κάντο quote εδώ: Cryptocurrencies και Blockchain

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας