Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στην παρέα.
    Έπεσε πρόσφατα στα χέρια μου ένα ζευγάρι από Cisco/linksys SPA 2102.
    Κατ'αρχήν να αναφέρω ότι από VOIP είμαι άσχετος. Έχω μια γενική ιδέα, αλλά από συνδεσμολογίες, πρωτόκολλα, ρυθμίσεις, τσου..

    Έχω λοιπόν κανα δυο ερωτήσεις:
    1. Απ' ότι καταλαβαίνω, αν σε μια επιχείρηση (ή και σπίτι) υπάρχει ένα VOIP κέντρο (π.χ. Asterisk) και πέρα των κλασσικών VOIP τηλεφώνων, υπάρχουν και κάποιες παλιές αναλογικές τηλεφωνικές συσκευές, μπορείς να βάλεις τον ΑΤΑ αντάπτορα ανάμεσα στο κέντρο και στην τηλεφωνική συσκευή και μπορείς μετά να χρησιμοποιήσεις και αυτή την τηλεφωνική συσκευή κανονικά. Σωστή είναι αυτή η αντίληψη;

    2. Ας υποθέσουμε ότι σε ένα σπίτι υπάρχει VDSL με Voip τηλεφωνία. Η νορμάλ συνδεσμολογία είναι ότι συνδέεις το αναλογικό τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στη phone έξοδο του ρούτερ και δουλεύει κανονικά μιας και ότι έχει να κάνει με SIP κλπ τα έχει μέσω του παρόχου περασμένα ο ρούτερ και όλα καλά.
    Υποθέτουμε λοιπόν ότι θέλει ο χρήστης να βάλει δικό του ρούτερ/firewall. Έχει την επιλογή για pppoE pass through και κάνει την κλήση pppoE στο ρούτερ του αφήνοντας το μόντεμ του παρόχου πριν το δικό του ρούτερ για να δουλεύει η τηλεφωνία. Στην περίπτωση λοιπόν που κάνουμε bridge το μόντεμ, η τηλεφωνία δεν δουλεύει.
    Αν υποθέσουμε ότι έχουμε τα στοιχεία της τηλεφωνίας, συν το VLAN ID που χρειάζεται η τηλεφωνία του παρόχου, και φτιάχνουμε τα κατάλληλα VLAN στο δίκτυό μας, θα μπορούσαμε να έχουμε σαν bridge το μόντεμ και με τη χρήση του ATA adapter να δώσουμε τηλέφωνο σε μια αναλογική τηλεφωνική συσκευή;
    Καταλαβαίνω ότι αν με το pppoe passthrough παίρνει ο ρούτερ μας public IP και ούτως ή αλλως χρειαζόμαστε το μοντεμ για το adsl (αν δεν έχει dsl modem ο ρούτερ μας) τότε δεν υπάρχει λόγος να προσθέσουμε άλλη μια συσκευή. Αλλά ρωτάω πληροφοριακά για να μάθω τι επιλογές υπάρχουν ακόμη.
    Ευχαριστώ !

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Ναι για το 1
    για το 2 αν μπορείς να γεφυρώσεις πχ το vlan με μια θύρα του εξοπλισμού σου, τότε θεωρητικά και το ΑΤΑ αφου έχεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία θα σου δουλέψει

  3. #3
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για το 2 εννοώ να φτιάξω π.χ. ένα VLAN με ID 835 και να κάνω member αυτού του VLAN μια πόρτα σε ένα managed switch. Σε αυτή την πόρτα συνδέω το ATA και πάνω του το αναλογικό.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ChriZ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 2 εννοώ να φτιάξω π.χ. ένα VLAN με ID 835 και να κάνω member αυτού του VLAN μια πόρτα σε ένα managed switch. Σε αυτή την πόρτα συνδέω το ATA και πάνω του το αναλογικό.
    Όχι αυτό το vlan είναι στο κομμάτι του Modem, εσύ με το pppoe passtghrough περνάς μέσω του vlan id 835 δεν θα έχεις πρόσβαση στο 836

  5. #5
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.249
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι σωστά ευχαριστώ (βασικά κατάλαβα το λάθος μου αφού το έγραψα, γιατί θυμήθηκα ότι στο μόντεμ βάζεις το 835, χεχε)
    Ελπίζω να αναβαθμιστεί η ρημάδα η καμπίνα μου κάποια στιγμή και να μπορώ να κάνω κατ' ιδίαν τις δοκιμές μου και όχι με υποθετικές ερωτήσεις...
    Ευχαριστώ πολύ και πάλι @sdikr

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας