Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drivth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου μου θυμίζεις την δική μου ιστορία ακριβώς, 2 χρονια στην vofafone με vdsl βραχος, για μηνα περίπου uptime. Κάποια στιγμή άρχισαν ξαφνικά τα προβλήματα σαν τα δικά σου, πότε 30 πότε 35 πότε 45 mbps, σε μια γραμμή που δούλευε 49.999 άψογη, λάθη δε χιλιάδες σε λεπτά. Οι αποσυνδέσεις δε, μπορεί και 20 κάθε ημέρα. Ενάμιση μήνας ταλαιπωρία, level 2 supports κλπ, τεχνικοί επί τεχνικών, με αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί δυσεπίλυτη βλάβη. Εφυγα σαφώς χωρίς ποινή εν μέσω συμβολαίου, πήγα ΟΤΕ, εξήγησα στα παιδιά που ήρθαν το προηγούμενο πρόβλημα, μόλις με συνέδεσαν το αφήσαμε μία μέρα, ίδια συμπεριφορά, ήρθαν και ψείρισαν τη γραμμή και ανακάλυψαν κάπου στην διαδρομή προς το ΚΑΦΑΟ σε ένα ενδιάμεσο BOX βραχυκλύκλωμα. Εκτοτε, παρότι 474 μέτρα καλωδιακής απόστασης, παίζω 54.999 σταθερά, ενώ η γραμμή μου φαίνεται ότι δίνει μέχρι 90.
    Συγνώμη για το μακροσκελές μνμ, αλλά θέλω να καταλήξω ότι ίσως γίνεται κάτι και σε εσένα στη διαδρομή του καλωδίου σου μέχρι το DSLAM, αν δεν υπάρχει κάτι στο ΚΑΦΑΟ ως βλάβη.
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου, το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει περισσότερο και λεπτομερέστερο ψάξιμο, το κακό όμως είναι πως ο τεχνικός μου "έδεσε" τα χέρια με το πόρισμα που υπέβαλε, γιατί όσες φορές κι αν ξανακάλεσα το τηλ. του τεχνικού τμήματος του ΟΤΕ να ζητήσω επανέλεγχο δεν δέχονται με κανένα τρόπο να το καταχωρήσουν πατώντας πάνω στο πόρισμα περί ανεφικτότητας της γραμμής μου να πιάσει 50Mbps!!!
    Αυτός είναι και ο λόγος που μιλάω για αδιέξοδο! Έτσι μου έρχεται να βρω έναν ειδικό σε δίκτυα και καλωδιώσεις και να το ψάξω μόνος μου, ξέρω όμως πως δεν είναι νόμιμο και στο τέλος θα βρω και τον μπελά μου. Πολύ φοβάμαι πως η καταγγελία στην ΕΕΤΤ είναι μονόδρομος...
    Τέλος να σου αναφέρω κι εγώ την εμπειρία μου από την προηγούμενη βλάβη που είχε προκύψει πριν ενάμιση περίπου χρόνο. Όπως ανέφερες κι εσύ εκεί που όλα κυλούσαν ήρεμα και ομαλά, άρχισε να παίζει η ταχύτητα και τα στατιστικά μου στα τάρταρα, σαν αυτό που περνάω τώρα, κάλεσα και τότε 2-3 φορές τεχνική υποστήριξη και αφού ήρθαν 3 διαφορετικοί τεχνικοί χωρίς να κάνουν κάτι, ο τελευταίος που ήρθε και το έψαξε με τις ώρες, ξεκινώντας μετρήσεις από το σπίτι και κατευθυνόμενος προς τα πίσω, βρήκε πως το πρόβλημα υπήρχε στο υπόγειο δίκτυο, συγκεκριμένα η γραμμή μου είχε "αρπάξει ρεύμα" όπως μου είχε πει ακριβώς, φυσικά το διόρθωσε αλλάζοντας ζεύγος; (ή κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι καλά, πέρασε και ενάμιση χρόνος από τότε), και μετά η γραμμή μου πετούσε!
    Είναι ποιος τεχνικός θα σου κάτσει τελικά και κατά πόσο έχει διάθεση και χρόνο να ασχοληθεί με το πρόβλημά σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimmis74 : 05-04-21 στις 10:11.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  2. #17
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Νεότερη εξέλιξη...
    Από το Σάββατο τα ξημερώματα που έκανε αναβάθμιση του Router και πήρε την νέα έκδοση "OTE2" κλειδώνω σχεδόν σταθερά στα 54999/5503 αλλά με SNR το οποίο παίζει μεταξύ 9 με 11 και πολύ λιγότερα λάθη σε σχέση με το πως το άφησε ο τεχνικός με την υποτιθέμενη διόρθωση του προβλήματος των αποσυνδέσεών μου, συνεπώς αυτή τη στιγμή πιάνω την προσδοκώμενη ταχύτητα αλλά σχεδόν οριακά, ενώ πριν επέμβει ο τεχνικός τα 54999 τα έπιανα με SNR 22 με 24 και απειροελάχιστα λάθη.
    Έτσι όπως έγινε τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, θα το παρακολουθώ κι αν παραμένω σταθερός στα 54999 έχει καλώς, αν όμως αρχίσει πάλι να μου κάνει νούμερα και να παίζει η ταχύτητα και πολλαπλασιαστούν τα λάθη τότε βλέπουμε.
    Εν τω μεταξύ δεν έστειλα και την καταγγελία που ετοίμασα, λόγω της μερικής αποκατάστασης του προβλήματος από την αναβάθμιση του Router μου, (με πρόλαβε η αναβάθμιση).
    Τους την έχω φυλαγμένη όμως γιατί τα γεγονότα δεν "ξεγράφονται"...
    Μπορεί να είναι στατιστικά η πιο αξιόπιστη εταιρία, μπορεί να μην είχα στο παρελθόν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, αλλά αυτό που συνέβη αυτή τη φορά δεν το έχω χωνέψει ακόμη, στο κάτω - κάτω ο τεχνικός έρχεται να βελτιώσει τα πράγματα και όχι να τα χειροτερέψει και να σου κάνει την ζωή πιο δύσκολη.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  3. #18
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Αγαπητοί συμφορουμίτες, έπειτα από μια εβδομάδα συνεχόμενου, σταθερού μεν, οριακού δε, συγχρονισμού στα 54999/5503 κι αφού τα λάθη είχαν συσσωρευθεί, την Κυριακή η γραμμή μου τα έπαιξε και πάλι. Άρχισαν τα σκαμπανεβάσματα, κάθε φορά που κοιτούσα το Router status έβλεπα και διαφορετικό συγχρονισμό, με ταχύτητες μεταξύ 25Mbps - 45Mbps.
    Φυσική συνέπεια των ανωτέρω και αφού το πρόβλημα έχει κλείσει μήνα πλέον χωρίς λύση στον ορίζοντα, Κυριακή πρωί έφυγε και η καταγγελία στην ΕΕΤΤ με κοινοποίηση στον ΟΤΕ.
    Πλέον αναμονή και υπομονή ...όση μου έχει απομείνει.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  4. #19
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    481
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Έτσι αναφορικά να σου πω πως και εγώ έκανα το "λάθος" επιστροφή του VoIP στην κεντρική γραμμή που έρχοταν το Internet μέσω splitter ενώ για 2 χρόνια έπαιζε κανονικά και ξαφνικά μετά τα 2 χρόνια είχα αποσυνδέσεις λόγο αυτού. Ο τρόπος για την επίλυση του θέματος ήταν να κάνω επιστροφή από το 2ο ζεύγος που μου είχε βάλει ο ηλεκτρολόγος στην εγκατάσταση του σπιτιού και όλα κομπλέ.
    •AMD Ryzen™ 9 5900X •ASUS ROG Crosshair VIII Dark Hero •ASUS ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC 11GB •G.Skill Trident Z RGB 32GB Kit (2x16GB) 4000MHz UDIMM DDR4 CL16
    •2x Samsung 980 PRO PCIe® 4.0 x4, NVMe® SSD 1TB •Corsair HXi Series™ HX1000i High-Performance ATX Power Supply 80 Plus® Platinum Certified •NZXT Kraken X73 RGB •Coolermaster MasterCase H500M

  5. #20
    Εγγραφή
    18-02-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Έχω παρόμοια περίπτωση και δεν μπορώ να βγάλω και εγώ άκρη με τον ΟΤΕ.
    Σύνδεση 50Mbps με status το παρακάτω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  351,4 KB 
ID: 227909
    Ότι βλέπετε είναι σταθερό από τότε που δήλωσα βλάβη και δεν έχει αλλάξει τίποτα έως σήμερα αντί αυτού επιχειρήθηκε:
    1. Να με πείσουν ότι είναι πρόβλημα γραμμής (Απόσταση περίπου 200 μέτρα από κτίριο ΟΤΕ και με ταχύτητες όταν λειτουργούσε απρόσκοπτα σχεδόν 50Mbps,έχω μετρήσεις που το αποδεικνύουν και τις οποίες έστειλα και στη Cosmote).
    2. Από το τοπικό τμήμα των τεχνικών έλαβαν από ότι κατάλαβα τις ίδιες διαβεβαιώσεις ότι αυτές είναι οι δυνατότητες της γραμμής.
    3. Βλέποντας το Status και το κάρφωμα Actual Rate(Up/Down) και Attainable Rate(Up/Down) με τιμές από 22000 Kbps έως 23000 Kbps Το δε Line Attenuation( Up/Down) καρφωμένο ακριβώς όπως φαίνεται στην εικόνα, γνωρίζοντας τις δυνατότητες της γραμμής μου (Απόσταση αλλά και πρόσφατη κατασκευή) τους κατηγόρησα ευθέως ότι η μόνη εξήγηση είναι ότι υπάρχει κόφτης εκ μέρους τους.
    4. Μετά από όλα αυτά η μόνη πρόταση που έχω εκ μέρους τους και με επιμονή μάλιστα ήταν και είναι να μου γίνει μείωση στη τιμή και να παραμείνω με όποια ταχύτητα μου παρέχεται δηλαδή μέγιστη 23 Mbps αλλά συνήθως γύρω στα 20Mbps.
    5. Δεν δέχθηκα αυτή τη πρότασή τους γιατί το πρόβλημα δεν είναι η τιμή αλλά η ταχύτητα καθότι έχω δύο παιδιά που έχουν ανάγκη την ταχύτητα για τις σπουδές τους αλλά και γιατί αν το δεχόμουν θα νομιμοποιούσα και την αυθαίρετη εφαρμογή εκ μέρους τους κάποιου κόφτη που είμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει.
    Μετά από όλα αυτά αποφάσισα και εγώ να προσφύγω στην ΕΕΤΤ με καταγγελία παραθέτοντας όλα τα στοιχεία που είχα στην κατοχή μου.
    Ζητάω από όποιον διαβάσει το μήνυμά μου την γνώμη του για τα στατιστικά της σύνδεσής μου και αν κάποιος γνωρίζει τί τύχη μπορεί να έχει αυτή η καταγγελία μου.
    Υπόψη ότι έχω μετρήσεις για τη σύνδεσή μου από το 2020 που τυχαίνει να απεικονίζουν την κατάσταση της σύνδεσής μου μετά από δύο δηλώσεις βλάβης και φαίνεται και στις δύο περιπτώσεις να λειτουργεί για ένα διάστημα η σύνδεσή μου με ανώτατες ταχύτητες και ξαφνικά σαν κάποιος να παρεμβαίνει και να πέφτει κατά μέσο όρο στα 20Mbps.
    Υπόψη επίσης ότι στη περιοχή μου η Cosmote είναι μονόδρομος γιατί δεν υπάρχει κάλυψη σταθερής τηλεφωνίας από άλλο πάροχο.

  6. #21
    Εγγραφή
    08-12-2012
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αντιστοιχα προβλήματα και εγω με cosmote πανω στο δικτυο της vodafone ομως! Εχω κλησει πανω απο μηνα με συνεχομενες αποσυνδεσεις καθημερινα, το ζήτημα δεν ξερω γιατι δεν το λυνουν καθως πλεον (ακομη και μετα απο απαιτηση μου) δεν ερχεται κανενας τεχνικος στον χωρο μου - σαν να μου λενε εμμεσως πλην σαφως πλεον οτι το προβλημα ειναι στην πλευρα τους.

    Φιλε μου μακαρι, αλλα και η ΕΕΤΤ ειναι με το μερος τους πλεον, δεν ιδρωνει το αυτί τους!
    Εχω κανει καταγγελια στην ΕΕΤΤ με πλήρες ιστορικο απο τις 26/03, η ΕΕΤΤ την διάβασε και την έστειλε προς απάντηση στον ΟΤΕ την 6/5 ???????????? με περιθώριο απάντηση του ΟΤΕ εως 15/6!
    Μαντέψτε, ακόμη απαντούν…

  7. #22
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.788
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν υπαρχει καλωδιακο δικτυο της vodafone. Τα καλωδια ειναι ολα του ΟΤΕ. Μονο το ftth μπορει να ανηκει σε αλλον πλην οτε.
    Και για τις αποσυνδεσεις/προβληματα συγχρονισμου,99.999% φταιει το χαλκινο τμημα της διαδρομης

    Δεν ηρθε ο Ιουνιος ακομη. Βιαζεσαι

  8. #23
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsikso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρόμοια περίπτωση και δεν μπορώ να βγάλω και εγώ άκρη με τον ΟΤΕ.
    Σύνδεση 50Mbps με status το παρακάτω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  351,4 KB 
ID: 227909
    Ότι βλέπετε είναι σταθερό από τότε που δήλωσα βλάβη και δεν έχει αλλάξει τίποτα έως σήμερα αντί αυτού επιχειρήθηκε:
    1. Να με πείσουν ότι είναι πρόβλημα γραμμής (Απόσταση περίπου 200 μέτρα από κτίριο ΟΤΕ και με ταχύτητες όταν λειτουργούσε απρόσκοπτα σχεδόν 50Mbps,έχω μετρήσεις που το αποδεικνύουν και τις οποίες έστειλα και στη Cosmote).
    2. Από το τοπικό τμήμα των τεχνικών έλαβαν από ότι κατάλαβα τις ίδιες διαβεβαιώσεις ότι αυτές είναι οι δυνατότητες της γραμμής.
    3. Βλέποντας το Status και το κάρφωμα Actual Rate(Up/Down) και Attainable Rate(Up/Down) με τιμές από 22000 Kbps έως 23000 Kbps Το δε Line Attenuation( Up/Down) καρφωμένο ακριβώς όπως φαίνεται στην εικόνα, γνωρίζοντας τις δυνατότητες της γραμμής μου (Απόσταση αλλά και πρόσφατη κατασκευή) τους κατηγόρησα ευθέως ότι η μόνη εξήγηση είναι ότι υπάρχει κόφτης εκ μέρους τους.
    4. Μετά από όλα αυτά η μόνη πρόταση που έχω εκ μέρους τους και με επιμονή μάλιστα ήταν και είναι να μου γίνει μείωση στη τιμή και να παραμείνω με όποια ταχύτητα μου παρέχεται δηλαδή μέγιστη 23 Mbps αλλά συνήθως γύρω στα 20Mbps.
    5. Δεν δέχθηκα αυτή τη πρότασή τους γιατί το πρόβλημα δεν είναι η τιμή αλλά η ταχύτητα καθότι έχω δύο παιδιά που έχουν ανάγκη την ταχύτητα για τις σπουδές τους αλλά και γιατί αν το δεχόμουν θα νομιμοποιούσα και την αυθαίρετη εφαρμογή εκ μέρους τους κάποιου κόφτη που είμαι πεπεισμένος ότι υπάρχει.
    Μετά από όλα αυτά αποφάσισα και εγώ να προσφύγω στην ΕΕΤΤ με καταγγελία παραθέτοντας όλα τα στοιχεία που είχα στην κατοχή μου.
    Ζητάω από όποιον διαβάσει το μήνυμά μου την γνώμη του για τα στατιστικά της σύνδεσής μου και αν κάποιος γνωρίζει τί τύχη μπορεί να έχει αυτή η καταγγελία μου.
    Υπόψη ότι έχω μετρήσεις για τη σύνδεσή μου από το 2020 που τυχαίνει να απεικονίζουν την κατάσταση της σύνδεσής μου μετά από δύο δηλώσεις βλάβης και φαίνεται και στις δύο περιπτώσεις να λειτουργεί για ένα διάστημα η σύνδεσή μου με ανώτατες ταχύτητες και ξαφνικά σαν κάποιος να παρεμβαίνει και να πέφτει κατά μέσο όρο στα 20Mbps.
    Υπόψη επίσης ότι στη περιοχή μου η Cosmote είναι μονόδρομος γιατί δεν υπάρχει κάλυψη σταθερής τηλεφωνίας από άλλο πάροχο.
    To Line Attenuation(Down) δεν δείχνει ύπαρξη "κόφτη" αλλά κάποιου προβλήματος στην γραμμή(αν δεχτούμε ότι είσαι στα 200, άντε 500 καλωδιακά, μέτρα από το Α/Κ).

    Να κάνω για τώρα τον συνήγορο του διαβόλου, τον "κόφτη" για ποιο λόγο να σου τον βάλουν??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #24
    Εγγραφή
    18-02-2014
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Line Attenuation(Down) δεν δείχνει ύπαρξη "κόφτη" αλλά κάποιου προβλήματος στην γραμμή(αν δεχτούμε ότι είσαι στα 200, άντε 500 καλωδιακά, μέτρα από το Α/Κ).

    Να κάνω για τώρα τον συνήγορο του διαβόλου, τον "κόφτη" για ποιο λόγο να σου τον βάλουν??
    Το γεγονός ότι έχω σύνδεση 50Mbps και λαμβάνω μηνύματα να προσθέσω την cosmote tv και να απογειώσω τη σύνδεσή μου στα 50Mbps πως το εξηγείς;
    Δεν μπορεί να είναι αυτός ο λόγος;

  10. #25
    Εγγραφή
    22-06-2013
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98.000 kbps / 10.999 kbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9db(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ϊδιο πρόβλημα προ 2ετίας περίπου, αντίστροφα λίγο. Στη vodafone επί 1 έτους σε 50αρα βράχος 49.999, άρχισε τα τρελά απο 20.000 - 35.000 ανεβοκατέβασμα. Δεν μπορούσε να κάνει τίποτα η vodafone, μειωμένη τιμή λέει κτλ να σας κάνουμε. Εφυγα και πήγα ΟΤΕ, και ευτυχως το συνεργείο ασχολήθηκε και βρήκε βραχύκυκλωμα στη διαδρομή της γραμμής σε ένα box ενδιάμεσα. Ολα καλά από τότε. Δλδ δεν μπορεί ρε παιδιά μια γραμμή να παίζει και ξαφνικά χωρίς να έχεις αλλάξει κάτι να αρχίσει να κάνει μουρλά πράγματα. Τι να πώ, είναι τύχη που θα πέσει ο καθένας μας μάλλον, τι άλλο να πούμε.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsikso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γεγονός ότι έχω σύνδεση 50Mbps και λαμβάνω μηνύματα να προσθέσω την cosmote tv και να απογειώσω τη σύνδεσή μου στα 50Mbps πως το εξηγείς;
    Δεν μπορεί να είναι αυτός ο λόγος;
    Δεν υπάρχει λόγος "κόφτη" σε συνδέσεις VDSL, αυτό γίνεται σε συνδέσεις ADSL που παίρνουν από νέα καμπίνα και δεν γίνεται με αύξηση του Line Attenuation.
    Ρίξε μια ματιά στα δικά μου στοιχεία με συμβόλαιο ADSL και την καμπίνα στα 300 περίπου μέτρα, πριν από A/K είχα 35~37 Line Attenuation.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    939
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @sweet dreams, τελικά έκανες τη μετάβαση σε ΟΤΕ;
    Δυστυχώς στην εξυπηρέτηση των εναλλακτικών, αν δεν είσαι σε κάποια πρωτεύουσα νομού κλπ, όπου έχουν δικούς τους τεχνικούς, ο ΟΤΕ ίσως είναι μονόδρομος, αλλιώς θα σου πουν τα πάντα προκειμένου να μην το δώσουν βλάβη..
    Με ΟΤΕ πάντως, σε πρόβλημα δικό μου και γνωστών, η αντιμετώπιση άμεση και μόνιμη..
    Γενικότερα το θέμα είναι να ΜΗ μπλέξεις..

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sweet dreams, τελικά έκανες τη μετάβαση σε ΟΤΕ;
    Nαι, πριν λίγες μέρες.
    Ήμουν 4 χρόνια στην VODA λόγω χαμηλότερης τιμής(21 ευρώ VS 28 που ήθελαν στον ΟΤΕ), με πήραν πριν την λήξη του συμβολαίου και μου είπαν ότι με την ανανέωση θα γίνει αύξηση στα 28 ευρώ, πήγα στον ΟΤΕ με 26 ευρώ και σύνδεση στην καμπίνα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #29
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    939
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΥΡΟΣ
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε κατάστημα δίνουν 24αρα, απεριόριστα σταθερά και 4 ώρες κινητά στα 23.6€ κάπου εκεί..
    Με λίγο ζόρι λογικά θα μπορείς να πας στα 30€ την 50αρα..
    Αν φυσικά θελήσεις
    Γνώμη και διαφορές με Voda?
    Σε γύρισαν και σε VoIP να φανταστώ;

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο κατάστημα μου είπαν να πάρω στο 13888 για καλύτερη προσφορά και από εκεί έκανα και την αλλαγή.
    VoIP εννοείται(τα είχα όλα έτοιμα από χρόνια).
    Δεν με ενδιαφέρει να πάω σε μεγαλύτερη ταχύτητα, να φανταστείς ότι αν μου έκανε η VODA ανανέωση στην ίδια τιμή θα συνέχιζα σε αυτούς.
    Δεν υπάρχει σύγκριση σε ταχύτητα ανάμεσα στους δύο αυτούς, λόγω σύνδεσης στην καμπίνα, από τα 9/950 πήγα στα 27/2700. Επίσης καμία σχέση και στα errors που πριν μάζευα χιλιάδες και τώρα είμαι στα 0.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας