Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    396
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Καλησπέρα,

    δοκίμασα το https://www.openmptcprouter.com/

    με την VDSL 100Mbit + 4G Unlimited Cosmote

    Έπαιξα με ένα Azure VM και εντυπωσιάστηκα το πόσο εύκολα το ρυθμίζεις και απλά δουλεύει με NAT κλπ.

    Το θέμα είναι ότι τώρα ψάχνω VPS για να κάνω το bonding Ελλάδα με Gigabit ή τουλάχιστον 200Mbit.

    Τα VPS που βλέπω Ελλάδα έχουν 100Mbit οπότε δεν μου κάνουν.
    Γνωρίζει κανείς κανένα VPS Ελλάδα που είναι πάνω από 100Mbit και σε λογική τιμή;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Θα με ενδιέφερε κι εμένα. Αν βρεις κάτι, θα παρακαλούσα να το αναφέρεις εδώ.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα το
    Κώδικας:
    mvps.net
    που στήνεις openvpn server σαν app αλλά έχει και custom iso pfsense κλπ... Πήρα ένα vps για ένα χρόνο για δοκιμές.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Έχετε κανένα νεότερο στο θέμα; Πόσο σταθερή είναι η σύνδεση;
    He is widely tipped to become one of the next global stars of trance music, with both Paul van Dyk and Ferry Corsten naming him as a future star in their DJ Mag Top 100 interviews

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Καλησπέρα , δοκίμασα μέχρι στιγμής την mvps.net και τολμώ να πω οτι ειναι οκ για value of money. Βέβαια έχω πάρει μόνο το πιο φτηνό πακέτο της , οπότε και το bandwidth είναι περιορισμένο στα 70/70 Mbps (δεν ξέρω τι παίζει στα υπόλοιπα πακέτα VPS). Αν θες σίγουρο gigabit πάντως αλλά με τσιμπημένη τιμή (25 ευρώ το μήνα το φτηνότερο VPS) , προτείνω την iphost.net , η οποία είναι τεσταρισμένη ότι έχει gigabit με speedtest cli + ήμουν πελάτης της παλίοτερα επειδή είχα ελληνικό dedicated από αυτήν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 21-11-21 στις 21:37.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , δοκίμασα μέχρι στιγμής την mvps.net και τολμώ να πω οτι ειναι οκ για value of money. Βέβαια έχω πάρει μόνο το πιο φτηνό πακέτο της , οπότε και το bandwidth είναι περιορισμένο στα 70/70 Mbps (δεν ξέρω τι παίζει στα υπόλοιπα πακέτα VPS). Αν θες σίγουρο gigabit πάντως αλλά με τσιμπημένη τιμή (25 ευρώ το μήνα το φτηνότερο VPS) , προτείνω την iphost.net , η οποία είναι τεσταρισμένη ότι έχει gigabit με speedtest cli + ήμουν πελάτης της παλίοτερα επειδή είχα ελληνικό dedicated από αυτήν.
    Σύμφωνα με την εταιρεία στο απλό πακέτο δίνουν εγγυημένα 70 Mbps χωρίς κόφτη. Στα υπόλοιπα δίνουν 100 Mbps -άραγε και αυτά με κόφτη;-

    Θα είχε πολύ ενδιαφέρον κάποιος να κάνει ένα καλό review γιατι παρατηρώ αρκετές εταιρείες έχουν ξεπροβάλλει τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες χωρίς να μιλάνε πολύ ανοικτά για το τι προσφέρουν.

    Εγώ δοκίμασα το openmptcprouter με μία VDSL και ένα 4G Cosmote σε Cloud της Hetzner και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικότατα. Μιλάμε για πραγματικό bonding απο την πλευρά του χρήστη!
    He is widely tipped to become one of the next global stars of trance music, with both Paul van Dyk and Ferry Corsten naming him as a future star in their DJ Mag Top 100 interviews

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με την εταιρεία στο απλό πακέτο δίνουν εγγυημένα 70 Mbps χωρίς κόφτη. Στα υπόλοιπα δίνουν 100 Mbps -άραγε και αυτά με κόφτη;-

    Θα είχε πολύ ενδιαφέρον κάποιος να κάνει ένα καλό review γιατι παρατηρώ αρκετές εταιρείες έχουν ξεπροβάλλει τα τελευταία χρόνια οι περισσότερες χωρίς να μιλάνε πολύ ανοικτά για το τι προσφέρουν.

    Εγώ δοκίμασα το openmptcprouter με μία VDSL και ένα 4G Cosmote σε Cloud της Hetzner και τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικότατα. Μιλάμε για πραγματικό bonding απο την πλευρά του χρήστη!
    Mε κόφτη είναι , αλλίως γιατί δεν πάει ΠΑΝΩ από 70 mbit στο one πακέτο?
    Επειδή και γω θέλω να κάνω κάτι αντίστοιχο , αλλά με 100ρα vdsl vodafone + 4g απεριόριστο από extra sim της ίδιας εταιρίας , θα ήθελα να μου πεις εντυπώσεις , είναι δλδ όλη την ώρα σταθερό το άθροισμα των γραμμών στο download αλλα και στο upload , που με ενδιαφέρει πιο πολυ? Τo ping λογικά δρομολογείται από το VPS? Εδώ θα βολευε πολύ ελληνικό VPS για να αποφύγεις τα "πισωγυρίσματα" του στυλ Ελλαδα - Γερμανια (Ηetzner) - Ελλαδα στην δρομολόγηση (όταν βλέπεις τη γραμμή σου από άλλο ελληνικό host εννοω) , αλλα δυστυχώς μέχρι τώρα η έρευνα που έκανα έδειξε ότι μόνο VPS από εξωτερικό αξίζει διότι εδώ ή θα βρεις φτηνό αλλά με 100 Mbit όριο ή ακριβότερο με gigabit αλλά με 1 ΤΒ το μήνα max χρήση που πραγματικά το θεωρώ τραγικό, αν σκεφτείς ότι η inalan δίνει για τα 100 Mbps συμμετρικό , 3.5 ΤΒ/το μήνα κίνηση.

    Υ.Γ: Είχα δοκιμάσει και τα αμέσως επόμενα πακέτα της MVPS, οπότε τα δεδομένα που έχω μέχρι τώρα είναι τα εξής:

    ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΡΑΜΜΗΣ ΓΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ VPS , ΜΕ ΤΙΜΕΣ (περιλαμβάνεται ΦΠΑ 24% + και όλα τα bandwidth είναι τεσταρισμένα με speedtest-cli):

    pointer.gr = από 6.08€/μήνα το φτηνότερο πακέτο, 100/100 bandwidth (ρώτησα τηλεφωνικά) , απεριόριστα data, (αλλά έχουν ΙP από Θεσαλονίκη , αν κάποιους τους νοιάζει αυτό, διότι είναι ελαφρώς αυξημένο το latency σε σχέση με αθηναϊκό datacenter)

    mvps.net , one πακετο = 3.72€/μήνα, 70/70 bandwidth , 1 ΤΒ μηνιάια data, αθηναϊκή IP (και τα παρακάτω έχουν όλα αθηναϊκή IP)

    mvps.net, basic πακέτο = 8.68€/μήνα, 99/99 bandwidth, 4 TB μηνιαία data.

    mvps.net, lucky πακέτο = 16.12€/μήνα, 106/106 bandwidth, 7 TB μηνιαία data.

    iphost.net = 24.80€/μήνα το φτηνότερο πακέτο , 1000/1000 bandwidth, 1 TB μηνιαία data.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 24-11-21 στις 16:33.

  7. #7
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Επανέρχομαι στο θέμα , διότι μόλις βρήκα άλλη μια εταιρεία! Την top host, το site της είναι το https://top.host/el

    Το φθηνότερο vps της , στα 7.32€/μήνα (τελική τιμή , μαζί με ΦΠΑ), διαθέτει:

    1) αθηναϊκή IP , δίκτυο GR-IX.
    2) 100 TB μηνιαία data, (σχεδόν unlimited)
    3) 900/360 bandwidth (από speedtest cli προς το server της COSMOTE), oπότε ναι , θεωρείται gigabit

    Μέχρι τώρα , αποτελεί την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ , και όχι δεν τους κάνω διαφήμιση , σε σχέση με τα προηγούμενα πακέτα , πας με τυφλά μάτια εκεί, εκτός κι αν έχει "καβούρια η τσέπη" και το μηνιαίο traffic και limited bandwidth των 70 Mbps δεν είναι θέμα οπότε συνιστώ ανεπιφύλακτα το φθηνότερο πακέτο της MVPS, στα 3.72€/μήνα

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Περιοχή
    Αθήνα, Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    14
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    250/90
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik LTE12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bobis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επανέρχομαι στο θέμα , διότι μόλις βρήκα άλλη μια εταιρεία! Την top host, το site της είναι το https://top.host/el

    Το φθηνότερο vps της , στα 7.32€/μήνα (τελική τιμή , μαζί με ΦΠΑ), διαθέτει:

    1) αθηναϊκή IP , δίκτυο GR-IX.
    2) 100 TB μηνιαία data, (σχεδόν unlimited)
    3) 900/360 bandwidth (από speedtest cli προς το server της COSMOTE), oπότε ναι , θεωρείται gigabit

    Μέχρι τώρα , αποτελεί την ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ , και όχι δεν τους κάνω διαφήμιση , σε σχέση με τα προηγούμενα πακέτα , πας με τυφλά μάτια εκεί, εκτός κι αν έχει "καβούρια η τσέπη" και το μηνιαίο traffic και limited bandwidth των 70 Mbps δεν είναι θέμα οπότε συνιστώ ανεπιφύλακτα το φθηνότερο πακέτο της MVPS, στα 3.72€/μήνα
    Bobis,

    Μήπως έχεις μετρήσει κάτι λάθος ?

    Τελική τιμή το VPS στην top.host βγαίνει 4,35 ευρώ.

    Την χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, η αλήθεια είναι και στην εξυπηρέτηση και στο uptime είμαι ευχαριστημένος.

    και όχι ούτε εγώ κάνω διαφήμιση

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας