Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 51
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο με το interleave παρεχεται μονο σε vdsl μπορουμε να το εχουμε γραπτως και με υπογραφη απο τον παροχο?

    Εισαι με τον ιδιο εξοπλισμο που ειχες και στη vf η εστειλαν αλλο?
    Παντως δεν ασχολειται κανεις να βαζει κοφτες σε adsl χωρις να υπαρχει λογος.
    Το επομενο βημα ειναι ενα modem που να μπορεις να πειραξεις το snrm
    Και μετα θα βαλεις vdsl/ftth και θα τα λες αυτα στα παιδια σου γυρω απο τη φωτια ενα βραδυ που θα ειναι κομμενο το internet και δεν θα σε πιστευουν καν
    Έχω τον εξοπλισμό που είχα στην Vodafone ένα ZTE αλλά είναι από τα ρούτερ που δίνει κ η wind. Τους το έχω αναφέρει κ μου είπαν ότι οκ κ δεν χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση.
    Το snr πήγε ήδη 6..Οπότε δεν έχει νόημα να το πήγαινα πιο χαμηλά με κάποιο άλλο μόντεμ που μπορείς να πειράξεις το snr
    Τέλος πάντων νομίζω ότι δεν παίζει να βρω καμιά άκρη πλέον.

  2. #17
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Kαι με snr2 γινεται η δουλεια. Αν δεν δοκιμασεις , δεν θα μαθεις.
    Vdsl υπαρχει στη περιοχη η εχει πεσει καταρα?

  3. #18
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Συγνωμη ειναι λυση να παει το snr στο 2 για να αυξηθει η ταχυτητα με τον κινδυνο να αποσταθεροποιηθει η γραμμη ενω ηδη το snr ειναι στο 6??Να μπει σε εξοδα και να παρει νεο μοντεμ ρουτερ μονο και μονο για δοκιμασει να παει το snr στο 2??Το θεμα ειναι καθαρα οτι ειναι σε κλειδωμενο προφιλ ο ανθρωπος...

  4. #19
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Η αλλαγη προφιλ γινεται απο τον παροχο. Οι δοκιμες snr απο το χρηστη.
    Ειναι κατι απο το τιποτε.
    Εξαλλου μπορει παντοτε να ξαναδοκιμασει μπας και πεσει σε κανεναν που να ξερει.
    Παντως με snr 2 και fastpath εχω ζησει χρονια χωρις κανενα απολυτως θεμα.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δεν παίζει να πάρω άλλο ρούτερ.
    Είμαι κλειδωμένος σε κάποιο προφίλ που δεν με αφήνει να συγχρονισω εκεί που πρέπει.
    Και ειλικρινά δεν ιδρώνει το αυτί τους ούτε καν όταν ρώτησα για διακοπή συμβολαίου.
    Απορώ γιατί πουλάνε τόσο τρέλα ενώ τους έχω πει ότι πριν η γραμμή κλείδωνε πολύ ψηλότερα και τους έστειλα κ το screenshot.
    Η μόνη λύση είναι να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν κ αμφιβάλω ότι θα βρω ακρη.

    - - - Updated - - -

    Η γραμμή τόσο σηκώνει και αν θέλω κάτι καλύτερο να κοιτάξω για Vdsl.
    Αυτό μου είπαν πριν λίγο. Ε πες το ντε ρε αδερφέ εξ αρχης

  6. #21
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    και ρουτερ να αλλάξει και να πάρει κάποιο που να μπορεί να πειράζει το snr σαν τα Asus χλωμό το βλέπω το actual rate να ανεβαίνει παραπάνω.
    για την ΕΕΤΤ δεν μπορώ να σου πω Δεν έτυχε να συνεργαστώ προσωπικά Αν και αμφιβάλλω ότι θα βγάλεις άκρη με το θέμα σου
    Αν δεν το έχεις κάνει ήδη Πάρε τηλέφωνο και ζήτα. απαίτησε ελεύθερο 24άρι προφίλ και αν σου πούν Μα δεν γίνεται να επιμείνεις. αν πάλι δεν σας ευχαριστώ πολύ και ξανά δοκιμάζεις λίγο αργότερα
    ξέρω είναι μπλέξιμο αν η τεχνική είναι σαν τον προηγούμενο αλλά τώρα μπήκες στον χορό θα χορέψεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maestros82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή τόσο σηκώνει και αν θέλω κάτι καλύτερο να κοιτάξω για Vdsl.
    Αυτό μου είπαν πριν λίγο. Ε πες το ντε ρε αδερφέ εξ αρχης
    Αχ ναι το μαγικό σιρόπι μία σταγόνα από αυτό και πάνε όλα ρολόι

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μου λένε να έρθει τεχνικός να μετρήσει τον κατανεμητή εκτός σπιτιού κ να κάνει κ μετρήσεις εντός χώρου.
    Και φυσικά αν βρει πρόβλημα εντός χώρου μου θα χρεωθω 9.90 ευρώ.
    Κ τους είπα όχι δεν δέχομαι ότι ξαφνικά σάπισαν τα καλώδια μου μόλις πήγα στην wind.
    Τους είπα βάλτε με 24αρι ελεύθερο προφίλ.
    Δεν.πειραζει. θα ανοίγω βλάβη μέχρι να βρεθούν κ αυτοί κ γω. Δεν θα παίξω άλλο με την τρέλα τους
    Θελουν να με αναγκασουν να παω σε 50αρι VDSL που ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου.
    Καθε φορα που κανω restart το ρουτερ αυτο κλειδωνει 11330-11334 Kbps και αυτο μου δειχνει οτι ειναι προφιλ κλειδωμενο κ δεν θα πιασω παραπανω που να χτυπιεμαι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maestros82 : 06-04-21 στις 15:28.

  8. #23
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maestros82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ δείχνοντας το screenshot με τα παλιά στατιστικά της Vodafone που πιάνω 17 Mbps και αν πω ότι ζήτησα interleaved και snr 6 κ τους δείξω ότι η γραμμή μου είναι για πολύ παραπάνω, θα βρω κάποια άκρη από μεριά ΕΕΤΤ ή θα μου πουν κ αυτοί ότι η ταχύτητα που μου δίνει η wind είναι αποδεκτή κλπ;

    - - - Updated - - -

    Μίλησα στο messenger με κάποιον από την τεχνική υποστήριξη κ με πηγαν σε interleaved και snr 6 και παλι ομως τιποτα ιδαιτερο. Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται.
    Συνημμένο Αρχείο 226304
    Καταγγελία δεν νομίζω να βγάλεις άκρη. Η ταχύτητα λογικα είναι μέσα στα όρια που θέτει ο παροχος.

  9. #24
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maestros82 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου λένε να έρθει τεχνικός να μετρήσει τον κατανεμητή εκτός σπιτιού κ να κάνει κ μετρήσεις εντός χώρου.
    Εσυ εχεις κανει μετρηση στον κατανεμητη σου?

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσυ εχεις κανει μετρηση στον κατανεμητη σου?
    Οχι. δεν εχω προσβαση εκει. ειναι ενα κουτι ψηλα κατω απο το μπαλκονι εκτος σπιτιου. αν ειναι αυτος ο κατανεμητης κ δεν κανω λαθος.

    Μια ερωτηση για να δω κατι. Στο σπιτι μεσα υπαρχουν 3 τηλεφωνικες πριζες.

    Αφαιρεσα συσκευες καλωδια απο ολες και ξεκινησα σε καθεμια απο αυτες ξεχωριστα να συνδεω μονο το ρουτερ και να παιρνω απο την καθεμια στατιστικα μεσω λαπτοπ κ καλωδιου ethernet εχοντας φυσικα βγαλει απο τις αλλες δυο πριζες οποιαδηποτε τηλεφωνικη συσκευη κλπ.

    Και στις τρεις πριζες πηρα ακριβως τα ιδια στατιστικα.

    Δειχνει κατι αυτο οσον αφορα την εσωτερικη μου καλωδιωση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maestros82 : 06-04-21 στις 18:18.

  11. #26
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Δεν εχει κατι η καλωδιωση...δεν μπορει να χαλασε σε μια μερα...Κανε αυτο που σου ειπα στο διπλανο φορουμ,καταγγελια στην εεττ λεγοντας τους πως με βαση το attenuation στο down η ταχυτητα συγχρονισμου ειναι μικρη,ειναι 100% οτι σε εχουν σε κλειδωμενο προφιλ(και δεν προκειτai να στο αλλαξουν).Επισυναψε και τα στατιστικα της vodafone .Πες τους πως λογο χαμηλου συγχρονισμου ζητω την αμεση αποδεσμευση με δικια σας υπαιτιοτητα ενω εχω επικοινωνησει αμετρητες φορες.Να δουμε τι θα σου απαντησει wind....
    Φαντασου πως εγω με 17.1 Attenuation και 9αρι snr συγχρονιζω ποιο ψηλα απο εσενα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  adslstats.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  77,6 KB 
ID: 226335
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill27 : 06-04-21 στις 20:05.

  12. #27
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Μετα απο αρκετες επικοινωνιες με το τεχνικο τμημα δεν βρηκα καμια ακρη. Δεν βλεπουν καποιο προβλημα στην γραμμη και η τελικη ταχυτητα που συγχρονιζω ειναι αυτη στην φωτο που παραθετω.

    Μιλησα με εναν τεχνικο ο οποιος μου ειπε οτι ακομα και βλαβη να δηλωσει η wind στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ δεν θα την κανει αποδεκτη καθοτι η ταχυτητα ειναι στα ανεκτα ορια.

    Εν ολιγοις μενω δυο τετραγωνα απο το Α/Κ στο οποιο ανηκω και πρεπει να ειμαι ευχαριστημενος με τα 11500Kbps ενω μεχρι κ το τελευταιο βραδυ που ημουν στην Vodafone συγχρονιζα ανετα στα 17000-17500Kbps.

    Θα περιμενω τον τριτο μηνα οπου τα τελη αποδεσμευσης ειναι στα 42 ευρω συμφωνα με το συμβολαιο που υπεγραψα και θα τα πληρωσω και θα φυγω. Δεν ξερω τι εχει γινει αν με εχουν σε κλειδωμενο προφιλ ή οτιδηποτε αλλο, αλλα δεν θα κατσω να χανω αλλο τον χρονο μου να παρακαλαω για να μου φτιαξουν το προβλημα.

    Εφαγα την φολα μου. Ας προσεχα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  teliko.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  130,3 KB 
ID: 226506

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε μια δοκιμή και με άλλο ρούτερ, στην μία εταιρία δείχνει Line Attenuation(Down) 15 και στην άλλη 10, η διαφορά είναι μεγάλη γιατί δεν μετακινήθηκε η οικοδομή. Μικρές διαφορές είναι αποδεκτές, μεγάλες θέλουν ψάξιμο.
    Βρες κάποιο ρούτερ εμπορίου και κάνε και μ' εκείνο μια μέτρηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σωστα σου λεει ο sweet dreams. Βρες δανεικο ρουτερ και δοκιμασε. Αυτο ομως που δεν μου καθετε καλα εμενα, ειναι η πολυ χαμηλη "ισχυς εκπομπης" που ειναι το μισο σε σχεση με την vodafone, και μαλλον αυτος ειναι ο λογος που συγχρονιζεις χαμηλα. Δεν ξερω ποσο μπορει ν' αλλαξει αυτο με ενα αλλο ρουτερ ομως. Μια δοκιμη θα σου δειξει...

  15. #30
    Εγγραφή
    20-07-2009
    Μηνύματα
    209
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αυτό με την ισχύ εκπομπής έχει να κάνει με το ρούτερ ή ίσως είναι κάτι από την μεριά της Wind;

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας