Σελ. 88 από 92 ΠρώτηΠρώτη ... 6878838687888990 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 1368
  1. #1306
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.345
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Ρε τι ιδεες εχουν μερικοι.....
    Εδω πισω απο gnat μπαινουμε και εχουμε προβληματα...
    Καμερες - συναγερμοι - εξυπνο σπιτι - VPN με δουλεια κτλ.
    Δεν συζηταμε για ιδιωτικοτητα καν ... Οικιακα δικτυο κτλ...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  2. #1307
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.773
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    - ΔΕΗ: Νέα εταιρική ταυτότητα και λογότυπο στις θυγατρικές της Ρουμανίας

    Νέα εικόνα του Ομίλου ΔΕΗ για την παρουσία του στη Νοτιοαναλοτική Ευρώπη.
    Σε PPC blue μετονομάστηκαν οι δημοσίως προσβάσιμοι φορτιστές ηλεκτρικών οχημάτων της ΔΕΗ στη Ρουμανία.

    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...tis-thyga.html

    Πλέον ΔΕΗ = PPC Group
    https://www.ppcgroup.com/en/ppc-group/

    ΔΕΗ FiberGrid = PPC FiberGrid
    https://www.ppcgroup.com/en/investor...holds-in-2025/

    Επίσης..

    - Στρατηγικό deal ΔΕΗ-Mytilineos ύψους 2 δισ. ευρώ
    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...dis--eyro.html

    - Γιατί είναι win-win η συμφωνία Mytilineos-ΔΕΗ στα φωτοβολταϊκά
    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...eh-sta-fo.html

    Τρελές δουλειές για την ΔΕΗ!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  3. #1308
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.201
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - ΔΕΗ: Νέα εταιρική ταυτότητα και λογότυπο στις θυγατρικές της Ρουμανίας

    Νέα εικόνα του Ομίλου ΔΕΗ για την παρουσία του στη Νοτιοαναλοτική Ευρώπη.
    Σε PPC blue μετονομάστηκαν οι δημοσίως προσβάσιμοι φορτιστές ηλεκτρικών οχημάτων της ΔΕΗ στη Ρουμανία.


    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...tis-thyga.html

    Πλέον ΔΕΗ = PPC Group
    https://www.ppcgroup.com/en/ppc-group/

    ΔΕΗ FiberGrid = PPC FiberGrid
    https://www.ppcgroup.com/en/investor...holds-in-2025/
    Ωπαααα και εγώ και η Apple θα ζητήσουμε δικαιώματα...
    PPC=PowerPc
    Blue=
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  4. #1309
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπου αλλου το εχω δει αυτο, πανε σε ΚΑΘΕ σπιτι μαζι με τις "χελωνες" Υποψιαζομαι οτι στις υπολοιπες μονοκατοικιες δεν ηταν καποιος να τους ανοιξει και γιαυτο δεν μπηκε. Ειναι απιθανο να κανουν αυτο που λες.
    και γιατί να είναι εκεί κάποιος χωρίς να έχει ειδοποιηθεί με κάποιο τρόπο καιρό πρίν; να μυρίσει τα νύχια του;

    Λοιπόν η τελευταία ενημέρωση απο γνωστό στη γειτονιά είναι οτι χτυπάνε κουδούνια και υπόσχονται, προφορικά φυσικά και οχι εγγράφως, εκπτώσεις στο myΔEH και διάφορα άλλα παραμύθια για τους αφήσουν να ακουμπήσουν την πρόσοψη
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  5. #1310
    Εγγραφή
    08-02-2020
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Huawei DN8245V-70
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ερωτηση σε οσους ειναι στο Περιστερι, σας εχουν βαλει κουτια επανω στο σπιτι σας;

  6. #1311
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.835
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατί να είναι εκεί κάποιος χωρίς να έχει ειδοποιηθεί με κάποιο τρόπο καιρό πρίν; να μυρίσει τα νύχια του; Λοιπόν η τελευταία ενημέρωση απο γνωστό στη γειτονιά είναι οτι χτυπάνε κουδούνια και υπόσχονται, προφορικά φυσικά και οχι εγγράφως, εκπτώσεις στο myΔEH και διάφορα άλλα παραμύθια για τους αφήσουν να ακουμπήσουν την πρόσοψη
    Αν ΔΕΝ ειναι καποιος, και προκειται για μονοκατοικια δεν βαζουν. Αντιλαμβανεσαι οτι το κοστος για rdv ειναι ασυλληπτο, ειδικοτερα οταν στο τηλεφωνο αν καλεσουν θα αντιμετωπιστουν τουλαχιστον με καχυποψια. Οι μισοι θα νομισουν οτι ειναι κανονικοι κλεφτες. Οσο για τις προσφορες που λες, χωρις εμπορικη πολιτικη και υπηρεσιες τι να πουν δλδ? Και γιατι ειναι παραμυθια? Ξερεις κατι περισσοτερο απο αυτα που συζηταμε? Δεν θα δωσουν τελικα ftth απο ολα αυτα τα καλωδια? Απλα ειναι τα πραγματα. Οσοι το βαλουν τωρα, η ενεργοποιηση θα ειναι πολυ ευκολοτερη. Οποιος την εχει δει τζωρας, αντιστασιακος, μυστηριος, καχυποπτος, λουδιτης, ιδεολογος, τυπικος [Fill_in], ας περιμενει.

  7. #1312
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Μηνύματα
    236
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrislamp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερωτηση σε οσους ειναι στο Περιστερι, σας εχουν βαλει κουτια επανω στο σπιτι σας;
    Μπορείς να ρωτήσεις στο αντίστοιχο thread https://www.adslgr.com/forum/threads...τέρι/page6

  8. #1313
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ΔΕΝ ειναι καποιος, και προκειται για μονοκατοικια δεν βαζουν. Αντιλαμβανεσαι οτι το κοστος για rdv ειναι ασυλληπτο, ειδικοτερα οταν στο τηλεφωνο αν καλεσουν θα αντιμετωπιστουν τουλαχιστον με καχυποψια. Οι μισοι θα νομισουν οτι ειναι κανονικοι κλεφτες. Οσο για τις προσφορες που λες, χωρις εμπορικη πολιτικη και υπηρεσιες τι να πουν δλδ? Και γιατι ειναι παραμυθια? Ξερεις κατι περισσοτερο απο αυτα που συζηταμε? Δεν θα δωσουν τελικα ftth απο ολα αυτα τα καλωδια? Απλα ειναι τα πραγματα. Οσοι το βαλουν τωρα, η ενεργοποιηση θα ειναι πολυ ευκολοτερη. Οποιος την εχει δει τζωρας, αντιστασιακος, μυστηριος, καχυποπτος, λουδιτης, ιδεολογος, τυπικος [Fill_in], ας περιμενει.
    Καλά μη νομίζεις οτι καίγονται και όλοι να βάλουν. Πόσος κόσμος είναι ακόμα σε ADSL...κι εγώ πρίν δύο χρόνια έβαλα VDSL όταν έφτασε να είναι 3 ευρώ η διαφορά της ADSL με την 100άρα, η οποία με υπερκαλύπτει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrislamp Εμφάνιση μηνυμάτων
    ερωτηση σε οσους ειναι στο Περιστερι, σας εχουν βαλει κουτια επανω στο σπιτι σας;
    Ναι στη Δαμασκηνού απο την άλλη μεριά της Τζών Κέννετι, προς Πελασγίας.
    Πως να μετατρέψετε το Linksys WRT320N σε Linksys Ε2000

    Router Dynalink DL-WRX36 : OpenWrt 23.05.2 Shapshot
    Modem Zyxel VMG8623-T50B : Firmware Version: V5.50(ABPM.7.3)C0


  9. #1314
    Εγγραφή
    27-06-2018
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Πως θα καταλαβω οτι γινονται εργα απο την δεη συγκεκριμενα για οπτικες ινες; γιατι πχ αυριο θα εχει διακοπη στην περιοχη με αιτιολογια "Κατασκευες" οποτε λεω μηπως συσχετιζεται (Κορυδαλλος)

  10. #1315
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.835
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αμα εχει διακοπη ρευματος τοτε σιγουρα δεν προκειται για κατασκευη οπτικης. Φαινεται απο τις ινες που περνανε στις κολωνες

  11. #1316
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    To Κουκακι το εχει αναλαβει η VODAFONE και μας εχει απαντησει επισημα μεσω ΕΕΤΤ για αυτο.
    Η ΔΕΗ δηλωσε οτι δεν θα μπει στον Δημο Αθηναίων που για μενα κακως δεν μπαινει καθως ειναι η μονη μαζι με το ΟΤΕ που εχουν την τεχνογνωσια και το κεφαλαιο να μπουνε στην Πλακα και το Θησειο.
    Και ως συνήθως η Αθήνα στην απέξω...
    Η ΔΕΗ το δήλωσε Η ο δήμος της έδειξε την πόρτα;
    Το σταυρό μου κάνω που μπήκαν και οι πάροχοι που μπήκαν.... Στη περίπτωση μου Νόβα....
    Ευτυχώς έχω και καραμπινατη κεραία κοσμοτε κοντά μου, οπότε με οπτική και gigamax προς το παρόν είμαι καλυμμένος...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχουν βάλει εδω και 6 χρόνια μια μοναδικη καμπινα που ειχε ο ΟΤΕ την εκαναν VDSL αλλα η ΑΝΩ ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ είναι πανω απο 1.5 χιλιμόμετρο μακρια απο την καμπινα και ειμαστε 200 σπιτια με ADSL 8-12-14 max.. ( εξαιρεση εγω που εχω mobile 4g+ και πιανω 200/50).
    Adsl από αυτή τη καμπίνα; Η από το α.κ;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβως αυτο..
    Το μελλον βρισκεται στον ουρανο.
    Στα επομενα χρονια οι δορυφορικες συνδεσεις θα γινουν μονοδρομος...
    Ξεχνάς το δορυφορικό latency....
    Στη πλοήγηση η τη λήψη μπορεί να είναι σχετικά οκ... Στη τηλεφωνία όμως έχει θέμα...
    Δεν ξέρω το starlink τι ping έχει...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.cnn.gr/kosmos/story/3726...ki-aktinovolia
    https://www.in.gr/2023/07/07/in-scie...-ena-eksamino/
    https://gr.pcmag.com/networking/4110...s-tou-starlink
    https://techmaniacs.gr/to-starlink-o...edioy-tis-gis/


    Το μέλλον μονο στον ουρανό δεν βρίσκετε .... και εύχομαι να κάνουν λάθος γιατί το starlink μπορεί να μας δημιουργήσει στο μέλλον αλλα σοβαρά θέματα.
    Ενδιαφέροντα link's....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ΟΤΕ βλέπει ότι η ΔΕΗ επεκτείνεται και προσπαθεί να εξουδετερώσει τον κίνδυνο.

    Ο ΟΤΕ είναι με σημαντική ισχύ στην αγορά (ΣΙΑ) και κάθε πράξη ελέγχεται από την ΕΕ και την ΕΕΤΤ.

    Τώρα ο ΟΤΕ προσπάθησε να περάσει μια σειρά από εκπτώσεις χονδρικής στο FTTH για τις γραμμές που νοικιάζει στη Nova και στη Vodafone.
    Στον άσχετο φαίνεται καλή ενέργεια από τον ΟΤΕ να δίνει εκπτώσεις χονδρικής.

    Ο ΟΤΕ όμως προσπαθεί να κλειδώσει τη Nova και τη Vodafone ώστε να μην μπορέσουν πιο μετά τα ανεξαρτοποιηθούν
    και να νοικιάσουν γραμμές FTTH και από τη ΔΕΗ. Αν επιλέξουν να σταματήσουν να νοικιάζουν, τα πρόστιμα είναι μεγάλα.

    Η ΕΕ είπε όχι.
    https://www.infocom.gr/2024/04/04/st...ndrikis/79838/

    Η διαβούλευση που ζήτησε ο ΟΤΕ για τις εκπτώσεις χονδρικής στο FTTH
    https://www.eett.gr/diavoulefsis/dim...piki-prosvasi/
    Άσχημο νέο αυτό.... Το όχι από την ΕΕΤΤ...
    Εδώ μου έρχεται το: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας....
    Είδα και το Τ στη μαρκίζα του ΟΤΕ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, να βγαλουν τη ρητρα αποχωρησης, απλο είναι

    Εκτος αν πιστεψε κανεις οτι ο οτε μας αγαπησε και ειπε να το φτηνηνει.

    Απλα ειναι τα πραγματα, θα βγει η δεη με καλυτερες εκπτωσεις στη χονδρικη, και ο οτε θα αναγκαστει να ακολουθησει. Απλα δεν θα γινει τωρα.

    Το οτι η vodafone συμφωνησε στη προταση του οτε δειχνει ποσο καιγεται να ΜΗΝ φτιαξει δικο της δικτυο
    (γιατι ο οτε ειναι ηδη στα περισσοτερα φιλετα, και η δεη θα ειναι και εκεινη οσονουπω, οποτε, που πα ρε καραμητρο..)
    Ο ΟΤΕ μπορεί να κάνει ότι θέλει με τα φιλέτα του.... Προσωπικά εγώ σε περιοχή ΟΤΕ με τις τιμές του δεν βάζω... Τα έχουμε πει ξανά..
    Βέβαια το λέω αυτό με την ευκολία της Νόβα στη κύρια κατοικία και του gigamax που πάει όπου πάω και εγώ....
    Διαφορετικά το πιο πιθανό είναι να ήμουν σε ΟΤΕ με κάτι έως 300.....
    Και μιλάω για κύρια κατοικία...
    Στο εξοχικό δεν θα έβαζα ούτε με σφαίρες ΟΤΕ... Είχα 50αρα vdsl με 29€ η οποία φύσαγε αλλά απηυδήσα με το πάγιο και έφαγε σουτο...
    Αν αναγκαζομουν όμως να βάλω, θα έβαζα κάτι ανάμεσα σε 100-200max και το πιο πιθανό πάλι Νόβα σε πάροχο και υποδομή ΟΤΕ αλλά πλέον με το 5g μου φαίνονται γελοίες οι ταχύτητες αυτές για να τις δίνω σε μηνιαίο πάγιο και πόσο δε μάλλον σε εξοχικό....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δείτε εδώ νέα κόλπα εγκατάστασης (νομίζω) από ΔΕΗ!
    https://www.adslgr.com/forum/threads...67#post7565467

    Νομίζω ο τρόπος αυτός είναι βάση αυτών που ζήταγε στον τελευταίο διαγωνισμό.

    Προχωράει τρένο η ΔΕΗ !!
    Προβλέπω στυλ Ταϊλάνδης με τις οπτικές της ΔΕΗ....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα υπογράφει η ΔΕΗ με την Curry’s για τον Κωτσόβολο

    -Έφθασαν χθες στην Αθήνα τέσσερα ανώτατα στελέχη της βρετανικής Curry’s προκειμένου να υπογράψουν με τη ΔΕΗ τη μεταβίβαση του Κωτσόβολου.
    Σύμφωνα με πληροφορίες πάντοτε, οι υπογραφές αναμένεται να πέσουν σήμερα Τετάρτη οπότε οι μετοχές της Κωτσόβολος θα μεταβιβαστούν στη ΔΕΗ, που γίνεται ο πέμπτος κατά σειρά ιδιοκτήτης της αλυσίδας με τα 94 καταστήματα μετά τον Παναγιώτη Κωτσόβολο, τον Μαρίνο Παράβολο, τον όμιλο Φουρλή και την Curry’s.

    Με την ολοκλήρωση του deal η διοίκηση της ΔΕΗ θα ανοίξει τα χαρτιά της και θα πληροφορηθούμε αναλυτικά τις συνέργειες από την αγορά της Κωτσόβολος,
    τα σχέδια για την αξιοποίηση των logistics και του δικτύου, τα ασφαλιστικά προϊόντα κ.ά.
    Γενικότερα φαίνεται πως αρκετές δουλειές που προετοιμάζονταν καιρό, γνωστές και μη ωριμάζουν, οπότε τις επόμενες ημέρες και συνολικά ως το Πάσχα δεν θα βαρεθούμε...




    https://www.newmoney.gr/dark-room/to...n-pliroforiki/

    - - - Updated - - -

    ΔΕΗ: Ολοκληρώθηκε η εξαγορά της Κωτσόβολος από την Currys
    - Νέα εποχή λύσεων και εμπειρίας πελάτη

    https://www.euro2day.gr/news/enterpr...s-apo-thn.html

    Καλές δουλειές τώρα!
    Όπως έλεγε και ο Richard Gere στον πωλητή στο Pretty Woman.. ζητάω κορυφαία εξυπηρέτηση..
    Προβλέπω νέα public που κάποτε ήταν της wind...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis_sougias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ μου αρέσουν αυτοί που το παίζουν προοδευτικοί όσον αφορά τις ιδέες περί τεχνολογικής εξέλιξης και ανάπτυξης, αλλά αποδεικνύονται κολλημένοι όσον αφορά τα δικαιώματα του άλλου στην ιδιοκτησία του. Εγώ μπορεί να μη θέλω ούτε οπτική ίνα ούτε χαλκό ούτε τίποτα στο ακίνητό μου. Θα στέλνω σήματα καπνού. Γούστο μου και καουμποιλικι μου. Δείτε σχετικώς το αρθρο 8 παρ. 6 και 7 του ν. 4463/2017, που προβλέπει (όπως έχει αναφερθεί ξανά) και μια εξαίρεση: αν υπάρχει συνιδιοκτησία, αρκεί να θέλει να συνδεθει έστω και ένας από τους συνιδιοκτήτες για να υπάρχει δικαίωμα εγκατάστασης καλωδίων και εξοπλισμού στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου (κατά παρέκκλιση του γενικού κανόνα που λέει ότι οι συνιδιοκτήτες αποφασίζουν για τα κοινα κατά πλειοψηφία).

    Όσον αφορά το θέμα της δουλείας που αναφέρουν καποιοι φίλοι, δείτε το άρθρο 151 παρ. 10 του ν. 4727/2020, που προβλέπει ότι, αν είναι απαραίτητο για την ανάπτυξη των δικτύων τους, οι πάροχοι μπορούν να συστήνουν δουλεία σε ακίνητα ιδιωτών (είναι είδος εμπράγματου δικαιώματος), για να βάλουν καλώδια, εγκαταστάσεις κλπ, έναντι εύλογης αποζημίωσης του ιδιοκτητη, σύμφωνα με τον Αστικό Κωδικα (δηλ. εφόσον συμφωνήσουν με τον ιδιοκτήτη ή εκδοθεί μετά από άσκηση αγωγής δικαστική απόφαση που διαπιστώνει την αναγκαιότητα και καθορίζει την αποζημίωση).

    Αυτό, όπως εύστοχα επισήμανε ο netblues, δεν αφορά κατασκευή δικτύου για την παροχή υπηρεσίας στο συγκεκριμένο ακίνητο και μόνο, η οποία εξαρτάται από τη θέληση του ιδιοκτήτη (τουλάχιστον όσο υπάρχει ακόμα στοιχειώδης λογική στους νόμους).
    Ερώτηση..
    Σε εμάς που έχει στηρίξει στα στηθαία ο δήμος τον δημοτικό φωτισμό σε στενό που κρέμεται στον αέρα, θα έπρεπε να μας ενοχλεί; Η άλλη λύση υποθέτω θα ήταν κολώνα φωτισμού που έχει στο κεντρικό δρόμο αλλά όχι στο στενό...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάω για πολυκατοικίες αλλα για μονοκατοικίες. Η γειτονιά έχει κυρίως διώροφα-τριώροφα που είναι ιδιόκτητα.

    Ανα 4-5 σπίτια κάνουν τοποθέτηση χελώνας στην μέση της πρόσοψης και κάτω απο το μπαλκόνι. Κατεβαίνει δηλαδή η οπτική απο την κολώνα, ακολουθώντας το καλώδιο παροχής της χαμηλής, μπαίνει στη χελώνα και εκεί θα συνδεθούν οι μελλοντικοί πελάτες. Αυτή είναι ο οριζόντια κατασκευή και οχι η κάθετη. Όλοι δηλαδή οι μελλοντικοί πελάτες θα καταλήγουν στο "τυχερό" σπίτι που έχει τη χελώνα στην πρόσοψη. Γιατι δεν αφήνουν το κουτί στην κολώνα, όλα τα σπίτια έχουν την παροχή της χαμηλής και όταν θέλει κάποιος να συνδεθεί απλά να ακολουθούν απο τη χελώνα, τη διαδρομή της παροχής και να φτάνουν στο σπίτι, το κάνουν για δικιά τους ευκολία, να μη χρειάζεται καλάθι ή μεγάλη σκάλα, το αφήνουν εκεί και με μια μικρή σκάλα και ρόκα να κάνουν τη δουλειά τους εύκολα και χωρίς να τους νοιάζει.
    Το ίδιο ερώτημα που έθεσα ακριβώς ένα ποστ πιο πάνω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πάρεις την απόφαση να μην μπει οπτική ίνα της ΔΕΗ στο κτήριο, πρέπει να αναλογιστείς ότι η τηλεφωνία με τα παραδοσιακά καλώδια με χαλκό θα σταματήσει να υπάρχει σε μερικά χρόνια.
    Είναι το copper line switch-off και θα γίνει σε όλη την ΕΕ.
    Περιμένουμε το switch off ώστε να ξυπνήσουν μερικοί που κάθονται στο χαλκό ακόμα και κρατάνε και εμάς εν μέρει...
    Μιλάω για το εξοχικό...
    Όχι ότι στη κύρια κατοικία είναι καλύτερα...
    Από τους 15 αν έχουμε οι 5 οπτική είναι θέμα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.. όπως κόπηκε και το PSTN... ξέρεις πόσοι είναι με splitter και PSTN ακόμα στη χώρα?
    Εν μέρει αυτό συνεχίζεται και με το fttc...
    Μη νομίζεις πάντως ότι κ στην οπτική δεν γίνονται τέρατα με τη καλωδίωση μέσα στο σπίτι... Αλλά εσύ μάλλον λες άλλο...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοεί τηλεφωνία, POTS, να μην είναι VoIP. Δεν είναι θέμα τιμών FTTH αυτό, αλλά συνδρομητών όπως πχ 80+ ετών θεία μου που θέλει απλά σκέτο τηλέφωνο χωρίς να χρειάζεται internet.

    Έχει στον όροφό της οπτική μιας κι έχει βάλει ο γείτονάς της FTTH, αλλά για ποιο λόγο να πληρώνει παραπάνω από 24αρα ενώ το μόνο που θέλει έιναι το τηλέφωνο?
    Σωστό και αυτό...
    Θα έπρεπε να υπάρχουν ανάλογα πακέτα και στην οπτική.... Η μείωση τιμής των τωρινών πακέτων....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πίεση ΕΕ προς τη Ρυθμιστική Αρχή της Ιρλανδίας να ξεμπερδεύει με το χαλκό.
    https://www.independent.ie/business/...105255472.html

    Δεν τολμούν να ακουμπήσουν την Ελλάδα ίσως γιατί σέβονται την πολύχρονη ιστορία μας.


    Το κόστος εγκατάστασης της ίνας τώρα στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβό. Όταν ξεκίνησε το Smart Readiness, ο στόχος ήταν να ενηλικιωθούν οι εγκαταστάτες οπτικής ίνας και να κάνουν οι ίδιοι την ενδοκτηριακή καλωδίωση.
    Και όμως, είχαν συνηθίσει να παίρνουν τα υλικά από τον πάροχο που δεν μπορούσαν να κοστολογήσουν την εργασία τους. Δεν ήξεραν από που να αγοράσουν οι ίδιοι οπτική ίνα.
    Τα συνεργεία τα υλικά τα έπαιρναν από τον πάροχο δωρεάν έτσι; Ο πάροχος χρεωνοταν τα υλικά... Την εργασία του συνεργείου πάλι ο πάροχος τη πλήρωνε; Μιλάω για εγκατάσταση δίχως sfbb... Προσωπικά εγώ μπήκα χωρίς κουπόνι... Οι συνιδιοκτήτες δεν ξέρω...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #1317
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.345
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων



    Προβλέπω νέα public που κάποτε ήταν της wind...
    Τα Public δεν ηταν ποτε της WIND.
    Ο Π.Γερμανος (ιδιοτητης της RetailWorld-Public) ειχε μετοχες στην WIND που τις πουλησε στην UG.
    Για αυτο την ειχε στα μαγαζια του. Οπως εχει και τις μπαταριες TOSHIBA (συνεργασια με την Sunlight στην Ξανθη που ειναι του ιδιου ομιλου ) σε 15 μεριες μεσα σε καθε PUBLIC..
    Οταν αποχωρησε απο την Wind την εβγαλε απο τα μαγαζια και εφερε την VODAFONE..
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  13. #1318
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα Public δεν ηταν ποτε της WIND.
    Ο Π.Γερμανος (ιδιοτητης της RetailWorld-Public) ειχε μετοχες στην WIND που τις πουλησε στην UG.
    Για αυτο την ειχε στα μαγαζια του. Οπως εχει και τις μπαταριες TOSHIBA (συνεργασια με την Sunlight στην Ξανθη που ειναι του ιδιου ομιλου ) σε 15 μεριες μεσα σε καθε PUBLIC..
    Οταν αποχωρησε απο την Wind την εβγαλε απο τα μαγαζια και εφερε την VODAFONE..
    Αυτό που ήθελα να πω ήταν κάτι του στυλ Γερμανός=ΟΤΕ & Public=Wind..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #1319
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.345
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που ήθελα να πω ήταν κάτι του στυλ Γερμανός=ΟΤΕ & Public=Wind..
    Τωρα ισχυει το Γερμανός= Public !!
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  15. #1320
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.978
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα πιεστούν οι provider να δώσουν απλά 4G modem με έξοδο pots μόνο για τηλεφωνία και ας τα κλειδώνουν στις γύρω κεραίες τους αν φοβούνται πως ο άλλος θα κάνει το σταθερό,κινητό. Πρέπει να κοπούν οι χαλκοί.
    Σωστό μεν αλλά ακόμα κ έτσι η οπτική δεν θα προχωρήσει... Εκεί δηλαδή που έχει διαθεσιμότητα..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιο λόγο πρέπει να κοπούν οι χαλκοί;
    Επειδή το λες εσύ;
    Κοίταξε, το fttc θεωρώ ότι αντέχει ακόμα...
    Και το vdsl50 από α.κ...
    Αλλά γενικά ο χαλκός πλέον δεν πηγαίνει...
    Οι 24αρες σήμερα είναι μόνο για να έχεις τηλέφωνο.... Αυτό μπορεί να γίνει κ με άλλους τρόπους..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    σοβαρά το συζητάμε αυτό τώρα? εσύ δλδ τα τελευταία 30 χρόνια μόνο χαρές έχεις να θυμάσαι με το χαλκό? για μένα οπτικές και ασύρματη σύνδεση είναι το μέλλον.
    Όπως το λες κυρίως... Και γενικά ότι είπα πριν για το χαλκό...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο χαλκός δεν κόβετε ρε !!! απλά ένα πρωί θα δούμε αρμαδα datsun σε όλη την επικράτεια να ξηλώνουν τα χάλκινα καλώδια .... μέσα σε 1 μηνα δεν θα υπάρχει χάλκινο καλώδιο του ΟΤΕ στην χωρα !!!.
    Θα σηκώσουν και τα πεζοδρόμια;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή να δώσουν ένα πολύ φτηνό πακέτο FTTH με πχ 1/1Mbps μόνο για τηλεφωνία εφόσον υπάρχει ήδη εγκατάσταση στην πολυκατοικία.
    Το πλέον minimum που έλεγε κάποτε και το/η fcc είναι το 28/3.....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τους περισσότερους το FTTH είναι overkill. Θα μπορούσε μια πολυκατοικία να πάρει μια σύνδεση FTTH και μετά να δίνει στους ενοίκους μέσω WiFi.
    Ή να πάρει εξοπλισμό VDSL και να δίνει στα διαμερίσματα μέσω ιδιόκτητου VDSL.
    Όχι ότι θα μπορούσαν ποτέ οι ένοικοι να συνεννοηθούν για να το κάνουν αυτό......
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 88 από 92 ΠρώτηΠρώτη ... 6878838687888990 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας