Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    06-04-2021
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Το ρουτερ είναι το speedport Plus της Sercom, πρίν λίγες μέρες εκανα μια επανεκκίνηση και από τότε δεν συνδέεται με το ίντερνετ. Ανάβουν τα λαμπάκια power, DSL, WLAN, και μενουν σβηστά τα υπόλοιπα Online, Telephony και Service. Πηρα τηλέφωνο προσπαθησαν απο εκεί να κανουν κάτι μέχρι και reset καναμε στο router αλλά τίποτα. Ήρθε τεχνικός εδώ είδε την γραμμή βγάζει 40 αλλά μονο απο το ενα καλοδιο, το άλλο, λέει, πρέπει να είναι κομμένο και να φωνάξω ηλεκτρολόγο η να βρει που είναι το κόψιμο και να το επισκευάσει, η να βαλω καινούργιο καλοδιο. Είμαι στον 6ο όροφο, άρα καταλαβαίνετε κόστος. Του είπα ότι εγω πιστεύω ότι το ρούτερ φταίει αλλά αυτός επιμένει το καλοδιο. Αν όμως ήταν το καλοδιο δεν θα είχε καθόλου σήμα δεν θα άναβε το dsl. Δεν εχω κανενα splitter στην γραμμή, το ρούτερ είναι απευθείας στην πριζα και το τηλέφωνο στο ρούτερ. Τι λέτε εσείς;

  2. #2
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν μπεις σε διαδικασία για αλλαγή καλωδίωσης, μέτρηση στον κατανεμητή έκανες;
    Αν όχι, αυτό είναι που πρέπει να κάνεις πρώτα, όλα τα υπόλοιπα είναι υποθέσεις.
    Πρώτα σύνδεσε το ρούτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και δες αν εκεί συνδέεται και σε τι ταχύτητα. *
    Αν εκεί συνδέεται, τότε το πρόβλημα είνα από τον κατανεμητή ως το διαμέρισμά σου ( σε ότι μπορεί να μεταφράζεται αυτό).
    Το πιο πιθανό πάντως είναι να έχεις και άλλο ζεύγος και να μην είναι το μοναδικό αυτό που συνδέεσαι που πάει στο διαμέρισμα. Εκτός και αν είναι πολύ παλιά η πολυκατοικία νομίζω.

    *Αν δεν ξέρεις ποιο είναι το/τα ζεύγη που πάνε στο διαμέρισμά σου θα χρειαστεί να φωνάξεις ηλεκτρολόγο με μια "γεννήτρια" ώστε να βρει ποια είναι τα καλώδια σου

  3. #3
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγώ δεν χρειάζεται να πω κάτι περισσότερο κάνε τα παραπάνω και βλέπουμε.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-04-2021
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ο τεχνικός της cosmote πήγε στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και μετρησε οτι βγάζει 100 mbps ταχύτητας, στο σπίτι φτάνουν τα 40 με 50 mbs. Η πολυκατοικία είναι παλαιά και το ένα καλώδιο από το ζεύγος πρέπει να είναι κομμένο η βραχυκυκλωμενο μου είπε. Αλλά το ρούτερ έχει σήμα, βγάζει έστω 40 γραμμή, γιατί δεν συγχρονίζεται όμως; Το dsl ανάβει σταθερά, τα υπόλοιπα δεν ανάβουν και δεν έχω ίντερνετ.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.259
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπότε μάλλον το μόνο που σου μένει αν δεν έχεις άλλο ζεύγος προς το διαμέρισμά σου, είναι η αντικατάσταση του υφιστάμενου. Από τα 100 στα 50 είναι τεράστια η απώλεια και τη δικαιολογία ότι πριν δούλευε δεν μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.
    Μπορεί πριν να ήταν έτοιμο να σταματήσει να δουλεύει και ο ρούτερ απλά ήσουν τυχερός και συνέχιζε να δουλεύει μέχρι που έγινε η επανεκκίνηση.
    Δοκίμασε να κάνεις την δοκιμή που σου είπα πιο πάνω. Αν ο ρούτερ συχρονίσει κανονικά κάτω, τότε μόνο ηλεκτρολόγο και αλλαγή ή πέρασμα νέου καλωδίου
    Γιατί κακά τα ψέματα, δε νομίζω να ασχοληθεί κανένας πάροχος/τεχνικός όταν υπάρχει εγνωσμένα τόση απώλεια - είναι πασιφανές για αυτούς ότι το πρόβλημα είναι στην εσωτερική καλωδίωση και δεν πρόκειται να σχοληθούν παραπάνω, καθώς η ευθύνη αυτών σταματά στον κατανεμητή.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CaptainChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ρουτερ είναι το speedport Plus της Sercom, πρίν λίγες μέρες εκανα μια επανεκκίνηση και από τότε δεν συνδέεται με το ίντερνετ. Ανάβουν τα λαμπάκια power, DSL, WLAN, και μενουν σβηστά τα υπόλοιπα Online, Telephony και Service. Πηρα τηλέφωνο προσπαθησαν απο εκεί να κανουν κάτι μέχρι και reset καναμε στο router αλλά τίποτα. Ήρθε τεχνικός εδώ είδε την γραμμή βγάζει 40 αλλά μονο απο το ενα καλοδιο, το άλλο, λέει, πρέπει να είναι κομμένο και να φωνάξω ηλεκτρολόγο η να βρει που είναι το κόψιμο και να το επισκευάσει, η να βαλω καινούργιο καλοδιο. Είμαι στον 6ο όροφο, άρα καταλαβαίνετε κόστος. Του είπα ότι εγω πιστεύω ότι το ρούτερ φταίει αλλά αυτός επιμένει το καλοδιο. Αν όμως ήταν το καλοδιο δεν θα είχε καθόλου σήμα δεν θα άναβε το dsl. Δεν εχω κανενα splitter στην γραμμή, το ρούτερ είναι απευθείας στην πριζα και το τηλέφωνο στο ρούτερ. Τι λέτε εσείς;
    γενικα ειναι λιγο περιεργο και αργει να συνχρονισει αυτο το ρουτερ , δηλαδη το εβαλες και συχρονισε απο την πρωτη ημερα; κανονικα; ή οχι; . Διοτι θελει αρκετο χρονο να συνρονισει για αυτο σου λεω ! . Γενικα δεν εχω μεινει ιδιαιτερα ευχαριστημενος με αυτο το ρουτερ το entry 2i μου φαινοτανε καλυτερο αλλα δεν ειχε το wifi 5ghz που ειχε το plus.
    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας κομματι κομματι αλλα αμα δεν εχεις συνχρονισμο τοτε δεν γινεται!! , δοκιμασε ενα παλιο ρουτερ και πες μας αμα συνχρονιζει, μπορει να μην υποστηριζει vdsl και να μην συνχρονισει , ή αλλα μπορει να συνχρονησει χαμηλοτερα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας