Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 35
  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειδικα για το μελι, ειναι τοσο συχνο το φαινομενο που δεν ειναι καν ειδηση.

    Απο την αλλη, η νοθεια στο μελι δεν το κανει τυπικα επικινδυνο. Απλα δεν ειναι μελι, αλλα ζαχαρη.

  2. #17
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    .. διαπίστωσε την παρουσία πρόσθετων χρωστικών (καραμελόχρωμα Ε150c και Ε150d)
    οι οποίες δεν επιτρέπονται στο μέλι είτε και την νόθευσή του με εξωγενή σάκχαρα...


    Και στα λάδια μπορούν να σου βάλουν λάδι για μηχανές..
    και όλα καλά !!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #18
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .. διαπίστωσε την παρουσία πρόσθετων χρωστικών (καραμελόχρωμα Ε150c και Ε150d)
    οι οποίες δεν επιτρέπονται στο μέλι είτε και την νόθευσή του με εξωγενή σάκχαρα...


    Και στα λάδια μπορούν να σου βάλουν λάδι για μηχανές..
    και όλα καλά !!
    Τί σχέση έχει αυτό που λες τώρα; Τα αναφερόμενα μη επιτρεπόμενα συστατικά στο μέλι είναι βρώσιμα, δεν θα πάθεις κάτι αν τα φας, απλά δεν είναι πια μέλι αλλά σιρόπι. Σου φαίνεται συγκρίσιμο με το μηχανόλαδο;

  4. #19
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μετά τα ποτά μπόμπες που κυκλοφορούν, τα οποία είναι επικίνδυνα για την υγεία,
    μπορείς να βρεις κάμποσες ανακοινώσεις του ΕΦΕΤ για μη ασφαλή και νοθευμένα υποτίθεται ελαιόλαδα,
    τα οποία είναι και αγνώστου προελεύσεως, σπορέλαια, πυρηνέλαια και δε συμμαζεύεται..

    Οπότε όλα να τα περιμένεις, θα έλεγα..

    Και για τα διάφορα πρόσθετα που βάζουν ακούγονται, επίσης πολλά..
    και έχουν μπει και σε λίστες επικινδυνότητας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 17-04-21 στις 17:40.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #20
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι μπομπες δεν διακινουνται απο το επισημο δικτυο, αλλα απο μαγαζια εστιασης
    Περα απο αυτο ομως, αλλη νοθεια ειναι να σου πουλανε metaxa 5 αστερων και μεσα να ειναι anesia
    Kαι αλλο να εχει μεσα μεθανολη που ειναι δηλητηριο.

    Και τα κινητα, και τα wifi, και τα πλαστικα και και και... η λιστα ειναι μεγαλη
    Αλλο τα ισως και μπορει και αλλο το μηχανολαδο που σε στελνει με συνοπτικες διαδικασιες.

    Και σε καθε περιπτωση, τι σχεση εχει η νοθεια τροφιμων με τα προιοντα ιδιωτικης ετικεττας?

    Νοθεια μπορει να γινει παντου.

  6. #21
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γενικότερα συζητάμε το ζήτημα,
    και σαφώς μιλάμε για όλα τα προϊόντα τροφίμων αυτή την στιγμή,
    με αφορμή αυτό που ρώτησε ο φίλος στην αρχή που άνοιξε το topic..

    Το κατά πόσο το να ρίχνεις την τιμή σε ένα προϊόν, για τον όποιο λόγο..
    μπορεί να οδηγήσει και σε μία μορφή νοθείας του,
    είτε να επηρεάσει την γραμμή παραγωγής και ελέγχου του.

    Αυτό που είπα εγώ παραπάνω νομίζω φάνηκε ότι το είπα εν μέρη αστειευόμενος,
    αλλά πολλά μπορούν να δουν κάποια στιγμή τα μάτια σου, θα έλεγα.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #22
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Γενικώς, ό,τι έχει να κάνει με επεξεργασμένα τρόφιμα σε γραμμή παραγωγής, κρύβει από πίσω εν δυνάμει πολλές μαϊμουνιές.

    Από τα παγωτά αφαιρούν το ζωικό λίπος και το αντικαθιστούν με φυτικό, για να ρίξουν το κόστος και να παράξουν άλλα προϊόντα με το αφαιρεμένιο ζωικό λίπος.

    Σε διάφορα σνακς, δημητριακά, γλυκά, κλπ χρησιμοποιούν φοινικέλαιο, που είναι πολύ οικονομικό σαν λάδι αλλά πολύ ανθυγιεινο σαν ποιότητα.

    Όσο αυξάνει ο πληθυσμός, τόσο θα πέφτει η ποιότητα των τροφών.
    Όχι γιατί δεν μπορεί ο πλανήτης να προσφέρει τροφή για όλους μας, αλλά γιατί πολύ απλά η βιομηχανία και ο καπιταλισμός, δεν ενδιαφέρεται να κάνει κάτι γι'αυτο.

    'Οποιος έχει την οικονομική δυνατότητα, στρέφεται σε βιολογικά/οικολογικά προϊόντα και όσο το δυνατόν λιγότερο επεξεργασμένες τροφές.

    Αλλά όταν αναγκάζεσαι να ζεις με 3 και 60, εκεί ρίχνεις την ποιότητα αναγκαστικά, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

    Εγώ πάντως που είμαι στον κλάδο των τροφίμων, νιώθω ανεπαίσθητη τη διαφορά μεταξύ επώνυμου με ιδιωτικής ετικέτας, με την έννοια πως και το junk το επώνυμο, δεν παύει να είναι junk.

    Τώρα για ελαιόλαδα πχ, καλύτερα να πάρεις λάδι από έναν τοπικό παραγωγό παρά ιδιωτική ετικέτα ή/και επώνυμο.

    Για όσπρια, ζυμαρικά και συναφή είδη, δεν βρίσκω κάποια ουσιαστική διαφορά. Πεντανόστιμα είναι και τα μεν και τα δε, όσες φορές έχω δοκιμάσει.

    Όταν η barilla πχ βγάλει 50% προσφορά, σαφώς και θα πάρω, αλλά δεν θα σκάσω κι όλας αν δεν φάω barilla. Κάπως έτσι πάνω κάτω είναι το δικό μου σκεπτικό.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για το λάδι όντως είναι μία καλή λύση αυτό που λες για τους τοπικούς παραγωγούς.
    Το έχουμε κάνει και εμείς κάμποσες φορές από άτομα που γνωρίζουμε στην επαρχία.

    Στα όσπρια όντως η Ελλάδα έχει μεγάλη παραγωγή και μπορούμε να την εμπιστευτούμε,
    και να αποφύγουμε κάποια εισαγωγής που υπάρχουν!
    (Διαβάζετε τις πληροφορίες στην συσκευασία!)

    Αυτό μάλιστα που μου αρέσει τελευταία είναι ότι και σε γνωστές μάρκες,
    μπορείς να βλέπεις και τον τόπο παραγωγής τους,
    ακόμη και το όνομα του παραγωγού!

    Οπότε τους τιμώ αυτούς που μου αρέσουν.

    Το ίδιο αποφεύγω και τα συσκευασμένα κρεατικά εισαγωγής..
    μιά χαρά παραγωγή έχουμε από γνωστές μονάδες.

    - - - Updated - - -

    Πάντως αυτό που λέγαμε παραπάνω το να τρως κάτι,
    αλλά στην ουσία να τρως κάτι άλλο χωρίς να το ξέρεις..

    για κάποια άτομα μπορεί να είναι επικίνδυνο..
    αν όχι για τον γενικό πληθυσμό.

    Λέω π.χ ας πούμε για το "αγνό" μέλι που μπορεί να θέλουν να τρώνε μερικοί για κάποιο ειδικό λόγο.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #24
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα όσπρια όντως η Ελλάδα έχει μεγάλη παραγωγή και μπορούμε να την εμπιστευτούμε,
    και να αποφύγουμε κάποια εισαγωγής που υπάρχουν!
    (Διαβάζετε τις πληροφορίες στην συσκευασία!)
    Γιατί να εμπιστεύεσαι περισσότερο της Ελλάδας και όχι του εξωτερικού; Δεν νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας η περιοχή σε αυτό, εκτός αν μιλάμε για ΠΟΠ και ΠΓΕ προϊόντα.

    Για ρύζι πάντως, εμπιστεύομαι περισσότερο τους Κινέζους

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μάλιστα που μου αρέσει τελευταία είναι ότι και σε γνωστές μάρκες,
    μπορείς να βλέπεις και τον τόπο παραγωγής τους,
    ακόμη και το όνομα του παραγωγού!

    Οπότε τους τιμώ αυτούς που μου αρέσουν.
    Νομίζω είναι ευρωπαϊκή οδηγία αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο αποφεύγω και τα συσκευασμένα κρεατικά εισαγωγής..
    μιά χαρά παραγωγή έχουμε από γνωστές μονάδες.
    Είσαι λίγο φοβικός με οτιδήποτε μη ντόπιο ή είναι ιδέα μου;

    Αυτή η αντίληψη ότι τα δικά μας είναι τα καλύτερα και τα έξω αμφίβολα, με βρίσκει εντελώς αντίθετο.

    Όλα είναι θέμα σωστής επεξεργασίας και διαχείρισης, εκτός από τον παράγοντα ποιότητας.

    Προσωπικά, εμπιστεύομαι περισσότερο τις διαδικασίες παραγωγής του Γερμανού/Γάλλου πάρα του Έλληνα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως αυτό που λέγαμε παραπάνω το να τρως κάτι,
    αλλά στην ουσία να τρως κάτι άλλο χωρίς να το ξέρεις..

    για κάποια άτομα μπορεί να είναι επικίνδυνο..
    αν όχι για τον γενικό πληθυσμό.
    Όταν μιλάμε για επίφοβες τροφές, εκεί σαφώς και αναφέρονται ρητώς στη συσκευασία, βάσει οδηγίας και πάλι.

    Μιλώντας πάντα για πιστοποιημένα τρόφιμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέω π.χ ας πούμε για το "αγνό" μέλι που μπορεί να θέλουν να τρώνε μερικοί για κάποιο ειδικό λόγο.
    Θεραπεία με αγνό μέλι δεν έχω ξανακούσει. Ένα που θα χρειαστεί αγνό μέλι για συγκεκριμένο λόγο, προφανώς και θα αναζητήσει κάτι σε top ποιότητα.

    Δεν θα πάει να πάρει 1 κιλό μέλι 2.5€ ξέρω γω από προσφορά. Ούτε θα πάρει επώνυμο.
    Πιο πιθανό να αναζητήσει καθαρό μέλι από μελισσοκόμο.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  10. #25
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.728
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να εμπιστεύεσαι περισσότερο της Ελλάδας και όχι του εξωτερικού; Δεν νομίζω ότι είναι σημαντικός παράγοντας η περιοχή σε αυτό, εκτός αν μιλάμε για ΠΟΠ και ΠΓΕ προϊόντα.

    Για ρύζι πάντως, εμπιστεύομαι περισσότερο τους Κινέζους
    Είσαι λίγο φοβικός με οτιδήποτε μη ντόπιο ή είναι ιδέα μου;

    Αυτή η αντίληψη ότι τα δικά μας είναι τα καλύτερα και τα έξω αμφίβολα, με βρίσκει εντελώς αντίθετο.
    Όλα είναι θέμα σωστής επεξεργασίας και διαχείρισης, εκτός από τον παράγοντα ποιότητας.

    Προσωπικά, εμπιστεύομαι περισσότερο τις διαδικασίες παραγωγής του Γερμανού/Γάλλου πάρα του Έλληνα
    Όχι δεν έχω πρόβλημα με τα προιόντα εισαγωγής..
    εκτός του ότι δεν τα προτιμώ σε κάποια συγκεκριμένα πράγματα..

    Όταν διαβάζεις στην ετικέτα φασολάκια Αργεντινής π.χ. (τα οποία κάποια στιγμή τα δοκιμάσαμε "κατά λάθος" και δεν μας άρεσαν,
    οπότε το έψαξα τι παίζει.. ευχαριστώ καλύτερα να ψάξω για Ελληνικά..)

    Για τα εισαγωγής κρεατικά έχω διαβάσει πολλές ανακλήσεις για επικίνδυνες παρτίδες,
    αλλά και για τους τρόπους εκτροφής των ζώων.

    Πολύ πιθανόν να παίζει ρόλο και ο μεγάλος χρόνος μεταφοράς/αποθήκευσης κτλ..
    οπότε τα αποφεύγω πλέον..
    Όχι βέβαια ότι δεν έχουν υπάρξει προβλήματα και σε Ελληνικά..

    Όταν κάποιος θέλει να τρώει μέλι ή να ρίχνει μέλι στο ρόφημα του γιατί θέλει να αποφεύγει τα οποιαδήποτε άλλα γλυκαντικά,
    μετά θα του έρθει κάπως όταν μάθει ότι τέτοια έτρωγε!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  11. #26
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσον αφορά το κρέας, δυστυχώς η ελληνική παραγωγή δεν επαρκεί για να καλύψει τη ζήτηση, οπότε οι εισαγωγές είναι αναπόφευκτες.

    Για το μέλι, είναι πολύ σημανικό να είναι ανόθευτο από πρόσθετα σάκχαρα (είτε αυτά είναι γλυκόζη, είτε κοινή ζαχαρίτσα) ειδικά για τους διαβητικούς, επειδή σε αντίθεση με το αγνό μέλι, αυτά τα πρόσθετα έχουν πολύ υψηλό γλυκαιμικό δείκτη, που τους απορρυθμίζει. Εκείνοι βέβαια το ξέρουν, και προσέχουν τί επιλέγουν, για τους υπόλοιπους δεν τίθεται θέμα υγείας, απλά κοροϊδίας.

    Γενικότερα όσον αφορά το θέμα προέλευση, κλίνω υπέρ των εγχώριων όταν μπορώ, όχι για λόγους ποιότητας απαραίτητα (γιατί έχω δουλέψει πολλά χρόνια στο χώρο των τροφίμων και ξέρω τί σημαίνει τήρηση κανόνων ποιότητας στην παραγωγή), αλλά και για λόγους ενίσχυσης της εθνικής οικονομίας και εργασίας. Δεν θα ανεχτώ όμως σε καμμία περίπτωση κοροϊδία από την Πονηρίδης και Σια ΕΠΕ, μόνο και μόνο λόγω προέλευσης.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δλδ σας εμπνέουν εμπιστοσύνη όλοι αυτοι που κλείνουν τους δρομους τον Ιανουάριο διεκδικοντας οτιδήποτε επειδη μπορουν?
    Και τους εμπιστευεστε οτι δεν θα το πηξουν στα αντιβιοτικά, φυτοφάρμακα, whatever, λογω συνειδησης?
    Οι οποιοι θα ελεγχθούν απο τον υψηλα αμοιβομενο και καθόλου διαπλεκομενο κρατικο γεωπονο/ κτηνιατρο
    ΣΕ ΑΥΤΗ τη χωρα?
    Και οτι αυτα εδω δεν γίνονται ενω τα εισαγωγης ειναι ολα τέτοια ε?ε?

    Αυτα ειναι καταλοιπα της αστκοποιησης, οπου οι αστικοποιημενοι καραβλαχοι, που φυσικά ειναι και η πλειοψηφία που διαμορφωνει την κοινη γνωμη εχουν το μυαλο τους τη γεωργία/ κτηνοτροφία που αφησαν πισω / σε συνδιασμό με τις κοτες και κανα γουρουνάκι που εκτρεφουν τιποτε παπουδες στην αυλη, τα οποια ουδεμία σχεση εχουν με τη μαζικη γεωργια/ κτηνοτροφία που φτανει στο supermarket επισης.

    Η κατασταση και ο καυμος για το αν θα επιτραπουν οι επισκεψεις στα χωριά το πασχα, ειναι και η απόδειξη.
    Το graffiti Καραβλαχοι στα χωριά σας δεν γράφτηκε τυχαια.

    Υγ Χωρις να σημαίνει οτι οι μη Καραβλαχοι ειναι και καμμια ελιτ ετσι? Ας πουμε οτι στο συγκεκριμένο θεμα η πλειοψηφια συντάσσεται με τους καραβλαχους.

  13. #28
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    958
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    netblues έχεις δίκιο λίγο πολύ έτσι είναι η κατάσταση και η ποιότητα παραγωγής στην Ελλάδα επαφίεται στο φιλότιμο του κάθε παραγωγού που οι περισσότεροι έχουν και είναι και αυτοί που δεν είναι στα μπλόκα.

    Όμως τα περισσότερα εισαγόμενα τρόφιμα στην Ελλάδα έρχονται από Βαλκάνια, Τουρκία και άλλες τρίτες χώρες όπου η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη.

    Επίσης εγώ σε καμιά δεν εμπιστεύομαι και τους "πολιτισμένους" Γερμανούς διότι όπως ξέρεις από εκεί έχουν ξεκινήσει μερικά από τα μεγαλύτερα βιομηχανικά -Εμπορικά σκάνδαλα (βλ. siemens vw). Ok θα μου πεις εδώ μιλάμε για τρόφιμα... ποιος μου λέει ότι και στα τρόφιμα δεν θα προσπαθήσουν να κλέψουν (βλ. UK με τρελές αγελάδες) για να μειώσουν το κόστος παραγωγής.

    Τέλος εγώ προτιμώ ελληνικά προϊόντα, πρώτον για την ενίσχυση της ελληνικής παραγωγής-οικονομίας αλλά το βασικότερο τα θεωρώ καλύτερα επειδή έχουν μικρότερους χρόνους (και άρα και ταλαιπωρία) που χρειάζονται από την παραγωγή στην κατανάλωση (άρα και λιγότερα συντηρητικά κλπ).

  14. #29
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το να ενισχυσουμε την ελληνικη παραγωγη/οικονομια ειναι μια αλλη κουβεντα, ανεξαρτητη απο τα προιοντα ιδιωτικης ετικεττας.

    Το να λες δεν εμπιστευομαι αυτους η εκεινους ειναι παρα πολυ υποκειμενικο. Στο τελος θα αρχισουμε να συζηταμε για αριστους ΛΑΟΥΣ? Αληθεια τωρα?
    Τα περισσοτερα κρεατα ειναι γαλλικης η γερμανικης προελευσης.
    Ακομα και τα ελληνικα, ειναι τυπικα απλα ελληνικης εκτροφης, δεν γεννιουνται εδω.
    Αλλα εφοσον φοβασαι τους γερμανους/αγγλους/πολυεθνικους, να υποθεσω οτι τα επωνυμα προιοντα τους πχ barilla, hellmans, κλπ τα φοβασαι εξισου πολυ.
    Αρα καλυτερα απο μικρους παραγωγους και ιδιωτικης ετικεττας? :P :P

  15. #30
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.896
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Οι αστικοποιημενοι καραβλαχοι (που λένε μερικοί) είναι ακριβώς αυτοί που έχουν μανία με τα εισαγώμενα. Επειδη φθονούν το παρελθόν τους και την καταγωγή τους και θέλουν να ξεχωρίσουν. Λέγεται και ξενομανία και φανερώνει κόμπλεξ. Στο παρελθόν ήταν πιο έντονο. Αλλά μετά από διατροφικά σκάνδαλα και αφού ο κόσμος βγήκε έξω και ταξίδεψε έχει βελτιωθεί κάπως η κατάσταση.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας