Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2021
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Speedport Smart 3
    Αρχικά να πω ότι δεν έχω ιδέα από VoIP καθώς δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει. Οπότε έχω κάποιες απορίες τις οποίες στον ΟΤΕ δεν μπόρεσαν να μου τις λύσουν και μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο με μια απάντηση που μου έστειλαν.

    Αυτό που θέλω είναι να απαντάμε και να μιλάμε σε ένα μικρό γραφείο 5 ατόμων μέσω υπολογιστή. Είδα δυο εφαρμογές Zoiper και MicroSIP αν και η zoiper δεν είναι δωρεάν αλλά φαίνεται εύχρηστη και κοστίζει μόνο 50 ευρώ ανά συσκευή.
    Ο ΟΤΕ που μίλησα στο τηλέφωνο μου λέει ότι ενδέχεται να υπάρχουν έξτρα χρεώσεις. Και ρωτάω τώρα εγώ, αν πληρώσω την άδεια του Zoiper και βάλω τους κωδικους VoIP του ΟΤΕ, θα χρεώνομαι έξτρα χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν τα δωρεάν που μου δίνει ο ΟΤΕ στο business προς σταθερά και κινητά;
    Επίσης το σκεπτικό μου με το Zoiper για το γραφείο ισχύει ή πρέπει να πάρω ειδικές συσκευές για VoIP; Θα χτυπάνε και τα σταθερά τηλέφωνα αν τα έχω συνδεδεμένα η θα μπορώ να απαντώ μόνο μέσω εφαρμογής πλέον;
    Τέλος μου έστειλαν το παρακάτω μήνυμα αφού ζήτησα τους κωδικούς.


    Παρακαλώ όπως διαβάσετε το παρακάτω και να μας ενημερώσετε αν συμφωνείτε ή όχι, ώστε να σας στείλουμε τα στοιχεία τηλεφωνίας στο κινητό που μας υποδείξατε

    Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι

    εφόσον σας γνωστοποιηθούν οι κωδικοί, χρειάζεται να απενεργοποιήσετε την υπηρεσία στον εξοπλισμό που σας παρέχουμε και στην συνέχεια, εντός σύντομου χρονικού διαστήματος, να τους εισάγετε στον εξοπλισμό σας. Για τον λόγο αυτό προτείνουμε να επικοινωνήσετε μαζί μας, μέσω email στην διεύθυνση support@otebusiness.gr ,κατά την διάρκεια εγκατάστασης του εξοπλισμού σας.

    Τα στοιχεία λήγουν σε μισή ώρα εφόσον δεν έχουν γίνει registered.

    Επιπλέον, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι εφόσον χρησιμοποιείτε εξοπλισμό ευθύνης σας, δεν εγγυόμαστε την ορθή λειτουργία της υπηρεσίας, ενώ σε πιθανή αναβάθμιση του δικτύου, ενδέχεται να υπάρξει ολική διακοπή. Επιπλέον, τίθεται θέμα ασφάλειας και πιθανών ανεπιθύμητων χρεώσεων. Παρόλα αυτά, λαμβάνοντας υπόψη τις δικές σας ανάγκες αλλά και με γνώμονα την μέχρι σήμερα συνεργασία μας, είμαστε σε θέση να σας παρέχουμε τους κωδικούς με δική σας όμως ευθύνη.

    Επίσης σας ενημερώνουμε με τα παρακάτω, και απομένει μόνο να λάβετε το password στο κινητό που θα μας αναφέρετε, όταν μας ενημερώσετε ότι είστε έτοιμοι για την παραμετροποίηση.

    SIP Server: ims.otenet.gr ή 195.167.16.1

    Username: +30xxxxxxxxxx@ims.otenet.gr ή sip:+30xxxxxxxxxx@ims.otenet.gr

    Password: Ο κωδικός που σας κοινοποιήθηκε.

    Account Name: +30xxxxxxxxxx

    Port: 5060

    Codec: Any

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.736
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οχι δεν αρκεί αυτο.
    Χρειάζεται και ενα asterisk based pbx, πχ freepbx

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Αν διαβάσεις, λίγο στο forum, θα δεις, ότι ο ΟΤΕ παρέχει, σχεδόν αποκλειστικά VoIP.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά να πω ότι δεν έχω ιδέα από VoIP καθώς δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει
    Θέλει διάβασμα, στο adslgr.com, έχουν γραφεί πάρα πολλά για το VoIP και ειδικά για το VoIP του ΟΤΕ.
    Δεν είναι σωστό, να γράφουμε, τα ίδια και τα ίδια, για θέματα που έχουν απαντηθεί
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θέλω είναι να απαντάμε και να μιλάμε σε ένα μικρό γραφείο 5 ατόμων μέσω υπολογιστή
    Πόσες συνομιλίες, θέλεις να γίνονται ταυτόχρονα ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ που μίλησα στο τηλέφωνο μου λέει ότι ενδέχεται να υπάρχουν έξτρα χρεώσεις. Και ρωτάω τώρα εγώ, αν πληρώσω την άδεια του Zoiper και βάλω τους κωδικους VoIP του ΟΤΕ, θα χρεώνομαι έξτρα χωρίς να λαμβάνονται υπόψιν τα δωρεάν που μου δίνει ο ΟΤΕ στο business προς σταθερά και κινητά;
    ή αυτός που ρώτησες, δεν κατάλαβε την ερώτηση σου,
    ή εσύ δεν κατάλαβες την απάντηση του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το σκεπτικό μου με το Zoiper για το γραφείο ισχύει ή πρέπει να πάρω ειδικές συσκευές για VoIP;
    Αφού θέλεις να μιλάτε μέσω υπολογιστή, γιατί ρωτάς για άλλες συσκευές ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xatzosd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα χτυπάνε και τα σταθερά τηλέφωνα αν τα έχω συνδεδεμένα η θα μπορώ να απαντώ μόνο μέσω εφαρμογής πλέον;
    Πού θα τα έχεις συνδεδεμένα τα σταθερά τηλέφωνα ?

    Όπως σου έγραψε ο netblues,
    Χρειάζεται και ενα asterisk based pbx, πχ freepbx
    Και θα έχεις την βοήθεια μας, για την εγκατάσταση και λειτουργία του.
    Προφανώς, μπορείς να απευθυνθείς, σε κάποια εταιρεία,
    που πουλάει τηλεφωνικά κέντρα, για να σου εγκαταστήσει ένα.
    Καλώς ήρθες στο forum.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 03-04-21 στις 23:58.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας