Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-43 από 43
  1. #31
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια,
    αν μου κλεψουν το κινητο,
    και αρα και την sim,
    εγω την επομενη στιγμη εχω παει γερμανο για αποκτηση νεας/αντικατασταση.
    Απο τη στιγμη που ως νομιμος κατοχος εισαγω τη νεα μου sim σε νεο κινητο,
    εγω ειμαι ο μονος με αυτο το νουμερο, ετσι δεν ειναι;
    Παυει να παιζει στα δικτυα η παλια sim.
    Σωστα;
    Δεν διατρεχω κινδυνο τοτε, ετσι δεν ειναι;

    Για το ενδιαμεσο διαστημα, πες δυο-τρεις ωρες,
    πιστευω οτι ο 4ψηφιος κωδικος pin της winbank λογικα με καλυπτει.
    Ασε που μπορει αν η εφαρμογη ανιχνευσει νεο τηλεφωνο, παρα την ιδια sim, να θελει παλι διαδικασιες ταυτοτοποιησης(υποθετω, εχω χρονια να αλλαξω κινητο).

    Κανω καπου λαθος στον συλλογισμο μου;

    Δεν βλεπω πως μπορω να την πατησω.
    Όχι όπως τα λες είναι.
    Όταν βγάζεις καινούρια η παλιά βγαίνει άμεσα offline.
    Τώρα το αν αλλάξεις sim αν η ebanking εφαρμογή θα σου ζητήσει ξανά login αυτό δεν είναι απαραίτητο εξαρτάται από την τράπεζα.

  2. #32
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Απατηλη σελιδα --> βαζεις credentials τραπεζας στα κλεβουν --> απο εκει σου κλέβουν τα στοιχεια (αριθμο ταυτοτητας, ονομα, ονομα πατρος, κτλ)---> φτιαχνουν εξουσιοδοτηση ή πλαστη ταυτοτητα--> εκδιδουν νεα sim με την ψευτικη εξουσιοδοτηση, ταυτοτητα --> σου κλεβουν λεφτα απο το λογαριασμο.

    Υπαρχει και το σεναριο να σου εχουν κλέψει πρώτα τα στοιχεια και να θελουν μετα τα credentials της τραπεζας και να κανουν το sim swapping και να χασεις λεφτα.

    Αυτο εχω σκεφτει. Αν κανω λαθος ή καποιος ξερει αλλιως οτι γινεται ας με διορθωσει.

  3. #33
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Με εξουσιοδότηση δεν παίρνεις κάρτα πλέον απευθείας...

  4. #34
    Εγγραφή
    03-12-2014
    Μηνύματα
    613
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    VODAFONE FTTH
    Δηλαδη σε δυσκολευουν ή δεν στην δινουν καν?

  5. #35
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    Δεν στην δίνουν καν...

  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το βλεπεις παραπάνω ? Εχω ανεβασει το screenshot.
    Το εξέλιξαν κιολας. Στο πρωτο sms οπως βλεπεις ειναι ngb. Στο τελευταιο οπως βλεπεις ειναι nbg.
    Δεν υπαρχει κατι που να σε κανει να μην την πατησεις. Ειναι αριστο phising.
    Λίιιιγο λιγότερο να ασχολιόμουν με το τραπεζικο συστημα, και να μην ειχα εμπειρια απο την γέννα μου με υπολογιστές θα την είχα πατήσει χωρίς δευτερη σκέψη.
    Ενας οποιοσδηποτε φυσιολογικος ανθρωπος γυρω μου , την πατάει για χαβαλέ! Δινει τους κωδικους πανευκολα. Μετά μένει το sim swapping και τέλος!

    - - - Updated - - -



    Σιγουρα δεν ειναι απλό όταν είναι τόσο καλοστημένο. Μπορεί για σένα να είναι απλό ή για μένα. Οχι για το 99% των χρηστών τραπεζικών υπηρεσιών μέσα internet.
    Ευτυχως πηρα το κινητο απο το βλακα το μπαρμπα γιατι θα τη πατουσε ετσι ουτε κοιτανε οτι nbg.net / info ειναι scam . Η εθνικη εχει βαλει να θελει ΟΤP αμα αλλαζεις ΙP φανταζομαι αφου πεταγαν χαρταετο τοσο καιρο .... Eδω και υπάλληλοι δεν εβλεπαν τη διαφορα ....Εβλεπαν το https chromeλουκετακι αρα τους ειχαν πει ειναι ok ? ασφαλές . Ρε δε παμε τα λεφτα μας σε καμια τραπεζα εξω που γνωριζουν τη διαφορα ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimyok : 08-04-21 στις 22:33.

  7. #37
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    /troll mode on

    Sim swap και πράσσειν άλογα! Η Εθνική ξέρει καλύτερα ότι αυτά είναι μπούρδες για να γεμίζουν τα δελτία τύπου. Ιδού και η απάντηση από contact.center@nbg.gr όταν είχα θέσει το θέμα προ διετίας!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ
    Σχετικά με την καθιέρωση των κωδικών μιας χρήσης διευκρινίζουμε πως:

    1. Παράγονται α) από το κεντρικό σύστημα της Τράπεζας και αποστέλλονται με SMS γραπτό μήνυμα στο κινητό σας τηλέφωνο, ή β) από τη φυσική συσκευή i-code,

    2. Σας διαβεβαιώνουμε πως οι λύσεις αυτές αποτελούν πρωτοποριακές μεθόδους διασφάλισης των ηλεκτρονικών συναλλαγών σε παγκόσμιο επίπεδο.

    3. Μην έχετε καμία αμφιβολία πως η Τράπεζα ενδιαφέρεται για την προστασία τόσο των πελατών της, αλλά και της ίδιας, από κακόβουλες ενέργειες και λαμβάνει κάθε πιθανό μέτρο για αυτό. Όλα τα χρόνια που χρησιμοποιούν οι πελάτες μας τις συγκεκριμένες λύσεις δεν έχει παρατηρηθεί κάποια δυσλειτουργία ή κενό ασφαλείας σαν αυτά που μας αναφέρετε. Η μεγαλύτερη απόδειξη της εμπιστοσύνης των πελατών μας είναι ο διαρκώς αυξανόμενος αριθμός των χρηστών των υπηρεσιών i-bank Internet, Phone και Mobile Banking.
    Δεν είναι δυνατόν η Εθνική να κάνει λάθος! Εγώ πάντως αισθάνομαι πολύ ασφαλής μετά την παραπάνω απάντηση.

    /troll mode off

  8. #38
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απατηλη σελιδα --> βαζεις credentials τραπεζας στα κλεβουν --> απο εκει σου κλέβουν τα στοιχεια (αριθμο ταυτοτητας, ονομα, ονομα πατρος, κτλ)---> φτιαχνουν εξουσιοδοτηση ή πλαστη ταυτοτητα--> εκδιδουν νεα sim με την ψευτικη εξουσιοδοτηση, ταυτοτητα --> σου κλεβουν λεφτα απο το λογαριασμο.

    Υπαρχει και το σεναριο να σου εχουν κλέψει πρώτα τα στοιχεια και να θελουν μετα τα credentials της τραπεζας και να κανουν το sim swapping και να χασεις λεφτα.

    Αυτο εχω σκεφτει. Αν κανω λαθος ή καποιος ξερει αλλιως οτι γινεται ας με διορθωσει.
    Μια χαρά τα σκέφτεσαι μόνο που πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει προς το ασφαλέστερο.

    Η Αχίλλειος πτέρνα του όλου συστήματος ήταν η "Απατηλή ιστοσελίδα". Και για να ξεκαθαρίσω, για να είναι επιτυχές το SIM swap πρέπει ο κλέφτης να γνωρίζει τα στοιχεία του e-banging λογαριασμού και να μπει σε αυτόν και μετά να καταφέρει να βγάλει καινούργια SIM.

    Άρα, αν κάποιος δεν την πατήσει στο phishing, no problem. Και είναι πολύ εύκολο να ΜΗΝ την πατήσεις. Τα url που επικοινωνούν οι τράπεζες είναι μοναδικά και πάντα τα ίδια (σε όλες τις περιπτώσεις).
    Αλλά και αν την πατήσει οι τράπεζες πλέον στέλνουν push message στο κινητό (το έχει ακόμη ο αληθινός κάτοχος) για να δώσει εξουσιοδότηση ο κατάχος (με δακτυλικό αποτύπωμα ή PIN) για το long in.
    Επίσης, η χρήση του Viber είναι όντως ασφαλέστερη (από πολλές πλευρές) από την χρήση του SMS για την αποστολή κωδικών και ελέγχετε και από άλλες συσκευές πέραν του κινητού.
    Και τέλος, όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αν όλα τα προηγούμενα για κάποιον μαγικό λόγο δεν λειτουργήσουν οι εταιρείες κινητής πλέον έχουν γίνει ποιο προσεκτικές στην αντικατάσταση των SIM καρτών των πελατών τους.

    Σε κάθε περίπτωση, είτε είμαστε γνώστες της τεχνολογίας είτε όχι, πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι για τα θέματα που μας αφορούν και κυρίως για αυτά που αφορούν την ασφάλεια των συναλλαγών μας και όχι να βλέπουμε link στο nbg-retail.info (φωνάζει ότι είναι scam, στο λέει ότι είναι ο κλέφτης της περιοχής σου, ούτε nbg-retail υπάρχει, ούτε στο .info ή .net θα είναι ποτέ κάποια τράπεζα) και να θεωρούμε ότι μας το έστειλε η τράπεζα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Manara : 09-04-21 στις 10:08.

  9. #39
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πάνω στη θολούρα της δουλειάς όμως μπορείς να την πατήσεις πολύ εύκολα ειδικά αν είσαι προγραμματιστής το μυαλό σου θολώνει.
    I have done it and i know it
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  10. #40
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manara Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σε κάθε περίπτωση, είτε είμαστε γνώστες της τεχνολογίας είτε όχι, πρέπει να είμαστε ενημερωμένοι για τα θέματα που μας αφορούν και κυρίως για αυτά που αφορούν την ασφάλεια των συναλλαγών μας και όχι να βλέπουμε link στο nbg-retail.info (φωνάζει ότι είναι scam, στο λέει ότι είναι ο κλέφτης της περιοχής σου, ούτε nbg-retail υπάρχει, ούτε στο .info ή .net θα είναι ποτέ κάποια τράπεζα) και να θεωρούμε ότι μας το έστειλε η τράπεζα.
    Αυτά που λες δεν υπαρχουν καν για το 99% των χρηστών. Χρηστες κινητων , και Internet banking πια ειναι οι πάντες. Δεν είχαν καν υπολογιστη ποτέ στην ζωή τους. Ενα κινητο πηραν, μπηκαν στο FB, και τα τελευταια 4-5 χρονια αναγκάστηκαν να γίνουν χρήστες mobile banking. Τους αναγκάσαν για την ακρίβεια.
    Ουτε τι ειναι το info ξερουν, ουτε το net, του οτι δεν πρεπει να υπαρχει retail.
    Εδω η γυναικα μου, για να μπει στο internet banking γκουγκλιζει. "Alpha" και παταει στο πρωτο Link.
    Που τα ακουει ολη μερα απο εμενα, που εχει τελειωσει και ενα deree.
    Δεν μπορει να αντιληφθεί ο μέσος χρήστης τους κινδύνους, ούτε θα τους κάνουμε όλους IT.
    Οπότε αφού οι τράπεζες θέλουν να περνάει όλο το ΑΕΠ απο αυτους και να παίρνουν την μίζα τους, ας αναλάβουν τις ευθύνες τους. Δεν υπάρχει άλλη λύση. Ας τα ασφαλισουν ή ας κανουν οτι θέλουν τελος πάντων.
    Τα λεφτα που γλυτώσαν απο τα ασφάλιστρα με τις ανύπαρκτες ληστείες σήμερα, ας τα κάνουν ασφαλιστηρια κυβερνοεπιθεσεων και cyber ληστειων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreasp : 10-04-21 στις 14:53.

  11. #41
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Κάπου θυμάμαι ένα ποστ εδώ μέσα που όλοι πέσαν να τον φάνε. Ότι δε γίνονται αυτά τα πράγματα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου θυμάμαι ένα ποστ εδώ μέσα που όλοι πέσαν να τον φάνε. Ότι δε γίνονται αυτά τα πράγματα.
    Μάλλον θυμάσαι λάθος

  13. #43
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Και να συνεχισω.
    Η συνεχεια λοιπον των προσπαθειων phising για την εθνικη τραπεζα ειχαν την εξης καταληξη.
    Απο χτες παιδευομαι να δω γιατι δεν μου στελνει η εθνικη OTP.
    Σημερα ειχα μια εμπνευση. Να ανοιξω την εφαρμογη SMS της Xiaomi αντι για το Google Messages.
    Ως δια μαγειας , ολα τα sms με τα OTP ηταν εκει.
    Το Google Messages λοιπον, παει και αρχειοθετει ΟΛΑ τα μηνυμα απο την Εθνικη τραπεζα ως Spam !

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας