Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2013
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Έχω την εξής απορία σχετικά με το VPN. Στο γραφείο έχω στήσει ένα L2TP server στο mikrotik. Η ταχύτητα που έχω στο γραφείο είναι 100/20 (με ping 14 - 20 ms).
    Στο σπίτι έχω VDSL 100/10. Όταν συνδέομαι όμως στο VPN και κάνω speedtest η ταχύτητα μου πέφτει στο μισό (το upload παραμένει περίπου ίδιο) πιάνω δλδ 50/9, ενώ το ping εκτοξεύεται στα 120 ms.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω την ίδια (100/10) όταν συνδέομαι με VPN?

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    20-04-2014
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    2048/2048
    ISP
    ΑΤΗΚ
    Κανονικά η ταχύτητα σου θα πρέπει να είναι όσο είναι το upload στο γραφείο. Το πινγκ λογικά είναι ψηλό γιατί όλη η κίνηση περνά από το vpn που το στέλνει στο γραφείο και μετά στον έξω κόσμο.

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.112
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jonhh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Έχω την εξής απορία σχετικά με το VPN. Στο γραφείο έχω στήσει ένα L2TP server στο mikrotik. Η ταχύτητα που έχω στο γραφείο είναι 100/20 (με ping 14 - 20 ms).
    Στο σπίτι έχω VDSL 100/10. Όταν συνδέομαι όμως στο VPN και κάνω speedtest η ταχύτητα μου πέφτει στο μισό (το upload παραμένει περίπου ίδιο) πιάνω δλδ 50/9, ενώ το ping εκτοξεύεται στα 120 ms.

    Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω την ίδια (100/10) όταν συνδέομαι με VPN?

    Ευχαριστώ!
    Kαλημερα, τι ακριβως κανει το vpn αυτο? θες να βλεπεις το εσωτερικο δικτυο του σπιτιου απο το γραφειο?
    speedtest προς τα που εκανες?
    για το ping μπορει να φταινε και ρυθμισεις.
    Εχεις ανοιξει σωστα πορτες? εχεις firewall filters σωστα?
    εχεις βαλει και ipsec?

    Μετα το καθε vpn εχει σημασια πως ειναι ρυθμισμενο γινεται απο το firewall-NAT αναλογα τον κανονα.
    Αν περναει ολη την κινηση απο το vpn δλδ περναει μεσα και το ιντερνετ ή μονο το δικτυο και το ιντερνετ εχεις το τοπικο απο εκει που εισαι.

    Να το πω αλλιως. Εχεις συνδεθει απο το γραφειο στο σπιτι. Οταν ανοιξεις μια σελιδα showmyip τι ip δειχνει? του γραφειου ή του σπιτιου?
    αν ο σκοπος σου ειναι η μεγιστη ταχυτητα στο δικο σου δικτυο αλλα και απο εκει που συνδεεσαι μην περνας ολο το ιντερνετ μεσα απο το vpn.
    Μαλλον αυτο εχεις κανει.
    ΠΑΝΤΑ με τα vpn εχεις μικροτερη ταχυτητα ποτε την ιδια.
    Αν δεν υπαρχει λογος να θες να εχεις στο γραφειο την ιντερνετικη ip του σπιτιου ΜΗΝ περνας ΟΛΟ το ιντερνετ απο το VPN μειωνεται η ταχυτητα και οπως ειναι λογικο αυξανεται το ping.
    Παιζεις το ιντερνετ απο το τοπικο που εχεις και εχεις και το εσωτερικο δικτυο του σπιτιου σου στο γραφειο.

    - - - Updated - - -

    Ριξε μια ματια και στον οδηγο μηπως σου ξεφυγε κατι https://www.adslgr.com/forum/threads...ver-with-Ipsec

    - - - Updated - - -

    Δεν ειπες ποιο μηχανημα εχεις, να εχεις υποψην οτι σε μεγαλες ταχυτητες τα απλα με μια cpu τραβανε πολλα ζορια....
    μερικα εχουν hardware accelerator για το ipsec οπως πχ το hap ac2. Αυτο επισης θα ηταν λογος για αυξηση ping και μειωση ταχυτητας.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-11-2020
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    εγώ πάλι εχω το αντίθετο θέμα με vpn τρέχει με τα χίλια συνδεδεμένος στον υπολογιστή της δουλειάς λόγω τηλεργασίας, αλλά με το που βγαίνω από αυτό το περιβάλλον σέρνεται...έχει κανείς καμία λύση γι αυτό;
    με τους browser κυρίως έχω θέμα μου βγάζει συνέχεια σφάλμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας