Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 21
  1. #1
    Εγγραφή
    01-10-2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Kαλημερα σε ολους.Διαβαζω πολυ καλα σχολια για τα συγκεκριμενα προοιοντα της asus και σκεφτομαι να μπω και εγω στην διαδικασια.Προς το παρον η γραμμη μου ειναι ADSL2 PLUS WIND 24Mbs με ενα ZTE H108N(θα ανεβασω και φωτο με στατιστικα της γραμμης) αλλα δεν ειμαι ευχαριστημενος οσο αναφορα την ταχυτητα γιατι πιστευω οτι εν ετει 2021 και με την τεχνολογια να προχωραει με τετοιους ρυθμους δεν γινεται να εχω μονο 12Μbs download.Σε επικοινωνια που ειχα με αυτους μου ειπαν οτι ειμαι στα 2km απο το αστικο κεντρο(δεν ξερω αν παιρνω απο καμπινα η απο αστικο κεντρο) αλλα αν ανβαθμισω την γραμμη σε VDSL 50αρα εχω τις καμπινες της wind εξω απο το σπιτι μου και μου ειπαν οτι θα παρω κατευθειαν γραμμη απο εκει.να ενημερωσω οτι ειμαι στην διαδικασια ελεγχου κατανεμητη και εσωτερικης εγκαταστασης.Οσο αναφορα την εσωτερικη εγκατασταση μετα απο εναν ελεγχο ειχε γινει μια πατατα(οχι απο εμενα) και ενω πριν ειχα 9Mbs download τωρα εχω 12 με μια και μοναδικη πριζα να υπαρχει στο σπιτι.Για τον κατανεμητη τωρα δεν εχω τελειωσει ακομη και εχω φτιαξει σχετικο θεμα εδω https://www.adslgr.com/forum/threads...ΟΝLINE-GAMES
    το θεμα ανφερεται γυρω απο το ping σε παιχνιδια με να tp link το οποιο αντικαταστηθηκε με το ZTE.Γενικοτερα δεν ειμαι απαιτητικος χρηστης αλλα κολησα με το online gaming και κοιταζω να κανω καλυτερη την συνδεση μου.
    σκεφτομαι να παρω ενα μεταχειρισμενο DSL AC56U αλλα φοβαμαι οτι θα δωσω τζαμπα λεφτα γιατι αν παω σε VDSL θα μου ειναι αχρηστο,ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?????
    Εσεις τι προτεινετε?
    να μεταβω σε vdsl και μετα να προχωρησω σε αγορα?
    Οσο αναφορα αυτο πιστευω οτι ολοι οι παροχοι "κοβουν" τις 24αρες για να αναγκασουν τον κοσμο να μεταβει σε vdsl και ετσι η μεταβαση σε συνδυασμο με την εξελιξη γινεται αναγκαιο κακο.Αντικειμενικα ομως αν θελεις να κατεβασεις αν αρχειο μεγαλου μεγεθους εξυπηρετει αυτο σε αντιθεση με τις περιπτωσεις των μη απαιτητικων χρηστων.
    Να παρω το DSL AC56U για να βελτιωσω την γραμμη μου οσο αναφορα τα παιχνιδια αφου τελειωσω με τον κατανεμητη?
    Διαβαζω αρκετες μερες εδω μεσα αλλα εχω χαθει γιατι εινα πολλα που δεν ξερω γι αυτο οποια βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!!!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ScreenShot_20210327174813.png 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  193,9 KB 
ID: 226254
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ScreenShot_20210327205828.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  128,3 KB 
ID: 226255
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  after.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  69,3 KB 
ID: 226256

  2. #2
    Εγγραφή
    01-10-2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    τι εγινε,κανεις δεν μπορει να βοηθησει??

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Βαλε vdsl. Το adsl ειναι μουσιακο ειδος

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    291
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για ρουτερ για adsl και μετα vdsl δεν ξερω να σου απαντησω. Ωσο για adsl εγω ειχα το ιδιο ρουτερ απο την forthnet και απλα το σιχάθηκα. Πηρα το technicolor TD5136v2 απο ενα παιδι και απλα τρελαθηκα. με το zte επιανα στις καλες 13mbps αλλα με το technicolor επιασα 15 και στις καλες 16. Και ας μην αρχισω με τις αποσυνδεσεις και τις αλλαγες στις ταχυτητες μου

  5. #5
    Εγγραφή
    01-10-2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    ok....καταλαβα....προσω ολοταχως δηλαδη για vdsl.....

  6. #6
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα

    Αν υπάρχει δυνατότητα vdsl και είναι δίπλα η καμπίνα τότε βουρ Αλίμονο σε μας.

    είμαι χρήστης Asus για αρκετά χρόνια είναι πολύ αξιόπιστα και παιχνιδιάρικα
    τώρα αν υπήρχε οικονομική δυνατότητα να πας σε ένα πιο καινούργιο μοντέλο για παράδειγμα το dsl ac55u που έχω και εγώ. τώρα τελευταία το βλέπω να κυμαίνεται στα 80 ευρώ
    Φυσικά και δουλεύει σε VDSL γραμμές Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να παρουσιαστεί είναι να σου γυρίσουν τη γραμμή από pots τηλεφωνία σε voip Βέβαια υπάρχουν κάποιες λύσεις σε αυτή την περίπτωση αλλά βέβαια Εξαρτάται τον πάροχο

  7. #7
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Για μένα καλή ιδέα είναι να πάρεις μόνο gaming router και να αφήσεις το μόντεμ του παροχου να κάνει δουλειά γιατί αλλιώς θα πρέπει να βρεις modem router με voip (που λογικά θα σε βάλουν)
    Εγώ πήρα το router rt ax82u και βλέπω διαφορά λόγω qos αρκετά μεγάλη

  8. #8
    Εγγραφή
    01-10-2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Ευχαριστω για την βοηθεια...θα προχωρησω σε vdsl αφου λυσω το θεμα του κατανεμητη και μετα θα παω σε αγορα.
    Εδω ειμαι σε wind 24αρα με speedport entry 2i
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ScreenShot_20210406094342.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  72,5 KB 
ID: 226320

  9. #9
    Εγγραφή
    01-10-2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    καλησπερα σε ολους...τελικα εκανα αναβαθμιση σε 50αρα VDSL WIND.Περιμενω να ερθουν για την αλλαγη οποτε για αγορα μοντεμ-ρουτερ ποιο προτεινετε?

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παιξε πρωτα με του παροχου, και μετα βλεπεις.
    Οι gaming routers ειναι οτι πιο fake marketιστικο υπαρχει εκει εξω. Τι ειναι ο router? Keyboard?

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα συμφωνήσω αρχικά με του πάροχου για να δεις πως πηγαίνει και μετά βλέπουμε

    - - - Updated - - -

    τώρα για το gaming router είναι στην ουσία ένα fancy qos interface τίποτα παραπάνω

  12. #12
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zackkast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνήσω αρχικά με του πάροχου για να δεις πως πηγαίνει και μετά βλέπουμε

    - - - Updated - - -

    τώρα για το gaming router είναι στην ουσία ένα fancy qos interface τίποτα παραπάνω
    Θα διαφωνήσω. Εγώ πήρα gaming router διότι σε 50αρα είχα λίγο θέμα με youtube, Τηλεργασια και gaming στο μόντεμ του OTE. Τώρα πλέον με το qos δεν έχει κανένα πνίξιμο η γραμμή και από απόδοση κατέβηκα λιγάκι (εντάξει έπαιζα χαμηλά λόγω OTE και fast path απλά πλέον είναι μόνιμο και δεν έχει spikes) πέρα από αυτό δίνει αρκετές επιλογές στο φιλτράρισμα (πχ δηλώνεις ηλικία χρήστη και δεν ανοίγει site σε συγκεκριμένη συσκευή ), φιλτράρει λέξεις και δεν ανοίγει σελίδες, υπάρχει συνεργασία με trend Micro και έχει επιπλέον ασφάλεια από flooding και τέλος το WiFi 6 και γενικά το δίκτυο wifi δεν έχει ουδεμία σχέση με τα μόντεμ των παροχών λογικό κιόλας. Για μένα αν είσαι gamer αξίζει η αγορά καλού router όχι απαραίτητα gaming αλλά σίγουρα ένα ρουτερ που να έχει επιλογή qos

  13. #13
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.919
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Κανείς δεν διαφωνεί για τα οφέλη της χρήση του QoS για τους gamers (τα υπόλοιπα που αναφέρεις, αν και χρήσιμα γενικά, δεν έχουν κάποια σχέση με gaming). QoS όμως υπάρχει και σε πιο προσιτά router που δεν τα βαφτίζουν ως gaming με τιμή στο θεό στα οποία νομίζει κάποιος (όχι τόσο σχετικός συνήθως) ότι θα «επενδύσει» και μαγικά θα έχει το μισό ping και το διπλάσιο K/D ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο :P Στο ότι είναι ηλίθιος marketing όρος το "gaming" είναι το θέμα, δηλαδή.

  14. #14
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανείς δεν διαφωνεί για τα οφέλη της χρήση του QoS για τους gamers (τα υπόλοιπα που αναφέρεις, αν και χρήσιμα γενικά, δεν έχουν κάποια σχέση με gaming). QoS όμως υπάρχει και σε πιο προσιτά router που δεν τα βαφτίζουν ως gaming με τιμή στο θεό στα οποία νομίζει κάποιος (όχι τόσο σχετικός συνήθως) ότι θα «επενδύσει» και μαγικά θα έχει το μισό ping και το διπλάσιο K/D ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο :P Στο ότι είναι ηλίθιος marketing όρος το "gaming" είναι το θέμα, δηλαδή.
    Μα στο τελος λεω οτι αξιζει η αγορα καλου ρουτερ με qos οχι απαραιτητα gaming. Βασικα το gaming router στο λεει ετσι γιατι συνηθως εχει πολυ δυνατο wifi περα απο ολα τα αλλα, θα μου πεις gamer με wifi...ναι ξερεις ποσοι παιζουν με wifi. Επαιζα MK11 πριν λιγο καιρο και εβλεπα οτι 6-7 στους 10 ειχαν wifi ως συνδεση (το δειχνει σε εικονιδιο στο παιχνιδι αν παιζεις wifi ή ethernet) και σε παιχνιδι που το ενα lag spike κανει την διαφορα. Ε λοιπον για αυτους το gaming router ή οποιοδηποτε αλλο router εχει δυνατο wifi και καλο qos ειναι must.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.763
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι αλλα το "καλο" wifi ειναι μυθος.
    Αμα εχεις διπλα σου καμια 15ρια αλλα wifi, και ειναι και σε διαφορα καναλια, αμα δεν εισαι ακριβως διπλα στο router, οτι wifi και να βαλεις, απλα ΔΕΝ
    Και αμα εισαι διπλα στο router, ε βαλε ενα καλωδιο.
    Μονο σε wifi5/6, αλλα εκει εχεις θεμα με την αποσταση. Αμα εισαι κοντα, παλι βαζεις καλωδιο.
    Mesh κλπ? ισως, αν το feed γινεται καλωδιακα. Αμα ειναι με αναμεταδοσεις, ακομα και απο αλλη μπαντα, παλι το καλωδιο κερδιζει.
    Οσο για το qos, ναι φυσικα, αν και υπαρχει και το bufferbloat επισης, και εκει τα πραγματα ειναι δυσκολοτερα.

    Θα μου πεις, καλα αμα ειναι για να παιξω να γινω network engineer, ειναι λυση?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας