Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 64
  1. #31
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Με μια κλεμμένη / χαμένη ταυτότητα δε γινοταν αυτο ; Πηγαιναν γκισέ εθνικής και ανοίγανε λογαριασμούς . Ελπιζω τωρα να έχουν σφιξει οι κολοι με τις απατες και τη χαλαρότητα πολλων υπαλλήλων ...

  2. #32
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν δε θέλει χαρτούρα και την βγάζω τσακ μπαμ θα το δοκιμάσω. Απλά και νοικοκυρεμένα.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια κλεμμένη / χαμένη ταυτότητα δε γινοταν αυτο ; Πηγαιναν γκισέ εθνικής και ανοίγανε λογαριασμούς . Ελπιζω τωρα να έχουν σφιξει οι κολοι με τις απατες και τη χαλαρότητα πολλων υπαλλήλων ...
    Καλησπέρα , μου θύμησες περίπτωση που πήρε ο αδελφός μου στην τράπεζα Κύπρου ,- ήθελε να δει το υπόλοιπο της προπληρωμενης κάρτας - είπε το ονοματεπώνυμο μου , τον αριθμό κάρτας κ την ημερομηνία γεννήσεως κ του είπαν το υπόλοιπο.

  4. #34
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Να ρωτήσω από περιέργεια ιδιαιτέρως τους χρήστες της υπηρεσίας:

    Έχει μηδενική χρέωση γενικά; Δίνει ΙΒΑΝ ελληνικά ή (και) ξένα και αν ναι ποιας χώρας;

    Την έχετε χρησιμοποιήσει διασυνοριακά για αγορές π.χ. σε SEPA Instant Payment πλαίσιο που επιτρέπουν ο έμπορος να χρεώσει ΙΒΑΝ σε real-time;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  5. #35
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μηδενικές χρεώσεις γενικά, αν και κάποια πράγματα τα χρεώνει. Π.χ. την κάρτα 5 ευρώ και αν τη θες γρήγορα περισσότερα, το top-up γενικά το χρεώνει αν το κάνεις από κάρτα αλλά έχει και άλλες επιλογές, π.χ. με μετρητά σε συνεργαζόμενα καταστήματα. Εισερχόμενα εμβάσματα δεν χρεώνει.

    Ελληνικό IBAN στους Έλληνες.

    Μόνο για να τη συνδέσω στο PayPal την έχω χρησιμοποιήσει έτσι, την έχει τη δυνατότητα.

    Κατά τα άλλα, το μεγάλο πρόβλημα είναι το support, που γίνεται μόνο μέσω chat. Τώρα το έφτιαξαν κάπως, πριν κάποιους μήνες ήταν μόνο συμβουλευτικό και αν ήθελες κάτι συγκεκριμένο έστελνες email. Πάντως μεγάλο μείον για μας τους καλομαθημένους που δεν έχει τηλεφωνικό support.

    Επίσης, το άνοιγμα χωρίς έγγραφα δεν ισχύει πάντα. Έχω τον 19χρονο γιο που τον έχω βάλει εδώ και καιρό να ξεκινήσει τη διαδικασία. Αφού έκανε την ταυτοποίηση στο gov.gr του ζητήσανε ακόμα ένα σκασμό χαρτιά και ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει, αφού δεν έχει δικό του εισόδημα, λογαριασμούς ΔΕΚΟ κ.λπ. Και το κακό είναι πως δεν στέλνουν ένα email ότι υπάρχει η τάδε εκκρεμότητα, πρέπει να μπαίνεις κάθε τόσο να τσεκάρεις.
    hnesne

  6. #36
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηδενικές χρεώσεις γενικά, αν και κάποια πράγματα τα χρεώνει. Π.χ. την κάρτα 5 ευρώ και αν τη θες γρήγορα περισσότερα, το top-up γενικά το χρεώνει αν το κάνεις από κάρτα αλλά έχει και άλλες επιλογές, π.χ. με μετρητά σε συνεργαζόμενα καταστήματα. Εισερχόμενα εμβάσματα δεν χρεώνει.

    Ελληνικό IBAN στους Έλληνες.

    Μόνο για να τη συνδέσω στο PayPal την έχω χρησιμοποιήσει έτσι, την έχει τη δυνατότητα.

    Κατά τα άλλα, το μεγάλο πρόβλημα είναι το support, που γίνεται μόνο μέσω chat. Τώρα το έφτιαξαν κάπως, πριν κάποιους μήνες ήταν μόνο συμβουλευτικό και αν ήθελες κάτι συγκεκριμένο έστελνες email. Πάντως μεγάλο μείον για μας τους καλομαθημένους που δεν έχει τηλεφωνικό support.

    Επίσης, το άνοιγμα χωρίς έγγραφα δεν ισχύει πάντα. Έχω τον 19χρονο γιο που τον έχω βάλει εδώ και καιρό να ξεκινήσει τη διαδικασία. Αφού έκανε την ταυτοποίηση στο gov.gr του ζητήσανε ακόμα ένα σκασμό χαρτιά και ακόμα δεν έχουμε ξεμπερδέψει, αφού δεν έχει δικό του εισόδημα, λογαριασμούς ΔΕΚΟ κ.λπ. Και το κακό είναι πως δεν στέλνουν ένα email ότι υπάρχει η τάδε εκκρεμότητα, πρέπει να μπαίνεις κάθε τόσο να τσεκάρεις.
    Thanks

    Το ίδιο το Viva app σου δίνει τη δυνατότητα πληρωμής σε έμπορο; Π.χ. έστω πως θέλεις να εντάξεις εκεί στο virtual IBAN την πληρωμή συνδρομής Netflix, αυτό μπορείς; Ή απλά κάνεις load κάποιο άλλο πορτοφόλι όπως Paypal; Και μόνο με Paypal συνεργάζεται;
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #37
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό (SEPA Instant Payment που να το ορίσεις εσύ), ούτε βλέπω επιλογή τέτοια στο app. Έχει απλές μεταφορές σε IBAN, σε κινητό και σε άλλο χρήστη Viva. Βέβαια, έχεις και χρεωστική κάρτα (χωρίς κόστος αν δεν ζητήσεις πλαστικό) συνδεδεμένη με το υπόλοιπό σου και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή για πάγιες κ.λπ. Εγώ π.χ. πληρώνω έτσι το Netflix και κάποιες άλλες 'συνδρομές'.

    - - - Updated - - -

    https://help.vivawallet.com/el/artic...83%CE%BC%CF%8C
    hnesne

  8. #38
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πώς θα μπορούσε να γίνει αυτό (SEPA Instant Payment που να το ορίσεις εσύ), ούτε βλέπω επιλογή τέτοια στο app. Έχει απλές μεταφορές σε IBAN, σε κινητό και σε άλλο χρήστη Viva. Βέβαια, έχεις και χρεωστική κάρτα (χωρίς κόστος αν δεν ζητήσεις πλαστικό) συνδεδεμένη με το υπόλοιπό σου και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή για πάγιες κ.λπ. Εγώ π.χ. πληρώνω έτσι το Netflix και κάποιες άλλες 'συνδρομές'.

    - - - Updated - - -

    https://help.vivawallet.com/el/artic...83%CE%BC%CF%8C
    Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ!
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #39
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Να μεταφέρω την εμπειρία μου απο την κάκιστη εξυπηρέτηση που έλαβα.

    Προσπάθησα να κάνω την ταυτοποίηση και αφού εκανα τα παντα με βίντεο συνομιλία κτλ έμενε η επιβεβαίωση της διεύθυνσης.
    Να πω εδώ οτι είμαι κάτοικος εξωτερικού και την διεύθυνση την έχω δηλώσει στην αντίστοιχη υπηρεσία του gov.gr

    Αφού Μίλησα στο chat με δυο από τους εκπροσώπους τους για να ρωτησω τι ακριβως έγγραφα χρειαζονται μου ειπανε οτι θα λάβω μέσω εμαιλ την απάντηση.

    Και μετα απο λίγο έλαβα εμαιλ με το οποίο κατήγγειλαν την σύμβαση και έκλεισαν τον λογαριασμό μου.
    Και όχι μονο αυτό αλλά δεν εξήγησαν και για ποιο λόγο!

    Τι να πω;
    Μάλλον ισχύει το το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού και κακώς προσπάθησα να ανακατευτω με αυτή την εταιρεία μετα την εμπειρία μας με το VoIP.

    Δεν μπορω με την καμια να την προτείνω.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #40
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιος στο Compliance / Risk έκανε μαμακία ή είδαν τίποτε περίεργες συναλλαγές

    - - - Updated - - -

    Ή, πολύ απλά, παίζει να έχεις καμία συνωνυμία με κανέναν άλλον που έχουν στο σύστημα και έπεσε σβου, δυστυχώς συμβαίνει αυτό
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #41
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Το support τους είναι ασανσέρ, τώρα τείνει προς το άθλιο. Εγώ είχα κάνει συγκεκριμένη ερώτηση, αν μπορώ να έχω δεύτερη φυσική κάρτα, τους είχα εξηγήσει τι την ήθελα, μου απάντησαν ναι, όλα καλά. Ήρθε η κάρτα, πάω να την ενεργοποιήσω, δεν με άφηνε αν δεν ακύρωνα την προηγούμενη. Άνοιξα νέο ticket στο support, έκαναν μέρες να απαντήσουν μετά από πολλές υπενθυμίσεις εκ μέρους μου και πολλές άκυρες απαντήσεις εκ μέρους τους. Η ανταμοιβή μου μετά από τόσο κόπο ήταν που επέστρεψαν το ποσό (5 ευρώ αν θυμάμαι καλά) που είχα πληρώσει για την έκδοση της δεύτερης κάρτας.

    Πάντως, μετά από τα freedom pass και fuel pass που ήταν μόνο αυτή και η Alpha που αναλάμβανε να εκδώσει τις κάρτες, είναι πλέον η μοναδική που συμμετείχε στο evia pass και να δούμε για τα επερχόμενα (νομίζω ο τουρισμός για όλους θα λειτουργήσει με τον ίδιο τρόπο)


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον ισχύει το το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού και κακώς προσπάθησα να ανακατευτω με αυτή την εταιρεία μετα την εμπειρία μας με το VoIP.
    Αυτά μένουν, η πλάκα είναι που είναι ο unicorn των απανταχού επενδυτών, με τα ίδια άτομα επικεφαλής που είχαν προκαλέσει εκείνο το φιάσκο της τηλεφωνίας.
    hnesne

  12. #42
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Πριν απο λίγο άνοιξε και φαίνεται να έχει ενεργοποιηθεί.
    Λέτε να μας διαβαζουν;
    Στελνεις λεφτά στο λογαριασμό ή θα γίνει πραγματικότητα το ρητό το τρις ανδρός μα... ;

    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  13. #43
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.152
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Τους αποφεύγω όποτε μπορώ. Support για lexotanil.

  14. #44
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Λοιπόν update:
    Φαινεται οτι εχει bug η εφαρμογη η οποια ανοιγει και μου δειχνει τον λογαριασμό και πλεον δεν μου ζητα ενεργοποιηση, ενω οταν παω να μπω απο την ιστοσελιδα δεν μπαινει.
    Μπορω ακομα και να αλλαξω κωδικό αλλα φυσικά δεν μπαίνει.
    Οποτε ο λογαριασμος φαινεται να εχει καταργηθεί αλλα η εφαρμογη τους εχει προβλημα.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  15. #45
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν θες να τους τρέχεις, στείλε με PM το δηλωμένο κινητό σου να σου βάλω μισό ευρώ. Να δούμε αν θα περάσει βρε αδερφέ...
    hnesne

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας