Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    28-03-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη.
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14300/1000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TD5136V2
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    Αρχικά να παραθέσω γενικες πληροφοριες για να φτασω στο ιστορικο:
    Περιοχη: Πευκα Θεσσαλονικης, μονοκατοικια
    Router: Η288Α
    Μποξακι οτε με κολωνα οτε 15μ, μποξακι με ρουτερ 15μ. (το καλωδιο κολωνα με μποξακι εγινε αλλαγη περισυ)

    Το προβλημα ξεκινησε 2μηνες αφου ειχα κανει την αναβαθμιση απο 24αρα adsl σε 100αρα. Τον πρωτο καιρο δεν υπηρχε προβλημα εως οτου ενα μεσημερι γυρναω σπιτι για να δω αποσυνδεσεις και διακυμανσεις και στο actual και στο attainable rate.
    Αρχικα η καλωδιωση ηταν απο το μποξακι στην πρωτη πριζα στον κατω οροφο οπου υπηρχε τηλεφωνικη συσκευη με φιλτρο. Απο εκεινη την πριζα εφευγε αλλο καλωδιο εσωτερικα του σπιτιου στον πανω οροφο οπου εδινε τηλεφωνο στον συναγερμο στη 2η τηλεφωνικη συσκευη και στο ρουτερ ολα με φιλτρα κτλ.
    Τηλεφωνο στην νοβα οπου ερχεται τεχνικος μου αναφερει προβλημα στην καθετη καλωδιωση.
    Επισκεψη ηλεκτρολογου συνεργατη της νοβα οπου μου κανει την πανω πριζα κεντρικη και συνδεει το ρουτερ οποτε αφερει φιλτρα κτλ απο τις υπολοιπες συσκευες.
    Ανεβαινει και το μαξ στο 94 απο κατι 87 που επιανα. Η γραμμη παραμενει συνδεμενη στα ματια μου και οσο το δουλευα κυριως απογεματινες ωρες για 3 ημερες οπου ξαναξεκιναν τα προβληματα.
    Τηλεφωνο ξανα στην νοβα, επισκεψη τεχνικου και αναφορα τωρα βλαβης ΟΤΕ.
    Επισκεψη τεχνικου οτε οπου μαζι μετραμε και παρακολουθουμε την γραμμη για αρκετη ωρα με μετρησεις στην κολωνα αλλα και στο κουτι μαξ. Ανοιγει ο τεχνικος του ΟΤΕ το μποξ και ανακαλυπτει οτι ολη μου η καλωδιωση ειναι με καλωδιο συναγερμου μου συστηνει αντικατασταση με καλωδιο δικτυου.

    Καλω ηλεκτρολογο και ξηλωνουμε ολη την εσωτερικη καλωδιωση. Πλεον φευγει καλωδιο cat6 αν και ισως υπερβολη για 15μετρα απο το μποξακι που ειναι στην εξωπορτα μου απευθειας στο ρουτερ στον πανω οροφο. Δεν συνδεουμε ουτε συναγερμο ουτε 2η τηλεφωνικη συσκευη. Οποτε αυτη τη στιγμη η καλωδιωση ειναι ως εξης.
    Μποξακι σε ρουτερ με καλωδιο δικτυου και ενα τηλεφωνο συνδεμενο πανω στο ρουτερ.
    Θεωρησα λοιπον οτι τα προβληματα μου εχουν ληθει.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ααααα.jpg 
Εμφανίσεις:  144 
Μέγεθος:  131,8 KB 
ID: 226555

    Δεν ξερω πλεον τι συμβαινει αλλα συνεχιζει η γραμμη να εχει αποσυνδεσεις. Συνεχιζει η γραμμη να δειχνει διαφορετικα νουμερα απο actual, attainable, SNR και φυσικα CRC errors οπως επισης και το interleave depth Ακομα και σε καθε ανανεωση θα δω τα σφαλματα αλλες φορες να ανεβαινουν αλλες να κατεβαινουν αλλες φορες 5ψηφιο νουμερο αλλες φορες 4ψηφιο, αλλες φορες κανω τη γραμμη επανεκκινηση και δειχνει το μαξιμουμ που ειχα πιασει με τον ηλεκτρολογο της νοβα γυρω στο 94 δηλαδη. Και με κανει εντυπωση που πολλες φορες θα μεινει σταθερη χωρις αποσυνδεση ολο το βραδυ ολο το πρωι και θα ερθω πχ το απογεμα γυρω στις 4-5 και θα δω πχ 15ωρες να ειναι σταθερη. Υπαρχει περιπτωση να τα εχει φτυσει και το ρουτερ?

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη.
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14300/1000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TD5136V2
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    Αφου λοιπον εχω αλλαξει τα παντα απο καρτες δικτυου, εσωτερικη καλωδιωση, αφαιρεση συναγερμων κτλ. Ξαναπερναω αλλο καλωδιο εξωτερικο απευθειας στο ρουτερ συγχρονιζω 94.5/100 και ολα καλα, η γραμμη κραταει 7 ωρες με 0/0 crc errors και κατι καποια στιγμη εκανε διψηφιο fec error στο down κατα τις 7 το απογεμα ξανα μανα τα ιδια, αποσυνδεση απιστευτα crc/fec errors το snr να κανει βολτες ολες οι ταχυτητες πανω κατω μαζι και το interleave depth και μεχρι σημερα τα ιδια. Ξανατηλεφωνο στη νοβα και περιμενω επισκεψη τεχνικου. Εγω εχασα τη δουλεια μου λογω ολου αυτου του προβληματος, εχω πληρωσει ενα καρο λεφτα στο να αλλαζω καλωδια και πραγματα οπως μου λενε και το προβλημα δεν λυνεται. Και αναρωτιεμαι μηπως φταιει το ρουτερ? Μηπως η ιδια η νοβα? Μπορω να προβω σε καποια καταγγελια στον εεττ η κατι? Τουλαχιστον με την adsl μπορει να επιανα 16 στα 24 αλλα αποσυνδεσεις και ιστοριες δεν ειχα.

  3. #3
    Εγγραφή
    14-12-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 5.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια από τα ίδια και εγώ. Αλλαγή σε 100αρα και από τότε 2-3 φορές την ημέρα για καμιά ωρίτσα συνεχώς αποσυνδέσεις. Τραγική η κατάσταση στη Forthnet. Μια μόνο παροχή στο σπίτι. Ούτε συναγερμός ούτε τίποτα.....

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη.
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14300/1000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TD5136V2
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    τραγικη δεν θα πει τπτ. Ακομα συνεχιζω να εχω προβλημα ακομα και με συνδυαστικη επισκεψη. Μεχρι το μποξ ολα καλα, μεχρι το ρουτερ ολα καλα αλλα η γραμμη τραβαει το ιδιο κουπι...

  5. #5
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω το ίδιο άλυτο πρόβλημα εδώ και ενάμιση χρόνο. Έχω κάνει όλες τις αλλαγές και πάλι τίποτα. Υποψιάζομαι ότι υπάρχει πρόβλημα με την καμπίνα της Vodafone. Το ίδιο πρόβλημα έχει και το διπλανό σπίτι από εμένα που είναι σε Vodafone και το άλλο που είναι σε οτε. Όλοι μένουμε στην ίδια οδό και η καμπίνα που μας δίνει vdsl είναι της Vodafone. Έχουν έρθει τεχνικοί κάμποσες φορές από όλους μας. Λένε φταίνε τα καλώδια του ΟΤΕ μέχρι την καμπίνα (το τμήμα από την είσοδο της πολυκατοικίας μέχρι την καμπίνα vdal) που είναι απόσταση 60 μέτρα, αλλά κανείς δεν τα αλλάζει. Έχω σκεφτεί την επόμενη φορά που θα έρθει συνδυαστικό να τους πως να καρφώσουν ρούτερ απευθείας στην καμπίνα για να δούνε ότι θα κάνει το ίδιο.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάντως άν είσαστε σε καμπίνα Voda έχει αναφερθεί θέμα σε καμπίνες τις, ότι isp κι να είστε θα έχετε θέμα αν δε λυθεί άν δεν κάνετε μαζικά καταγγελία σε ΕΕΤΤ δεν πρόκειται να λυθεί......

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη.
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14300/1000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TD5136V2
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    μπα οχι τα πευκα εχουν ολα καμπινες οτε, μετα την συνδυαστικη και σε επικοινωνια ξανα με την τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν οτι υπαρχει τεχνικη αδυναμια επιλυσης της βλαβης μου. Ιδεα δεν εχω τι εννοουν και τι θα προκειψει. Το χειροτερο ειναι οτι τραβαει ηδη καιρο το θεμα και δεν μπαινουν ουτε στον κοπο να ενημερωσουν

  8. #8
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.445
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vourvou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπα οχι τα πευκα εχουν ολα καμπινες οτε, μετα την συνδυαστικη και σε επικοινωνια ξανα με την τεχνικη υποστηριξη μου ειπαν οτι υπαρχει τεχνικη αδυναμια επιλυσης της βλαβης μου. Ιδεα δεν εχω τι εννοουν και τι θα προκειψει. Το χειροτερο ειναι οτι τραβαει ηδη καιρο το θεμα και δεν μπαινουν ουτε στον κοπο να ενημερωσουν
    Αυτο σημαίνει ότι θα πρέπει να δείς αν καλύπτεσαι από τιν παρακάτω διεύθυνση, άν ναι ζήτα να φύγεις αζημίωτος κι κάνε καταγγελία στιν ΕΕΤΤ...
    https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx
    Άν καλύπτεσαι με το adsl καλύπτεσαι με αυτό, είται πάς σε εναλλακτικές λύσεις...

  9. #9
    Εγγραφή
    28-03-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη.
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14300/1000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TD5136V2
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    εβαλα τον ταχυδρομικο κωδικο της περιοχης εκει αλλα μου βγαζει το "Στον ΤΚ που δηλώσατε δεν υπάρχουν υποδομές ικανές να προσφέρουν SFBB υπηρεσίες. Δεδομένου ότι οι γεωγραφικές περιοχές κάλυψης διαρκώς θα διευρύνονται μπορείτε να επαναλάβετε τον έλεγχο σε μεταγενέστερη χρονική στιγμή." Κοιτα με την adsl της νοβα δεν ειχα θεμα, ο γειτονας απεναντι που παιρνουμε απο την ιδια κολωνα εχει επισης θεματα με την wind 100mbps και σε θεμα ταχυτητας και στο voip του χωρις να ξερω αν εχει σωστη συνδεσμολογια η να με ενδιαφερει κιολας.
    Ακομα περιμενω να επικοινωνησει μαζι μου το αρμοδιο τμημα αφου βγηκε οτι τεχνικα δεν φτιαχνεται η βλαβη.

  10. #10
    Εγγραφή
    28-03-2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη.
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14300/1000
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TD5136V2
    SNR / Attn
    8(dB) / 25(dB)
    Τελικα πηρε η νοβα τηλεφωνο να μου πει οτι η γραμμη μου εχει βλαβη που δεν επισκευαζεται και δεν μπορει να κανει τιποτα η νοβα... Μου προτεινουν να γυρισω απο τα 100mbps στα 24 (δηλαδη βαλε γυρω στα 10 στην περιοχη και ξανα αλλαγη η καλωδιωση) η να αλλαξω παροχο σπαζοντας το συμβολαιο χωρις να πληρωσω τη ρητρα... Το τι βλαβη ειναι αυτη που δεν φτιαχνεται και αν θα την εχω αυτην την βλαβη πηγαινοντας στον οτε με τον οποιο επικοινωνησα αλλα δεν μπορουσε να μου δωσει ουτε αυτος λεπτομερειες...

  11. #11
    Εγγραφή
    23-07-2020
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vourvou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα πηρε η νοβα τηλεφωνο να μου πει οτι η γραμμη μου εχει βλαβη που δεν επισκευαζεται και δεν μπορει να κανει τιποτα η νοβα... Μου προτεινουν να γυρισω απο τα 100mbps στα 24 (δηλαδη βαλε γυρω στα 10 στην περιοχη και ξανα αλλαγη η καλωδιωση) η να αλλαξω παροχο σπαζοντας το συμβολαιο χωρις να πληρωσω τη ρητρα... Το τι βλαβη ειναι αυτη που δεν φτιαχνεται και αν θα την εχω αυτην την βλαβη πηγαινοντας στον οτε με τον οποιο επικοινωνησα αλλα δεν μπορουσε να μου δωσει ουτε αυτος λεπτομερειες...
    Επειδη μενω και εγω στα Πευκα θελω να σε ενημερωσω οτι εχουν προβλημα οι καμπινες τους εδω και 2 με 2,5 μηνες.Και εμενα τετοια χαζα μου κανει πλεον.Εχω 100αρα απο τοω Αυγουστο του 2018 και δεν ειχα προβληματα...Τα προβληματα τους αρχισαν οταν μια Κυριακη βραδυ μετα τις 12 εκαναν upgade την καμπινα απο την version 11.3.88 στην version 11.4.30.Ενημερωσα τον παροχο μου για το προβλημα που παρατηρησα μετα την αναβαθμιση για να το πουνε στον OTE αλλα περα βρεχει.Θα κανεις λιγο υπομονη μηπως στην επομενη αναβαθμιση που θα κανουν, λυσουν το προβλημα.Ελπιζω να βοηθησα...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας