Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλησπέρα σας,
    Ψάχνω εδώ και πολύ καιρό τον λόγο για τον οποίο κάποιες φορές η ταχύτητα του downstream πέφτει στα μισά.
    Έχω 50άρα αλλα ας πούμε οτι το μέγιστο είναι γύρω στα 43.

    Τι έχω δοκιμάσει ως εξής:
    Έφερα τεχνικό του ΟΤΕ, έλεγξε έξω τη γραμμή και έπιανε 45 με το μηχανάκι του, μέσα περίπου το ίδιο αλλά όταν δοκιμάζαμε το speedport έπεφτε στα μισά.
    Άλλαξαμε speedport πάλι τα ίδια. Υπέθεσε οτι δεν αντέχουν τον θόρυβο και μου πρότεινε να βάλω το speedport στο υπόγειο για να γλυτώσω την μισή τηλ. γραμμή, όπως και έκανα.
    Είδα μια βελτίωση αλλά όπως θα δείτε παρακάτω κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει.

    Τελοσπάντων, επειδή κάποιες μέρες συνχρονίζει μια 40 και μια όχι είπα να φτιάξω ενα script για να τραβάω τα στατιστικά της γραμμής κάθε 1 λεπτό.
    Σας παραθέτω τα διαγράμματα απο 22/03 έως 7/04, παρακαλώ πείτε μου αν βγάζεται κάποιο συμπέρασμα..

    Σκέφτομαι τώρα που έχει πέσει, να δοκιμάσω έξω το speedport και να δω πόσο συγχρονίζει, αν είναι πάλι χαμηλά άρα είναι θέμα του ΟΤΕ, σωστά; Ευχαριστώ
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 22-03__07-04.PNG  


  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    καλησπέρα
    Αν κατάλαβα καλά από τη μεριά σου η εσωτερική καλωδίωση είναι εντάξει έχεις κάνει έλεγχο ?
    έχει λίγο θόρυβο η γραμμή
    στο speedport αν θυμάμαι καλά στο dsl settings ξετίκαρε την επιλογή enable sra Ίσως όμως κάνει τη γραμμή λίγο πιο ασταθή. και βεβαιώσου ότι το vectoring είναι ενεργοποιημένο.
    αν μπορείς ανέβασε ένα εικοσιτετράωρο graph της γραμμής αφού έχεις απενεργοποιήσει το sra και βλέπουμε.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2019
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Καλημέρα, ναι έχω ελέγξει πάρα πολλές την εσωτερική καλωδίωση και φαίνεται οκ. Στις αρχές υποπτευόμουν ότι ίσως πέφτει η ταχύτητα λόγο του καιρού πχ σε βροχές, αλλά το γράφημα
    δεν έδειξε κάτι τέτοιο.
    Έκανα αυτό που είπες και επίσης έκανα ενα reboot το speedport. Μετά το reboot συγχρόνισε με τη μία 33 από τα 20 που ήταν πριν το reboot.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 08-04__09-04.png  


  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν διακρίνω καλά, δεν έχεις απότομες αυξήσεις σε σφάλματα, ούτε συμβαίνει κάτι συγκεκριμένες ώρες ώστε να είναι θέμα παρεμβολών πχ από δημοτικό φωτισμό κλπ..
    Είχατε δοκιμάσει να αλλάξετε ζεύγος, αν υπήρχε διαθέσιμο;
    Περίπου πόσα CRC έχεις τη μέρα;
    Ο τεχνικός έκανε έλεγχο πέρα από την οικοδομή σου προς το ΚΑΦΑΟ, ώστε να δει αν υπάρχει κάποια σύνδεση οξειδωμένη/καλωδιακή βλάβη/ ξένη τάση;
    Σε πρόσφατο θέμα που είχα, λόγω μιας οξειδωμένης ένωσης σε εξωτερικό μεταλλικό κουτί, εμφανίστηκαν δια μαγείας περί τα 15.000 crc τη μέρα με το συγχρονισμό να πέφτει από 55 στα 15-16..
    Ήρθε τεχνικός κάναμε μετρήσεις κλπ και αφού βρήκε το πρόβλημα και έβαλε scotchlok ο ίδιος, κατέβηκα σε λιγότερο από 100 crc τη μέρα με συγχρονισμό καρφωμένο 55/5.5 (και παίρνω από Α/Κ)

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας