Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα τo εργαλειο τηςvf λεει ping 26, που αν ηταν θεμα πηγμενου backbone δεν θα ηταν 26.
    Οταν λεμε δειξε speedtest, η απαντηση δεν ειναι εχω κανει 300.
    Λυστο μονο σου.
    Καλημέρα,
    Θεώρησα πιο έγκυρο το σκριπτ της VF, για αυτό έκανα αποθήκευση μόνο αυτά.
    Αργα το βραδυ, μετα τα μαθηματα (σχολειο - φροντιστηρια), θα ανεβασω και αλλα τεστ.

  2. #17
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε αν θέλεις μια δοκιμή με tracert 1.1.1.1 (cloudfare) και ανέβασε τα hops
    Επίσης σε κατεβάσματα μεγάλων αρχείων FTP, φτάνεις 5.7-6 MB/sec?
    Φυσικά όλα αυτά με καλώδιο ethernet

  3. #18
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Φυσάει το πράμα. "ε ρε γλέντια"...
    ΠΑΝΤΑ με καλώδιο/α ethernet του 1,5 μέτρου (καπνίζω πολύ, και φοβάμαι την RF), πάντα καλωδιάκι...

    Πηγα να κατεβασω απο τον ftp Οτε, υποπτευομουν τη δουλεια, διαλεξα ενα αρχειο των 10mb. Εκανα το τσιγαρο μου, και βαρεθηκα να περιμενω, στο τελος το διεκοψα! Κατεβαζε με 50kb και peak στα 80kb (kilo, εεεε).

    Γενικα, στις καρτες δικτυου και οπου μπορω στα μοντεμς, εχω αλλαγμενους Dns servers (1111 και 8888).
    (Να ΄ναι καλα τα pass που βρισκουμε για root access)

    ΥΓ. Ακουγεται, ισως ειναι και ραδιο-αρβυλα ισως οχι, οτι το δικτυο της VF σε καποιοες περιοχες/νησια, ειναι φουνταρισμενο εδω και μηνες.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails bandwidthplace_04162021_221633.jpg  

    hyperiontest.gr_04162021_221831.jpg  

    OOKLA_04162021_221116.jpg  


  4. #19
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών για να πάρει αυτόματα τους DNS της Vodafone ή έστω να τους περάσεις εσύ;
    Μετά να κάνεις τα speedtest και ένα tracert με cloudfare?
    Η γραμμή είναι στη Ρόδο όπως αναφέρεις στα στοιχεία σου;

  5. #20
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να κάνεις μια επαναφορά εργοστασιακών για να πάρει αυτόματα τους DNS της Vodafone ή έστω να τους περάσεις εσύ;
    Μετά να κάνεις τα speedtest και ένα tracert με cloudfare?
    Η γραμμή είναι στη Ρόδο όπως αναφέρεις στα στοιχεία σου;
    Ναι στη Ροδο ειμαι, στη πολη 100-200 μετρα απο το εμπορικο λιμανι.

    Μη μου μιλατε για reset, γιατι αφριζω.
    Με οσους μιλησα, της VF αυτη τη βδομαδα, με εβαζαν να κανω reset, κουραστηκα! (εχω πολλες αλλαγες στα settings απο τα default της VF)
    Ολα τα εχω κανει, σε ολες τις στασεις Πριζες, καλωδια rj11, καρτα δικτυου driver, reset και κοντρα reset.

    Και λεω εγω τωρα, αμα λεω αμα, εχει μαμηθει το δικτυο τους, τσαμπα τυραννιεμαι τοτε

    (εκανα παλι reboot, γιατι σερνοταν, ακομα και η βιζιτα εδω στο φορουμ ειναι αργη)

    Edit: τους dns της Voda εχω, κουραστηκα με τοσα reset που εκανα. (το restore δεν τα επαναφερει ολα τα settings)

  6. #21
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οταν λεμε trace στο 1.1.1.1 δεν εννοουμε να αλλαξεις dns, ουτε και εχει και καμμια σημασια επισης.

    Αυτο δεν ειναι πηξιμο backbone παντως.
    Εχεις σταθερα 30msec στo ping, οταν το download ειναι στα ταρταρα, ενω το upload τερματιζει.
    Αν η γραμμη ηταν καπου μπουκωμενη, το ping θα ηταν στο θεο.
    Σαν να εχει γινει traffic engineering και το ping περναει παντα.
    Το να πηξει ενα backbone συμβαινει. Να παιζει ετσι ομως ειναι ακομα πιο περιεργο.
    Αν εχεις κανενα smartphone, βαλε εκει την εφαρμογη της οοκλα speedtest και κανε απο το wifi μερικα τεστ
    Δεν ψαχνουμε το μεγιστο, εδω κατι αλλο συμβαινει

  7. #22
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Οταν λεμε trace στο 1.1.1.1 δεν εννοουμε να αλλαξεις dns, ουτε και εχει και καμμια σημασια επισης.
    2)Αυτο δεν ειναι πηξιμο backbone παντως.
    Εχεις σταθερα 30msec στo ping, οταν το download ειναι στα ταρταρα, ενω το upload τερματιζει.
    3)Αν εχεις κανενα smartphone, βαλε εκει την εφαρμογη της οοκλα speedtest και κανε απο το wifi μερικα τεστ
    4)Δεν ψαχνουμε το μεγιστο, εδω κατι αλλο συμβαινει
    Καλημέρα
    1)Ξερω οτι εννοουσε κατι αλλο, δεν ειχα χρονο χθες βραδυ να το ψαξω (το φροντιστηριο των παιδιων τελειωσε 21:30). Με trace route, εχω πολλα-πολλα χρονια να ασχοληθω, εχω ξεχασει και τι ειναι, οταν λυθει αυτος ο βραχνας, θα ξανα-ενημερωθω.
    2)Να και κατι ευχάριστο.
    3)Πριν 2 μερες, βραδυ, με το Xiaomi Redmi 8A, και τον mozilla, εκανα μερικα τεστ στο site του speedtest.net, με το TP-Link στο 1 μετρο διπλα μου, και επιασα μεχρι 1,5mb στο down και το συνηθισμενο 5mb στο upload.
    4)Μαζι σου, και με -10%, -20%, -30%, δεν θα ανοιγα καν θεμα, ουτε την VF θα καλουσα, αναλογιζομενος των συγκυριων (covid), αλλα με ταχυτητες 0,2 0,8 1mb 1,5mb δεν παλευεται.
    Ο κυριοτερος λογος που εκανα την αναβαθμιση σε Vdsl ηταν για τα τηλεμαθηματα. Με την Adsl (4-5mbps συγχρονιζε) οταν εκαναν μαθημα τα παιδια, φοβομουν μην χτυπησει το σταθερο τηλεφωνο, και κολλουσε το μαθημα ή αποσυχρονιζοταν το modem. Ειχα δοκιμασει και αλλα modems πχ ASUS DSL-N17U (εχω 2), αλλα πιο σταθερο ηταν το μικρουλι ZTE H108N (ναι, κι ομως ηταν).

    5)Αυτες τις μερες που εχω καλεσει επανειλημμενα τη VF και εδωσα βλαβη, ΟΛΟΙ μου λενε τα ιδια, ελεγξτε τα καλωδια, τα Leds, και μετα με πανε στο hard reset. Το αφηνω στα default της VF για μια μερα, και ΔΕΝ αλλαζει τιποτα. Ο Πρωτος μαλιστα μου ειπε οτι δεν αντεχει η οπτικη ινα! (ειναι δυνατον οι οπτικες που εβαλαν πριν 3+ περιπου χρονια , να υπερκαλυφθηκαν οι δυνατοτητες τους?).
    Του ειπα, τι θα γινει οταν θα ανοιξουν και τα ξενοδοχεια με 250χιλ-300χιλ κλινες? Τωρα ειναι ΟΛΑ κλειστα!

  8. #23
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για αρχη, πρεπει να συγκεντρωσεις στατιστικα απο το ρουτερ που να φαινεται η ταχυτητα συγχρονισμου και τα λαθη, χωρις να γινει restart, για μερικες μερες.
    Οταν εχεις στα χερια σου printscreen οπου δεν υπαρχουν αποσυνδεσεις, ο συγρχονισμος ειναι σωστος και τα λαθη ελαχιστα, εκει σταματαει το θεμα του ακρου/καλωδιου.
    Το επομενο ειναι να παρακολουθησεις τη γραμμη σου για μερικες μερες
    Βαλε πχ αυτο
    https://emcosoftware.com/ping-monitor
    σε trιal για 30 μερες, σου ειναι αρκετο
    Βαλε να κανει monitor
    1. την ip του ρουτερ
    2. το 1.1.1.1
    3. το next hop (τυπικα 62.38.0.170)
    Αστο να τρεξει τουλαχιστον 2 24 ωρα, και δες τα reports, και κοιτα το latency.

    Τοτε θα ξερεις, και θα εχεις και στοιχεια.
    Τωρα απλα κανουμε υποθεσεις

  9. #24
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.594
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από savvas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    1)Ξερω οτι εννοουσε κατι αλλο, δεν ειχα χρονο χθες βραδυ να το ψαξω (το φροντιστηριο των παιδιων τελειωσε 21:30). Με trace route, εχω πολλα-πολλα χρονια να ασχοληθω, εχω ξεχασει και τι ειναι, οταν λυθει αυτος ο βραχνας, θα ξανα-ενημερωθω.
    2)Να και κατι ευχάριστο.
    3)Πριν 2 μερες, βραδυ, με το Xiaomi Redmi 8A, και τον mozilla, εκανα μερικα τεστ στο site του speedtest.net, με το TP-Link στο 1 μετρο διπλα μου, και επιασα μεχρι 1,5mb στο down και το συνηθισμενο 5mb στο upload.
    4)Μαζι σου, και με -10%, -20%, -30%, δεν θα ανοιγα καν θεμα, ουτε την VF θα καλουσα, αναλογιζομενος των συγκυριων (covid), αλλα με ταχυτητες 0,2 0,8 1mb 1,5mb δεν παλευεται.
    Ο κυριοτερος λογος που εκανα την αναβαθμιση σε Vdsl ηταν για τα τηλεμαθηματα. Με την Adsl (4-5mbps συγχρονιζε) οταν εκαναν μαθημα τα παιδια, φοβομουν μην χτυπησει το σταθερο τηλεφωνο, και κολλουσε το μαθημα ή αποσυχρονιζοταν το modem. Ειχα δοκιμασει και αλλα modems πχ ASUS DSL-N17U (εχω 2), αλλα πιο σταθερο ηταν το μικρουλι ZTE H108N (ναι, κι ομως ηταν).

    5)Αυτες τις μερες που εχω καλεσει επανειλημμενα τη VF και εδωσα βλαβη, ΟΛΟΙ μου λενε τα ιδια, ελεγξτε τα καλωδια, τα Leds, και μετα με πανε στο hard reset. Το αφηνω στα default της VF για μια μερα, και ΔΕΝ αλλαζει τιποτα. Ο Πρωτος μαλιστα μου ειπε οτι δεν αντεχει η οπτικη ινα! (ειναι δυνατον οι οπτικες που εβαλαν πριν 3+ περιπου χρονια , να υπερκαλυφθηκαν οι δυνατοτητες τους?).
    Του ειπα, τι θα γινει οταν θα ανοιξουν και τα ξενοδοχεια με 250χιλ-300χιλ κλινες? Τωρα ειναι ΟΛΑ κλειστα!
    Με υποψιάζει αυτό που γράφεις ότι στην ADSL όταν χτύπαγε το τηλέφωνο κοβόταν το ίντερνετ.
    Η τηλεφωνία σου τώρα είναι voip σωστά;
    Το τηλέφωνο το έχεις συνδεμένο πάνω στο ρούτερ ή κάνεις επιστροφή μέσω σπλίττερ και το στέλνεις σε άλλες πρίζες;
    Υπάρχει συναγερμός στο σπίτι;

  10. #25
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    @netblues Σε ευχαριστω για τις συμβουλες σου, αλλα αυτο για 'μενα ειναι πρακτικα αδυνατο.
    Με ενα λαπτοπ-βαλιτσα, που το πρωι παει μαγαζι για μαθημα των παιδιων και μετα απογευμα παει σπιτι για να συνεχισουμε τα μαθηματα, δεν μενει χρονος για τετοια διαδικασια.
    Και αντε το κανω, με αυτη την ασθενικη γραμμη, και χωρις μερικα reboot, μαθημα δεν προκειται να γινει.

    Τι πιστευω, οτι θα επρεπε να γινει.
    Η Vodafone και η καθε Vodafone που δηλωνει μερικα εκατομ. καθαρα κερδη ετησιως,
    1)Να αγορασει σκάλες για τους τεχνικους της!!!!!!! (Δυο εξωτερικους εχει, για 150χιλ πληθυσμο, στη περιοχη μου) Ο πρωτος που ηρθε αρχες Φεβρουαριου, ανεβηκε στο Box, και μου ειπε οτι ειναι καθαρη η γραμμη μου απο Box->σπιτι.
    Ο δευτερος, δεν μπορω να ανεβω στο Box, δεν εχω σκαλα, ειχε βεβαια smart-phone και μια γεννητρια σηματος. Μου ειπε να δωσω βλαβη για το πολυ χαμηλο download.
    2)Να ανεβει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ενας τους με ενα μοντεμ στο Box, και να διαχωρισει το προβλημα, αν ειναι σε 'μενα ή στο δικτυο τους.

    ΥΓ. Νταξ, θα εκανα τον Ταρζαν να ανεβω (παρανομα) εγω στο Box, αν και εχω (ερασιτεχνικη) γεννητρια σηματος, αλλα δεν ξερω να φτιαξω το καλωδιο (πιθανον 2 καλωδιακια, και στην ακρη το RJ11), ασε που μπορει να κανω χαλαστρα σε γειτονες.
    Θα θελει και ταση, μπαλαντεζα το μοντεμ.
    Ειναι μανουβρα, δεν ειναι και η δουλεια μου, να το κανω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με υποψιάζει αυτό που γράφεις ότι στην ADSL όταν χτύπαγε το τηλέφωνο κοβόταν το ίντερνετ.
    Η τηλεφωνία σου τώρα είναι voip σωστά;
    Το τηλέφωνο το έχεις συνδεμένο πάνω στο ρούτερ ή κάνεις επιστροφή μέσω σπλίττερ και το στέλνεις σε άλλες πρίζες;
    Υπάρχει συναγερμός στο σπίτι;
    Στην Adsl, μαζευε χιλιαδες CRC errors, και αρχιζαν τα παρατραγουδα. Το Pstn τηλεφωνο δεν κοβοταν, αλλα το ιντερνετ γινοταν δραμα, και εκανα reboot. Αλλαξα μερικα σπλιτερ, η ιδια κατασταση.
    Αν και εχω μια ωραια γερμανικη εντοιχισμενη πριζα τηλεφωνου, πηρα μια δηθεν Ελληνικη (Greek design ηταν τελικα), ειχε ομως λιγο φυσημα στο τηλεφωνο, και ξαναεβαλα τη προηγουμενη.

    Ναι, τωρα ειναι Voip.
    Το Σαράι μου, δεν εχει συναγερμο... LOL

    Η συνδεσμολογια μου τωρα με το Vdsl, ειναι πιο απλη. Δεν εχω σπλιτερ. Το μοντεμ συνδεδεμενο με τη πριζα τηλ. γραμμης (στο τοιχο), και το gigaset τηλεφωνο πανω στο μοντεμ στο "TEL". Δευτερη τηλ συσκευη, δεν εχω.

    ΥΓ. Παντα ειχα/εχω το android TV-box με καλωδιο εθερνετ (1,8μ), με την Adsl 4-5mbps, επαιζε και καμια σειρα (παντα σε SD), απο τοτε που πηγα στο Vdsl, ουτε σε SD παιζει. (ασχολουμε με το σπορ, απο το XBMC)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος savvas : 17-04-21 στις 11:43.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-09-2014
    Μηνύματα
    929
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    12(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν γνωρίζω καλά, πιθανότατα η κίνηση της Vodafone πάει μέσω ΟΤΕ για Ρόδο (υποθαλάσσια οπτική σύνδεση με Αττική)
    Ίσως κάτι έχει φρακαρει σε αυτό το routing..
    Κάποιος γνωστός σου με Vodafone ή άλλο πάροχο στη περιοχή έχει το ίδιο θέμα;

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πρέπει να βρεις τρόπο να μετρησεις latency.
    Αλλιως θα μεινεις με τα reset. Δεν μπορεί να εισαι ο μονος με τέτοια προβληματα σε ολο το νησί επισης.

  13. #28
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Ρόδος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κοζανίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν γνωρίζω καλά, πιθανότατα η κίνηση της Vodafone πάει μέσω ΟΤΕ για Ρόδο (υποθαλάσσια οπτική σύνδεση με Αττική)
    Ίσως κάτι έχει φρακαρει σε αυτό το routing..
    Κάποιος γνωστός σου με Vodafone ή άλλο πάροχο στη περιοχή έχει το ίδιο θέμα;
    Πηρα στο λαιμο μου και τον γαμπρο μου. Τον επεισα και πηγαν προσφατα στη VF (πριν 1,5 μηνα), και μου ελεγαν χθες τα ανηψια μου (φοιτητες) απο 50mbps, η ταχυητητα τους ειναι στο 1,5mbps max 3mbps.
    Ολοι απο τον Οτε περνανε.
    Ο γειτονας διπλα με Wind πιανει 17, και την ωρα που μιλαει τηλεφωνικα με την υποστηριξη τους (Wind), πιανει 50. Και σημερα το πρωι, παλι στα 17...

    Για το υποθαλασσιο, το ειπε ο Ταγυφτ, "οποιο υποθαλάσσιο καλωδιο περναει, θα ζητατε την αδεια μας" (των τουρκων), το 'πε και το 'κανε ο που*ης

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να βρεις τρόπο να μετρησεις latency.
    Αλλιως θα μεινεις με τα reset. Δεν μπορεί να εισαι ο μονος με τέτοια προβληματα σε ολο το νησί επισης.
    Εάν έχει πρόβλημα η Vodafone με το δίκτυο της στη περιοχή, οφείλει να μας το αναφέρει όταν καλούμε το τεχνικό τμήμα, και όχι να κάνει τη στρουθοκάμηλο, και να βάζει εμάς τους πελάτες να κάνουμε το modem σαν τα Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια On-Off-reset On-Off-reset On-Off-reset.

    Άλλωστε όταν θα λήξουν τα συμβόλαια μου, αυτή θα χάσει έναν συνεπέστατο πελάτη όταν στραφώ σε άλλο πάροχο. Και δεν έχω σκοπό να δαγκώσω το "τυράκι" της όποιας αντιπροσφοράς, γιατί με πειράζει πολύ ο εμπαιγμός από μέρος τους.

    ΥΓ1. Ελπίζω να διαβάζει το φόρουμ και το τμήμα marketing της Vodafone.

    ΥΓ2. Ωρα 19:00 εως 20:30 σήμερα, όσες μετρήσεις έκανα στις 2 τηλ γραμμές τα αποτελέσματα κατά μέσω όρο είναι:
    Γραμμη Α στα 1,5mbps (με το Xiaomi 8, αγκαλιά με το modem)
    Γραμμη Β στα 5mbps (με καλώδιο ethernet)

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας