Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Καλησπέρα..

    Δεν είμαι σίγουρος πως είναι το σωστό νήμα αλλά δεν ήξερα που να ρωτήσω και αφορά μισθωμένη fiber FTTH 200/200 που έχω στο μαγαζί.

    Το πρόβλημά είναι το εξής: Σε μια μόνο σύνδεση προς το εξωτερικό, η γραμμή τερματίζει σε upload στα 100mbit, δεν κάνει κιχ παραπάνω.. άντε καμιά φορά ανεβαίνει 110mbit. (10-11mb/sec)

    Που με ενοχλεί αυτό τώρα γιατί κανονικά δεν θα με πείραζε.. Έχω νοικιασμένο Server στην ovh εδώ και χρόνια με πολλούς δίσκους 4TB που τον χρησιμοποιώ για backup του μαγαζιού. Η σύνδεση η δικιά μας με προς την OVH είναι με Openvpn μέσω untangle.
    Untangle σε Untangle δηλαδή. Μέχρι πριν μια εβδομάδα που είχα 100/100 η γραμμή τερμάτιζε αλλά δεν ανεβαίνει παραπάνω τώρα που έγειν 200/200.

    Το πρόβλημα έγκειται πως όλο τo traffic πάει να περάσει από 1 port και ένα Link και φαίνεται ότι υπάρχει κάποιο cap από την Vodafone στα 100mbit και εξηγώ τα τεστ που έκανα.

    Καταρχήν το untangle τρέχει σε DL80G9 με έναν E5-2660 v3 επάνω οπότε δεν υπάρχει CPU bottleneck.

    Έκανα τις εξής δοκιμές.

    1. Εμφάνισα το server στην Ολλανδία χύμα στο κύμα και του έστειλα backup και έπιασα full speed στα 24mb/sec upload με multiple streams.
    2. Σήκωσα 3 free untangle σαν VM όπου το καθένα έκανε σύνδεση στο Untangle της OVH με openvpn. Μετά στο κεντρικό untangle έκανα connections προς αυτά τα 3 untangle και με load balance των 3 γραμμών έπιασα πάλι full speed προς την ovh (σύνολο δηλαδή 3 streams προς την ovh)

    Τώρα που μιλάμε απλά έχω το server στην ovh με ανοιχτές πόρτες και στέλνω με full speed.
    Επίσης τα παραπάνω τεστ αποκλείουν και δικτυακό θέμα. Το σέρβερ στο μαγαζί είναι συνδεδεμένο με 2x10GB κάρτες δικτύου με Lag και Lacp στο Backbone switch όπου πάνω σε αυτό πέφτει και η γραμμή της vodafone στο δικό της vlan.

    Το openvpn ή l2tp ή οποιοδήποτε άλλο κρυπτογραφημένο πρωτόκολλο, δεν μπορεί να κάνει multiple connections ή bonding γραμμών... Εφόσον συνδέεσαι κάπου με openvpn, η σύνδεση είναι σε μια πόρτα με ένα stream ανεξαιρέτως το software που θα χρησιμοποιήσεις αν θα κάνει πολλαπλές συνδέσεις μέσα στο τούνελ προς εκεί που του λες ή όχι, γιατί το tunnel είναι 1.

    Σωστά νοιώθω ότι υπάρχει cap στο ένα stream στη vodafone? να τους πάρω ένα τηλ αύριο να πω τον πόνο μου? θα βγάλω άκρη ,έχει κανείς παρόμοια εμπειρία? ή έχει κανείς καμιά άλλη πονηρή ιδέα σαν λύση?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BlueChris : 09-04-21 στις 16:45.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αδερφε, δοκιμαζεις με το δυσκολο τροπο.
    Το iperf, τι λεει?
    Επισης αν θες διαφορετικο target εκτος απο ovh (γιατι μπορει να φταινε και αυτοι..) pm

  3. #3
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αδερφε, δοκιμαζεις με το δυσκολο τροπο.
    Το iperf, τι λεει?
    Επισης αν θες διαφορετικο target εκτος απο ovh (γιατι μπορει να φταινε και αυτοι..) pm
    Sorry άργησα να απαντήσω

    Για μένα είναι η Vodafone με το πρόβλημα

    Δείτε εδώ Single Stream Speedtest προς την Vodafone Ελλάδας από το Server μου στην OVH το οποίο είναι Γερμανία

    Speedtest OVH προς Vodafone Single Stream
    https://www.speedtest.net/result/11236903285

    Speedtest OVH προς Cosmote Single Stream
    https://www.speedtest.net/result/11236913741

    Η κατάσταση είναι κλάμα... έβγαλε η Vodafone πως μπορεί να στείλει 21mbit πριν λίγο ενώ ο ΟΤΕ 337

    Το γελοίο της υπόθεσης μεγαλώνει και πλέον έχει κλάσει και το multistream στη vodafone... ενώ από χτες έβγαλα τις πόρτες του σέρβερ που ήθελα στο ιντερνετ οπότε πλέον στέλνω από εδώ το backup προς τα εκεί με Multistream οπότε έποιανα μαξιμουμ γύρω στα 25mb/sec, τώρα έχει πέσει στα μισά σχεδόν , 12mb/sec

    Speedtest OVH προς Vodafone Multistream
    https://www.speedtest.net/result/11236950560

    Speedtest OVH προς Cosmote Multistream
    https://www.speedtest.net/result/11236955000

    Vodafonara.gr

    Υ.Γ. Με ενδιαφέρει στα speetest η 1η ταχύτητα του download στο server γιατί μόνο του στέλνω backup data από Ελλάδα.
    Y.Γ.2. Έκανα edit το 1ο μου ποστ στο νήμα για να κουμπώσω τη λέξη Vodafone μπροστά, και ενώ την άλλαξε στο 1ο ποστ, ο τίτλος του νήματος παρέμεινε χωρίς αυτό..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #4
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.141
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι απόλυτα σίγουρο αν φταίει η VF, η OVH, ή κάποιος ενδιάμεσος. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις μερικά iperf προς διάφορους στόχους, όπως λέει κι ο netblues. Επίσης δε χάνεις τίποτα να το αναφέρεις στη Vodafone, μαζί με IP addresses των άκρων. Αφού μιλάμε για DIA, αν μη τι άλλο, θα το κοιτάξουν/προωθήσουν εκεί που πρέπει.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το speedtest είναι μια πρώτη ένδειξη. Ομως θα υπηρχε και στα 100 οχι μονο τωρα.
    Επισης Ο πολυπλοκες δοκιμες γίνονται σε διαφορετικους χρονους. με πιθανον διαφορετικο traffic.
    Θες δοκιμες σχεδον ταυτόχρονα, για να βεβαιθεις.
    Επισης , επειδη τα κυκλώματα ειναι συμμετρικά, ειναι πολυ σπανιο να μπουκωνει το προς τα εξω χωρις να πεφτει κραξιμο στο down απο παντου

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Thx παιδιά, θα κάνω δοκιμές με iperf μεταξύ των 2 άκρων.

    Λογικά θα μιλήσω μαζί τους από Δευτέρα γιατί είδα πως δεν μου έχουν δώσει και full 200/200.

    Πριν είχα 100/100... πάνω από αυτό περνάει και η τηλεφωνία το 30κάναλο.... όταν μπήκε η τηλεφωνία έδωσαν κάτι παραπάνω για να συνεχίσω να έχω το 100/100 αλλά τώρα που κοιτάω (κούμπωσα ένα λάπτοπ στεγνά στο router τους) για να παρακάμψω όλο το μαγαζί, δεν περνάω τα 185/185.

    Νομίζω πως και για αυτό πρέπει να τους μιλήσω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Χρειαζεσαι και τριτο σημειο για reference για να βρεις πια πλευρά φταιει.

  8. #8
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Μα όταν είναι με multi stream συνήθως πάει τέρμα. Το 3ο σημείο θα με βοηθήσει στατιστικά αλλά τι θα κάνω? Θα τα στέλνω αλλού πρώτα τα data σε κάποιον ενδιάμεσο?

    Πήρα τον κολλητό που έχει inalan 200/200 και μίλαγε με την ovh και το σερβερ μου εκεί με full speed και ούτε καν iperf, file copy έκανε και τερμάτιζε η γραμμή.

    Θα το δω μέχρι Δευτέρα και θα κάνω και δοκιμές πολύ αργά το βράδυ γιατί ούτως ή άλλως μετά τις 12 φεύγουν τα backup προς τα έξω.
    Αν δεν, τους παιρνω τηλ. Αν δεν βρούν λύση απλά γυρίζω 100/100 και γλυτώνουμε και πολλά λεφτά.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #9
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε κι μιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ άν δέν βγάλεις άκρη...

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε κι μιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ άν δέν βγάλεις άκρη...
    Ανεκδοτο ε? καταγγελια στην εεττ για μισθωμενο? Καλα αν χρειαστει να φτασεις εκει, φασκελοκουκουλωστα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα όταν είναι με multi stream συνήθως πάει τέρμα. Το 3ο σημείο θα με βοηθήσει στατιστικά αλλά τι θα κάνω? Θα τα στέλνω αλλού πρώτα τα data σε κάποιον ενδιάμεσο?

    Πήρα τον κολλητό που έχει inalan 200/200 και μίλαγε με την ovh και το σερβερ μου εκεί με full speed και ούτε καν iperf, file copy έκανε και τερμάτιζε η γραμμή.

    Θα το δω μέχρι Δευτέρα και θα κάνω και δοκιμές πολύ αργά το βράδυ γιατί ούτως ή άλλως μετά τις 12 φεύγουν τα backup προς τα έξω.
    Αν δεν, τους παιρνω τηλ. Αν δεν βρούν λύση απλά γυρίζω 100/100 και γλυτώνουμε και πολλά λεφτά.
    Το 3ο σημειο θα σε βοηθησει να εντοπισεις που ειναι το προβλημα.
    Εντος ελλαδος, εκτος? ολες τις ωρες? καποιες?

    Για να βρεθει η λυση πρεπει να ορισθει το προβλημα. Οσο περισσοτερη πληροφορηση δωσεις, τοσο ευκολοτερα θα λυθει, (και το κυριοτερο δεν θα σου λενε και οτι ναναι)

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε κι μιά καταγγελία στην ΕΕΤΤ άν δέν βγάλεις άκρη...
    Δεν παίζει αυτό, λογικά ακόμα και cap να έχουν, αν τους πίσω θα το βγάλουν. Αν δεν, απλά θα ξαναγυρίσω στα 100/100.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παντως το cap δεν μπαινει μονο σε συγκεκριμενα destinations.
    Εντος ελλαδος iperf?

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως το cap δεν μπαινει μονο σε συγκεκριμενα destinations.
    Εντος ελλαδος iperf?
    Καλή ερώτηση το εντός Ελλάδας και δεν θυμάμαι αν το τσέκαρα.. τώρα που δεν είμαι μαγαζί οπότε δεν μπορώ να κουμπώσω απευθείας το λαπτοπ να δω, μου βγάζει οκ αποτέλεσμα με singlestream προς τη vodafone Ελλάδας το speedtest. Απλά είναι πίσω από το Untangle που έχω ρυθμίσει το QoS στα 180/180... βάλε και κάμποσοι που είναι remote συνδεδεμένοι.. καλά είναι.

    https://www.speedtest.net/result/11243216316

    Προς το σπίτι μου που έχω wind 100/10 και στέλνω backup από το μαγαζί, δεν έχει αλλάξει κάτι γιατί τερματίζω στα 100.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #14
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.758
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ θα έλεγα να μιλήσεις με Vodafone απευθείας και να τους δώσεις αναλυτικά στοιχεία με το πρόβλημα. Πάνε 3-4 χρόνια που εργαζόμουν σε μια εταιρεία στην οποία είχαμε με Vodafone μισθωμένο μέσω ασυρματικής ζεύξης. Κάποια στιγμή που παρουσιάστηκε πρόβλημα και τους καλέσαμε 8 το βράδυ ήταν σουπερ εξυπηρετικοί και έστειλαν τεχνικό την επόμενη μέρα στις 8 το πρωί. Το πρόβλημα τελικά ήταν δικό μας (εσωτερικό δίκτυο) αλλά ήταν διατεθειμένοι να το ψάξουν αρκετά.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.099
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Έχει περάσει πάνω από μήνας και ακόμα το ψάχνουν... συνεχίζω να έχω 75-90mbit cap σε single stream.

    Αύριο θα τους στείλω το τελικό email.. αν δεν κάνουν κάτι σύντομα τότε τους κόβω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας