Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 43
  1. #16
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Όχι. Άμα σου πάρουν τη sim, σου πήραν αυτόματα και το Viber.
    Υπάρχει μέλος εδώ μέσα όπου τον περασμένο μήνα έπεσε θύμα από sim swap. Πάλι καλά τα εμβάσματα για Bitcoin τα μπλόκαρε η υπάλληλος της τράπεζας που κάτι της βρω μου σε και δεν περάσανε μέχρι να επιβεβαιωθεί, ενώ είχε γίνει «ταυτοποίηση» με τα στοιχεία που της έδωσε ο υποκλοπεας.

  2. #17
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπας και είναι της εθνικης τράπεζας η κατασταση ?
    Εχει καιρο που μου έρχονται sms phising τα οποία είναι ΑΡΙΣΤΑ και είναι απολυτα βέβαιο οτι εμπλέκονται Ελληνες. Η ελληνική γλώσσα ειναι αψογη.
    Ειχα ενημερώσει την Εθνική και μέσω κάποιον γνωστων είχε πάει και στον δ/ντη IT αν δεν κάνω λάθος.
    Το παρακάτω δεν το πιάνει πιστεύω ούτε ο ΔΣ της Εθνικής τράπεζας. Το link δε που ανοίγει, είναι άριστη αντιγραφή του internet banking της Εθνικής.
    Δύο στελέχη πάντως της Εθνικής, που τους είχα ψιλιάσει κιόλας με το οτι "κάτι πάει στραβά" δεν πήραν χαμπάρι απολύτως τίποτα.
    Ούτε καν ήξεραν οτι ολες οι Mastercard ξεκινάνε από 5351.

    Οι τράπεζες πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους. Δεν είναι δυνατόν από την μια να υποχρεούται ουσιαστικά ο κάθε πολίτης να χρησιμοποιεί το τραπεζικό σύστημα, και ταυτόχρονα να χρειάζεται να έχει γνώσεις και αντίληψη όχι απλά επάνω από τον μέσο όρο, αλλά επιπέδου εξαιρετικά έμπειρου χρήστη.

    Από όλους τους φίλους και γνωστούς μου, όλοι μεσαίου επιπέδου και οικονομικής κατάστασης, κατά βάση υπάλληλοι γραφείου ή στελέχη εταιριών μέχρι και CFO ή και CEO μεγάλων εταιριών, με χρήση υπολογιστή και smartphone καθημερινή, πτυχία, μεταπτυχιακά και διδακτορικά , ζήτημα αν ειναι 2-3 αυτοί που δεν θα την πατούσαν.

    Υποψιν οτι η ειδοποιηση για το Spam ηρθε μονο στην εφαρμογη για SMS της Google. Το προηγουμενο sms που βλέπετε που το είχα λάβει με την εφαρμογή της Xiaomi, φυσικά και δεν ειδοποίησε για τίποτα.


    Συνημμένο Αρχείο 226367
    Και τι σημασία έχουν όλα αυτά; Το link του web banking το ξέρεις; Το ξέρεις. Το τηλέφωνο της τράπεζας το ξέρεις; Το ξέρεις. Δεν πα'να σου στείλουν 110% αυθεντικό μήνυμα, δεν πας στο link του μηνύματος, πας στο link που ξέρεις και τέλος. Απλό είναι.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kανα Υubikey ή/και TOTP θα παιξει ποτε αραγε σε τραπεζες, τηλεπικοινωνιες, κρατος κτλ?

    Ερωτηση: Δηλαδη το μηνυμα που σου στειλανε ηρθε και ήταν από I-BANK και σε οδηγουσε σε σελιδα phising? Μπορουν δηλαδη να το κανουνε το sms να φαινεται ότι ηρθε από ibank (εννοώντας το ίδιο Ι-ΒΑΝΚ που φαινεται όταν σου στέλνει όντως η εθνική)?
    Δεν το βλεπεις παραπάνω ? Εχω ανεβασει το screenshot.
    Το εξέλιξαν κιολας. Στο πρωτο sms οπως βλεπεις ειναι ngb. Στο τελευταιο οπως βλεπεις ειναι nbg.
    Δεν υπαρχει κατι που να σε κανει να μην την πατησεις. Ειναι αριστο phising.
    Λίιιιγο λιγότερο να ασχολιόμουν με το τραπεζικο συστημα, και να μην ειχα εμπειρια απο την γέννα μου με υπολογιστές θα την είχα πατήσει χωρίς δευτερη σκέψη.
    Ενας οποιοσδηποτε φυσιολογικος ανθρωπος γυρω μου , την πατάει για χαβαλέ! Δινει τους κωδικους πανευκολα. Μετά μένει το sim swapping και τέλος!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι σημασία έχουν όλα αυτά; Το link του web banking το ξέρεις; Το ξέρεις. Το τηλέφωνο της τράπεζας το ξέρεις; Το ξέρεις. Δεν πα'να σου στείλουν 110% αυθεντικό μήνυμα, δεν πας στο link του μηνύματος, πας στο link που ξέρεις και τέλος. Απλό είναι.
    Σιγουρα δεν ειναι απλό όταν είναι τόσο καλοστημένο. Μπορεί για σένα να είναι απλό ή για μένα. Οχι για το 99% των χρηστών τραπεζικών υπηρεσιών μέσα internet.

  4. #19
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντοτε ο αδύναμος κρίκος θα είναι ο χρήστης, έξυπνες συσκευές χαζοί χρήστες
    Δείτε το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε γιατί το λέω.

    Μεγάλη αμερικάνικη εταιρεία με πομποδέκτες διοδίων πιάστηκε να μην έχει πάρει καθόλου μέτρα ασφάλειας στους πομποδέκτες απο white hat hacker.
    Απλά τραγικό και αξιολύπητο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 08-04-21 στις 07:35.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #20
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Ευτυχώς η αντικατάσταση κάρτας έγινε λίγο πιο δυσκολη από ότι παλιά

  6. #21
    Εγγραφή
    13-11-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    85
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Wind
    Router
    zyxel vmg8623-t50b
    Για την περιπτωση των μηνυματων
    Περυσι το καλοκαιρι μου εστειλε μηνυμα η πειραιως οτι απενεργοποιηθηκε η καρτα μου για λογους ασφαλειας και να παω σε καταστημα να την αλλαξω,το μηνυμα ηταν πραγματικο!Αλλα πριν κανω το οτιδηποτε πηρα αμεσως την εξυπηρετηση και ρωτησα εαν ισχυει,μου το επιβεβαιωσε και πηγα στην τραπεζα την επομενη μερα και την αλλαξα!!
    Δεν βρισκω για πιο λογο να μην παρεις την εξυπηρετηση πρωτα η να πας αμεσα σε καταστημα εαν ειναι εργασιμη μερα να ρωτησεις!!!

    υ.γ. ο λογος της ακυρωσης: ειχαν χακαρει τη Visa και ακυρωναν τις καρτες με του κωδικους που ειχε στο συστημα της η Visa (ετσι μου ειπαν τουλαχιστον)!!

  7. #22
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Περιοχή
    koalaback0
    Μηνύματα
    1.303
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/ 30
    ISP
    Cosmote
    Router
    pfSense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρησιμοποιώντας τεχνικές κοινωνικής μηχανικής (χειραγώγηση)
    Τα έλεγε ο Kevin Mitnick περί κοινωνικής μηχανικής πριν πολλά χρόνια! Αν βρείτε το βιβλίο του "Η τέχνη της Απάτης" να το διαβάσατε.
    Από τα 384 Kbps ADSL στα 300 Mbps FTTH, 20 χρόνια δρόμος...

  8. #23
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το βλεπεις παραπάνω ? Εχω ανεβασει το screenshot.
    Το εξέλιξαν κιολας. Στο πρωτο sms οπως βλεπεις ειναι ngb. Στο τελευταιο οπως βλεπεις ειναι nbg.
    Δεν υπαρχει κατι που να σε κανει να μην την πατησεις. Ειναι αριστο phising.
    Λίιιιγο λιγότερο να ασχολιόμουν με το τραπεζικο συστημα, και να μην ειχα εμπειρια απο την γέννα μου με υπολογιστές θα την είχα πατήσει χωρίς δευτερη σκέψη.
    Ενας οποιοσδηποτε φυσιολογικος ανθρωπος γυρω μου , την πατάει για χαβαλέ! Δινει τους κωδικους πανευκολα. Μετά μένει το sim swapping και τέλος!

    - - - Updated - - -



    Σιγουρα δεν ειναι απλό όταν είναι τόσο καλοστημένο. Μπορεί για σένα να είναι απλό ή για μένα. Οχι για το 99% των χρηστών τραπεζικών υπηρεσιών μέσα internet.
    OK. Το βλεπω. Δεν χρειαζεται να μου την λες αν το βλεπω ή όχι απλά μια ερωτηση εκανα γιατι δεν μου εχει τυχει ποτε. Απλά δεν περιμενα ότι και αυτοι που κανουν phising μπορουν να στειλουν και να φαινεται στο μνμ το Ι-ΒΑΝΚ. Νομιζα ότι δουλεύει όπως τα domains τα ονοματα στα sms center. Ότι και καλά το κατοχυρώνεις και κανένας δεν μπορεί να στείλει με το ίδιο όνομα sms σε εσενα.Anyway να κατι που μαθαμε. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Άμα σου πάρουν τη sim, σου πήραν αυτόματα και το Viber.
    Υπάρχει μέλος εδώ μέσα όπου τον περασμένο μήνα έπεσε θύμα από sim swap. Πάλι καλά τα εμβάσματα για Bitcoin τα μπλόκαρε η υπάλληλος της τράπεζας που κάτι της βρω μου σε και δεν περάσανε μέχρι να επιβεβαιωθεί, ενώ είχε γίνει «ταυτοποίηση» με τα στοιχεία που της έδωσε ο υποκλοπεας.

    Ναι απλα αν έχεις ενεργοποιημενο το viber αντι για sms δεν θα μπορουν να στείλουν με το όνομα Ι-ΒΑΝΚ σε εσενα καποιο link με phising site οπότε και να την πατήσεις και να σου κλέψουν και τα στοιχεία. Ετσι δεν είναι? Δηλαδη από ότι κατάλαβα στο sms γινεται, στο viber αν δεν είσαι όντως η Εθνική δεν μπορεί να λέει I-BANK. Ρωτάω βασικά για να μαθω. Δεν επιμένω.

    Εκτος και αν σου κλέψουν τα στοιχεία με άλλο τρόπο και κανουν sim swapping, οπότε ναι εκεί χάνεις και το viber.

    Aν κανω καπου λαθος διορθώστε με. Απλά ρωτάω για να μάθω.

  9. #24
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.264
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχει τύχει, την ίδια μέρα κιόλας, η ΕΤΕ να μου στείλει OTP μέσω viber και το επόμενο μέσω sms (ή και το ανάποδο). Ενδεχομένως αυτό να γίνεται και με άλλα ενημερωτικά μηνύματα. Άρα εάν έχεις ενεργοποιημένη την Bussiness επικοινωνία μέσω viber με την ETE δε σημαίνει ότι σταματάει εντελώς το sms κανάλι. Μπορεί το viber να αποτύχει είτε από τη δική τους (υπερφόρτωση) είτε από τη δική σου πλευρά (data off).

  10. #25
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    609
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    OK. Kαταλαβα. Ευχαριστώ.

  11. #26
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβετε γιατί το λέω.
    Καλά τώρα, αυτό διαφημιστικό demo ήταν για την εταιρία του κυρίου. (Όποιος έχει δουλέψει πχ. στο hospitality ξέρει πως δεν δίνουμε στοιχεία πελατών ακόμη και σε επιβεβαιωμένους συζύγους ή συγγενείς πρώτου βαθμού).

    Όχι όμως πως δεν υπαρχει περίπτωση να έχει γίνει και στα αλήθεια.

  12. #27
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aρα να υποθεσω ότι λογικά μόνο αυτό που έχει κάνει η Εθνική και η alpha ειναι οκ??? Που τα στελνει μεσω viber?
    Όταν μια τέτοια εταιρία στέλνει μέσω του Viber, έχει από δίπλα ένα τικ. Η Viber αποκλείεται να επιτρέψει σε άλλη εταιρία (τον απατεώνα στη προκειμένη περίπτωση) να εγγραφεί στη πλατφόρμα με τα στοιχεία κάποιας τράπεζας.

    Αν σου κλέψουν τη SIM και αυτή δεν έχει PIN, τότε ναι θα έχουν πρόσβαση στο Viber, όπως θα είχαν πρόσβαση και στα SMS.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει τύχει, την ίδια μέρα κιόλας, η ΕΤΕ να μου στείλει OTP μέσω viber και το επόμενο μέσω sms (ή και το ανάποδο). Ενδεχομένως αυτό να γίνεται και με άλλα ενημερωτικά μηνύματα.
    Στέλνει πρώτα Viber, αν σε λίγα δευτερόλεπτα δεν παραδοθεί (είτε γιατί δεν έχεις σήμα, είτε γιατί το battery saver της συσκευής σου σκοτώνει το viber-συμβαίνει συχνά), τότε το στέλνει ξανά με SMS

  13. #28
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Koala_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έλεγε ο Kevin Mitnick περί κοινωνικής μηχανικής πριν πολλά χρόνια! Αν βρείτε το βιβλίο του "Η τέχνη της Απάτης" να το διαβάσατε.
    Ο kevin Mitnick έλεγε και για τα μεταδεδομένα ότι μπορείς να παρακολουθήσεις - εντοπίσεις κάποιον άλλον, αλλά οι άλλοι σφύριζαν αδιάφορα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 08-04-21 στις 16:21.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  14. #29
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK. Το βλεπω. Δεν χρειαζεται να μου την λες αν το βλεπω ή όχι απλά μια ερωτηση εκανα γιατι δεν μου εχει τυχει ποτε.
    Δεν στην ειπα. Λάθος κατάλαβες. Και εγω αυτο φανταζόμουν. Οτι κατοχυρώνεται το name. Αλλα όπως φαίνεται... μάλλον όχι.

  15. #30
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ρε παιδια,
    αν μου κλεψουν το κινητο,
    και αρα και την sim,
    εγω την επομενη στιγμη εχω παει γερμανο για αποκτηση νεας/αντικατασταση.
    Απο τη στιγμη που ως νομιμος κατοχος εισαγω τη νεα μου sim σε νεο κινητο,
    εγω ειμαι ο μονος με αυτο το νουμερο, ετσι δεν ειναι;
    Παυει να παιζει στα δικτυα η παλια sim.
    Σωστα;
    Δεν διατρεχω κινδυνο τοτε, ετσι δεν ειναι;

    Για το ενδιαμεσο διαστημα, πες δυο-τρεις ωρες,
    πιστευω οτι ο 4ψηφιος κωδικος pin της winbank λογικα με καλυπτει.
    Ασε που μπορει αν η εφαρμογη ανιχνευσει νεο τηλεφωνο, παρα την ιδια sim, να θελει παλι διαδικασιες ταυτοτοποιησης(υποθετω, εχω χρονια να αλλαξω κινητο).

    Κανω καπου λαθος στον συλλογισμο μου;

    Δεν βλεπω πως μπορω να την πατησω.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας