Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χαιρετώ την παρέα.
    Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα χρόνιο πρόβλημα που με ταλαιπωρεί για τουλάχιστον 5 χρόνια.
    Συγκεκριμένα από τον Μάιο του 2016, που έγινα συνδρομητής ΟΤΕ με ADSL up to 24 τότε.

    Το πρόβλημα είναι ότι αντιμετωπίζω "bad user experience" όταν παίζω σε online games, το οποίο οφείλεται σε κάποιο είδος lag.
    Θα ήθελα την βοήθειά σας για να εντοπίσουμε, αν είναι δυνατόν, την αιτία του προβλήματος.

    Ξεκινάω την περιγραφή:
    Το local loop άψογο. Σήμερα έχω VDSL50. Πριν από τρία χρόνια έβαλα 30, κατόπιν 50 και τέλος 100. Απολύτως καμιά διαφορά, οπότε το γύρισα σε 50 για λόγους κόστους. Πάντα μηδέν ή μερικά 1-2 FEC/CRC errors.
    Πάντα κλειδώνω στην μέγιστη ταχύτητα, τώρα 50/5 και παλιότερα 100/10.
    Εννοείται ότι η μόνη συσκευή πάνω στο router (τώρα Speedport Plus, παλαιότερα 2i αλλά και άλλα αντίστοιχα) είναι το PC απευθείας με CAT6A καλώδιο. WiFi σβηστό. Fastpath ενεργοποιημένο.
    Για λόγους τυπικούς κάλεσα και την Cosmote at your Service, ώστε να πιστοποιήσει και την εσωτερική καλωδίωση για να μην μπορεί ο ΟΤΕ να την επικαλεστεί ως δικαιολογία. Ότι πιάνει στον κατανεμητή (πάνω από 100) πιάνει και στο μπριζάκι που κουμπώνει ο router. To τηλέφωνο επιστρέφει στην καλωδίωση του σπιτιού από διαφορετικό ζευγάρι που ξεκινάει από το phone 1 του router.

    Η μόνη διαφορά που βλέπω είναι ότι αν βάλω κάποιο άλλο router (συνέβαινε και στο ADSL) έχω περίπου 2-3 ms καλύτερο ping προς τον game server, που όμως δεν λύνουν το πρόβλημα.

    Έχω βάλει μέχρι και σκέτο brigde modem με απευθείας PPP κλήση από το PC, ώστε να ελαχιστοποιήσω τα ενδιάμεσα layers. Απολύτως καμιά διαφορά στο πρόβλημα.

    Το PC έχει εξαντληθεί στην διερεύνηση και έχει αλλάξει γενιές και τεχνολογίες από τότε τουλάχιστον 3/4 φορές, πχ. i5 και 380GPU που έχει καταλήξει μετά από πολλές αλλαγές και βελτιώσεις να είναι τώρα:
    AMD 5600x
    5700XT Nitro+
    16GB @3200 RAM
    250GB M.2 Samsung
    144Hz Monitor Samsung 27''

    Έχει στηθεί με ευλάβεια, ακολουθόντας τις βέλτιστες πρακτικές για online gaming, πολλές φορές και δεν περιλαμβάνει τίποτα άλλο εκτός από τους original drivers και το game.

    Το πρόβλημα είναι ότι κατά πολύ μεγάλο ποσοστό του χρόνου το παιχνίδι έχει πολύ καθυστέρηση σε σχέση με τους αντιπάλους και αυτό κατά την γνώμη μου οφείλεται στο δίκτυο.
    Π.χ. έχουμε κάνει video με αντίπαλο (ο καθένας το δικό του) και τα έχουμε συγκρίνει. Ενώ για εμένα ένα συμβάν διαρκεί 0.4sec για εκείνον διαρκεί 0.9sec. Εξού και το κακό user experience.

    Όμως το ping, το tracert προς τον game server δεν δείχνει τίποτα παράξενο. Αντίθετα δείχνει και ελαφρώς καλύτερες μετρήσεις από συμπαίχτες σε γειτονικές περιοχές.
    Υπάρχουν όμως μικρές αλλά και μεγάλες περίοδοι όπου το lag εξαφανίζεται και το game experience είναι καταπληκτικό.

    Όταν το παιχνίδι "δεν παίζει" κάνοντας restart στον router, υπάρχει πιθανότητα να φτιάξει. Οπότε για να ξαναβρώ καλό παιχνίδι, κάνω συνεχώς restart και δοκιμάζω πάλι. Αν "δεν παίζει" κάνω και πάλι restart και κάποια στιγμή μετά από 3-10 φορές καταφέρνω να έχω και πάλι εξαιρετικό game experience.
    Τώρα έχει συμβεί μέσα σε ένα πολύ κακό παιχνίδι ξαφνικά να εξαφανιστεί το πρόβλημα και να βελτιωθεί το experience αλλά και το αντίθετο.

    Πιθανολογώ ότι κάνοντας restart και λαμβάνοντας διαφορετική IP, μάλλον αλλάζει το routing του ΟΤΕ - OTEglobe και παρακάτω στην level3 και κάποια στιγμή επιλέγεται καλύτερη διαδρομή προς τον server (Amsterdam, servers.com)

    Ένα βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω τα στοιχεία εκείνα που θα φανερώνουν το πρόβλημα, ώστε να τα προωθήσω στον OTE και να το λύσει.

    Θέλω να πω ότι τον Δεκέμβριο του 2016, ο game provider είχε υλοποιήσει ένα tool αντίστοιχο του Υπερίωνα που έχει το πολυτεχνείο ( https://hyperiontest.gr/? ). Τότε συγκρίνοντας τα δικά μου αποτελέσματα με των συμπαικτών μου έδειξε ότι ενώ το ping ήταν παρόμοιο κοντά στα 45ms, tο δικό μου jitter ήταν 700ms και των συμπαικτών μου κοντά στα 60ms. ΜΕ αυτά τα στοιχεία, ο ΟΤΕ κατάφερε να λύσει το πρόβλημα ως τον Μάρτη του 2017 όπου άλλαξε το δίκτυο και ενεργοποιήθηκε το VDSL στην περιοχή. Τότε όμως είχε καταργηθεί αυτό το tool από τον Game provider και έτσι δεν έχω την δυνατότητα να τους στείλω συγκριτικά στοιχεία που θα τους βοηθήσουν να βρουν την λύση.
    Από τότε έχουν υπάρξει και συνεχόμενες περίοδοι μέχρι και 1 μήνα όπου το πρόβλημα δεν εμφανίζεται καθόλου, ανεξάρτητα από το πόσες φορές κάνω restart to router. Κάποια στιγμή, εντελώς τυχαία, όπως επανεμφανίζεται. Τότε πιθανά να το ξεπεράσω με κάποια restart και να παίξε για κάποια ώρα ή ώρες, όσπoυ να εμφανιστεί ξανά.

    Καταλαβαίνω ότι το post είναι μεγάλο και κουραστικό αλλά πργματικά χρειάζομαι την βοήθειά σας για να εντοπίσω.
    Στην διάθεσή σας για παροχή περισσότερων λεπτομερειών, στοιχείων και δοκιμών.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Δημήτρης

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    Δεν υπάρχει κανείς που να έχει κάποια ιδέα;
    Για βοηθήστε λίγο ρε παιδιά.

    Ευχαριστώ,
    Δημήτρης

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Δύσκολο πρόβλημα.
    Και δεν μπορώ να φανταστώ να αλλάζει το routing του isp με το refresh της wan ip.
    Μυρίζοντας τα νύχια μου φαντάζομαι ότι κάτι είναι από την πλευρά του isp,
    τώρα αν/πως θα το εντοπίσεις και θα συνεννοηθείς μαζί τους είναι θέμα.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    To jitter συνήθως πάει πακέτο με μπουκομά στο δικτύο
    Αυτό μπορεί να είναι σε διάφορα κομμάτια.
    Μπορεί να είναι θέμα router, αν μιλάμε για εναν υπολογιστή λίγο δύσκολο εκτός αν υπάρχουν πολλαπλά connections (Πχ κάποιο p2p)
    Θέμα διασύνδεσης dslam με bbras, θέμα διασύνδεσης bbras με κεντρικά Isp, θέμα διασύνδεσης του δικου σου Isp με το International, θεμα διασύνδεσης του άλλου Isp με το international κλπ.

    Κάνεις μετρήσεις Ping, tracert όταν έχεις καλό ping/jitter κάνεις το ίδιο και όταν δεν έχεις και παρατηρείς που μπορεί να έχεις θέμα

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    To jitter συνήθως πάει πακέτο με μπουκομά στο δικτύο
    Αυτό μπορεί να είναι σε διάφορα κομμάτια.
    Μπορεί να είναι θέμα router, αν μιλάμε για εναν υπολογιστή λίγο δύσκολο εκτός αν υπάρχουν πολλαπλά connections (Πχ κάποιο p2p)
    Θέμα διασύνδεσης dslam με bbras, θέμα διασύνδεσης bbras με κεντρικά Isp, θέμα διασύνδεσης του δικου σου Isp με το International, θεμα διασύνδεσης του άλλου Isp με το international κλπ.

    Κάνεις μετρήσεις Ping, tracert όταν έχεις καλό ping/jitter κάνεις το ίδιο και όταν δεν έχεις και παρατηρείς που μπορεί να έχεις θέμα
    ^+1
    Αυθαίρετα(?) υπέθεσα ότι κάνει το πρόβλημα χωρίς άλλο traffic.

    EDIT: για κάνε μια δοκιμή για bufferbloat.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Το jitter ειναι μετρησιμο σαν χρονικη αποκλιση και μπορεις να το μετρησεις μονο με eye pattern. Οτιδηποτε πανω απο 10 θεωρειται κακο.

    Αυτο που μπορεις να κανεις απο τη μερια σου ειναι να δοκιμασεις με αλλο ρουτερ και να βεβαιωθεις οτι η καλωδιωση σου δε τραβαει απο καπου καποια παρεμβολη.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #7
    Εγγραφή
    28-11-2017
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
    Σας ευχαριστώ όλους για την ενασχόλησή σας.

    @K1m0n, δεν υπάρχει τρόπος από το first line support να δηλώσεις πρόβλημα για τμήμα του δικτύου πιο πέρα από το local loop. Ότι και να έχω αναφέρει, στον τίτλο βάζουν πρόβλημα ταχύτητας και έρχονται και μετράνε το Bandwidth. Δεν βρίσκουν πρόβλημα και κλείνουν το αίτημα. Αυτό επαναλαμβάνεται ύστερα από δεκάδες τηλεφωνήματα στα οποία προσπάθηασα να τους εξηγήσω ότι το local loop δείχνει σε εμένα και το έχουν μετρήσει και οι ίδιοι τέλειο. Για οτιδήποτε μετά το dslam δεν έχουν πρόσβασηξ και η απάντησή τους είναι ότι θα το είχαν εντοπίσει και άλλοι.

    @sdikr, το θέμα είναι ότι με ping, tracert, pingplotter και αντίστοιχα icmp εργαλεία δεν παρουσιάζεται ποτέ πρόβλημα. Αντίθετα όταν είχα τρέξει το εργαλείο (σαν τον υπερίων του πολυτεχνείου) που φιλοξενούταν σε server δίπλα στο game server, το πρόβλημα φάνηκε στο jitter που ήταν πολλαπλάσιο από όλους τους άλλους φίλους. Δυστυχώς το κατεβάσανε το tool και δεν μπορώ να κάνω πάλι αντίστοιχη μέτρηση.

    @K1m0n, εννοείται χωρίς άλλο traffic. Wifi off και μόνο ένα utp από το pc στο router με connection properties 1000/1000. Έκανα δοκιμή για bufferbloat με βάση τις πρώτες οδηγίες που βρήκα στο google. Άρχισα ένα ping -t και έκανα ένα speed test. Όντως ανέβηκε το ping από 40 στα 80ms. Δεν μου φαίνεται και πολύ αξιόπιστος ο τρόπος που βρήκα, έχεις κάτι πιο σωστό να προτείνεις;

    @macro, έχω δοκιμάσει με άλλο router. Πάντα αν βάλεις οποιοδήποτε άλλο router εκτός του 2i ή του speedport plus έχεις 1-3ms καλύτερο ping. Δεν νομίζω ότι κάνει την διαφορά και δεν έχω εντοπίσει και κάτι τέτοιο. Αν η καλωδίωση είχε πρόβλημα δεν θα φαινόταν στα FEC/CRC errors; Εγώ έχω 0/0 ή 1-2 και το router κλειδώνει στο max.

    Ευχαριστώ, όλους και πάλι

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.883
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mimis70 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @K1m0n, εννοείται χωρίς άλλο traffic. Wifi off και μόνο ένα utp από το pc στο router με connection properties 1000/1000. Έκανα δοκιμή για bufferbloat με βάση τις πρώτες οδηγίες που βρήκα στο google. Άρχισα ένα ping -t και έκανα ένα speed test. Όντως ανέβηκε το ping από 40 στα 80ms. Δεν μου φαίνεται και πολύ αξιόπιστος ο τρόπος που βρήκα, έχεις κάτι πιο σωστό να προτείνεις;
    δες -> https://www.bufferbloat.net/projects...r_Bufferbloat/
    Γενικά δεν είναι πολύ εύκολα μετρήσιμο, και δεν είναι όλες τις ώρες ίδιο.
    Άν έχεις τέτοιο πρόβλημα, ένα router με sqm (ή κάποιον άλλon qos limiter) θα μπορούσε να το περιορίσει,
    δυστυχώς περιορίζωντας και το bandwidth.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Περιοχή
    Zωγράφου
    Μηνύματα
    1.192
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999 / 4995 kbps
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ZXDSL 931VII
    SNR / Attn
    29db(dB) / 2db(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα φίλε μου.

    1. Ποιό παιχνίδι παίζεις;

    2. Άνοιξε το Resource Monitor των Windows 10 , πήγαινε στο Network -> connections Και θα βρεις το game executable Και σε ποιές IP κάνει σύνδεση , μπορεί να έχει διάφορες π.χ Authentication server, VOIP server, GAme server, patch server etc. κράτα τα σε ένα notepad, δεν θα είναι τα ίδια κάθε φορά και λογικά ανάλογα την εταιρία.

    3. Άνοιξε τρία CMD και χτύπα στο καθένα :
    I. ping -t 192.168.1.1
    ΙΙ. ping -t 212.205.212.205
    III. ping -t 8.8.8.8

    Άστα ανοιχτά πίσω να τρέχουν.

    4. Άνοιξε ένα εργαλείο θερμοκρασίας CPU / VGA . Κάνε μας clarify αν όταν έχεις το θέμα με το jitter έχεις και FPS drops. (ανοιξέ τον μετρητή από τα game properties ή τον VGA driver σου)

    5.Αν έχεις NVIDIA VGA, δες σε ποιόν δίσκο κάνει record temp τα data το GEFORCE Experience, καλύτερα κλείστο προσωρινά να δεις αν το πρόβλημα συνεχίζει.

    6. Δες που έχεις το αρχείο της εικονικής μνήμης. Όρισε το 2 φορές το μέγεθος της RAM min/max same value.

    7. Όταν σου κάνει το issue, δες στα τρία παράθυρα DOS (cmd) αν σου έκανε spike ΚΑΙ στα τρία or else do clarify

    8. Ασχέτως αν έχεις το pc στο router, έχεις Powerline adapters για κάποια άλλη συσκευή σε μέσα δωμάτιο ;

    9. Κάνε reboot το Modem να μηδενίσουν τα λάθη - μετρητής. Αφού σου κάνει το πρόβλημα, ΜΗΝ κάνεις reboot το modem. κάνε ένα print screen τη σελίδα με τα στατιστικά γραμμής/λάθη.

    10. Κάνε update chipset drivers της μητρικής και της κάρτας δικτύου.

    11. Απενεργοποίησε ότι Green/ECO energy shit ρύθμιση βρεις στις ιδιότητες της καρτας δικτύου. Μαζί και το Jumbo frames.

    12. Δοκίμασε αν έχεις άλλο LAN cable.

    13. Δες την υγεία του δίσκου σου με το HD sentinel (free)

    14. Όταν σου κάνει spikes, δες αν διάβασε ο δίσκος κάποιο μεγάλο αρχείο ή αν είχες πολλά I/O. Δες επίσης αν κάποια εφαρμογή ζήτησε απότομα και πήρε πολλά data

    15. Χωρίς να τρέχεις τίποτα (IDLE), δες πόσο CPU usage / RAM / network έχεις

    16. Κάνε reboot το pc και μην ανοίξεις browser, παίξε και δες αν στο κάνει κ πάλι.

    17. Δες αν έχεις αφήσει ανοικτά τα Windows updates σε άλλα PC /sharing

    18. Πήγαινε στις ρυθμίσεις ενέργειας και βάλε τα όλα full performance.

    19. κατέβασε και βάλε το 1Usmus Ryzen power plan

    20. Δες με κάποιο πρόγραμμα σε 24ωρη βάση τι ώρες σου κάνει το πρόβλημα.
    https://www.ittsystems.com/pingplotter-alternatives/

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας