Σελ. 59 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 1339
  1. #871
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Τελικά όπως φαίνεται δεν είναι ακόμη έτοιμοι για να πουν περισσότερα..
    Συνεχίζουν εντατικά τα έργα τους.

    Να δούμε τώρα μετά το καλοκαίρι ίσως!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  2. #872
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    1.564
    Downloads
    68
    Uploads
    10
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    ΝΟΚΙΑ
    Σημερα ειδα η ΔΕΗ σκαβει ινες στον Χολαργο, σε κεντρικη οδο, την 17η Νοεμβριου.
    DELL, CPU i3 1005G1 1,2GHz, RAM 8 GB, SSD 500

  3. #873
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Διαμένω στο Χαλάνδρι ωστόσο με εξυπηρετεί το Α/Κ ΟΤΕ Αγ. Παρασκευή, το ΚΑΦΑΟ δίνει μέχρι 100 Mbps.
    Παρατηρώ ότι η ΔΕΗ έχει περάσει υποδομή οπτικών ινών με βάση τα γεωγραφικά όρια του δήμου Αγ. Παρασκευής - από τα οποία απέχω 150 μέτρα.

    Άρα συνοψίζοντας, διαμένω σε μια άσπρη τρύπα για τα δίκτυα FTTH. Θα πρέπει να περιμένω είτε την επέκταση του ΟΤΕ στην Αγία Παρασκευή είτε την αντίστοιχη της ΔΕΗ στο Χαλάνδρι.
    Τα αναγράφω για να πω τον πόνο μου κυρίως. Είναι εξαιρετικά αργή η ανάπτυξη δικτύων στην Ελλάδα, ακόμα και στα μεγάλα αστικά κέντρα...

    Υπάρχει πληροφορία για τις περιοχές που θα αναπτύξει δίκτυο η ΔΕΗ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ApanCure : 25-01-24 στις 09:51.

  4. #874
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαμένω στο Χαλάνδρι ωστόσο με εξυπηρετεί το Α/Κ ΟΤΕ Αγ. Παρασκευή, το ΚΑΦΑΟ δίνει μέχρι 100 Mbps.
    Παρατηρώ ότι η ΔΕΗ έχει περάσει υποδομή οπτικών ινών με βάση τα γεωγραφικά όρια του δήμου Αγ. Παρασκευής - από τα οποία απέχω 150 μέτρα.

    Άρα συνοψίζοντας, διαμένω σε μια άσπρη τρύπα για τα δίκτυα FTTH. Θα πρέπει να περιμένω είτε την επέκταση του ΟΤΕ στην Αγία Παρασκευή είτε την αντίστοιχη της ΔΕΗ στο Χαλάνδρι.
    Τα αναγράφω για να πω τον πόνο μου κυρίως. Είναι εξαιρετικά αργή η ανάπτυξη δικτύων στην Ελλάδα, ακόμα και στα μεγάλα αστικά κέντρα...

    Υπάρχει πληροφορία για τις περιοχές που θα αναπτύξει δίκτυο η ΔΕΗ;
    Η ΔΕΗ θα ασχοληθει τα πρωτα 2-3 χρόνια μονο με χονδρική.. Λιανική ισως δουμε αργοτερα.

  5. #875
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Και εάν δεν βρεθεί κανείς να αγοράσει χονδρική τι θα κάνει ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #876
    Εγγραφή
    07-03-2015
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Forthnet
    Έργα από την ΔΕΗ στον δήμο Περιστερίου (υπόγεια) από Περικλέους και προς την κηπουπολη(Φοινίκων)

  7. #877
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Σε ένα δρόμο των Αγίων Αναργύρων (Λάμπρου Κατσώνη) που νόμιζα πως παράλληλα με την Cosmote, πως περνάει η Inalan ε με λίγη ποιο προσεκτική ματιά οι ταμπέλες που βάζουν, οι προστατευτικές με τα πλαστικά κάγκελα, λένε ΔΕΗ επάνω τους.
    Το θέμα είναι πως είναι σκάψιμο δρόμου με το γνωστό τροχό με τα δόντια με μεγάλο όχημα σε βάθος κλπ... νόμιζα πως η ΔΕΗ περνάει μόνο εναέρια... Δεν είναι περίεργο?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #878
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εάν δεν βρεθεί κανείς να αγοράσει χονδρική τι θα κάνει ?
    Θα τους κάνει μία προσφορά που δεν μπορούν να αρνηθούν

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα δρόμο των Αγίων Αναργύρων (Λάμπρου Κατσώνη) που νόμιζα πως παράλληλα με την Cosmote, πως περνάει η Inalan ε με λίγη ποιο προσεκτική ματιά οι ταμπέλες που βάζουν, οι προστατευτικές με τα πλαστικά κάγκελα, λένε ΔΕΗ επάνω τους.
    Το θέμα είναι πως είναι σκάψιμο δρόμου με το γνωστό τροχό με τα δόντια με μεγάλο όχημα σε βάθος κλπ... νόμιζα πως η ΔΕΗ περνάει μόνο εναέρια... Δεν είναι περίεργο?
    Υποχρεωτικά θα γίνει μία μείξη μεθόδων. Έχω δει να αναφέρονται ποσοστά από 60-40, έως 70-30 (υπέρ εναέριων). Στην πράξη θεωρώ ότι μπορεί να είναι και πιο ισορροπημένες οι αναλογίες. Εξάλλου το κόστος των εναέριων δεν είναι τόσο δραματικά μικρότερο από το σκάψιμο "χαμηλής όχλησης".

  9. #879
    Εγγραφή
    16-10-2015
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα δρόμο των Αγίων Αναργύρων (Λάμπρου Κατσώνη) που νόμιζα πως παράλληλα με την Cosmote, πως περνάει η Inalan ε με λίγη ποιο προσεκτική ματιά οι ταμπέλες που βάζουν, οι προστατευτικές με τα πλαστικά κάγκελα, λένε ΔΕΗ επάνω τους.
    Το θέμα είναι πως είναι σκάψιμο δρόμου με το γνωστό τροχό με τα δόντια με μεγάλο όχημα σε βάθος κλπ... νόμιζα πως η ΔΕΗ περνάει μόνο εναέρια... Δεν είναι περίεργο?
    Στην Νέα Κηφισιά πέρασε μία κεντρική γραμμή και μετά κρέμασε παντού ίνες... ποσοστό 70-30 και χρόνος υλοποίησης στην περιοχή μου περίπου ένας μήνας... ο ΟΤΕ ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 22 και ακόμη δεν έχει τελειώσει, τώρα βρίσκεται στον παράδρομο της Εθνικής έξω από την ΕΛΙΝ... βέβαια όπου έσκαψε σε 2 μήνες υπήρξε διαθεσιμότητα και πολλοί έχουν ήδη συνδεθεί.

  10. #880
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik RB5009
    Εγώ ξέρω ότι έχουν αρχίσει και στήνουν το core τους, οπότε δεν νομίζω να μείνουν μόνο στη χονδρική.

  11. #881
    Εγγραφή
    29-08-2023
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    FRITZ!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαμένω στο Χαλάνδρι ωστόσο με εξυπηρετεί το Α/Κ ΟΤΕ Αγ. Παρασκευή, το ΚΑΦΑΟ δίνει μέχρι 100 Mbps.
    Παρατηρώ ότι η ΔΕΗ έχει περάσει υποδομή οπτικών ινών με βάση τα γεωγραφικά όρια του δήμου Αγ. Παρασκευής - από τα οποία απέχω 150 μέτρα.

    Άρα συνοψίζοντας, διαμένω σε μια άσπρη τρύπα για τα δίκτυα FTTH. Θα πρέπει να περιμένω είτε την επέκταση του ΟΤΕ στην Αγία Παρασκευή είτε την αντίστοιχη της ΔΕΗ στο Χαλάνδρι.
    Τα αναγράφω για να πω τον πόνο μου κυρίως. Είναι εξαιρετικά αργή η ανάπτυξη δικτύων στην Ελλάδα, ακόμα και στα μεγάλα αστικά κέντρα...

    Υπάρχει πληροφορία για τις περιοχές που θα αναπτύξει δίκτυο η ΔΕΗ;
    τι να πω που στην απέναντι μεριά του στενού έχει εδώ και 4 χρόνια inalan και στην δική μου πλευρά δεν έχει ;

  12. #882
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CATHA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Νέα Κηφισιά πέρασε μία κεντρική γραμμή και μετά κρέμασε παντού ίνες... ποσοστό 70-30 και χρόνος υλοποίησης στην περιοχή μου περίπου ένας μήνας... ο ΟΤΕ ξεκίνησε τον Σεπτέμβριο του 22 και ακόμη δεν έχει τελειώσει, τώρα βρίσκεται στον παράδρομο της Εθνικής έξω από την ΕΛΙΝ... βέβαια όπου έσκαψε σε 2 μήνες υπήρξε διαθεσιμότητα και πολλοί έχουν ήδη συνδεθεί.
    Κάτσε.. η ΔΕΗ περνάει και σε κάθε σπίτι ή τις κεντρικές? γιατί ο ΟΤΕ κάνει ολοκληρωμένη δουλειά ανα σπίτι. Όπου έχω δει ΔΕΗ, δεν έχω δει τις γραμμούλες ανα σπίτι οπότε μόνο backbone περνάνε νομίζω.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #883
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε.. η ΔΕΗ περνάει και σε κάθε σπίτι ή τις κεντρικές? γιατί ο ΟΤΕ κάνει ολοκληρωμένη δουλειά ανα σπίτι. Όπου έχω δει ΔΕΗ, δεν έχω δει τις γραμμούλες ανα σπίτι οπότε μόνο backbone περνάνε νομίζω.
    Βαζουν κουτακια. Εχουν ανεβει και φωτογραφιες.

    Μαλλον δεν υπεπεσε στην αντιληψη σου και το ποστ ενος φιλου που γκρινιαζε για το κουτακι που βαλανε στο σπιτι χωρις να τον ρωτησουν.

  14. #884
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζουν κουτακια. Εχουν ανεβει και φωτογραφιες.

    Μαλλον δεν υπεπεσε στην αντιληψη σου και το ποστ ενος φιλου που γκρινιαζε για το κουτακι που βαλανε στο σπιτι χωρις να τον ρωτησουν.
    Δίκιο έχεις.. το θυμήθηκα τώρα ναι..thx
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #885
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από civil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα ειδα η ΔΕΗ σκαβει ινες στον Χολαργο, σε κεντρικη οδο, την 17η Νοεμβριου.
    Αφορα το (υπογειο) δικτυο κορμου που φερνει τις κεντρικες ινες στις κολωνες. Αυτα τερματιζουν στις καμπινες. Λιγο νοτιοτερα ξεκινησαν και τους τερματισμους στους κατανεμητες που πλεον δεν ειναι αδειοι.
    Το επομενο βημα ειναι να κατεβουν τα λασα απο τις κολωνες και να μπουν στους κατανεμητες. Απο τη στιγμη που ξεκινησαν να περνανε μεχρι να ολοκληρωθει υπολογιζω ενα 8 μηνο ανα περιοχη. Στη συγκεκριμενη περιοχη τα εργα ξεκινησαν τον Ιουνιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαμένω στο Χαλάνδρι ωστόσο με εξυπηρετεί το Α/Κ ΟΤΕ Αγ. Παρασκευή, το ΚΑΦΑΟ δίνει μέχρι 100 Mbps.
    Παρατηρώ ότι η ΔΕΗ έχει περάσει υποδομή οπτικών ινών με βάση τα γεωγραφικά όρια του δήμου Αγ. Παρασκευής - από τα οποία απέχω 150 μέτρα.

    Άρα συνοψίζοντας, διαμένω σε μια άσπρη τρύπα για τα δίκτυα FTTH. Θα πρέπει να περιμένω είτε την επέκταση του ΟΤΕ στην Αγία Παρασκευή είτε την αντίστοιχη της ΔΕΗ στο Χαλάνδρι.
    Τα αναγράφω για να πω τον πόνο μου κυρίως. Είναι εξαιρετικά αργή η ανάπτυξη δικτύων στην Ελλάδα, ακόμα και στα μεγάλα αστικά κέντρα...

    Υπάρχει πληροφορία για τις περιοχές που θα αναπτύξει δίκτυο η ΔΕΗ;
    Τα δικτυα οπτικων ινων δεν ακολουθουν απαραιτητα τις περιοχες των ΑΚ, ειναι αλλη σχεδιαση. Δεν ειναι αργη η αναπτυξη, καθε αλλο. Απλα το εργο ειναι τεραστιο. Μιας και μιλαμε για την Αγια παρασκευη, η οποια εμπορικα ειναι ενεργη περιοχη, μεσα στο 24 θα εχεις τουλαχιστον ενα για να μην πω δυο παροχους ftth (εφοσον ξεκινηση η δεη μεσα στο 24) Δες το σχετικο site με το broadband.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ένα δρόμο των Αγίων Αναργύρων (Λάμπρου Κατσώνη) που νόμιζα πως παράλληλα με την Cosmote, πως περνάει η Inalan ε με λίγη ποιο προσεκτική ματιά οι ταμπέλες που βάζουν, οι προστατευτικές με τα πλαστικά κάγκελα, λένε ΔΕΗ επάνω τους.
    Το θέμα είναι πως είναι σκάψιμο δρόμου με το γνωστό τροχό με τα δόντια με μεγάλο όχημα σε βάθος κλπ... νόμιζα πως η ΔΕΗ περνάει μόνο εναέρια... Δεν είναι περίεργο?
    Εναεριο ειναι το ακραιο. Τα μπουρια με τις πολλες ινες που το φερνουν στη περιοχη ειναι ΠΑΝΤΑ υπογειο. Σωληνες 2 και 3 ιντσες εναερια το φανταζεσαι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agpol007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ξέρω ότι έχουν αρχίσει και στήνουν το core τους, οπότε δεν νομίζω να μείνουν μόνο στη χονδρική.
    Οταν λενε χονδρικη ποτε δεν εννοουσαν μονο ινα. Συνολικη λυση internet connectivity με χονδρικη πωληση. Οπως ακριβως γινεσαι mvno κινητης χωρις να στησεις ουτε ΜΙΑ κεραια. Για λιανικη οψομεθα.
    Εξαρταται τι αλλο θα αγορασει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε.. η ΔΕΗ περνάει και σε κάθε σπίτι ή τις κεντρικές? γιατί ο ΟΤΕ κάνει ολοκληρωμένη δουλειά ανα σπίτι. Όπου έχω δει ΔΕΗ, δεν έχω δει τις γραμμούλες ανα σπίτι οπότε μόνο backbone περνάνε νομίζω.
    Ο οτε περναει φυσοκαλαμα αδεια και τα αφηνει στο δρομο, χωρις ινες. Οταν χρειαστει, κανει εμφυσηση. Μετα καλωδιωνει και ολο το κτιριο
    Η δεη περναει ινες παντου στις κολωνες και ριχνει και μια μεχρι το πιλαρ των ρολογιων και το αφηνει εκει. Μιας και δεν δουλευει τιποτε και δεν δεχεται αιτησεις θα ηταν δυσκολο να παει παραμεσα και να κανει εργασιες.
    Συγκριτικα το δικτυο της ΔΕΗ ειναι πιο ολοκληρωμενο. (ασχετα αν δεν παιζει τιποτε ακομα)
    Μολις βγει το αποτελεσμα της διαβουλευσης, η δεη θα ξερει πως θα παει να κουμπωσει στο BEP του οτε (οπου) και να χρησιμοποιησει τα ιδια καναλια. Αναμεινατε. Το 2025 θα ειναι ακομα πιο ενδιαφερον.
    Σπιτια με διπλες οπτικες οδευσεις απο δυο παροχους.
    Ι had a dream.

Σελ. 59 από 90 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας