Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ποια voip τηλ. συσκευή είναι (τώρα) η πιο εύκολη στη χρήση της (εγκατάσταση - διαχείρισή της κλπ)...
    Mε 5 sip accounts (δηλαδή όποιο καλείται πρώτο, αυτό να απασχολεί και τη γραμμή...)
    Δηλαδή να εγκαταστήσω 5 τηλεφωνικούς voip αριθμούς (4 ελληνικούς κι έναn από US)
    Με hd ήχο συνομιλίας... με POE τροφοδοσία, με αρκετές νέες λειτουργίες , μικρού μεγέθους.
    Το οικονομικό είναι κάπως δευτερεύον - μπάτζετ ως 200 euros

    Τhnx

    ΥΓ. Που να μπορεί να δουλέψει, αν λειτουργήσει στην Ελλάδα, το starlink του mr Tesla

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Τι σχέση εχει το starlink?77

  3. #3
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    μήπως έχει διάφορα "εμπόδια" στη voip τηλεφωνία (αποσκοπώντας σε πώληση δικού της voip προϊόντος - υπηρεσίας, ίσως!)

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από testos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια voip τηλ. συσκευή είναι (τώρα) η πιο εύκολη στη χρήση της (εγκατάσταση - διαχείρισή της κλπ)...
    Mε 5 sip accounts (δηλαδή όποιο καλείται πρώτο, αυτό να απασχολεί και τη γραμμή...)
    Δηλαδή να εγκαταστήσω 5 τηλεφωνικούς voip αριθμούς (4 ελληνικούς κι έναn από US)
    Με hd ήχο συνομιλίας... με POE τροφοδοσία, με αρκετές νέες λειτουργίες , μικρού μεγέθους.
    Το οικονομικό είναι κάπως δευτερεύον - μπάτζετ ως 200 euros

    Τhnx

    ΥΓ. Που να μπορεί να δουλέψει, αν λειτουργήσει στην Ελλάδα, το starlink του mr Tesla
    Οι συσκευές της Yealink είναι πολύ εύκολες στην ρύθμιση. Πάρε οποιαδήποτε καλύπτει τις ανάγκες σου και τα οικονομικά σου κριτήρια.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    +1 κι από μένα για τις Yealink. Οι πιο εύκολες στην ρύθμιση και οι πιο εύκολες στην χρήση.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 κι από μένα για τις Yealink. Οι πιο εύκολες στην ρύθμιση και οι πιο εύκολες στην χρήση.
    Και σε αξιοπιστία είναι πάρα πολύ καλές.

    Με Cisco SPA303 έχω συναντήσει αρκετά προβλήματα, κυρίως όταν θέλω να συνδεθώ σε VOIP πάροχο ή VOIP PBX με TLS & SRTP.

    Πρόσφατο παράδειγμα, αναβάθμισα ένα SPA303 στο τελευταίο firmware και δεν ξανασυνδέθηκε ποτέ στην ephone με TLS & SRTP. Επίσης δεν συνδεόταν με τίποτα στην EPHONE ακόμα και με το προηγούμενο firmware χωρίς SIP PROXY. Τα Yealink T27G συνδέονταν παντού χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, ακόμα και με το τελευταίο firmware.

    Επίσης σε έναν συνάδελφο που δουλεύει από το σπίτι, το SPA303 πάγωνε εντελώς σε τυχαίες στιγμές και ήθελε βάλε/βγάλε από το ρεύμα, ενώ στο σπίτι μου δεν έκανε προβλήματα. Όταν πήρε Yealink T31G, όλα έπαιξαν απροβλημάτιστα.

    Και με τηλέφωνα της Grandstream δεν είχα προβλήματα, απλά είναι λίγο πιο δύστροπα στο σετάρισμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και σε αξιοπιστία είναι πάρα πολύ καλές.

    Με Cisco SPA303 έχω συναντήσει αρκετά προβλήματα, κυρίως όταν θέλω να συνδεθώ σε VOIP πάροχο ή VOIP PBX με TLS & SRTP.

    Πρόσφατο παράδειγμα, αναβάθμισα ένα SPA303 στο τελευταίο firmware και δεν ξανασυνδέθηκε ποτέ στην ephone με TLS & SRTP. Επίσης δεν συνδεόταν με τίποτα στην EPHONE ακόμα και με το προηγούμενο firmware χωρίς SIP PROXY. Τα Yealink T27G συνδέονταν παντού χωρίς το παραμικρό πρόβλημα, ακόμα και με το τελευταίο firmware.

    Επίσης σε έναν συνάδελφο που δουλεύει από το σπίτι, το SPA303 πάγωνε εντελώς σε τυχαίες στιγμές και ήθελε βάλε/βγάλε από το ρεύμα, ενώ στο σπίτι μου δεν έκανε προβλήματα. Όταν πήρε Yealink T31G, όλα έπαιξαν απροβλημάτιστα.

    Και με τηλέφωνα της Grandstream δεν είχα προβλήματα, απλά είναι λίγο πιο δύστροπα στο σετάρισμα.
    Για μένα τα granstream είχαν το πιο χαζό τρόπο να πάρεις γυρίσεις πίσω κατά την διάρκεια ενός attendant transfer. Αν θυμάμαι καλά κάνεις split την κλήση και πατά το κουμπί της αρχικής. Τέσπα πολύ μανούρα για το τίποτα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
    Στις yealink πατάς cancel και γυρνάει κατευθείαν στην γραμμή που προσπάθησες να κάνεις transfer, πολύ πιο εύκολο. Μπορεί να φαίνεται χαζό αλλά το transfer είναι ίσως η πιο σημαντική λειτουργία ενός κέντρου, αν πρέπει ο χρήστης να θυμάται πολλά βήματα στο τέλος δεν θα το κάνει και θα αρχίσει να κάνει τα δικά του.
    Επίσης τα πλαστικά τους μου φαίνονται κάπως ψεύτικα στην αίσθηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μένα τα granstream είχαν το πιο χαζό τρόπο να πάρεις γυρίσεις πίσω κατά την διάρκεια ενός attendant transfer. Αν θυμάμαι καλά κάνεις split την κλήση και πατά το κουμπί της αρχικής. Τέσπα πολύ μανούρα για το τίποτα. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.
    Στις yealink πατάς cancel και γυρνάει κατευθείαν στην γραμμή που προσπάθησες να κάνεις transfer, πολύ πιο εύκολο. Μπορεί να φαίνεται χαζό αλλά το transfer είναι ίσως η πιο σημαντική λειτουργία ενός κέντρου, αν πρέπει ο χρήστης να θυμάται πολλά βήματα στο τέλος δεν θα το κάνει και θα αρχίσει να κάνει τα δικά του.
    Επίσης τα πλαστικά τους μου φαίνονται κάπως ψεύτικα στην αίσθηση.
    Αυτό για το transfer στα Grandstream δεν το ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Στα Yealink είναι όντως πανεύκολο.

    Και στο Cisco SPA504G δεν είναι κακός ο χειρισμός στο transfer, αρκεί να έχεις την extra κονσόλα με τα BLF Keys. Ή να καταφέρεις να βρεις με τα βελάκια το άθλιο μενού xfer στο κάτω μέρος της οθόνης την ώρα που μιλάς...

    Για τα πλαστικά των Grandstream θα συμφωνήσω απόλυτα. Στα Yealink, ακόμα και στον παπού που έχω στο σπίτι (Yealink T26P) , είναι πολύ καλύτερης ποιότητας.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Α ωραία, δηλαδή δεν είμαι ο μόνος γιατί νόμιζα ότι ήμουν περίεργος με τα πλαστικά κι όταν το έλεγα σε πελάτες δεν το καταλάβαιναν.
    Με τα Cisco(παλιά Linksys), δεν μπορώ να πω ότι τα έχω δουλέψει πολύ, έχω μια εγκατάσταση που τα έχω κληρονομήσει αλλά μέχρι εκεί. Δουλεύουν αλλά σίγουρα για τα λεφτά που κάνουν δεν αξίζουν.
    Αν υπάρχει ανάγκη για premium συσκευές τότε Snom και Polycom.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.664
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α ωραία, δηλαδή δεν είμαι ο μόνος γιατί νόμιζα ότι ήμουν περίεργος με τα πλαστικά κι όταν το έλεγα σε πελάτες δεν το καταλάβαιναν.
    Με τα Cisco(παλιά Linksys), δεν μπορώ να πω ότι τα έχω δουλέψει πολύ, έχω μια εγκατάσταση που τα έχω κληρονομήσει αλλά μέχρι εκεί. Δουλεύουν αλλά σίγουρα για τα λεφτά που κάνουν δεν αξίζουν.
    Αν υπάρχει ανάγκη για premium συσκευές τότε Snom και Polycom.
    Δεν είσαι ο μόνος περίεργος

    Και εγώ υποστηρίζω δύο εγκαταστάσεις με Cisco σειράς SPA, στην μια δουλεύουν σωστά, στην άλλη με διάφορους παρόχους έχουν προβλήματα κατά καιρούς.

    Τα Polycom τα δούλεψα πρώτη φορά το 2018, καλές συσκευές αλλά με δυσκόλεψαν αρκετά στο σετάρισμα.

    Όπου είναι καθαρά δική μου επιλογή ή θα ακουστεί η γνώμη μου, Yealink από εδώ και πέρα.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δειτε και τα fanvil

  12. #12
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δειτε και τα fanvil
    Κοίτα αυτό το x4 καλό φαίνεται με το lcd panelακι για τα blf αλλά ρε συ σαν design είναι κάπως θηρίο. Με μια κούτα τέτοια και λίγο τσιμέντο ανάμεσα χτίζεις τοίχο!
    Αν τα χεις δουλέψει για πες εντυπώσεις, σκέφτομαι ένα για το σπίτι.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-01-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    661
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/9999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΔΑΓΚΛΗΣ
    Router
    Vodafone AETHRA BG8542EW
    SNR / Attn
    15.5(dB) / 11.8(dB)
    Οπτικά πάντως είναι σχεδόν ίδια με το grandstream GXP2616 !

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το fdms για να τις μανατζαρεις ειναι το σημαντικότερο.
    Κατα ταλλα φτηνες και στιβαρές

  15. #15
    Εγγραφή
    02-08-2008
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά πήρα το yealink t54w, στα 160 ευρώ με τα μεταφορικά μέσα, από το amazon. τόχε κι ένα ελληνικό eshop στα 150, αλλά δεν προχωρούσε η συναλλαγή με κάρτα, όλο το βράδυ που παιδευόμουν! Τα άλλα ελληνικά το είχαν στα 200!
    Από όσα διερεύνησα, είναι παραγωγής 2019-2020. Θα έχει όποια καινούργια λειτουργία, στο μεταξύ- είχα αγοράσει προ 7ετίας ένα άλλο yealink t48g αν θυμάμαι καλά.
    Συνομιλία βίντεο δεν έχει, από όσα είδα. Ενώ υπάρχουν άλλα στην τιμή αυτή που έχουν τη δυνατότητα βίντεο συνομιλίας!
    Όμως... και το μοντέλο του 2014... και το τωρινό (που πήρα) είναι πολύ μεγάλα σε όγκο! Γκουμούτσες! Είναι ένα προβληματάκι αυτό!
    Γενικά το yealink t48 είχε σούπερ ήχο (HD), ελπίζω το καινούργιο t54w να έχει ακόμα καλύτερο ήχο!

    ΥΓ. Νόμιζα ότι το polycom ήταν μόνο με Skype. Το είδα 1ο ή 2ο σε μια ιστοσελίδα "τα 10 καλύτερα για το 2021"... δεν το χτύπησα γιατί νόμιζα ότι ήταν μόνο με skype!

    ΥΓ2. Μπορω να κατεβάσω κάποιο cfg αρχείο από το παλιό Yealink t48g και να το μεταφορτώσω στο νέο t54w ώστε να γίνει η σωστή και γρήγορη μεταφορά-κόπι και παστ όλων των sip accounts;

    ΥΓ3. Αυτή η λειτουργία του t54w " Direct IP call without SIP proxy", πρακτικά τι σημαίνει;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος testos : 13-04-21 στις 23:40.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας