Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 40
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου μαζί σας μήπως και μπορέσω να βρω κάποια λύση.
    Εδώ και δύο εβδομάδες περίπου, σε γραμμή 50άρα ΟΤΕ, στην Πυλαία Θεσσαλονίκης, άρχισαν να γίνονται κάποιες αποσυνδέσεις πρωινές κυρίως ώρες και μέχρι το μεσημέρι. Όταν ξεκινούσαν οι αποσυνδέσεις, το router, συνδεόταν και αποσυνδεόταν αρκετές φορές, αυτό διαρκούσε περίπου μισή με μία ώρα μέχρι να ξανασυνδεθεί σταθερά για το υπόλοιπο της ημέρας.
    Τα στατιστικά της γραμμής μου για περισσότερο από ένα χρόνο ήταν άψογα, κλείδωνα στα 54.999 με Noise margin περίπου 23-24 και ελάχιστα CRC και FEC errors. Δήλωσα βλάβη, ήρθε τεχνικός για να βρούμε το πρόβλημα των αποσυνδέσεων και να το διορθώσουμε και τελικά, αυτό που κατάφερε να κάνει ήταν, φεύγοντας από το σπίτι μου λύνοντας υποτίθεται την βλάβη, να μου αφήσει μια γραμμή με χάλια στατιστικά και χωρίς να λύσει το θέμα των αποσυνδέσεων (σαφώς λιγότερες). Αυτή τη στιγμή το ρούτερ μου συγχρονίζει μεταξύ 34 με 50, με συνεχείς διακυμάνσεις στην ταχύτητα συγχρονισμού, πολύ θόρυβο, Noise margin περίπου 9 και πάρα πολλά λάθη, CRC & FEC errors (τουλάχιστον 1.000πλάσια!).
    Το αποκορύφωμα όμως ήταν, όταν πήρα να ξαναδηλώσω βλάβη στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, έμαθα προς μεγάλη μου έκπληξη, ότι ο "απίθανος" τεχνικός που ήρθε σπίτι μου, υπέβαλε πόρισμα προς το τεχνικό τμήμα όπου ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήρισε τη βλάβη ως μη επιδιορθώσιμη και ανεφικτότητα της γραμμής μου να πιάσει 50 Mbps!!!
    Το αποτέλεσμα ήταν, να μου προτείνουν ΕΠΙΜΟΝΑ ως μοναδική λύση την υποβάθμιση της γραμμής μου σε 24 Mbps το οποίο όπως όλοι καλά γνωρίζουμε, μεταφράζεται και σε νέο διετές συμβόλαιο.
    Με λίγα λόγια δηλαδή, πληρώνω την ανικανότητα ή την απροθυμία του τεχνικού να ασχοληθεί περισσότερο με το πρόβλημά μου, κλείνοντάς το με τον πιο εύκολο τρόπο.
    Επίσης να αναφέρω πώς στη γειτονιά μου όσοι έχουν Cosmote 50άρι τα πιάνουν χωρίς προβλήματα και με αρκετά καλά έως πολύ καλά στατιστικά γραμμής. Ακόμη και το διαμέρισμα πάνω από το δικό μου (διπλοκατοικία),όπου διαμένει συγγενής μου, με γραμμή επίσης ΟΤΕ πιάνει τα 50 με πολύ καλά στατιστικά, σαν τα δικά μου δηλαδή, πριν ξεκινήσουν αυτές οι περίεργες πρωινές - μεσημβρινές αποσυνδέσεις και έρθει για κακή μου τύχη ο "απίθανος" αυτός τεχνικός, που μου άφησε "προίκα" μία γραμμή χειρότερη από ότι τη βρήκε και ουσιαστικά μου "έδεσε" και τα χέρια, γιατί υποβάλλοντας το πόρισμα του δεν μπορώ πλέον να το δηλώσω ξανά βλάβη... οπότε ή μένω έτσι ή υποβαθμίζομαι σε 24, μια ταχύτητα που δεν με εξυπηρετεί, εργάζομαι και ταυτόχρονα το παιδί μου κάνει τηλε-εκπαίδευση, επίσης δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δεσμευτώ με νέο διετές συμβόλαιο σε κάτι που δεν με εξυπηρετεί.
    Θα ήθελα να παρακαλέσω λοιπόν, όποιος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου και μπορεί να βοηθήσει, να μου δώσει τα φώτα του γιατί είμαι σε αδιέξοδο...
    Τέλος έχω και μια απορία που σίγουρα την έχουν πολλοί εδώ στο φόρουμ, αλλά τεκμηριωμένη απάντηση δεν νομίζω να έχει λάβει ποτέ.
    Πως γίνεται μια γραμμή που εδώ και χρόνια έπαιζε στα 50 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, που κάποια στιγμή έγινε και 100άρα! απλά ξαναγύρισε στα 50 γιατί τα έπιανε οριακά με κάποια θεματάκια, με πάρα πολύ καλά στατιστικά, ξαφνικά δεν μπορεί να τα πιάσει και πρέπει καλά και ντε να πάει στα 24;;;
    Υ.Γ.
    1) Ρούτερ Speedport Plus, μάλιστα έγινε αντικατάσταση με νέο, (πριν έρθει τεχνικός)..
    2) Τηλεφωνική καλωδίωση καινούρια, εξωτερική, όχι η υπάρχουσα εσωτερική, (μέσα από τα μπουάτ), που ήταν αρκετών ετών.
    3) Καμία αλλαγή - προσθήκη εξοπλισμού που μπορεί να επηρεάζει στο εσωτερικό του σπιτιού, τα τελευταία χρόνια.
    4) Όσο χρόνια έχω την 50άρα, αν για παράδειγμα είχα 5 φορές πρόβλημα, πάντα ξεκινούσαμε με το κλασσικό "μήπως φταίει η συνδεσμολογία σας, μήπως φταίει η καλωδίωση σας κλπ. κλπ." και τελικά πάντα μα πάντα το πρόβλημα το έλυναν έξω από το σπίτι!!!!!
    Υ.Γ. (2) Μέτα από την χθεσινή μεταμεσονύχτια βροχή στην περιοχή συγχρονίζω στα 34408!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jimmis74 : 04-04-21 στις 10:46. Αιτία: Νέα δεδομένα μετά από μεταμεσονύχτια βροχή!
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου μαζί σας μήπως και μπορέσω να βρω κάποια λύση.
    Εδώ και δύο εβδομάδες περίπου, σε γραμμή 50άρα ΟΤΕ, στην Πυλαία Θεσσαλονίκης, άρχισαν να γίνονται κάποιες αποσυνδέσεις πρωινές κυρίως ώρες και μέχρι το μεσημέρι. Όταν ξεκινούσαν οι αποσυνδέσεις, το router, συνδεόταν και αποσυνδεόταν αρκετές φορές, αυτό διαρκούσε περίπου μισή με μία ώρα μέχρι να ξανασυνδεθεί σταθερά για το υπόλοιπο της ημέρας.
    Τα στατιστικά της γραμμής μου για περισσότερο από ένα χρόνο ήταν άψογα, κλείδωνα στα 54.999 με Noise margin περίπου 23-24 και ελάχιστα CRC και FEC errors. Δήλωσα βλάβη, ήρθε τεχνικός για να βρούμε το πρόβλημα των αποσυνδέσεων και να το διορθώσουμε και τελικά, αυτό που κατάφερε να κάνει ήταν, φεύγοντας από το σπίτι μου λύνοντας υποτίθεται την βλάβη, να μου αφήσει μια γραμμή με χάλια στατιστικά και χωρίς να λύσει το θέμα των αποσυνδέσεων (σαφώς λιγότερες). Αυτή τη στιγμή το ρούτερ μου συγχρονίζει μεταξύ 45 με 50, με συνεχείς διακυμάνσεις στην ταχύτητα συγχρονισμού, πολύ θόρυβο, Noise margin περίπου 9 και πάρα πολλά λάθη, CRC & FEC errors (τουλάχιστον 1.000πλάσια!).
    Το αποκορύφωμα όμως ήταν, όταν πήρα να ξαναδηλώσω βλάβη στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, έμαθα προς μεγάλη μου έκπληξη, ότι ο "απίθανος" τεχνικός που ήρθε σπίτι μου, υπέβαλε πόρισμα προς το τεχνικό τμήμα όπου ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήρισε τη βλάβη ως μη επιδιορθώσιμη και ανεφικτότητα της γραμμής μου να πιάσει 50 Mbps!!!
    Το αποτέλεσμα ήταν, να μου προτείνουν ΕΠΙΜΟΝΑ ως μοναδική λύση την υποβάθμιση της γραμμής μου σε 24 Mbps το οποίο όπως όλοι καλά γνωρίζουμε, μεταφράζεται και σε νέο διετές συμβόλαιο.
    Με λίγα λόγια δηλαδή, πληρώνω την ανικανότητα ή την απροθυμία του τεχνικού να ασχοληθεί περισσότερο με το πρόβλημά μου, κλείνοντάς το με τον πιο εύκολο τρόπο.
    Επίσης να αναφέρω πώς στη γειτονιά μου όσοι έχουν Cosmote 50άρι τα πιάνουν χωρίς προβλήματα και με αρκετά καλά έως πολύ καλά στατιστικά γραμμής. Ακόμη και το διαμέρισμα πάνω από το δικό μου (διπλοκατοικία),όπου διαμένει συγγενής μου, με γραμμή επίσης ΟΤΕ πιάνει τα 50 με πολύ καλά στατιστικά, σαν τα δικά μου δηλαδή, πριν ξεκινήσουν αυτές οι περίεργες πρωινές - μεσημβρινές αποσυνδέσεις και έρθει για κακή μου τύχη ο "απίθανος" αυτός τεχνικός, που μου άφησε "προίκα" μία γραμμή χειρότερη από ότι τη βρήκε και ουσιαστικά μου "έδεσε" και τα χέρια, γιατί υποβάλλοντας το πόρισμα του δεν μπορώ πλέον να το δηλώσω ξανά βλάβη... οπότε ή μένω έτσι ή υποβαθμίζομαι σε 24, μια ταχύτητα που δεν με εξυπηρετεί, εργάζομαι και ταυτόχρονα το παιδί μου κάνει τηλε-εκπαίδευση, επίσης δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δεσμευτώ με νέο διετές συμβόλαιο σε κάτι που δεν με εξυπηρετεί.
    Θα ήθελα να παρακαλέσω λοιπόν, όποιος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου και μπορεί να βοηθήσει, να μου δώσει τα φώτα του γιατί είμαι σε αδιέξοδο...
    Τέλος έχω και μια απορία που σίγουρα την έχουν πολλοί εδώ στο φόρουμ, αλλά τεκμηριωμένη απάντηση δεν νομίζω να έχει λάβει ποτέ.
    Πως γίνεται μια γραμμή που εδώ και χρόνια έπαιζε στα 50 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, που κάποια στιγμή έγινε και 100άρα! απλά ξαναγύρισε στα 50 γιατί τα έπιανε οριακά με κάποια θεματάκια, με πάρα πολύ καλά στατιστικά, ξαφνικά δεν μπορεί να τα πιάσει και πρέπει καλά και ντε να πάει στα 24;;;
    Υ.Γ.
    1) Ρούτερ Speedport Plus, μάλιστα έγινε αντικατάσταση με νέο, (πριν έρθει τεχνικός)..
    2) Τηλεφωνική καλωδίωση καινούρια, εξωτερική, όχι η υπάρχουσα εσωτερική, (μέσα από τα μπουάτ), που ήταν αρκετών ετών.
    3) Καμία αλλαγή - προσθήκη εξοπλισμού που μπορεί να επηρεάζει στο εσωτερικό του σπιτιού, τα τελευταία χρόνια.
    4) Όσο χρόνια έχω την 50άρα, αν για παράδειγμα είχα 5 φορές πρόβλημα, πάντα ξεκινούσαμε με το κλασσικό "μήπως φταίει η συνδεσμολογία σας, μήπως φταίει η καλωδίωση σας κλπ. κλπ." και τελικά πάντα μα πάντα το πρόβλημα το έλυναν έξω από το σπίτι!!!!!
    Πόσες φορές επικοινωνήσεις μαζί τους; Να ξανά καλέσεις και να επιμείνεις πως σου έκανε ζημιά ο τεχνικός που ήρθε. Όταν σου πούνε μα μου, να πεις στο τηλεφωνικό κέντρο εκείνη τη στιγμή να δει το ιστορικό της γραμμής σου για το πως ήταν, στα ποσά συγχρόνιζε, και το πως έγινε η γραμμή σου μετά την επίσκεψη του τεχνικού που ήρθε από εκείνη την ημερομηνία και μετά. Αν σου ξαναπούνε τίποτα, ζήτησε κάποιο τμήμα παραπόνων, είτε να σε συνδέσουν αν υπάρχει κάτι τέτοιο, είτε να μπορείς να στείλεις γραπτώς το παράπονο σου, και επέμεινε πως θα επικοινωνήσεις και με καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Βασικά εγώ πάντα όταν γίνονται κάτι τέτοια, επειδή εγώ καταλαβαίνω όταν πέφτω σε στραβόξυλο, κι επειδή έχει τύχει να γίνονται πολλοί απόλυτοι ακολουθώντας κατά γράμμα τα scripts που τους δίνουν, αν με φτάσουν στο αμήν ζητάω να μιλήσω με το τμήμα διακοπής. Εκεί συνήθως είναι διαφορετικά τα πράγματα, και πάντα σε ρωτάνε ποιο είναι το πρόβλημα κτλ, όποτε εξηγώ τις ανικανότητες του τηλεφωνικού κέντρου ή την πρόχειρη δουλειά των τεχνικών και πως αγαπάω την εταιρία και δε θα ήθελα να φύγω αλλά η ανικανότητα εξυπηρέτησης με φτάνει στο αμήν.

    Γενικά έχει κάνει κάποια πατάτα στο καφαο υποθέτω για να έγινε απευθείας η ζημιά μόλις έφυγε. Όποτε χρειάζεσαι ραντεβού για αλλαγή ζεύγους στο καφαο, ή γενικά να γίνει κάποιος έλεγχος της γραμμής σου στο dslam.

    Φυσικά αυτά που μας είπες τα λες στην υποστήριξη. Δεν είναι δυνατόν στην ίδια διεύθυνση να δουλεύει η μια γραμμή στον άλλον όροφο αψεγάδιαστα και σε εσένα όχι. Και να του πεις το τηλέφωνο του συγγενή σου εκείνη την ώρα για να δει την γραμμή που είναι στην ίδια διεύθυνση για να καταλάβει πως έκανε μαλακια π τεχνικός.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τηλεφωνική καλωδίωση καινούρια, εξωτερική, όχι η υπάρχουσα εσωτερική, (μέσα από τα μπουάτ), που ήταν αρκετών ετών.
    Η γραμμή πάει σε πρίζα και δίνει αποκλειστικά στο ρούτερ ή διακλαδώνεται με την εσωτερική εγκατάσταση??

    Κάνε το παρακάτω για να έχουμε εικόνα
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Line Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσες φορές επικοινωνήσεις μαζί τους; Να ξανά καλέσεις και να επιμείνεις πως σου έκανε ζημιά ο τεχνικός που ήρθε. Όταν σου πούνε μα μου, να πεις στο τηλεφωνικό κέντρο εκείνη τη στιγμή να δει το ιστορικό της γραμμής σου για το πως ήταν, στα ποσά συγχρόνιζε, και το πως έγινε η γραμμή σου μετά την επίσκεψη του τεχνικού που ήρθε από εκείνη την ημερομηνία και μετά. Αν σου ξαναπούνε τίποτα, ζήτησε κάποιο τμήμα παραπόνων, είτε να σε συνδέσουν αν υπάρχει κάτι τέτοιο, είτε να μπορείς να στείλεις γραπτώς το παράπονο σου, και επέμεινε πως θα επικοινωνήσεις και με καταγγελία στην ΕΕΤΤ.
    Βασικά εγώ πάντα όταν γίνονται κάτι τέτοια, επειδή εγώ καταλαβαίνω όταν πέφτω σε στραβόξυλο, κι επειδή έχει τύχει να γίνονται πολλοί απόλυτοι ακολουθώντας κατά γράμμα τα scripts που τους δίνουν, αν με φτάσουν στο αμήν ζητάω να μιλήσω με το τμήμα διακοπής. Εκεί συνήθως είναι διαφορετικά τα πράγματα, και πάντα σε ρωτάνε ποιο είναι το πρόβλημα κτλ, όποτε εξηγώ τις ανικανότητες του τηλεφωνικού κέντρου ή την πρόχειρη δουλειά των τεχνικών και πως αγαπάω την εταιρία και δε θα ήθελα να φύγω αλλά η ανικανότητα εξυπηρέτησης με φτάνει στο αμήν.

    Γενικά έχει κάνει κάποια πατάτα στο καφαο υποθέτω για να έγινε απευθείας η ζημιά μόλις έφυγε. Όποτε χρειάζεσαι ραντεβού για αλλαγή ζεύγους στο καφαο, ή γενικά να γίνει κάποιος έλεγχος της γραμμής σου στο dslam.

    Φυσικά αυτά που μας είπες τα λες στην υποστήριξη. Δεν είναι δυνατόν στην ίδια διεύθυνση να δουλεύει η μια γραμμή στον άλλον όροφο αψεγάδιαστα και σε εσένα όχι. Και να του πεις το τηλέφωνο του συγγενή σου εκείνη την ώρα για να δει την γραμμή που είναι στην ίδια διεύθυνση για να καταλάβει πως έκανε μαλακια π τεχνικός.
    Φίλε μου κι εγώ είμαι σίγουρος πως έχει κάνει πατάτα, το πρόβλημα όπως έγγραψα και παραπάνω είναι πωςμε το πόρισμα που υπέβαλε στο τεχνικό τμήμα και καταχωρήθηκε στο σύστημα τους μου έχει δέσει τα χέρια, δεν μπορώ να δηλώσω ξανά βλάβη, η μόνες λύσεις που μου προτείνουν είναι ή να μείνω έτσι όπως είμαι σήμερα, (με αυτή την τραγική εικόνα της γραμμής μου με συνεχή σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα και τα errors στον Θεό), με δική μου ευθύνη φυσικά ή να πάω στα 24!
    Ζήτησα επίμονα να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο προϊστάμενό τους αλλά επαναλάμβαναν συνεχώς τα ίδια πράγματα, (σαν από κασέτα ένα πράγμα), ότι σύμφωνα με το πόρισμα του τεχνικού η γραμμή μου δεν μπορεί να πιάσει τα 50Mbps!!!
    Μάλιστα σήμερα το πρωί διαπίστωσα πως κάποια στιγμή συγχρόνιζα στα 34408 με SNR 11.9, μετά από την χθεσινοβραδινή βροχή στην περιοχή μου.
    Έχω σώσει πάρα πολλές εικόνες της κατάστασης του ρούτερ μου σε .pdf αλλά δεν ξέρω πως να τα ανεβάσω κάποια για να τα δείτε...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η γραμμή πάει σε πρίζα και δίνει αποκλειστικά στο ρούτερ ή διακλαδώνεται με την εσωτερική εγκατάσταση??

    Κάνε το παρακάτω για να έχουμε εικόνα
    Το καλώδιο πηγαίνει αρχικά σε πρίζα τηλεφώνου, (εκεί συνδέεται τηλέφωνο με φίλτρο) κι από εκεί συνεχίζει πάλι εξωτερικά του τοίχου με στηριγματάκια και καταλήγει στην πρίζα που είναι συνδεδεμένο και το ρούτερ μου.
    Το καλώδιο που χρησιμοποίησε ο ηλεκτρολόγος είναι πολύ καλής ποιότητας με ενισχυμένη μόνωση όπως μου είπε, (είναι πολύ καλός μου φίλος), δεν πιστεύω πως με έχει κοροϊδέψει. Άλλωστε το έγγραψα παραπάνω πως τόσα χρόνια όσες φορές παρουσιάστηκε πρόβλημα. ποτέ μα ποτέ δεν προερχόταν από την καλωδίωσή μου.
    Άσε που έκανα και όλες τις δοκιμές, να βγάλω τα τηλέφωνα από τις πρίζες, να συνδέσω μόνο το ρούτερ στην πρώτη πρίζα εισόδου του καλωδίου στο σπίτι κλπ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Θα ήθελα να μοιραστώ το πρόβλημά μου μαζί σας μήπως και μπορέσω να βρω κάποια λύση.
    Εδώ και δύο εβδομάδες περίπου, σε γραμμή 50άρα ΟΤΕ, στην Πυλαία Θεσσαλονίκης, άρχισαν να γίνονται κάποιες αποσυνδέσεις πρωινές κυρίως ώρες και μέχρι το μεσημέρι. Όταν ξεκινούσαν οι αποσυνδέσεις, το router, συνδεόταν και αποσυνδεόταν αρκετές φορές, αυτό διαρκούσε περίπου μισή με μία ώρα μέχρι να ξανασυνδεθεί σταθερά για το υπόλοιπο της ημέρας.
    Τα στατιστικά της γραμμής μου για περισσότερο από ένα χρόνο ήταν άψογα, κλείδωνα στα 54.999 με Noise margin περίπου 23-24 και ελάχιστα CRC και FEC errors. Δήλωσα βλάβη, ήρθε τεχνικός για να βρούμε το πρόβλημα των αποσυνδέσεων και να το διορθώσουμε και τελικά, αυτό που κατάφερε να κάνει ήταν, φεύγοντας από το σπίτι μου λύνοντας υποτίθεται την βλάβη, να μου αφήσει μια γραμμή με χάλια στατιστικά και χωρίς να λύσει το θέμα των αποσυνδέσεων (σαφώς λιγότερες). Αυτή τη στιγμή το ρούτερ μου συγχρονίζει μεταξύ 34 με 50, με συνεχείς διακυμάνσεις στην ταχύτητα συγχρονισμού, πολύ θόρυβο, Noise margin περίπου 9 και πάρα πολλά λάθη, CRC & FEC errors (τουλάχιστον 1.000πλάσια!).
    Το αποκορύφωμα όμως ήταν, όταν πήρα να ξαναδηλώσω βλάβη στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ, έμαθα προς μεγάλη μου έκπληξη, ότι ο "απίθανος" τεχνικός που ήρθε σπίτι μου, υπέβαλε πόρισμα προς το τεχνικό τμήμα όπου ούτε λίγο ούτε πολύ χαρακτήρισε τη βλάβη ως μη επιδιορθώσιμη και ανεφικτότητα της γραμμής μου να πιάσει 50 Mbps!!!
    Το αποτέλεσμα ήταν, να μου προτείνουν ΕΠΙΜΟΝΑ ως μοναδική λύση την υποβάθμιση της γραμμής μου σε 24 Mbps το οποίο όπως όλοι καλά γνωρίζουμε, μεταφράζεται και σε νέο διετές συμβόλαιο.
    Με λίγα λόγια δηλαδή, πληρώνω την ανικανότητα ή την απροθυμία του τεχνικού να ασχοληθεί περισσότερο με το πρόβλημά μου, κλείνοντάς το με τον πιο εύκολο τρόπο.
    Επίσης να αναφέρω πώς στη γειτονιά μου όσοι έχουν Cosmote 50άρι τα πιάνουν χωρίς προβλήματα και με αρκετά καλά έως πολύ καλά στατιστικά γραμμής. Ακόμη και το διαμέρισμα πάνω από το δικό μου (διπλοκατοικία),όπου διαμένει συγγενής μου, με γραμμή επίσης ΟΤΕ πιάνει τα 50 με πολύ καλά στατιστικά, σαν τα δικά μου δηλαδή, πριν ξεκινήσουν αυτές οι περίεργες πρωινές - μεσημβρινές αποσυνδέσεις και έρθει για κακή μου τύχη ο "απίθανος" αυτός τεχνικός, που μου άφησε "προίκα" μία γραμμή χειρότερη από ότι τη βρήκε και ουσιαστικά μου "έδεσε" και τα χέρια, γιατί υποβάλλοντας το πόρισμα του δεν μπορώ πλέον να το δηλώσω ξανά βλάβη... οπότε ή μένω έτσι ή υποβαθμίζομαι σε 24, μια ταχύτητα που δεν με εξυπηρετεί, εργάζομαι και ταυτόχρονα το παιδί μου κάνει τηλε-εκπαίδευση, επίσης δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δεσμευτώ με νέο διετές συμβόλαιο σε κάτι που δεν με εξυπηρετεί.
    Θα ήθελα να παρακαλέσω λοιπόν, όποιος αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου και μπορεί να βοηθήσει, να μου δώσει τα φώτα του γιατί είμαι σε αδιέξοδο...
    Τέλος έχω και μια απορία που σίγουρα την έχουν πολλοί εδώ στο φόρουμ, αλλά τεκμηριωμένη απάντηση δεν νομίζω να έχει λάβει ποτέ.
    Πως γίνεται μια γραμμή που εδώ και χρόνια έπαιζε στα 50 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, που κάποια στιγμή έγινε και 100άρα! απλά ξαναγύρισε στα 50 γιατί τα έπιανε οριακά με κάποια θεματάκια, με πάρα πολύ καλά στατιστικά, ξαφνικά δεν μπορεί να τα πιάσει και πρέπει καλά και ντε να πάει στα 24;;;
    Υ.Γ.
    1) Ρούτερ Speedport Plus, μάλιστα έγινε αντικατάσταση με νέο, (πριν έρθει τεχνικός)..
    2) Τηλεφωνική καλωδίωση καινούρια, εξωτερική, όχι η υπάρχουσα εσωτερική, (μέσα από τα μπουάτ), που ήταν αρκετών ετών.
    3) Καμία αλλαγή - προσθήκη εξοπλισμού που μπορεί να επηρεάζει στο εσωτερικό του σπιτιού, τα τελευταία χρόνια.
    4) Όσο χρόνια έχω την 50άρα, αν για παράδειγμα είχα 5 φορές πρόβλημα, πάντα ξεκινούσαμε με το κλασσικό "μήπως φταίει η συνδεσμολογία σας, μήπως φταίει η καλωδίωση σας κλπ. κλπ." και τελικά πάντα μα πάντα το πρόβλημα το έλυναν έξω από το σπίτι!!!!!
    Υ.Γ. (2) Μέτα από την χθεσινή μεταμεσονύχτια βροχή στην περιοχή συγχρονίζω στα 34408!
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  5. #5
    Εγγραφή
    22-06-2013
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    98.000 kbps / 10.999 kbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9db(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε μου μου θυμίζεις την δική μου ιστορία ακριβώς, 2 χρονια στην vofafone με vdsl βραχος, για μηνα περίπου uptime. Κάποια στιγμή άρχισαν ξαφνικά τα προβλήματα σαν τα δικά σου, πότε 30 πότε 35 πότε 45 mbps, σε μια γραμμή που δούλευε 49.999 άψογη, λάθη δε χιλιάδες σε λεπτά. Οι αποσυνδέσεις δε, μπορεί και 20 κάθε ημέρα. Ενάμιση μήνας ταλαιπωρία, level 2 supports κλπ, τεχνικοί επί τεχνικών, με αποτέλεσμα να χαρακτηριστεί δυσεπίλυτη βλάβη. Εφυγα σαφώς χωρίς ποινή εν μέσω συμβολαίου, πήγα ΟΤΕ, εξήγησα στα παιδιά που ήρθαν το προηγούμενο πρόβλημα, μόλις με συνέδεσαν το αφήσαμε μία μέρα, ίδια συμπεριφορά, ήρθαν και ψείρισαν τη γραμμή και ανακάλυψαν κάπου στην διαδρομή προς το ΚΑΦΑΟ σε ένα ενδιάμεσο BOX βραχυκλύκλωμα. Εκτοτε, παρότι 474 μέτρα καλωδιακής απόστασης, παίζω 54.999 σταθερά, ενώ η γραμμή μου φαίνεται ότι δίνει μέχρι 90.
    Συγνώμη για το μακροσκελές μνμ, αλλά θέλω να καταλήξω ότι ίσως γίνεται κάτι και σε εσένα στη διαδρομή του καλωδίου σου μέχρι το DSLAM, αν δεν υπάρχει κάτι στο ΚΑΦΑΟ ως βλάβη.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    O φίλος σου δεν τα έχει κάνει σωστά έτσι όπως τα περιγράφεις.
    To σωστό είναι το καλώδιο να πηγαίνει κατευθείαν στην πρίζα του ρούτερ και μετά να δίνει σε τηλέφωνο και ειδικά όταν έχεις VoIP.
    Έτσι όπως το περιγράφεις στο κάνει επιστροφή της τηλεφωνίας μέσα στην κεντρική γραμμή.

    Στοιχεία από το ρούτερ δεν μας ανέβασες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    O φίλος σου δεν τα έχει κάνει σωστά έτσι όπως τα περιγράφεις.
    To σωστό είναι το καλώδιο να πηγαίνει κατευθείαν στην πρίζα του ρούτερ και μετά να δίνει σε τηλέφωνο και ειδικά όταν έχεις VoIP.
    Έτσι όπως το περιγράφεις στο κάνει επιστροφή της τηλεφωνίας μέσα στην κεντρική γραμμή.

    Στοιχεία από το ρούτερ δεν μας ανέβασες.
    Μα νομίζω πως το έγραψα πιο πάνω, είτε συνδέσω το ρούτερ στην πρώτη πρίζα και το τηλέφωνο στην δεύτερη, είτε συνδέσω μόνο το ρούτερ στην πρώτη πρίζα χωρίς συνδεμένο τηλέφωνο κλπ. καμία διαφορά. Μην το ψάχνεις, έχω κάνει όλους τους συνδυασμούς, την σύνδεση την έχω χρόνια, επίσης επαναλαμβάνω πως εδώ και ενάμιση χρόνο είχα την 50άρα απροβλημάτιστα με πολύ καλά στατιστικά, μετά το "μαγικό χέρι" του τεχνικού η γραμμή μου είναι για τα μπάζα... Αφού να σκεφτείς όσες φορές κοιτάξω τα στατιστικά του ρούτερ, τόσες φορές το βλέπω να συγχρονίζει σε άλλη ταχύτητα, (συνεχείς διακυμάνσεις). Τέλος χθες βράδυ που έβρεξε, έπεσε και κάτω από τα 35!
    Έχω αμέτρητα .pdf με τα στατιστικά του ρούτερ μου, (τα παίρνω κατά διαστήματα και με βοήθησαν πολύ), ξέρεις ότι όσες φορές είχα πρόβλημα και ερχόταν τεχνικός και μου έλεγε το κλασικό, ότι η γραμμή μου δεν μπορεί να πιάσει 50 του τα έδειχνα, οπότε ήταν αναγκασμένος να το ψάξει περισσότερο και τελικά μου διόρθωνε το πρόβλημα, αλλιώς θα έφευγε και θα καταλήγαμε στο σημερινό, (ή κατεβαίνεις στα 24 ή μένεις με το πρόβλημα που και καλά δεν λύνετε γιατί τάχα μου η γραμμή μου είναι χάλια...)
    Υ.Γ.
    1) Η καλωδίωσή και η συνδεσμολογία μου έχει ελεγχθεί από όλους του τεχνικούς που ήρθαν σπίτι, δεν υπάρχει πρόβλημα με αυτήν.
    2) Δεν ξέρω πως να ανεβάσω κάποια .pdf με τα στατιστικά μου να τα δείτε.

    - - - Updated - - -

    Πριν τον τεχνικό

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Speedport plus 04.04.2021 (2).pdf 
Εμφανίσεις:  107 
Μέγεθος:  209,5 KB 
ID: 226243
    Μετά τον τεχνικό

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Router status 30-03-2021_page-0001.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  190,0 KB 
ID: 226245
    Πριν τον τεχνικό

    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Router status 22-03-2021_page-0001.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  194,9 KB 
ID: 226246
    Πριν τον τεχνικό
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Speedport plus 04.04.2021.PDF  

    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προσπαθώ να σου πω ότι η επιστροφή τηλεφωνικού σήματος στην κεντρική γραμμή δημιουργεί προβλήματα που δεν είναι απαραίτητο να τα δημιουργήσει την ίδια στιγμή που συνδέεις εσύ το ρούτερ για δοκιμή.
    Φταίει ή δεν φταίει αυτό για το τωρινό σου πρόβλημα, η συνδεσμολογία σου αυτή δεν είναι σωστή, υπάρχουν άπειρες αναφορές συμφορουμιτών που αντιμετώπισαν με τέτοια συνδεσμολογία προβλήματα.
    Οι τεχνικοί που είδαν επιστροφή τηλεφωνικού σήματος στην συνδεσμολογία και σου είπαν ότι είναι εντάξει, θα πρέπει να πάνε να ασχοληθούν με την γεωργία ή την κτηνοτροφία.

    Ανέβασε αν θέλεις τα screenshot κατευθείαν στο post ώστε να μην χρειάζεται να τα αποθηκεύουμε για να τα δούμε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  New Router status 23-02-2020_page-0001.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  189,4 KB 
ID: 226248
    Η γραμμή μου όταν την έκανα 100άρα!

    - - - Updated - - -

    Και μετά πάνε να μου "πουλήσουν παπά" ότι η γραμμή μου δεν μπορεί να πιάσει 50!!!
    Την 100αρα την κράτησα λίγες εβδομάδες γιατί αργότερα έπεσε το SNR στο 8 - 9 και είχα κάποιες αποσυνδέσεις, (όχι πολλές) αλλά είχα, οπότε επέλεξα να έχω 50άρα καμπάνα από 100αρα οριακά.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με το Line Attenuation(Down) που έχεις φυσικά και μπορείς να έχει 100+, άλλο το ένα και άλλο το άλλο που συζητάμε.
    Με την επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος στην κεντρική γραμμή απλά στέλνεις πίσω στην κάρτα δικτύου του DSLAM τα 50V που βγάζει η PHONE του ρούτερ για να δουλέψει το τηλέφωνο.
    Θα επαναλάβω ότι το πρόβλημα στην παρούσα φάση μπορεί να μην είναι αυτό, αλλά η συνδεσμολογία αυτή δημιουργεί προβλήματα άλλες φορές μικρότερα και άλλες μεγαλύτερα και τα έχουμε αναφέρει και αναλύσει από τότε που εμφανίστηκε το VoIP.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να σου πω ότι η επιστροφή τηλεφωνικού σήματος στην κεντρική γραμμή δημιουργεί προβλήματα που δεν είναι απαραίτητο να τα δημιουργήσει την ίδια στιγμή που συνδέεις εσύ το ρούτερ για δοκιμή.
    Φταίει ή δεν φταίει αυτό για το τωρινό σου πρόβλημα, η συνδεσμολογία σου αυτή δεν είναι σωστή, υπάρχουν άπειρες αναφορές συμφορουμιτών που αντιμετώπισαν με τέτοια συνδεσμολογία προβλήματα.
    Οι τεχνικοί που είδαν επιστροφή τηλεφωνικού σήματος στην συνδεσμολογία και σου είπαν ότι είναι εντάξει, θα πρέπει να πάνε να ασχοληθούν με την γεωργία ή την κτηνοτροφία.
    Δηλαδή αν καταλαβαίνω σωστά μου λες πως η σωστή συνδεσμολογία είναι, στην πρώτη στη σειρά πρίζα να συνδέσω το ρούτερ και στην δεύτερη κατά σειρά το τηλέφωνο.
    Και πιστεύεις πως όλα τα παραπάνω οφείλονται σε αυτό;
    Το ότι βρέχει και πέφτει η ταχύτητά μου, το ότι για περισσότερο από 1,5 χρόνο ήμουν βράχος στα 50 και μετά την επίσκεψη του τεχνικού είμαι χάλια...
    Αρχικά το είχα συνδεδεμένο στην πρώτη πρίζα, απλά επειδή ο υπολογιστής είναι σε διπλανό δωμάτιο και η μόνη λύση να συνδεθεί είναι μέσω wi-fi και όχι με ethernet το άλλαξα, με powerline είχα μια μικρή απώλεια, αλλά καμιά διαφορά στην συμπεριφορά του ρούτερ και των στατιστικών του.
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν διαβάζεις προσεκτικά
    Γράφω
    Φταίει ή δεν φταίει αυτό για το τωρινό σου πρόβλημα, η συνδεσμολογία σου αυτή δεν είναι σωστή,
    Θα επαναλάβω ότι το πρόβλημα στην παρούσα φάση μπορεί να μην είναι αυτό, αλλά η συνδεσμολογία αυτή δημιουργεί προβλήματα
    Δεν νομίζω να θέλει κάποια ιδιαίτερη επεξήγηση.

    Εσύ ξέρεις την γραμμή σου και τι συμβαίνει, εμείς λέμε τα δικά μας αφού μας έχεις ζητήσει βοήθεια.
    Και επαναλαμβάνω για άλλους συμφορουμίτες που μας διαβάζουν
    Ξεκινάμε πάντα με σωστή εγκατάσταση και συνδεσμολογία πριζών, ώστε να αποφύγουμε μελλοντικά προβλήματα στην γραμμή μας.
    Σε μια σωστή συνδεσμολογία, δεν είναι σωστό να κάνουμε επιστροφή του τηλεφωνικού σήματος.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...48#post6812248

    https://www.adslgr.com/forum/threads...27#post6094927
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Μηνύματα
    189
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Κοίτα, το ότι κάνουμε διάλογο και σου απαντώ στις προτάσεις σου δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι αμφισβητώ τα γραφόμενά σου. Προς Θεού, μην παρεξηγηθούμε κιόλας από το πουθενά.
    Ίσα ίσα που εκτιμώ πάρα πολύ το γεγονός πως ασχολείσαι με το πρόβλημά μου και προτείνεις λύσεις.
    Απλά προσπαθώ να καταλάβω που μπορεί να επηρεάζει η συνδεσμολογία στο συγκεκριμένο πρόβλημα, αν υποθέσουμε ότι φταίει, δεν θα έπρεπε να έχω συνεχές - διαρκές πρόβλημα και όχι κάπου κάπου, μετά από μήνες π.χ.
    Θα μελετήσω τα link που έβαλες για να καταλάβω, αν έχω κάποια απορία ίσως επανέλθω για να σε ρωτήσω.
    Σ' ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για το ενδιαφέρον σου.
    Υ.Γ. Να σε ρωτήσω κάτι; Ασχολείσαι επαγγελματικά με ηλεκτρολογικά ή κάτι παρεμφερές ή από ίδια εμπειρία τα γράφεις;
    Ο άνθρωπος λένε οι επιστήμονες πως μπορεί να ζήσει έως και 150 χρόνια, κάτω από ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ...κάπως έτσι μπορεί κάποιος να πιάσει και τις ταχύτητες internet που υπόσχονται οι πάροχοι στα προγράμματά τους...

  14. #14
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Δοκίμασε να κανείς αυτό που γράφει στα μηνύματα, και συγκεκριμένα αυτό εδώ:
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...5&d=1585416961

    Με αυτόν τον τρόπο το ρουτερ σου θα είναι απευθείας επάνω στη γραμμή, όποτε θα έχεις και πιο σαφή συμπεράσματα.

    Μας ενδιαφέρει κυρίως η γραμμή από τον κατανεμητη να πάει απευθείας στο ρουτερ για τις μετρήσεις που σου λέει ο sweet dreams. Το υπόλοιπο δίκτυο για το σπίτι το βλέπεις σε δεύτερη μοίρα. Και ότι τηλέφωνα έχεις να συνδεθούν κατευθείαν επάνω στο ρουτερ, και όχι σε πρίζες.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimmis74 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, το ότι κάνουμε διάλογο και σου απαντώ στις προτάσεις σου δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι αμφισβητώ τα γραφόμενά σου. Προς Θεού, μην παρεξηγηθούμε κιόλας από το πουθενά.
    Ίσα ίσα που εκτιμώ πάρα πολύ το γεγονός πως ασχολείσαι με το πρόβλημά μου και προτείνεις λύσεις.
    Απλά προσπαθώ να καταλάβω που μπορεί να επηρεάζει η συνδεσμολογία στο συγκεκριμένο πρόβλημα, αν υποθέσουμε ότι φταίει, δεν θα έπρεπε να έχω συνεχές - διαρκές πρόβλημα και όχι κάπου κάπου, μετά από μήνες π.χ.
    Θα μελετήσω τα link που έβαλες για να καταλάβω, αν έχω κάποια απορία ίσως επανέλθω για να σε ρωτήσω.
    Σ' ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για το ενδιαφέρον σου.
    Υ.Γ. Να σε ρωτήσω κάτι; Ασχολείσαι επαγγελματικά με ηλεκτρολογικά ή κάτι παρεμφερές ή από ίδια εμπειρία τα γράφεις;
    Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης από την πλευρά μου, απλά επιμένω στο συγκεκριμένο με την συνδεσμολογία γιατί είναι πηγή πολλών προβλημάτων, αν κάνεις ένα σερφάρισμα στο forum θα διαβάσεις πολλά και διάφορα από συμφορουμίτες.
    Καλό είναι να ξεκινάμε από μια άψογη εγκατάσταση και συνδεσμολογία ώστε να έχουμε τουλάχιστον μια σωστή βάση να πατήσουμε και να προχωρήσουμε πιο πέρα για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος.
    Φυσικά και μπορεί να έχουν συμβεί ένα σωρό άλλα διαφορετικά πράγματα, αλλά καλό δεν είναι να έχεις και σωστή συνδεσμολογία??

    Είμαι ηλεκτρονικός και ασχολούμαι με εγκαταστάσεις σε δημόσια και ιδιωτικά κτίρια κάτι δεκαετίες, πάω για σύνταξη.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας