Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ξέρω, ακούγεται κουφό και μάλλον αδύνατο! Αλλά, ποτέ δεν ξέρεις!

    Είχα πάρει λοιπόν τέλη 2019 ένα Μικροσκόπιο USB !

    Μέχρι πρόσφατα δεν το είχα ανοίξει κάν. Δεν το είχα βγάλει από την συσκευασία.

    Το software για την χρησιμοποίηση του USB Μικροσκοπίου το βρίσκει κανείς σε αυτήν την ιστοσελίδα --> http://www.hvscam.com/soft.asp?lang=en <-- τσαϊνίζ γαρ

    Το πρόβλημά μου τώρα είναι το εξής: Έχω ένα MacBook που είναι στην προτελευταία έκδοση Mojave νομίζω και όπου το εγκατέστησα και παίζει κανονικά!
    Αλλά εγώ θέλω να χρησιμοποιήσω το USB-Μικροσκόπιο σε ένα ολίγων ετών παλαιότερο MacBook Air το οποίο έχει κολλήσει στην MacOS 10.12.6 (MacOS Sierra) και φυσικά δεν παίρνει αναβάθμιση !


    Υπάρχει κάποιος τρόπος (hack) να παίξει το software που θέλει τουλάχιστον την 10.13 στο δικό μου MacBook Air που έχει μόνο την 10.12.6 ?

    ή

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρει κανείς την προηγούμενη έκδοση του κινέζικου λογισμικού;

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest

  3. #3
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το μικροσκόπιο δεν εμφανίζεται ως απλή κάμερα στον υπολογιστή, ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα;
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    391
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν θα ήθελα να περάσω τα Mojave πάνω... εδικά έτσι όπως το λέει το λινκ που θα πρέπει να σβήσω τα πάντα από τον δίσκο μου... anyway


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Simpleton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μικροσκόπιο δεν εμφανίζεται ως απλή κάμερα στον υπολογιστή, ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με οποιοδήποτε πρόγραμμα;


    Ψάχνοντας για το "HiViewSetup 1.0" μπας και... έπεσα πάνω στο XploView σε αυτό το λινκ --> "http://www.xploview.com/#" <-- το οποίο:
    α) βλέπει το USB-Μικροσκόπιο και
    β) εγκαθίσταται χωρίς πρόβλημα στο Sierra μου, αλλά αναπαράγει ωστόσο μόνο σε ανάλυση 640x480 την εικόνα από το USB-Microscope.


    Έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα κατά νου;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gio4 : 30-03-21 στις 21:08. Αιτία: διόρθωση

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    11.617
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν ξέρω από Mac υπολογιστές, αλλά δεν μπορείς να βάλεις το επιθυμητό λειτουργικό σε κάποιο virtual machine;

  6. #6
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.886
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gio4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν θα ήθελα να περάσω τα Mojave πάνω... εδικά έτσι όπως το λέει το λινκ που θα πρέπει να σβήσω τα πάντα από τον δίσκο μου... anyway





    Ψάχνοντας για το "HiViewSetup 1.0" μπας και... έπεσα πάνω στο XploView σε αυτό το λινκ --> "http://www.xploview.com/#" <-- το οποίο:
    α) βλέπει το USB-Μικροσκόπιο και
    β) εγκαθίσταται χωρίς πρόβλημα στο Sierra μου, αλλά αναπαράγει ωστόσο μόνο σε ανάλυση 640x480 την εικόνα από το USB-Microscope.


    Έχεις κάποιο άλλο πρόγραμμα κατά νου;
    Δεν έχω Mac για να σου προτείνω κάτι που μπορώ να δοκιμάσω ο ίδιος. Απ' ό,τι διαβάζω, πρέπει να δουλεύει και με το Photo Booth. Βρήκα επίσης το Webcamoid. Η «μαγική λέξη» για να βρεις εναλλακτικές είναι «UVC».
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας