Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Καλημέρα σε όλους!

    Λόγω αποκλειστικής χρήσης Linux στον ΗΥ μου, χρειάζομαι σε VirtualBox κάποια έκδοση Windows. Έχω Windows XP που στο δικό μου ΗΥ δουλεύει πολύ γρήγορα. Αντίθετα, τα Windows 7 καθυστερούν πολύ. Ψάχνω λοιπόν κάποια ελαφριά έκδοση με Windows 7 ή νεότερα. Βρήκα το Micro OS, με μινιμαλιστικές εκδόσεις σε 7 και 10, και όντως δουλεύουν πολύ γρήγορα. Ειδικά τα windows 7 ξεκινούν λίγο πιο γρήγορα από τα ΧΡ!! Δε θα είναι συνδεδεμένο καν στο δίκτυο, οπότε αναβαθμίσεις, λήξη υποστήριξης κλπ, δεν με ενδιαφέρουν. Το έχω μόνο για να τρέχω 2 εφαρμογές που χρειάζομαι περιστασιακά.

    Έχω όμως το εξής πρόβλημα: όταν πάω να προσθέσω το ελληνικό πληκτρολόγιο, βλέπω ότι αυτό δεν υπάρχει στις διαθέσιμες επιλογές. Υπάρχουν αρκετές, αλλά όχι τα ελληνικά! Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα προσθέσω τώρα, μετά την εγκατάσταση; Έχω dvd εγκατάστασης τόσο για 7, όσο και για 10. Δεν βρήκα κάτι ψάχνοντας.

    Αν δεν υπάρχει λύση, τι προτείνετε για ελαφρύ windows λειτουργικό που να έχει υποστήριξη ελληνικού πληκτρολογίου;

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.503
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν εχεις ενα κανονικο, ανεγγιχτο iso των ελληνικων 7, μπορεις να βγαλεις οτι εσυ δεν θες απο αυτο με το ntlite και να εχεις μετα μια εκδοση σαν αυτη που λες.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.401
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις ενα κανονικο, ανεγγιχτο iso των ελληνικων 7, μπορεις να βγαλεις οτι εσυ δεν θες απο αυτο με το ntlite και να εχεις μετα μια εκδοση σαν αυτη που λες.
    Αυτό είναι; https://www.ntlite.com/

    Να σου πω την αλήθεια έχω χρόνια να ασχοληθώ, και θυμάμαι ότι χρειαζόταν πολλές δοκιμές και ώρες για να δεις τι είναι ασφαλές να αφαιρεθεί. Και ήταν πολύ βολικό το έτοιμο iso :-)

    - - - Updated - - -

    Επίσης τώρα που το κατέβασα βλέπω ότι η δωρεάν έκδοση δεν δουλεύει σε εγκατεστημένα windows, αλλά θέλει μόνο iso. Δηλαδή να φτιάξω το iso και μετά να τα εγκαταστήσω ξανά. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να ο αποφύγω αυτό, και να χρησιμοποιήσω κάποια από τις 2 εγκαταστάσεις που έχω (windows 7 ελληνικά ή windows 7 micro) θα το προτιμούσα. Αλλά είναι μια λύση αν δε βρω κάτι άλλο. Ευχαριστώ!

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Yπαρχουν τροποι για να ελαφρυνει μια εγκατασταση windows 10 ή και 7 φυσικα, απο το λεγομενο bloatware βασικα αν και με κυριο σκοπο την παυση παρακολουθησης της μαμας microsoft που εχει ενσωματωμενη σε καθε συστημα. Οπως θα δεις και απο το παρακατω link, οι περισσοτεροι τροποι ειναι με scriptακια που κυκλοφορουν απο διαφορους, εγκυρους και μη, αλλα σιγουρα ριψοκινδυνα καθως θα πρεπει να γνωριζεις ως χρηστης ενος τετοιου το τι ακριβως χρειαζεσαι και ειναι απαραιτητο για την σωστη λειτουργια της δικης σου εγκαταστασης. Πχ η αφαιρεση μιας "αχρηστης" βιβλιοθηκης, που χρειαζεται ενα προγραμμα που επιθυμεις, μπορει πολυ απλα να του δημιουργησει προβληματα ή και να μην μπορει να εγκατασταθει καν.

    https://www.google.com/search?client...s+10+bloatware

    Η πιο σωστη μεθοδος ειναι να προσαρμοσεις ενα iso στις απαιτησεις σου και να προχωρησεις σε καθαρη εγκατασταση. Πιο επιπονο βεβαια αλλα και ασφαλεστερο απο την αφαιρεση λειτουργιων ενος ηδη εγκατεστημενου λειτουργικου.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας