Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2021
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα,
    Είμαι νέος πελάτης της nova και εχω επαναλαμβανόμενες αποσυνδέσεις. Ενώ έρχονται τεχνικοί και μου λένε ότι φταίει η γραμμή ο ΟΤΕ δε κάνει κάτι με αποτέλεσμα η nova να κλείνει έτσι τβ βλάβη. Υπάρχει καμία ελπίδα για επίλυση του θέματος μου η θα πρέπει να γίνω συνδρομητης του ΟΤΕ μπας και μου φτιάξουν τη γραμμή;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν ειναι τοσο απά τα πραγματα. Μια χαρα μπορεις να εχεις τα ιδια προβληματα παντου.
    Γενικοτερα πρεπει να αναφερεις πως ησουν πριν, τι αλλαξε, πως ειναι η εσωτερικη εγκατασταση, στατιστικα του ρουτερ, και ιστορικο της βλαβης.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-04-2021
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλημέρα,

    μιλάμε για νέα συνδεση nova ( σε νέο σπίτι άρα πριν δεν υπήρχε τίποτα)
    Η αρχική αίτηση αφορούσε 100mb ωστόσο μετα από πολύ ψάξιμο μου το έριξαν στα 50 γτ δε σήκωνε η γραμμή.(έγινε και συνδυαστικό με ΟΤΕ)
    Και εκεί ξεκινάνε όλα το προβλήματα. Παίζει μια εβδομάδα καλα και εδώ και 3 εβδομάδες έχω συνεχόμενες αποσυνδέσεις. Δηλώνω συνέχεια βλάβη στους τεχνικούς της nova στέλνουν τεχνικό ο οποίος και τις 2 φορές που έχει έρθει μέχρι τώρα μου είπε ότι με τόσα errors που βλέπει στη γραμμή πάλι καλά που συγχρονίζω και δηλώνει βλάβη στον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ τη πρώτη φορά άλλαξε ζεύγος και τη δέυτερη φορα (που λέει ότι ήρθε Κυριακή στις 11.30 το πρωι) δεν έκανε κάτι . Και ενώ από nova μου έλεγαν (και τους πίεζα για συνδυαστικό ραντεβού ) ξαφνικά μου κλείνουν τη β΄λάβη χωρίς καμία ενέργεια από πλευρά τους. (απλά και μόνο επειδη είχα uptime 26ώρες. Σαφέστατα έχω ακόμα πρόβλημα (ορισμένες φορές κανει 10 αποσυνδέσεις την ώρα και άλλες 5 αποσυν΄δεσεις τη μέρα).
    Δε ξέρω τι να κάνω. Το θέλω γι τηλεργασία και δυστυχώς βλέπω αδυναμία της forthnet να μου το φτιάξει και έτσι σκέφτομαι να πάω στον ΟΤΕ μπας και ασχοληθούν με τη γραμμή μου .
    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2_Vectoring
    Actual Rate(Up/Down) 5495/43105 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 39126/51907 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 31/11.7 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 6.2/13.7 dB
    Output Power(Up/Down) 9.7/8.6 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 71/378
    Interleave Delay(Up/Down) 3/9 ms
    INP(Up/Down) 1.5/2 symbols
    Profile 17a
    Showtime Start 8 h 56 min 59 s
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 7/43788
    FEC Errors(Up/Down) 3780/49157
    Τα CRC kai FEC errors ανεβαίνουν κατά εκατοντάδες σε κάθε refresh.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως παίρνεις από καμπίνα της Vodafone; Αντιμετωπίζουμε πολλοί το ίδιο πρόβλημα στην Πειραϊκή. Συγχρονίζει μια χαρά, παίζει απροβληματιστα για ώρες η μέρες και ξαφνικά χωρίς προφανή αιτία ή σε συγκεκριμένο χρονικό μοτίβο ξεπατωνεται στα errors και στα disconnects (μπορεί να κάνει και έως είκοσι μαζεμένες) και μετά πάλι "στρώνει". Εγώ έχω nova, ο γείτονας Vodafone και ο άλλος ΟΤΕ. Όλοι παίρνουμε από καμπίνα Vodafone και όλοι έχουμε το ίδιο θέμα...δίχως να έχει λυθεί εδώ και ενάμιση χρόνο.

  5. #5
    Εγγραφή
    07-04-2021
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν καταφέρω και ερθουν συνδυαστικά θα τους ρωτήσω. Οι τεχνικοί της νοβα που έχουν έρθει μου λένε ότι είναι η καλωδίωση απο το καφάο στη πολυκατοικία. Δε μου έχουν αναφέρει κάτι για vodafone.Θα ρωτήσω όμως.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας