Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πήρα το yealink t54w, στα 160 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα, από το amazon. τόχε κι ένα ελληνικό eshop στα 150, αλλά δεν προχωρούσε η συναλλαγή με κάρτα, όλο το βράδυ που παιδευόμουν! Τα άλλα ελληνικά το είχαν στα 200!
    Από όσα διερεύνησα, είναι παραγωγής 2019-2020. Θα έχει όποια καινούργια λειτουργία, στο μεταξύ- είχα αγοράσει προ 7ετίας ένα άλλο yealink t48g αν θυμάμαι καλά.
    Συνομιλία βίντεο δεν έχει, από όσα είδα. Ενώ υπάρχουν άλλα στην τιμή αυτή που έχουν τη δυνατότητα βίντεο συνομιλίας!
    Όμως... και το μοντέλο του 2014... και το τωρινό (που πήρα) είναι πολύ μεγάλα σε όγκο! Γκουμούτσες! Είναι ένα προβληματάκι αυτό!
    Γενικά το yealink t48 είχε σούπερ ήχο (HD), ελπίζω το καινούργιο t54w να έχει ακόμα καλύτερο ήχο!

    ΥΓ. Νόμιζα ότι το polycom ήταν μόνο με Skype. Το είδα 1ο ή 2ο σε μια ιστοσελίδα "τα 10 καλύτερα για το 2021"... δεν το χτύπησα γιατί νόμιζα ότι ήταν μόνο με skype!

    ΥΓ2. Μπορω να κατεβάσω κάποιο cfg αρχείο από το παλιό Yealink t48g και να το μεταφορτώσω στο νέο t54w ώστε να γίνει η σωστή και γρήγορη μεταφορά-κόπι και παστ όλων των sip accounts;

    ΥΓ3. Αυτή η λειτουργία του t54w " Direct IP call without SIP proxy", πρακτικά τι σημαίνει;
    Σχετικά με τον όγκο των Yealink, ισχύει όντως, το γνωρίζω και από κάποια T27G που έχω την συντήρησή τους και από το T26P που έχω στο σπίτι μου.

    Το T54w όντως δεν έχει κάμερα στα specs του, αν σου ήταν απαραίτητη θα έπρεπε να έχεις αγοράσει συσκευή με κάμερα!

    Τέλος σχετικά με την ποιότητα ήχου, είχα πάθει πλάκα όταν αγόρασα το T26P το μακρινό 2012. Έχω χρησιμοποιήσει για δοκιμές και ένα T46P το οποίο επίσης είχε φοβερή ποιότητα στην συνομιλία, όπως επίσης και κάποια T27G που υποστηρίζω. Εννοείται βέβαια ότι στην ποιότητα της συνομιλίας, τον κύριο ρόλο τον παίζει ο codec που χρησιμοποιείται κάθε φορά. Με G729 ή iLBC για παράδειγμα, ότι συσκευή και να έχεις η ποιότητα είναι για τα μπάζα. Με G711 είναι απείρως καλύτερη και με Opus και G722 είναι στην κορυφή. Εννοείται βέβαια ότι αν στην δρομολόγηση μιας κλήσης κάποιος server χρησιμοποιεί κατώτερο codec από ότι η συσκευή μας (πχ εμείς ξεκινάμε με Opus, αλλά ένας ενδιάμεσος SIP server παίξει με G711) τότε η συνομιλία δεν είναι με Opus από άκρο σε άκρο.

  2. #17
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τον όγκο των Yealink, ισχύει όντως, το γνωρίζω και από κάποια T27G που έχω την συντήρησή τους και από το T26P που έχω στο σπίτι μου.

    Το T54w όντως δεν έχει κάμερα στα specs του, αν σου ήταν απαραίτητη θα έπρεπε να έχεις αγοράσει συσκευή με κάμερα!

    Τέλος σχετικά με την ποιότητα ήχου, είχα πάθει πλάκα όταν αγόρασα το T26P το μακρινό 2012. Έχω χρησιμοποιήσει για δοκιμές και ένα T46P το οποίο επίσης είχε φοβερή ποιότητα στην συνομιλία, όπως επίσης και κάποια T27G που υποστηρίζω. Εννοείται βέβαια ότι στην ποιότητα της συνομιλίας, τον κύριο ρόλο τον παίζει ο codec που χρησιμοποιείται κάθε φορά. Με G729 ή iLBC για παράδειγμα, ότι συσκευή και να έχεις η ποιότητα είναι για τα μπάζα. Με G711 είναι απείρως καλύτερη και με Opus και G722 είναι στην κορυφή. Εννοείται βέβαια ότι αν στην δρομολόγηση μιας κλήσης κάποιος server χρησιμοποιεί κατώτερο codec από ότι η συσκευή μας (πχ εμείς ξεκινάμε με Opus, αλλά ένας ενδιάμεσος SIP server παίξει με G711) τότε η συνομιλία δεν είναι με Opus από άκρο σε άκρο.
    Όντως το codec παίζει ρόλο αλλά με αυτά τα χρήματα παίρνεις συσκευή με καλύτερο υλικό, καλύτερο ηχείο και ακουστικό. Απλά το αναφέρω γιατί τα Yealink όλα υποστηρίζουν hd voice (g722) αλλά καταλαβαίνεις διαφορά ανάμεσα στα entry level και τα πιο high end.

    Το polycom που είδε ο φίλος δεν είναι για Skype αλλά για Skype for business, πολύ διαφορετικό πράγμα. Μάλλον είδες κάποιο από την VVX σειρά που παίζει και με τα δύο.
    Τα νέα CCX είναι Teams ή SIP δεν μπορούν να αλλάξουν μεταξύ των δύο. Έχουν ανακοινώσει ότι θα μπορείς να αλλάζεις το firmware και να αλλάζει η συσκευή αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν βγάλει τα αντίστοιχα firmware οπότε προσέξτε πριν αγοράσετε.

  3. #18
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Τελικά μόνο εμένα έχουν βολέψει τα grandstream.

  4. #19
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.666
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RpMz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά μόνο εμένα έχουν βολέψει τα grandstream.
    Δεν τα έχω δουλέψει σε καθημερινή βάση, μόνο για δοκιμές.

    Σε γενικές γραμμές δεν είχα παράπονο, παιδεύτηκα όμως πάρα πολύ σε μια περίπτωση με ένα Android based Grandstream όπου ήθελα να τρέχει μια third party εφαρμογή OpenVPN από το Playstore (γιατί το ενσωματωμένο OpenVPN είναι σάπιο από άποψη ασφάλειας) . Μου έβγαλε την πίστη για να κάνει register στον απομακρυσμένο Asterisk μέσα από το OpenVPN tunnel και ειλικρινά δεν θυμάμαι πως το κατάφερα, είχα φάει πολλές ώρες μέχρι να βγάλω άκρη.

    Σε μια εταιρία πάντως που τους έχω στήσει έναν Asterisk και παίζουν με Grandstream (δεν θυμάμαι ακριβώς τα μοντέλα, είναι πάντως ή της σειράς 21XX ή της 14ΧΧ) , είναι όλα τα τηλέφωνα συνδεδεμένα στον τοπικό Asterisk και δεν έχουν κάνει το παραμικρό πρόβλημα από το 2015 που έχει στηθεί το κέντρο. Το μόνο πρόβλημα τόσα χρόνια, ήταν πρόπερσι που κάηκε το τροφοδοτικό και η motherboard παρ' όλο που ήταν σε UPS. Ευτυχώς την γλίτωσαν ο δίσκος και οι κάρτες ISDN, τα κούμπωσα σε άλλη motherboard και μπούταρε επιτόπου και από τότε κανένα απολύτως πρόβλημα.

    Η πρώτη μου επιλογή σε IP τηλέφωνα είναι τα Yealink και μετά τα Grandstream. Τα Cisco σειράς SPA δεν θέλω να τα βλέπω μπροστά μου πλέον.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας