Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    28-10-2009
    Μηνύματα
    1.868
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219.995/21.999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Plus+RT AX 82U
    SNR / Attn
    14(dB) / 28,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα το "καλο" wifi ειναι μυθος.
    Αμα εχεις διπλα σου καμια 15ρια αλλα wifi, και ειναι και σε διαφορα καναλια, αμα δεν εισαι ακριβως διπλα στο router, οτι wifi και να βαλεις, απλα ΔΕΝ
    Και αμα εισαι διπλα στο router, ε βαλε ενα καλωδιο.
    Μονο σε wifi5/6, αλλα εκει εχεις θεμα με την αποσταση. Αμα εισαι κοντα, παλι βαζεις καλωδιο.
    Mesh κλπ? ισως, αν το feed γινεται καλωδιακα. Αμα ειναι με αναμεταδοσεις, ακομα και απο αλλη μπαντα, παλι το καλωδιο κερδιζει.
    Οσο για το qos, ναι φυσικα, αν και υπαρχει και το bufferbloat επισης, και εκει τα πραγματα ειναι δυσκολοτερα.

    Θα μου πεις, καλα αμα ειναι για να παιξω να γινω network engineer, ειναι λυση?
    Μα εννοείται ότι λειτουργείς μόνο WiFi 5/6 αλλιώς την πάτησες. Μετά συνήθως τα gaming router έχουν καλή cpu και ram ώστε να μπορούν να κάνουν και να ρυθμίζουν πράγματα που τα απλά του παροχου δεν μπορούν. Εγώ πχ κλείνω πάντα το WiFi στο μόντεμ του παροχου διότι αν κάνεις ένα πράγμα μπουκώνει όλο, κάτι τέτοιο δεν γίνεται με το router λόγω qos αλλά και ισχύς πιστεύω

  2. #17
    Εγγραφή
    01-10-2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα εννοείται ότι λειτουργείς μόνο WiFi 5/6 αλλιώς την πάτησες. Μετά συνήθως τα gaming router έχουν καλή cpu και ram ώστε να μπορούν να κάνουν και να ρυθμίζουν πράγματα που τα απλά του παροχου δεν μπορούν. Εγώ πχ κλείνω πάντα το WiFi στο μόντεμ του παροχου διότι αν κάνεις ένα πράγμα μπουκώνει όλο, κάτι τέτοιο δεν γίνεται με το router λόγω qos αλλά και ισχύς πιστεύω
    καλησπερα σε ολους....ισχυει αυτο με τα σαπια μοντεμ-ρουτερ των παροχων.....μου το επιβεβαιωσε μαλιστα κι ενας τεχνικος της wind σε επικοινωνια μου οταν τον ρωτουσα πως να ρυθμισω το QoS στο ZTE H108N.Πιο συγκεκριμενα μου ειπε οτι δεν εχουν δυνατο επεξεργαστη και αρκετη μνημη ετσι ωστε να διαχειριστουν QoS.Kαι σε ερωτηση μου τοτε :<γιατι το εχουν???> μου απανταει:<απλα για εφε!!!>.Οποτε αντικειμενικα αν θελεις κατι παραπανω πρεπει να δωσει και καποια χρηματα παραπανω σε συναρτηση με τις απαιτησεις σου.

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.758
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ε ναι, φυσικα. Ετσι ειναι
    Αν εχεις 1 -2 συσκευες στο σπιτι δεν χρειαζεσαι qos ουτως η αλλως.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ε ναι φυσικά και ισχύει αυτό στις πιο πολλές περιπτώσεις. ναι Αλλά μην ξεχνάμε ότι η πλειοψηφία των χρηστών δεν ξέρουν ότι υπάρχει web interface παίρνουν τη συσκευή του παρόχου την βάζουν στην πρίζα Κάνει κλήση παίρνει τα στοιχεία από μόνη της και κάνει τη δουλειά του Άντε στην καλύτερη να αλλαχτεί ο κωδικός του wifi για τον μέσο χρήστη που θέλει να κάνει Απλά τη δουλειά του είναι υπεραρκετό.

    Φυσικά αν θες κάτι παραπάνω και κάτι καλύτερο η αγορά ενός aftermarket είναι συνήθως μονόδρομος αλλά βέβαια τις πιο πολλές περιπτώσεις η συσκευή του παρόχου σε καλύβει
    Βέβαια όπως είπε ο συμφορουμίτης παραπάνω αν μιλάμε για δυο και τρεις συσκευές να σετάρεις qos δεν έχει και μεγάλο νόημα.

    - - - Updated - - -

    δικιά μου γνώμη βάζεις VDSL με το καλό δοκιμάζεις καμιά βδομάδα Του παρόχου να δεις αν Σε ικανοποιεί και μετά βλέπουμε και πράττουμε

  5. #20
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.302
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Έχω το DSL-AC56U που παίζει άψογα σε VDSL OTE. Τηλεφωνία και WiFi τα έχω σε άλλους εξοπλισμούς.
    Στοιχειώδες QoS που φαίνεται να δουλεύει και προσφέρει και OPEVPN για να συνδέεσαι με ασφάλεια από έξω.
    Το έχω πάνω σε UPS με uptime μήνες και δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα. Συν ότι η ASUS προσφέρει αρκετά συχνά αναβαθμίσεις firmware.

    Θα ρου έλεγα να επενδύσεις σε ένα καλό ρούτερ, αλλά να έχει WAN θύρα ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με FTTH μετά.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 15 χρόνια δρόμος...

  6. #21
    Εγγραφή
    01-10-2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το DSL-AC56U που παίζει άψογα σε VDSL OTE. Τηλεφωνία και WiFi τα έχω σε άλλους εξοπλισμούς.
    Στοιχειώδες QoS που φαίνεται να δουλεύει και προσφέρει και OPEVPN για να συνδέεσαι με ασφάλεια από έξω.
    Το έχω πάνω σε UPS με uptime μήνες και δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα. Συν ότι η ASUS προσφέρει αρκετά συχνά αναβαθμίσεις firmware.

    Θα ρου έλεγα να επενδύσεις σε ένα καλό ρούτερ, αλλά να έχει WAN θύρα ώστε να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και με FTTH μετά.
    Καλησπερα.
    ενα τετοιο ειχα κλεισει μεταχειρισμενο και δεν το εχω παρει ακομη λογω της αναβαθμισης.
    τι το θετικο εχει να βαλεις μπροστα του παροχου για τηλεφωνια και πισω το asus για ιντερνετ?
    μιλας για ξεχωριστη θυρα wan και οχι lan/wan?

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας