Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα άρχισε εδώ και μία εβδομάδα περίπου. Το ιστορικό είναι το εξής:
    Από 06/2020 η σύνδεσή μου έγινε 100/10 (από 50/5 που ήταν πριν). Όλο αυτό τον καιρό η σύνδεση ήταν rock solid με συγχρονισμό 109/10.9. Την τελευταία φορά μάλιστα (02/03) που έκανα χειροκίνητο on/off, το modem ήταν up για 1000+ ώρες.
    Πριν από μία εβδομάδα περίπου αντιλήφθηκα restart του modem ανά 24 ή 48 ώρες. Η παρατήρηση των στατιστικών του modem έδειξε αυξημένα crc errors. Το modem όμως διατηρούσε το συγχρονισμό 109/10.9.
    Χθες το πρωί (30/03) το modem έκανε restart και από τότε έχει κολλήσει στα παρακάτω στατιστικά, παρά τις πολλές δοκιμές με restart:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9afd3acd-06c7-432d-8eaa-91a8079bb907.png 
Εμφανίσεις:  102 
Μέγεθος:  32,2 KB 
ID: 226098

    Έχουν αλλάξει προς το χειρότερο και τα στοιχεία interleaved. Δυστυχώς, δεν έχω κάποιο screenshot από τα στατιστικά της σύνδεσης πριν το πρόβλημα, αλλά τα στατιστικά ήταν κάπως έτσι:

    Actual Rate(Up/Down) 10998/109998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 62000/139000 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/13.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0.4/4.8 dB
    Output Power(Up/Down) -5.6/12 dBm

    Επίσης, μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα είχα:

    Interleave Depth(Up/Down) 0/493 (το δεύτερο σκέλος έπαιζε, αλλά όχι τρομερά)
    Interleave Delay(Up/Down) 0/6 ms
    INP(Up/Down) 0/0.2 symbols

    Έκανα factory reset, έβγαλα εκτός τα powerline, αλλά τα στατιστικά της σύνδεσης δεν βελτιώθηκαν. Να σημειώσω πως τα powerline είναι συνδεδεμένα από 09/2018 στο δίκτυό μου, από όταν η σύνδεση ήταν 50/5, και δεν έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Το ίδιο και το apc μονόμπριζο ασφαλείας που προστατεύει το πολύμπριζο του modem. Στο σπίτι υπάρχει μόνο μία πρίζα rj11.
    Η μόνο αλλαγή που έγινε στο εσωτερικό μου δίκτυο ήταν στις 20/02 που προστέθηκε ένα synology κατευθείαν στο modem/router με διπλό ethernet. Αλλά για 1 μήνα από τότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα για να πω ότι φταίει αυτό.
    Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της vf και την ώρα που είχα internet κανονικά μού έλεγαν ότι βλέπουν το modem μου offline. Πρόκειται για το ZTE H267A, χωρίς παρεμβάσεις root.
    Μου είπαν πως θα μου στείλουν νέo modem. Μου επιβεβαίωσαν ότι θα είναι το Η267Α (ας ελπίσουμε) καθώς σταμάτησαν να στέλνουν το Η300 (τουλάχιστον αυτό μου είπε).

    Αναμένω να λάβω το καινούργιο modem. Εάν δεν επανέλθει ούτε έτσι, η συνεννόηση με το τεχνικό τμήμα ήταν ότι θα δηλωθεί βλάβη για να ελεγχθεί η γραμμή από τεχνικό.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η γραμμή σου φαίνεται εντάξει, ακριβώς όπως ήταν, οπότε δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο θέμα εγκατάστασης, πχ φθορά καλωδίου κλπ
    Κάτι αντίστοιχο νομίζω έχουμε δει και με τη νόβα, όπου ανέβαζε το noise margin γιατί είχε μπουκώσει το λινκ στην καμπίνα..
    Μήπως να ζητούσες μια επαναφορά στη πόρτα που είσαι συνδεδεμένος, καθώς και ελεύθερο προφίλ ώστε να πάει στα μέγιστα.., αυτό πάντως που λένε ότι φταίει το ρουτερ.., δε ξέρουν τι να πουν
    Από μεριά σου κάνε μια δοκιμή ένα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο από τη πρίζα στο ρούτερ.., ακούγεται χαζό αλλά έχω πετύχει περίπτωση που αυτό έφταιγε...

  3. #3
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να ζητούσες μια επαναφορά στη πόρτα που είσαι συνδεδεμένος, καθώς και ελεύθερο προφίλ ώστε να πάει στα μέγιστα.., αυτό πάντως που λένε ότι φταίει το ρουτερ.., δε ξέρουν τι να πουν
    Το ξέρω, για αυτό και όταν μου είπε για αποστολή νέου εξοπλισμού τού ζήτησα να το δηλώσουμε και βλάβη για να γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες. Αλλά επέμεινε πως το πρωτόκολλό τους ορίζει πρώτα αλλαγή εξοπλισμού για να αποκλειστεί αυτό το ενδεχόμενο. Τσάμπα καθυστέρηση κατά τη γνώμη μου.

    Θες να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σχετικά με το reset στο port και την αλλαγή profile; Το πρώτο το καταλαβαίνω, το δεύτερο μου διαφεύγει. Η καμπίνα είναι του OTE. Τα παραπάνω είναι ενέργειες που γίνονται remotely από vf ή απαιτείται παρέμβαση τεχνικού OTE;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από μεριά σου κάνε μια δοκιμή ένα άλλο τηλεφωνικό καλώδιο από τη πρίζα στο ρούτερ.., ακούγεται χαζό αλλά έχω πετύχει περίπτωση που αυτό έφταιγε...
    Έχω δοκιμάσει τα πάντα, ένα ακόμη. Μου κάνει εντύπωση πάντως που μου είπαν πως βλέπουν το modem μου offline.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε προβληματικές γραμμές κλπ, πολλές φορές βάζουν κόφτη πχ 70/10, αν πιάνει μαξ πχ 75/10, γιατί αν πάει να πιάσει τα μέγιστα έχει πολλά σφάλματα, αποσυνδέσεις κλπ
    Εσύ ζήτα ελεύθερο προφίλ, χωρίς κάποιο κόφτη, με το ελάχιστο noise margin που δίνουν (6dB νομίζω)
    Το ρουτερ θα κάνει τα υπόλοιπα.., λογικά θα πας ξανά στα μέγιστα..
    Άσε τι λέει το σύστημα τους, πολλές φορές έχω πετύχει συστημικό «πρόβλημα»
    Επίσης, ζητά αν τυχόν σε έχουν σε cgnat, να σε βγάλουν, πολύ σύνηθες τελευταία.., μήπως και αυτό προκαλεί κάνα θέμα (αν και απίθανο), έτσι θα πάρεις public ip

  5. #5
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, ζητά αν τυχόν σε έχουν σε cgnat, να σε βγάλουν, πολύ σύνηθες τελευταία.., μήπως και αυτό προκαλεί κάνα θέμα (αν και απίθανο), έτσι θα πάρεις public ip
    Πώς θα μπορούσα να το αντιληφθώ/ ελέγξω αυτό;
    Γιατί έχω openvpn server και ddns για να βλέπω κάποιες συσκευές όταν είμαι εκτός και λειτουργούν ok. Εάν ήμουν μέσω cgnat δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα σε αυτά;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε προβληματικές γραμμές κλπ, πολλές φορές βάζουν κόφτη πχ 70/10, αν πιάνει μαξ πχ 75/10, γιατί αν πάει να πιάσει τα μέγιστα έχει πολλά σφάλματα, αποσυνδέσεις κλπ
    Στην προκειμένη περίπτωση πάντως, δε νομίζω πως ήμουν οριακά: 109 με 130-140. Αυτός ο κόφτης ενεργοποιείται αυτόματα εάν δει πολλές αποσυνδέσεις ή πολλά crc και κλειδώνει μόνο του πιο χαμηλά ή γίνεται χειροκίνητα;

    Φοβάμαι ότι θα επιμείνουν ότι με βλέπουν offline και δεν θα μπορούν να κάνουν τίποτα από τα παραπάνω...

  6. #6
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ο κόφτης μπαίνει χειροκίνητα νομίζω
    Για αν έχεις private ip, μπες στο ρούτερ να δεις την IP σου
    Αν ξεκινάει από 10.ΧΧ 172.ΧΧ 192.ΧΧ τότε πιθανότατα είσαι private
    Επίσης μπορείς να δεις την IP, να μπεις στο speedtest.net από τον υπολογιστή
    Αν η IP που λέει το ρούτερ με αυτή στο σάιτ είναι ίδιες, τότε έχεις public
    Αν είναι διαφορετικές έχεις private, άρα είσαι πίσω από carrier grade nat
    Πες τους τάχα μου πως έχεις κάμερες και ζήτα να σε βγάλουν από cgnat (ώστε να πάρεις public IP)
    Όλα αυτά φυσικά στην τεχν υποστ. της Vodafone (13840 νομίζω.. )

  7. #7
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο κόφτης μπαίνει χειροκίνητα νομίζω
    Εκτός έαν το network management της vf έβαλε χειροκίνητα κόφτη για το πρόβλημα που αναφέρω εδώ: #2652

    Αλλά θα έπρεπε να έχω μία ενημέρωση! Εγώ περιμένω ακόμη από συγκεκριμένο υπάλληλο (μου έχουν δώσει το όνομά του) να με καλέσει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν η IP που λέει το ρούτερ με αυτή στο σάιτ είναι ίδιες, τότε έχεις public
    Πάντα η ip στο router μου ταυτίζεται με την ip σε fast.com, ookla, whatismyipaddress.com, άρα είμαι ok.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά φυσικά στην τεχν υποστ. της Vodafone (13840 νομίζω.. )
    Πάντα εκεί καλώ.

    Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τίποτα, ελπίζω να βγάλεις άκρη..

  9. #9
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Είσαι μάλλον στην περίπτωση του κολλημένου SNR >13 σε καμπίνα ΟΤΕ. Έχει συμβεί σε αρκετούς, όπως και σε δική μου γραμμή.
    Από όσα έχω παρατηρήσει, για άγνωστο λόγο προς το παρόν, το DSLAM του ΟΤΕ ρυθμίζει το SNR στο 13db target με αποτέλεσμα πτώση συγχρονισμού σε γραμμές που δεν έχουν πολύ μεγάλο περιθώριο.
    Έχει αναφερθεί από Οκτώβρη 2020 και προς το παρόν δεν υπάρχουν νεότερα.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Προχώρησες σε κάποια ενέργεια;
    Ο ΟΤΕ δηλαδή είναι ενήμερος, το έχει αντιληφθεί ή όχι;
    Κάποιο link με σχετικές αναφορές;

  12. #12
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν έχω προχωρήσει σε κάποια ενέργεια, οπότε δεν ξέρω και αν έχει γνώση ο ΟΤΕ.
    Καλό θα ήταν στην επόμενη επικοινωνία με την τεχνική υποστήριξη να επιμείνεις να σημειωθεί ότι το SNR είναι μόνιμα πάνω από 13 και προφανώς γι' αυτό υπάρχει χαμηλός συγχρονισμός.
    Εδώ

  13. #13
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πω! Πόλεμος γίνεται...

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα άρχισε εδώ και μία εβδομάδα περίπου. Το ιστορικό είναι το εξής:
    Από 06/2020 η σύνδεσή μου έγινε 100/10 (από 50/5 που ήταν πριν). Όλο αυτό τον καιρό η σύνδεση ήταν rock solid με συγχρονισμό 109/10.9. Την τελευταία φορά μάλιστα (02/03) που έκανα χειροκίνητο on/off, το modem ήταν up για 1000+ ώρες.
    Πριν από μία εβδομάδα περίπου αντιλήφθηκα restart του modem ανά 24 ή 48 ώρες. Η παρατήρηση των στατιστικών του modem έδειξε αυξημένα crc errors. Το modem όμως διατηρούσε το συγχρονισμό 109/10.9.
    Χθες το πρωί (30/03) το modem έκανε restart και από τότε έχει κολλήσει στα παρακάτω στατιστικά, παρά τις πολλές δοκιμές με restart:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9afd3acd-06c7-432d-8eaa-91a8079bb907.png 
Εμφανίσεις:  102 
Μέγεθος:  32,2 KB 
ID: 226098

    Έχουν αλλάξει προς το χειρότερο και τα στοιχεία interleaved. Δυστυχώς, δεν έχω κάποιο screenshot από τα στατιστικά της σύνδεσης πριν το πρόβλημα, αλλά τα στατιστικά ήταν κάπως έτσι:

    Actual Rate(Up/Down) 10998/109998 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 62000/139000 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31.1/13.8 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 0.4/4.8 dB
    Output Power(Up/Down) -5.6/12 dBm

    Επίσης, μέχρι να εμφανιστεί το πρόβλημα είχα:

    Interleave Depth(Up/Down) 0/493 (το δεύτερο σκέλος έπαιζε, αλλά όχι τρομερά)
    Interleave Delay(Up/Down) 0/6 ms
    INP(Up/Down) 0/0.2 symbols

    Έκανα factory reset, έβγαλα εκτός τα powerline, αλλά τα στατιστικά της σύνδεσης δεν βελτιώθηκαν. Να σημειώσω πως τα powerline είναι συνδεδεμένα από 09/2018 στο δίκτυό μου, από όταν η σύνδεση ήταν 50/5, και δεν έχουν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Το ίδιο και το apc μονόμπριζο ασφαλείας που προστατεύει το πολύμπριζο του modem. Στο σπίτι υπάρχει μόνο μία πρίζα rj11.
    Η μόνο αλλαγή που έγινε στο εσωτερικό μου δίκτυο ήταν στις 20/02 που προστέθηκε ένα synology κατευθείαν στο modem/router με διπλό ethernet. Αλλά για 1 μήνα από τότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα για να πω ότι φταίει αυτό.
    Επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της vf και την ώρα που είχα internet κανονικά μού έλεγαν ότι βλέπουν το modem μου offline. Πρόκειται για το ZTE H267A, χωρίς παρεμβάσεις root.
    Μου είπαν πως θα μου στείλουν νέo modem. Μου επιβεβαίωσαν ότι θα είναι το Η267Α (ας ελπίσουμε) καθώς σταμάτησαν να στέλνουν το Η300 (τουλάχιστον αυτό μου είπε).

    Αναμένω να λάβω το καινούργιο modem. Εάν δεν επανέλθει ούτε έτσι, η συνεννόηση με το τεχνικό τμήμα ήταν ότι θα δηλωθεί βλάβη για να ελεγχθεί η γραμμή από τεχνικό.
    Καταρχάς το router της Sercom και το zte που δίνει τα έχεις δοκιμάσει να δείς τι παίζει? Εγώ απο το screenshot βλέπω οτι έχεις ρούτερ της Nova, κάνε μια και βάλε δικό τους ποτέ δεν ξέρεις...και φυσικά και τα υπόλοιπα βήματα που είπαν τα παιδιά σχετικά με την καμπίνα

    - - - Updated - - -

    Και γιατί είπα ρούτερ της Nova? Το συγκεκριμένο ρούτερ που θα σου στείλουν έχει διαφορετικό μενού παραμετροποιημένο απο την Vodafone. Αυτό μου κάνει σε H267 της Νοβα

  15. #15
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς το router της Sercom και το zte που δίνει τα έχεις δοκιμάσει να δείς τι παίζει? Εγώ απο το screenshot βλέπω οτι έχεις ρούτερ της Nova, κάνε μια και βάλε δικό τους ποτέ δεν ξέρεις...και φυσικά και τα υπόλοιπα βήματα που είπαν τα παιδιά σχετικά με την καμπίνα

    - - - Updated - - -

    Και γιατί είπα ρούτερ της Nova? Το συγκεκριμένο ρούτερ που θα σου στείλουν έχει διαφορετικό μενού παραμετροποιημένο απο την Vodafone. Αυτό μου κάνει σε H267 της Νοβα
    Αφου λεει οτι εχει το ZTE 267Α της vodafone και πως θα του το αντικαταστησουν με ιδιο.....

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας