Σελ. 21 από 106 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 1586
  1. #301
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Δεν λέω να μην παραπονιέσαι, αλλά το να ζητάς στασιμότητα στους υπόλοιπους μέχρι να βγει διαθεσιμότητα για όλους είναι παράλογο και μη εφικτό.

  2. #302
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Φίλε iris ,προφανώς και η ζωή είναι άδικη αλλά εδώ μιλάμε για ένα κοινωνικό αγαθό και το ανύπαρκτο ελληνικό κράτος.Οσο για τις λύσεις που λες,με το που πάρω το δώρο Χριστουγέννων θα αγοράσω το mu5001 έχοντας ήδη βάλει cosmote unlimited data και έξτρα σιμ αν και ήδη έχει πέσει πολύ το bandwidth στη γειτονιά μου.

    - - - Updated - - -

    Είναι παράλογο να ζητάω η ΔΕΗ να μην βάλει και αυτή ftth σε κάποιες περιοχές που έχουν ήδη και να βάλει στη δική μου;Είναι παράλογο τα gpbs της να τα μοιράσει ισόποσα και να μην κάνει μια τεράστια επένδυση μόνο για να ικανοποιήσει ένα μικρό κομμάτι της αγοράς;Που είναι η στασιμότητα;Δηλαδή στην Ανοιξη η δεν ξέρω που αλλού έχουν ήδη 200mbs είναι στασιμότητα αν δεν βάλουν στην επόμενη διετία gbps;Παιδιά όπως και να το δούμε,ότι προσωπική εμπειρία η συμφέρον και να έχει ο καθένας,αυτό που συμβαίνει με το ίντερνετ στη χώρα είναι παράλογο,όχι απλώς άδικο.

  3. #303
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19.231
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μην ξεχνάμε ότι πλέον οι εταιρίες του χώρου δεν ανήκουν στο κράτος..

    Για την ΔΕΗ που λες, όπως έχω καταλάβει το 1ο πράγμα που κοιτάει για τα έργα αυτά είναι να υπάρχει εναέριο δίκτυο..
    πράγμα που κάποιες περιοχές στην Αθήνα δεν έχουν, όπως και εδώ που είμαι..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  4. #304
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Τότε να πάει στο Μενίδι και στο Κερατσίνι φίλε iris και όχι στην Πολιτεία και τη Παλλήνη

  5. #305
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    10.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι παράλογο να ζητάς κάλυψη και μοίρασμα στις περιοχές ώστε να αυξάνεται πιο γρήγορα η διαθεσιμότητα,αλλά το να ζητάς να περιμένουν να δώσουν υψηλότερες ταχύτητες σε αυτούς που μπορούν ήδη να πάρουν, μέχρι να μπορούν να έχουν "όλοι".

    Μην ξεχνάμε ότι οι περισσότερες περιοχές που έχουν τώρα FTTH ήρθαν από adsl κι όχι από Fttc.

  6. #306
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.043
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Power station
    Παρόλο που ανήκω στους "τυχερούς και προνομιούχους" και έχω VDSL100 αρχικά και FTTH200 τα τελευταία σχεδόν τρία χρόνια, οφείλω να ομολογήσω ότι ο φίλος paris2018 έχει απόλυτο δίκιο. Η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί με τις παρεχόμενες ταχύτητες αυτή τη στιγμή, ειδικά στην Αθήνα, ξεπερνά κάθε όριο ανεκτικότητας.

    Αν υπήρχε κράτος και ΕΕΤΤ που θα επιτελούσαν στοιχειωδώς το έργο τους, δεν θα επέτρεπαν ποτέ αρχικά να αναλαμβάνουν οι μεγάλοι πάροχοι τμήμα μόνο της κάθε περιοχής που αναλάμβαναν να αναβαθμίσουν σε VDSL μέχρι το 80% του κάθε Α/Κ. Τι πάει να πει 80%; Όταν αναλαμβάνεις να αναβαθμίσεις μία συγκεκριμένη περιοχή με μία υπηρεσία πρώτης ανάγκης όπως είναι το γρήγορο ίντερνετ, είσαι υποχρεωμένος να την αναβαθμίσεις ολόκληρη και όχι ένα τμήμα της.

    Αλλά να δεχτώ ότι το ελληνικό κράτος και η ΕΕΤΤ έκαναν την αρχική π@π@ριά και έδωσαν αυτό το δικαίωμα στους μεγάλους πάροχους. Είναι δυνατόν να μην βλέπουν το λάθος και την αδικία που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια και να μην υποχρεώνουν τους μεγάλους πάροχους να αναβαθμίσουν άμεσα και τάχιστα τα τμήματα των περιοχών που δεν έχουν αναβαθμιστεί ακόμη;

    Είναι δυνατόν να μην υποχρεώνει το ελληνικό κράτος την ΔΕΗ να πάει πρώτα αποκλειστικά στις περιοχές που δεν έχουν αναβαθμιστεί ακόμη, να τις ολοκληρώσει, και μετά ας πάει όπου άλλου θέλει...

  7. #307
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που ανήκω στους "τυχερούς και προνομιούχους" και έχω VDSL100 αρχικά και FTTH200 τα τελευταία σχεδόν τρία χρόνια, οφείλω να ομολογήσω ότι ο φίλος paris2018 έχει απόλυτο δίκιο. Η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί με τις παρεχόμενες ταχύτητες αυτή τη στιγμή, ειδικά στην Αθήνα, ξεπερνά κάθε όριο ανεκτικότητας.

    Αν υπήρχε κράτος και ΕΕΤΤ που θα επιτελούσαν στοιχειωδώς το έργο τους, δεν θα επέτρεπαν ποτέ αρχικά να αναλαμβάνουν οι μεγάλοι πάροχοι τμήμα μόνο της κάθε περιοχής που αναλάμβαναν να αναβαθμίσουν σε VDSL μέχρι το 80% του κάθε Α/Κ. Τι πάει να πει 80%; Όταν αναλαμβάνεις να αναβαθμίσεις μία συγκεκριμένη περιοχή με μία υπηρεσία πρώτης ανάγκης όπως είναι το γρήγορο ίντερνετ, είσαι υποχρεωμένος να την αναβαθμίσεις ολόκληρη και όχι ένα τμήμα της.

    Αλλά να δεχτώ ότι το ελληνικό κράτος και η ΕΕΤΤ έκαναν την αρχική π@π@ριά και έδωσαν αυτό το δικαίωμα στους μεγάλους πάροχους. Είναι δυνατόν να μην βλέπουν το λάθος και την αδικία που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια και να μην υποχρεώνουν τους μεγάλους πάροχους να αναβαθμίσουν άμεσα και τάχιστα τα τμήματα των περιοχών που δεν έχουν αναβαθμιστεί ακόμη;

    Είναι δυνατόν να μην υποχρεώνει το ελληνικό κράτος την ΔΕΗ να πάει πρώτα αποκλειστικά στις περιοχές που δεν έχουν αναβαθμιστεί ακόμη, να τις ολοκληρώσει, και μετά ας πάει όπου άλλου θέλει...
    Ειμαστε η χωρα των λιγων.....μην ψαχνεις....ειδικα η διαδικασια για να βαλεις οπτικη ινα απο θεμα χαρτιων και διαδικασιων ειναι αστα να πανε.

  8. #308
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.455
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Αυτο ειναι το παραπονο μας....
    Υπαρχουν περιοχες στο Κεντρο με ADSL(Νεαπολη Εξαρχειων,Κουκακι κτλ) και περιοχες που εχουν FTTC,FTTH και INALAN (Ζωγραφου).
    Στο Κουκακι μαλιστα μιλησα με ανθρωπο του Δημου Αθηναιων και εχουν δωσει αδεια στην VODAFONE να σκαψει απο το Μαρτιο του 2019.

    ΥΓ. Την ΔΕΗ την ξεχναμε γιατι τα καλωδια ειναι υπογεια στην περιοχη..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koukaki : 12-12-22 στις 10:39.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  9. #309
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Το πατρικό μου στη Νεάπολη,το σπίτι μου στο Σταθμό Λαρίσης που έχει αναβαθμίσει η vodafone με vdsl αλλά το δικό μου καφαο είναι εκτός

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zarko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλο που ανήκω στους "τυχερούς και προνομιούχους" και έχω VDSL100 αρχικά και FTTH200 τα τελευταία σχεδόν τρία χρόνια, οφείλω να ομολογήσω ότι ο φίλος paris2018 έχει απόλυτο δίκιο. Η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί με τις παρεχόμενες ταχύτητες αυτή τη στιγμή, ειδικά στην Αθήνα, ξεπερνά κάθε όριο ανεκτικότητας.

    Αν υπήρχε κράτος και ΕΕΤΤ που θα επιτελούσαν στοιχειωδώς το έργο τους, δεν θα επέτρεπαν ποτέ αρχικά να αναλαμβάνουν οι μεγάλοι πάροχοι τμήμα μόνο της κάθε περιοχής που αναλάμβαναν να αναβαθμίσουν σε VDSL μέχρι το 80% του κάθε Α/Κ. Τι πάει να πει 80%; Όταν αναλαμβάνεις να αναβαθμίσεις μία συγκεκριμένη περιοχή με μία υπηρεσία πρώτης ανάγκης όπως είναι το γρήγορο ίντερνετ, είσαι υποχρεωμένος να την αναβαθμίσεις ολόκληρη και όχι ένα τμήμα της.

    Αλλά να δεχτώ ότι το ελληνικό κράτος και η ΕΕΤΤ έκαναν την αρχική π@π@ριά και έδωσαν αυτό το δικαίωμα στους μεγάλους πάροχους. Είναι δυνατόν να μην βλέπουν το λάθος και την αδικία που έχει δημιουργηθεί όλα αυτά τα χρόνια και να μην υποχρεώνουν τους μεγάλους πάροχους να αναβαθμίσουν άμεσα και τάχιστα τα τμήματα των περιοχών που δεν έχουν αναβαθμιστεί ακόμη;

    Είναι δυνατόν να μην υποχρεώνει το ελληνικό κράτος την ΔΕΗ να πάει πρώτα αποκλειστικά στις περιοχές που δεν έχουν αναβαθμιστεί ακόμη, να τις ολοκληρώσει, και μετά ας πάει όπου άλλου θέλει...
    Πες τα Χρυσόστομε... Παρεμπιπτόντως αυτό για το 80 τοις εκατό δεν το ήξερα.Απιστευτο.Εν τω μεταξύ ,πρέπει να είναι πολύ εύκολο σε μια περιοχή όπως η δική μου πχ,να συνδεθούν και τα υπόλοιπα καφαο με τις καινούργιες καμπίνες.Η υποδομή υπάρχει,τα σκαψίματα έχουν γίνει,πόσο δύσκολο είναι δηλαδή να γίνει ένα σκάψιμο 50 μέτρα ακόμα και να μπουν πχ τα κατάλληλα υλικά στην καμπίνα για να σηκώσει και το δικό μου καφαο;Τραγικά πράγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paris2018 : 12-12-22 στις 11:49.

  10. #310
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.287
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    To 80% αναφερεται στης περιοχες που εχουν μια καποια αποσταση απο το αστικο κεντρο.
    Το 20% που ειναι κοντα στο αστικο κεντρο, συνηθως καλυπτεται εξισου καλα με VDSL ή και FTTH.

    Δεν εχει νοημα να αναβαθμισεις καμπινα 200 μετρα απο το ΑΚ, ειναι προφανες αυτο.

  11. #311
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Όπως φαινεται αυτό δεν ισχύει απολύτως.Τοσο στη Νεάπολη όσο και στο σταθμό Λαρίσης,μιλάμε για περιοχές μακριά από το α/κ.Τωρα αν είναι 20 η δέκα τοις εκατό θα σε γελάσω.

  12. #312
    Εγγραφή
    15-08-2006
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.387
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2x 8192/1024
    ISP
    Wind ADSL & Nova ADSL
    DSLAM
    Wind - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Zyxel AMG1312 /Sophos XG
    SNR / Attn
    7,1(dB) / 33,1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    To 80% αναφερεται στης περιοχες που εχουν μια καποια αποσταση απο το αστικο κεντρο.
    Το 20% που ειναι κοντα στο αστικο κεντρο, συνηθως καλυπτεται εξισου καλα με VDSL ή και FTTH.

    Δεν εχει νοημα να αναβαθμισεις καμπινα 200 μετρα απο το ΑΚ, ειναι προφανες αυτο.
    Αυτό που λες ισχύει στη θεωρία. Η πράξη έχει δείξει ότι δεν είναι απόλυτο..
    Οι πάροχοι υποτίθεται ότι έπρεπε να αναβαθμίσουν τουλάχιστον 80% του ΑΚ.
    Σε μένα στο Ίλιον η Wind ξεπέρασε το 90%
    Η καμπίνα μου ήταν εκτός αυτού του ποσοστού και είμαι στο τελευταίο ΚΑΦΑΟ πριν την Πετρούπολη, που σημαίνει 7-8Mbit
    Αν ήμουν στους "άτυχους" που είναι εvτός των 550 μέτρων και περιμένουν FTTH, μέχρι τώρα τουλάχιστον θα είχα έστω VDSL από Α/Κ και ας έπιανα και 25Mbit.. από τα 7 καλύτερα θα ήταν.
    Τελικά το ΚΑΦΑΟ μου μπήκε για FTTH
    Τώρα στο Ίλιον σε αυτούς που έπαιρναν από καφαο που ήταν κοντά στο ΑΚ (και που είχαν έστω μια "κακή" VDSL των 25-30Mbit από ΑΚ) περνάνε FTTH.
    Εμένα ακόμη να ξεκινήσουν να σκάβουν που είμαι στην άκρη και για άλλο ένα χρόνο σέρνομαι..
    Οπότε δε νομίζω ότι το να ψάχνουμε να βρούμε λογική στον σχεδιασμό τους θα μας οδηγήσει κάπου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ChriZ : 12-12-22 στις 14:36.
    Από το 2014 VDSL περιμένω...
    1216-4241216ΙΛΙΟΝ424FTTH-GPON2023/Q1
    2023/Q2: Για το Q1 είμαι σίγουρος.. για το 2023, από την άλλη, καθόλου..

    2024/Q2 update: Επιτέλους ξεκίνησαν το σκάψιμο... Να δούμε σε ποιο Q θα υπάρξει διαθεσιμότητα ...
    update2: Διαθεσιμότητα από 29/05/2024...NOT

  13. #313
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.455
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Τουλαχιστον εσυ εχεις μια ημερομηνια να ελπιζεις.... Q1/2023
    Εμεις ημαστε στο "Καπως,καπου,καποτε"
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  14. #314
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    303
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Να πω και εγω το παραπονο μου που χρονια ειμαι με την "εως 24 mbps" και περιμενω την οπτικη ινα και στο τελος παιζει να μην την παρω καν; Εσκασε τα νεα η δεη με το πιλοτικο στο περιστερι και χαρηκα, λεω επιτελους σταθερο ιντερνετ. Και τωρα λεει μερη του περιστεριου, δηλαδη εγω να μην εχω που ειμαι στα εξω μερη και να εχει αυτος δυο σπιτια πιο κατω. Εχω βαρεθει να αφηνω τον υπολογιστη ανοιχτο για να κατεβασω μεγαλα αρχεια. Πιο πολυ εχω χαλασει στο ρευμα παρα να εβαζα εγω οπτικη ινα. Προσπαθησα να παω vdsl αλλα κι αυτο ασταθες ειναι. Απο τα 100 επιανα τα 30, το ιδιο και στην 50αρα. Προσπαθησα να το λυσω με την νοβα αλλα δεν εστελναν ατομο επειδη δεν εβλεπαν βλαβη.

  15. #315
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    19.231
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εάν υπάρχει καμπίνα που δίνει VDSL και πιάνεις 30 κάπου υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή..

    Λογικά μόνο ο OTE μπορεί να το φτιάξει..
    εάν δεν είναι στην εσωτερική γραμμή το πρόβλημα..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

Σελ. 21 από 106 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223263141 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας