Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    - Πρώτη η VivaWallet δίνει τη δυνατότητα στους πολίτες να ανοίξουν ΙΒΑΝ λογαριασμό και να πάρουν δωρεάν όσες digital χρεωστικές κάρτες θέλουν χωρίς έγγραφα. Το μόνο που απαιτείται είναι η ταυτότητά τους και η πρόσβαση με κωδικούς του TAXISnet.

    Πώς λειτουργεί
    1. Ο καταναλωτής από το κινητό του επιλέγει στο Viva Wallet app«Άνοιγμα λογαριασμού χωρίς έγγραφα μέσω EGov» και κάνει σύνδεση (login) με τα στοιχεία του στο TAXISnet
    2. Η ταυτοποίηση ολοκληρώνεται απλά και μόνο με την επίδειξη της ταυτότητας μέσω βιντεοκλήσης!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VIVA_WALLET_logo.jpg 
Εμφανίσεις:  523 
Μέγεθος:  59,9 KB 
ID: 226681Καθένας μπορεί, εύκολα και σε ένα λεπτό, να ανοίξει ένα λογαριασμό για καθημερινή χρήση ή/και επιπλέον λογαριασμούς με κάρτες για ηλεκτρονικές αγορές, το χαρτζιλίκι των παιδιών, τα ψώνια του σπιτιού, τις ανάγκες των παιδιών που σπουδάζουν σε άλλη πόλη κοκ.

    Επιπρόσθετα, οι πελάτες της VivaWalletαπλά με ένα κουμπί μπορούν να προσθέσουν τις digitalχρεωστικές κάρτες τους στο Αpple Pay& Google Pay, ώστε να πληρώνουν σε οποιοδήποτε φυσικό κατάστημα με το κινητό τους,κερδίζοντας σε ευκολία, ταχύτητα και με μεγαλύτερη περιβαλλοντική συνείδηση χωρίς πλαστικά.

    Η Viva Wallet υλοποίησε τη διασύνδεση και ενεργοποίησε αυτές τις δυνατότητες μερικές μόλις ώρες μετά το επίσημο λανσάρισμα της νέας πρωτοποριακής υπηρεσίας eGov-KYC του Υπουργείου Ψηφιακής Μεταρρύθμισης, που δημιουργήθηκε με απόφαση του υπουργού Επικρατείας και Ψηφιακής Διακυβέρνησης, κ. Κυριάκου Πιερρακάκη. Σκοπός της ηλεκτρονικής υπηρεσίας eGov-KYC είναι η ψηφιοποίηση των διαδικασιών και των μέσων επαλήθευσης στοιχείων που εφαρμόζονται ως προς τον πελάτη από τα υπόχρεα πιστωτικά ιδρύματα, γλιτώνοντας από τους πολίτες χρόνο, χρήμα και ταλαιπωρία καθώς δεν χρειάζεται να υποβάλλουν διαρκώς έγγραφα.

    Σημειώνεται ότι η VivaWallet εφαρμόζει ήδη την εξ’ αποστάσεως ηλεκτρονική ταυτοποίηση φυσικών προσώπων με τηλεδιάσκεψη (video conference), σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο θεσμικό πλαίσιο (ΠΕΕ 172/2020) προσφέροντας ασφάλεια και άμεση ψηφιακή ενεργοποίηση των υπηρεσιών της στους πελάτες της.

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν πιστευω να το δινουν και σε ανηλικους.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-07-2018
    Μηνύματα
    127
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστευω να το δινουν και σε ανηλικους.
    Λογικα οχι αφου ζηταει ταυτοτητα και προσβαση στο taxis.

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κανονικη πλαστικη καρτα χωρις να σε ταλαιπωρουνε με 100 χαρτια δε βγαζουν οι καραγκιοζηδες του vivapos ε ;

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οι ανηλικοι μετα τα 12 εχουν και ταυτοτητα και πιθανον και αφμ. Στα 17 τα αγορια αποκτουν σιγουρα, λογω απογραφης στρατου.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικη πλαστικη καρτα χωρις να σε ταλαιπωρουνε με 100 χαρτια δε βγαζουν οι καραγκιοζηδες του vivapos ε ;
    Απο την στιγμη που βγαζεις λογαριασμο χωρις χαρτια, μια χρεωστικη καρτα δεν ειναι κατι. Η ανακοινωση αναφερεται σε δωρεαν αϋλες καρτες, αλλα λογικα με την γνωστη χρεωση των 6€ θα μπορουν να εκδιδουν κανονικα φυσικη καρτα χωρις κατι παραπανω.


  7. #7
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.253
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χμ αναμενει λεει τη ταυτοποιηση με καμερα . Οκ θα το δω οταν μπορω

  8. #8
    Εγγραφή
    22-10-2002
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    1.379
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    84229/9997
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    ASUS DSL-AC56U
    SNR / Attn
    3.1(dB) / 6.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν από ένα μήνα περίπου γράφτηκε η μητέρα μου κι έλαβε τη χρεωστική κάρτα με το ταχυδρομείο, με χρέωση 4,99€. Επειδή ο λογαριασμός στη Viva έχει προς το παρόν λιγότερα από 75€, δεν ζητήθηκε κανένα έγγραφο μέχρι στιγμής. Εδώ να αναφέρω ότι τα εισερχόμενα εμβάσματα στο IBAN λογαριασμό της Viva δεν έχουν χρέωση, καθώς όταν έστειλα το πρώτο δοκιμαστικό ποσό, δεν χρεώθηκε τίποτα.

    Η δική μου ταυτοποίηση πριν από περίπου 6 χρόνια, όντως έγινε μέσω βιντεοκλήσης. Τα έγγραφα που ζητήθηκαν ήταν μέσα στα πλαίσια του «Συστηθήκατε» τα οποία έστειλα ηλεκτρονικά.

    Και στις δύο περιπτώσεις που περιγράφω η εμπειρία ήταν άριστη. Δεν υπήρξε καθόλου ταλαιπωρία. Για να προλάβω τυχόν κακοπροαίρετα σχόλια να πω ότι δεν εργάζομαι στη Viva ούτε έχω καμία «συναλλακτική» σχέση μαζί τους, πέραν φυσικά του ότι είμαι πελάτης.

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tony_Ts Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από ένα μήνα περίπου γράφτηκε η μητέρα μου κι έλαβε τη χρεωστική κάρτα με το ταχυδρομείο, με χρέωση 4,99€. Επειδή ο λογαριασμός στη Viva έχει προς το παρόν λιγότερα από 75€, δεν ζητήθηκε κανένα έγγραφο μέχρι στιγμής. Εδώ να αναφέρω ότι τα εισερχόμενα εμβάσματα στο IBAN λογαριασμό της Viva δεν έχουν χρέωση, καθώς όταν έστειλα το πρώτο δοκιμαστικό ποσό, δεν χρεώθηκε τίποτα.

    Η δική μου ταυτοποίηση πριν από περίπου 6 χρόνια, όντως έγινε μέσω βιντεοκλήσης. Τα έγγραφα που ζητήθηκαν ήταν μέσα στα πλαίσια του «Συστηθήκατε» τα οποία έστειλα ηλεκτρονικά.

    Και στις δύο περιπτώσεις που περιγράφω η εμπειρία ήταν άριστη. Δεν υπήρξε καθόλου ταλαιπωρία. Για να προλάβω τυχόν κακοπροαίρετα σχόλια να πω ότι δεν εργάζομαι στη Viva ούτε έχω καμία «συναλλακτική» σχέση μαζί τους, πέραν φυσικά του ότι είμαι πελάτης.
    Ευχαριστούμε!

    Ομολογώ πως έχω κακή εμπειρία μαζί τους λόγο των viva numbers (όπως και πολλοι άλλοι εδώ).
    Αλλά είναι καλό να βλέπουμε καλές κινήσεις

  10. #10
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Συγνώμη μια ιδιωτική εταιρεία αποκτά πρόσβαση μέσω Taxis και σε τι στοιχεία???
    Δεν πάμε καλά...
    Η διευκόλυνση στην υπηρεσία του πλήρως φακελοματος.

    Και μετα τα στοιχεία του καθενός στο Ίντερνετ αλλά με κάποιο παραθυράκι δεν θα έχει ευθύνη κανένας... γνωστά όλα αυτά!

    Σορυ προτιμώ να πάω ένα εκκαθαριστικό 1 φορά στα 2 χρόνια.

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αντε παλι...
    Το taxis δεν δινει στοιχεια παραμονο αν ΕΣΥ του πεις να τα δωσει. Και σιγουρα δεν ειναι ευαισθητα.
    Δλδ αμα στειλεις το εκαθθαριστικο σου στη viva και τα εχει ολα ειναι καλυτερα?
    Ποια η διαφορα?

  12. #12
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη μια ιδιωτική εταιρεία αποκτά πρόσβαση μέσω Taxis και σε τι στοιχεία???
    Δεν πάμε καλά...
    Η διευκόλυνση στην υπηρεσία του πλήρως φακελοματος.

    Και μετα τα στοιχεία του καθενός στο Ίντερνετ αλλά με κάποιο παραθυράκι δεν θα έχει ευθύνη κανένας... γνωστά όλα αυτά!

    Σορυ προτιμώ να πάω ένα εκκαθαριστικό 1 φορά στα 2 χρόνια.
    Να φανταστω όμως ότι δίνεις τα στοιχεία PayPal σου σε διάφορα μαγαζάκια μικρά ή μεγάλα.
    Το ίδιο ακριβώς πράγμα γίνεται και εδώ, redirecting σε ασφαλή περιβάλλον...
    Scuderia Ferrari

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.268
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Μόλις πριν λίγο διάβαζα κι αυτό: Ανατροπή στις συναλλαγές μας με όλες τις τράπεζες – Τι αλλάζει
    Σπουδαία νέα, ειδικά αφού θα γίνεται με την έγκριση του πελάτη και μόνο για τα απαραίτητα στοιχεία και δεν θα έχουν οι τράπεζες ανοιχτό δίαυλο να αντλούν στοιχεία για τους πελάτες τους. Ο καθένας διαβάζει βέβαια ό,τι θέλει, από συνωμοσίες που δεν υπάρχουν μέχρι ιστορίες με φίδια.

    Αυτό με τη viva κι εμένα με προβληματίζει λόγω κακού παρελθόντος και της ηγετικής τους ομάδας που δεν έχει αλλάξει, οι ίδιοι αλαζόνες που κάποτε πουλάγανε τηλεφωνικά νούμερα και ταξίδια και εισιτήρια θεάτρου τώρα πουλάνε τραπεζικές υπηρεσίες. Η φιλοσοφία των ανθρώπων της εταιρείας και το ιστορικό της εταιρείας δεν εγγυάται πως ό,τι συμφέρει σήμερα τον πελάτη θα τον συμφέρει και αύριο. Και αν μιλάμε σταδιακά για τραπεζικές υπηρεσίες, μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος με επαχθέστατους όρους. Ήδη έχουν μια αγκύλωση στην εξυπηρέτηση (ξέρεις μόνο το μικρό όνομα του ανθρώπου που μιλάς, κάτι που ίσως είναι ΟΚ για τον πωλητή του Κωτσόβολου, αλλά σίγουρα όχι για τον υπάλληλο της τράπεζας, και την όποια εξυπηρέτηση μόνο προσωποποιημένη δεν τη λες) και από δωρεάν προμήθειες στους κατόχους POS πέρασαν σε μοντέλα χρέωσης που μπορείς να κερδίζεις κάποια ποσά υπό πολλές προϋποθέσεις - κάτι μου θυμίζει αυτή η ιστορία.

    Μακάρι όμως να ακολουθήσουν το παράδειγμά τους άλλες δέκα εταιρείες και κάποιες από αυτές να αποδειχτούν καλές, να μην κρεμόμαστε για τα πάντα από τις συστημικές τράπεζες.
    hnesne

  14. #14
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Εμένα πάντως με τρομάζει αυτό άσχημα. Πιστεύω ότι αυτή την στιγμή ένα 80% τουλάχιστον του πληθυσμού έχει δώσει τους κωδικούς του στον λογιστή ή στον φίλο που κάνει τις δηλώσεις.
    Επίσης πολλοί λογιστές και όχι μόνο έχουν σκαναρισμένες ταυτότητες των πελατών τους. Άρα ένας κακόβουλος συνεργάτης μου μπορεί σχετικά εύκολα να ανοίξει λογαριασμό στο ονομά μου (μην μου πείτε ότι ο υπάλληλος της viva θα καταλάβει μέσω βιντεοκλήσης ότι δεν πολυμοιάζει ο απέναντί του με την φωτο της ταυτότητας )

    Τώρα θα μου πει κάποιος ε και θα ανοίξει έναν λογαριασμό δεν θα σου πάρει χρήματα... Αν σε αυτό τον λογαριασμό πχ δέχεται προκαταβολές από ανυποψίαστους για ανύπαρκτες πωλήσεις; Ποιος θα τρέχει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας...

    Και να με συγχωρέσουν οι λογιστές δεν θέλω να τους προσβάλω, προφανώς δεν είναι όλοι απατεώνες αλλά νομίζω ότι και στο δικό τους του συνάφι (όπως και παντού) έχει αρκετά μπουμπούκια..

  15. #15
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.733
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως με τρομάζει αυτό άσχημα. Πιστεύω ότι αυτή την στιγμή ένα 80% τουλάχιστον του πληθυσμού έχει δώσει τους κωδικούς του στον λογιστή ή στον φίλο που κάνει τις δηλώσεις.
    Επίσης πολλοί λογιστές και όχι μόνο έχουν σκαναρισμένες ταυτότητες των πελατών τους. Άρα ένας κακόβουλος συνεργάτης μου μπορεί σχετικά εύκολα να ανοίξει λογαριασμό στο ονομά μου (μην μου πείτε ότι ο υπάλληλος της viva θα καταλάβει μέσω βιντεοκλήσης ότι δεν πολυμοιάζει ο απέναντί του με την φωτο της ταυτότητας )

    Τώρα θα μου πει κάποιος ε και θα ανοίξει έναν λογαριασμό δεν θα σου πάρει χρήματα... Αν σε αυτό τον λογαριασμό πχ δέχεται προκαταβολές από ανυποψίαστους για ανύπαρκτες πωλήσεις; Ποιος θα τρέχει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας...

    Και να με συγχωρέσουν οι λογιστές δεν θέλω να τους προσβάλω, προφανώς δεν είναι όλοι απατεώνες αλλά νομίζω ότι και στο δικό τους του συνάφι (όπως και παντού) έχει αρκετά μπουμπούκια..
    Αν είχες διαβάσει την είδηση θα έβλεπες οτι απαιτείται βιντεοκληση για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Σου ζητανε να δείξεις την ταυτότητα στην κάμερα και βλέπουν και το πρόσωπο σου. Πόσο πιθανό είναι να συμβεί αυτό που λες?

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας