Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    27-03-2021
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους.
    Υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποια ενότητα με οδηγούς για διάφορα πράγματα. Δεν έχω εμπειρία όμως στο σάιτ και δυσκολεύομαι λίγο. Αν μου υποδείξετε κάποιον σύνδεσμο ίσως να μην χρειάζεται και το θέμα που άνοιξα. Αλλιώς μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πολυ γενικα...
    Για να κανεις root θα χρειαστει να βαλεις το supersu (ή το magisk) μεσω custom recovery, γιατι με το κανονικο recovery δεν θα σε αφησει.
    Πριν απο αυτο, θα χρειαστει να εγκαταστησεις μια custom recovery που να ειναι συμβατη με το κινητο σου, πχ την twrp.
    Πριν απο αυτο, για να σε αφησει το τηλεφωνο να την εγκαταστησεις, θα χρειαστει να εχεις ξεκλειδωτο τον bootloader του και αυτο μπορεις να το κανεις στελνοντας mail στη xiaomi και ζητωντας τον κωδικο για το ξεκλειδωμα.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αυτά ισχύουν σε γενικές γραμμές, αλλά παίζει ρόλο και το ακριβές μοντέλο για πιο συγκεκριμένες πληροφορίες. Εδώ πάντως θα βρεις πιθανότατα ότι χρειάζεται:
    https://xiaomi-miui.gr/community/ind...arthones-PADs/

  4. #4
    Εγγραφή
    27-03-2021
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ κύριοι. Το Redminote 8 Pro έχω. Δεν ξέρω τι είναι το custom recovery και δεν μπόρεσα να κατανοήσω τι είπες Τζιμ. Κι αυτά τα άλλα που έγραψες είναι μάλλον εφαρμογές από το play store;
    αλλά τέλος πάντων μη σας κουράζω άλλο, θα διαβάσω το σύνδεσμο που μου έδωσες Zaxus και μετά θα ξαναρωτήσω (δεν παίζει δηλαδή να τα καταλάβω με τη μία. Με ξέρω)

  5. #5
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Οχι, το custom recovery δεν μπαινει απο καμια εφαρμογη του store. Θελει να μπλεχτεις με fastboot και adb για να το εγκαταστησεις. Μην βαλεις καμια σαπια εφαρμογη απο το store που να υποσχεται διαφορα και κολλησεις τιποτα!
    ديميتريس

  6. #6
    Εγγραφή
    27-03-2021
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, το custom recovery δεν μπαινει απο καμια εφαρμογη του store. Θελει να μπλεχτεις με fastboot και adb για να το εγκαταστησεις. Μην βαλεις καμια σαπια εφαρμογη απο το store που να υποσχεται διαφορα και κολλησεις τιποτα!
    Η επόμενή μου ερώτηση είναι:

    Είναι λογική ή παράλογη αξίωσή μου ότι θα βοηθούσες βήμα βήμα από δω. όχι αποκλειστικά εσύ δηαδή, κάποιος άλλος θα πρόσθετε μια άλλη πληροφορία και κάπως θα συμπληρώνονταν ο οδηγός (ας το πούμε έτσι).


    Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν λειτουργώ καλά άμα νιώθω μόνος. Άμα έχω κάποιον που θα μου πει "Τώρα, κάνε λογαριασμό στην Xiaomi" θα τα βρω τα βήματα και θα το κάνω.
    Συνηθίζεται κάτι τέτοιο εδώ μέσα;

  7. #7
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.330
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αφου ξεκλειδωσεις τον bootloader, που δεν ξερω πως γινεται μιας και το μοναδικο xiaomi που χρειαστηκε να κανω root κλπ ηταν λιγο παλιο και με ξεκλειδωτο bootloader απο τη μανα του, πας εδω, κατεβαζεις την twrp που ειναι για το κινητο σου και την κανεις εγκατασταση με τις οδηγιες που λεει. Η twrp ειναι custom recovery.
    https://twrp.me/xiaomi/xiaomiredminote8pro.html

    Οταν καταφερεις αυτο, που ειναι και το πιο σημαντικο βημα, η εγκατασταση του root ειναι γελοια απο εκει μεσα.

    ---edit
    Και ενα ακομα howto για twrp και root με magisk εδω. Ομολογω πως το κομματι με το Disable DM-Verity ForceEncrypt.zip το βλεπω πρωτη φορα.
    https://www.gizmochina.com/2020/01/2...-install-twrp/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jim_p : 30-03-21 στις 08:44.
    ديميتريس

  8. #8
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.436
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου ξεκλειδωσεις τον bootloader, που δεν ξερω πως γινεται μιας και το μοναδικο xiaomi που χρειαστηκε να κανω root κλπ ηταν λιγο παλιο και με ξεκλειδωτο bootloader απο τη μανα του, πας εδω, κατεβαζεις την twrp που ειναι για το κινητο σου και την κανεις εγκατασταση με τις οδηγιες που λεει. Η twrp ειναι custom recovery.
    https://twrp.me/xiaomi/xiaomiredminote8pro.html
    Τα xiaomi, αν και ξεκλειδώνουν εύκολα, έχουν - δυστυχώς - μία εντελώς περιττή διαδικασία για να το κάνεις αυτό, καθώς και χρόνο αναμονής μέχρι το ξεκλείδωμα το οποίο μπορεί να κυμανθεί από μερικά 24ωρα μέχρι και 1 μήνα...

    Ο λόγος που το κάνει αυτό βέβαια, είναι για να προστατεύσει τους καταναλωτές από μεταπωλητές που πουλάνε τις συσκευές με custom roms οι οποίες δεν είναι οι γνωστές καθαρές που βρίσκουμε στο XDA, αλλά bloatware με διάφορα "καλούδια".


    O φίλος, μπορεί να τσεκάρει αυτόν τον οδηγό για να ξεκλειδώσει τον bootloader.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ενα ακομα howto για twrp και root με magisk εδω. Ομολογω πως το κομματι με το Disable DM-Verity ForceEncrypt.zip το βλεπω πρωτη φορα.
    https://www.gizmochina.com/2020/01/2...-install-twrp/
    Σε κάποιες συσκευές, ιδίως αν είναι Huawei, είναι απαραίτητο για να μπορείς να έχεις decrypted το internal storagel
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας