Σελ. 17 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 1327
  1. #241
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.332
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις περιεργες αποψεις για τον πλουτο. Οχι δεν βαζουν starling, ουτε μισθωμενα. Δεν εχουν την ορεξη/χρονο να ασχοληθουν για κατι που ειναι απλα commodity. Βαλε ενα απο αυτα που υπαρχουν και τελος. Αυτα που λες ειναι για geeks.
    Και ομως, μπορει η επενδυση για ολο το περιστερι οικονομικα να ειναι χειροτερη περιπτωση απο το να βαλεις στη φιλοθεη. Λιγοτερο σκαψιμο, πολυ περισσοτερες πωλησεις και ακριβοτερα πακετα.
    Επισης ο ασταθμητος παραγοντας της Δημαρχαρας που δεν δινει αδειες διελευσης η ζηταει γη και υδωρ (κλασικο παραδειγμα το περιστερι) σπανιως γινεται γνωστο, ειναι ομως καθοριστικο.
    Αρα ερχεσαι παλι στα λογια μου οτι κοιτανε το κοστος ....
    Τωρα αυτο με τα πακετα παλι δεν βγαζει νοημα ...
    Καθε σπιτι εχει internet πλεον..
    Σε μια πολυκατοικια με 15 διαμερισματα να εχουν ολοι απλο adsl ειναι πιο πολλα απο μια μονοκατοικια με triple play 1gbps..
    Η απορια μου ομως παραμενει στο Μεταξουργειο γιατι εβαλαν FTTH ???
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  2. #242
    Εγγραφή
    02-11-2013
    Περιοχή
    ΝΙΚΑΙΑ
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219987
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedport smart
    SNR / Attn
    13.8(dB) / 11.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ακούστε να δείτε όπου πέσουν τα φράγκα εκεί πάνε οπός έγινε με την δεη πήγε σε περιοχές που έχουν φράγκα.αυτο γιατί και εμείς κάναμε μια κίνηση για βάλει οπτικές ίνες στην νικαια η δεη αλλά μάλλον δεν της άρεσε η προσφορά.ολλα μελετημένα είναι το που θα πάει ο καθένας παροχος.

  3. #243
    Εγγραφή
    11-04-2003
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OPTICAL.jpg 
Εμφανίσεις:  139 
Μέγεθος:  341,6 KB 
ID: 241470 ελπίζω να μην δούμε τετοια πραγματα σε πυκνοκατοικημένες περιοχες

  4. #244
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.332
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OPTICAL.jpg 
Εμφανίσεις:  139 
Μέγεθος:  341,6 KB 
ID: 241470 ελπίζω να μην δούμε τετοια πραγματα σε πυκνοκατοικημένες περιοχες
    2 λεπτακια να βρω το απερχομενο σας και ειστε ετοιμος....
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  5. #245
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.995
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Φαντάσου να προσπαθείς να πιάσεις GGGGG μέσα σε αυτό το σπίτι, με τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που θα παίζουν!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #246
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.015
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  OPTICAL.jpg 
Εμφανίσεις:  139 
Μέγεθος:  341,6 KB 
ID: 241470 ελπίζω να μην δούμε τετοια πραγματα σε πυκνοκατοικημένες περιοχες

    Δηλαδή είναι πραγματική αυτή η φωτογραφία και όχι photoshop;!

    Και αν είναι πραγματική, με ποιον μαγικό τρόπο μπορεί να βρεθεί/αντικατασταθεί ένα καλώδιο που είναι θαμμένο κάτω από χιλιάδες άλλα;

  7. #247
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.760
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν το καταλαβες καλα. Δεν το βρισκει κανεις. Περνανε καινουργιο. Ετσι εγινε αυτο.

  8. #248
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.302
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Όχι μόνο περνάνε καινούργιο, βάζουν και 3x μήκος και το κάνουν κουλούρα να βαραίνει το όλο κατασκεύασμα. Χρειάζεται ειδική πιστοποίηση να γίνεις τεχνικός σε αυτές τις χώρες
    hnesne

  9. #249
    Εγγραφή
    26-01-2006
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    2.396
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000 ~
    ISP
    INALAN
    Router
    ΖΤΕ F670L
    Και μετά λέμε να περνάνε τα καλώδια μέσα από κανάλια να μην πάει κάποιος και τα κόψει. Βέβαια παίζει να μην τα κόβουν γιατί ούτε οι ίδιοι θα ξέρουν το δικό τους, οπότε για να μην γίνει καμία βλακεία δεν κόβουν κανένα και έχουν ήσυχο το κεφάλι τους.

  10. #250
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Διαγωνισμός 65,9 εκατ. ευρώ από την ΔΕΗ για την ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών

    Μέσω του νέου διαγωνισμού θα επιλεγούν μέχρι έξι ανάδοχοι οι οποίοι θα αναλάβουν να εγκαταστήσουν περίπου 2.278 χιλιόμετρα δικτύου οπτικών ινών,
    το 63% του οποίου θα είναι εναέριο, δηλαδή θα τοποθετηθεί στις κολώνες του ΔΕΔΔΗΕ.
    Οι ανάδοχοι θα αναλάβουν και την εγκατάσταση περίπου 884 χιλιομέτρων καλωδίων διασύνδεσης (dropcable) με κτίρια, το 69% του οποίου θα είναι επίσης εναέριο και το 31% υπόγειο..

    Το δίκτυο της ΔΕΗ θα εγκατασταθεί στις παρακάτω περιοχές:

    Κηφισιά,
    Βάρη – Βούλα – Βουλιαγμένη,
    Γλυφάδα,
    Μαρούσι,
    Χαλάνδρι,
    Παλλήνη,
    Ηλιούπολη,
    Περιστέρι,
    Νέα Ιωνία,
    Φιλοθέη – Ψυχικό,
    Αγιά Παρασκευή,
    Νέα Σμύρνη,
    Παπάγου – Χολαργός.


    https://ictplus.gr/diagonismos-659-e...-optikon-inon/
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #251
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαγωνισμός 65,9 εκατ. ευρώ από την ΔΕΗ για την ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών

    Μέσω του νέου διαγωνισμού θα επιλεγούν μέχρι έξι ανάδοχοι οι οποίοι θα αναλάβουν να εγκαταστήσουν περίπου 2.278 χιλιόμετρα δικτύου οπτικών ινών,
    το 63% του οποίου θα είναι εναέριο, δηλαδή θα τοποθετηθεί στις κολώνες του ΔΕΔΔΗΕ.
    Οι ανάδοχοι θα αναλάβουν και την εγκατάσταση περίπου 884 χιλιομέτρων καλωδίων διασύνδεσης (dropcable) με κτίρια, το 69% του οποίου θα είναι επίσης εναέριο και το 31% υπόγειο..

    Το δίκτυο της ΔΕΗ θα εγκατασταθεί στις παρακάτω περιοχές:

    Κηφισιά,
    Βάρη – Βούλα – Βουλιαγμένη,
    Γλυφάδα,
    Μαρούσι,
    Χαλάνδρι,
    Παλλήνη,
    Ηλιούπολη,
    Περιστέρι,
    Νέα Ιωνία,
    Φιλοθέη – Ψυχικό,
    Αγιά Παρασκευή,
    Νέα Σμύρνη,
    Παπάγου – Χολαργός.


    https://ictplus.gr/diagonismos-659-e...-optikon-inon/
    Και εκει που ελεγα οτι θα ξεκολλήσω απο το adsl επειδη ισως να ερχοταν στο Αιγαλεω η ΔΕΗ λογο του οτι ηταν διπλα με το περιστέρι, βλεπω αυτη την ανακοινωση και ειμαι σε φαση "μεχρι το 2030 θα ειμαι με το adsl"

  12. #252
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλή κίνηση της ΔΕΗ, θα πάει στα περισσότερα μέρη... που έχουν ήδη τουλάχιστον FTTC αν όχι και FTTH

  13. #253
    Εγγραφή
    11-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Asus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Core2Extreme Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλή κίνηση της ΔΕΗ, θα πάει στα περισσότερα μέρη... που έχουν ήδη τουλάχιστον FTTC αν όχι και FTTH
    Αφού δεν υπάρχει το νομικό πλαίσιο να υποχρεώνονται οι εταιρίες να δώσουν υπηρεσίες σε όλους τους συνδρομητές και σε όλες τις περιοχές και μετά να αποκτήσουν παρουσια σε περιοχή που είναι ηδη άλλη εταιρία ...καλά να πάθουμε.Ειμαι έξαλλος πιστεύω θα γερασω, θα πεθανω και γρήγορο ίντερνετ δεν θα δω στο σπίτι μου.Αναρωτιεμαι τι λογική έχει μια εταιρία να περνάει οπτική ίνα σε μια περιοχή που υπάρχει ήδη άλλος πάροχος με οπτική,που σε κάθε τετράγωνο υπάρχει μια σύνδεση και να μην ασχολούνται με περιοχές που υπάρχουν 200 συνδέσεις ανά τετραγωνο.Δηλαδη περισσότερα λεφτά θα βγάλουν από τον πλούσιο της Δροσιάς από ότι απο εμένα και 5- δέκα άλλους μαζί στο τετράγωνο μου;Εκείνον πιθανόν να μην τον κάνουν καν πελάτη γιατί έχει ήδη γρήγορο ίντερνετ!Έτσι όπως το πάνε θα τους μείνει η οπτική άχρηστη να την βάλουν ...τουρσί και να είμαι ειλικρινής,το εύχομαι κιόλας,να πάνε τα εκατομμύρια των επενδύσεων τους στα χαμένα...και μην μου πει κανείς οι εταιρίες και τα τμήματα ανάπτυξης και επενδύσεων τους ξέρουν.Την τυφλά τους δεν ξέρουν,δρουν κοντόφθαλμα και τυχοδιωκτικά,σαν τον τον τελευταίο παράνομο εμπόρο δίπλα στη λαϊκή.Εχουμε δει κατά καιρούς εκατοντάδες παραδείγματα ανικανότητας και αποτυχίας και είμαι σίγουρος πως αυτή η ιστορία θα αποτελέσει άλλο ένα τέτοιο παράδειγμα προς αποφυγή.Με έχει πιάσει αηδία στη Ζιμπάμπουε της Ευρώπης που ζω,έχουμε όλα τα άλλα ,τη φτώχια μας,το χάλι μας το μαύρο με τους ανίκανους μου μας κυβερνούν διαχρονικά,δεν μπορούμε να έχουμε ούτε το κοινωνικό αγαθό που λέγεται ίντερνετ.Ναι ρε γαμ***εταιρίες, κοινωνικό αγαθό είναι και πρέπει να μην μου το προσφέρετε γρήγορο άφθονο και σταθερό ,όπως το ρεύμα και το νερό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paris2018 : 25-09-22 στις 13:51.

  14. #254
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paris2018 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού δεν υπάρχει το νομικό πλαίσιο να υποχρεώνονται οι εταιρίες να δώσουν υπηρεσίες σε όλους τους συνδρομητές και σε όλες τις περιοχές και μετά να αποκτήσουν παρουσια σε περιοχή που είναι ηδη άλλη εταιρία ...καλά να πάθουμε.Ειμαι έξαλλος πιστεύω θα γερασω, θα πεθανω και γρήγορο ίντερνετ δεν θα δω στο σπίτι μου.Αναρωτιεμαι τι λογική έχει μια εταιρία να περνάει οπτική ίνα σε μια περιοχή που υπάρχει ήδη άλλος πάροχος με οπτική,που σε κάθε τετράγωνο υπάρχει μια σύνδεση και να μην ασχολούνται με περιοχές που υπάρχουν 200 συνδέσεις ανά τετραγωνο.Δηλαδη περισσότερα λεφτά θα βγάλουν από τον πλούσιο της Δροσιάς από ότι απο εμένα και 5- δέκα άλλους μαζί στο τετράγωνο μου;Εκείνον πιθανόν να μην τον κάνουν καν πελάτη γιατί έχει ήδη γρήγορο ίντερνετ!Έτσι όπως το πάνε θα τους μείνει η οπτική άχρηστη να την βάλουν ...τουρσί και να είμαι ειλικρινής,το εύχομαι κιόλας,να πάνε τα εκατομμύρια των επενδύσεων τους στα χαμένα...και μην μου πει κανείς οι εταιρίες και τα τμήματα ανάπτυξης και επενδύσεων τους ξέρουν.Την τυφλά τους δεν ξέρουν,δρουν κοντόφθαλμα και τυχοδιωκτικά,σαν τον τον τελευταίο παράνομο εμπόρο δίπλα στη λαϊκή.Εχουμε δει κατά καιρούς εκατοντάδες παραδείγματα ανικανότητας και αποτυχίας και είμαι σίγουρος πως αυτή η ιστορία θα αποτελέσει άλλο ένα τέτοιο παράδειγμα προς αποφυγή.Με έχει πιάσει αηδία στη Ζιμπάμπουε της Ευρώπης που ζω,έχουμε όλα τα άλλα ,τη φτώχια μας,το χάλι μας το μαύρο με τους ανίκανους μου μας κυβερνούν διαχρονικά,δεν μπορούμε να έχουμε ούτε το κοινωνικό αγαθό που λέγεται ίντερνετ.Ναι ρε γαμ***εταιρίες, κοινωνικό αγαθό είναι και πρέπει να μην μου το προσφέρετε γρήγορο άφθονο και σταθερό ,όπως το ρεύμα και το νερό.
    Οχι μονο 1 παροχο αλλα και 2.
    Π.Χ. Cosmote & inalan
    Ακόμα χειρότερα να εχει και fttc στο καπακι μαζι με το ftth σε 2 εταιρείες
    Και αλλες περιοχες (στην αθηνα και ολας) να ειναι με adsl.

    Ετσι ειναι στην Ελλαδα, υπάρχει η ανισότητα λιγοι και καλοι. Οι αλλοι να πανε να γ****
    Ο μεσος ορος ιντερνετ στην Ελλαδα ακομα ειναι χαλια και δεν θα τον φτιαξουν βαζοντας 1gbps σε λιγα σπιτακια απο τα πολλα.

  15. #255
    Εγγραφή
    17-06-2007
    Μηνύματα
    936
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Εχθές το μεσημέρι καθώς πήγαινα στη δουλειά συνάντησα ψηλά στην Τζων Κένεντι στο Cash and Carry για όσους γνωρίζουν την περιοχή , συνεργεία της ΔΕΗ με φορτηγά φορτωμένα με κουλούρες καλωδίων.
    Δυστυχώς δεν είχα χρόνο να σταματήσω για να ρωτήσω.
    Λέτε να έχει σχέση με τις οπτικές ίνες;

Σελ. 17 από 89 ΠρώτηΠρώτη ... 7121516171819222737 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας