Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 64
  1. #16
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    895
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη μια ιδιωτική εταιρεία αποκτά πρόσβαση μέσω Taxis και σε τι στοιχεία???
    Δεν πάμε καλά...
    Η διευκόλυνση στην υπηρεσία του πλήρως φακελοματος.

    Και μετα τα στοιχεία του καθενός στο Ίντερνετ αλλά με κάποιο παραθυράκι δεν θα έχει ευθύνη κανένας... γνωστά όλα αυτά!

    Σορυ προτιμώ να πάω ένα εκκαθαριστικό 1 φορά στα 2 χρόνια.
    καλησπέρα , μου θυμίζετε κάτι πελάτες μας που θέλουν παραγγελία με τιμολόγιο χωρίς να δώσουν το Α.Φ.Μ. τους.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    καλή φάση το kyc σε ιδιώτες μέσω gov.gr

  3. #18
    Εγγραφή
    12-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Καλαμάτα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    273
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps / 100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη μια ιδιωτική εταιρεία αποκτά πρόσβαση μέσω Taxis και σε τι στοιχεία???
    Δεν πάμε καλά...
    Η διευκόλυνση στην υπηρεσία του πλήρως φακελοματος.

    Και μετα τα στοιχεία του καθενός στο Ίντερνετ αλλά με κάποιο παραθυράκι δεν θα έχει ευθύνη κανένας... γνωστά όλα αυτά!

    Σορυ προτιμώ να πάω ένα εκκαθαριστικό 1 φορά στα 2 χρόνια.
    Ο ορισμός του ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ

  4. #19
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχες διαβάσει την είδηση θα έβλεπες οτι απαιτείται βιντεοκληση για να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Σου ζητανε να δείξεις την ταυτότητα στην κάμερα και βλέπουν και το πρόσωπο σου. Πόσο πιθανό είναι να συμβεί αυτό που λες?
    Φυσικά και διάβασα την είδηση, και αν δεις προσεκτικότερα την απάντηση μου θα δεις ότι σχολιάζω την ταυτοποίηση μέσω βιντεοκλήσης.

    Πόσο πιθανό είναι να ταυτοποιήσεις κάποιον με την φωτογραφία της αστυνομικής ταυτότητας; Οι περισσότερες είναι βγαλμένες τουλάχιστον 20 χρόνια πριν. Ειδικά των ανύπαντρων είναι από τα 14 χρόνια τους. Λάθος μεν όπως και το να δίνεις τους κωδικούς σου σε άλλους αλλά αυτή δυστυχώς αυτή είναι η Ελληνική πραγματικότητα...

    Προφανώς εννοούσα ότι ο Χ κακόβουλος που έχει σκαναρισμένη ταυτότητα μπορεί πολύ εύκολα και φτηνά να τυπώσει έγχρωμα και να πλαστικοποιήσει ένα ωραίο αντίγραφο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jacobgr : 15-04-21 στις 20:11.

  5. #20
    Εγγραφή
    21-03-2009
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5/~37.5
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    SNR / Attn
    8(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη μια ιδιωτική εταιρεία αποκτά πρόσβαση μέσω Taxis και σε τι στοιχεία???
    Δεν πάμε καλά...
    Η διευκόλυνση στην υπηρεσία του πλήρως φακελοματος.

    Και μετα τα στοιχεία του καθενός στο Ίντερνετ αλλά με κάποιο παραθυράκι δεν θα έχει ευθύνη κανένας... γνωστά όλα αυτά!

    Σορυ προτιμώ να πάω ένα εκκαθαριστικό 1 φορά στα 2 χρόνια.
    Δεν αποκτά πρόσβαση σε κανένα στοιχείο σου. Αποκτά πρόσβαση, εφόσον εσύ εγκρίνεις την συναλλαγή.
    Είναι ακριβώς το ίδιο, με το να παραδίδεις φυσικά τα έγγραφα σου, στην τράπεζα.

  6. #21
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Black3539 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να φανταστω όμως ότι δίνεις τα στοιχεία PayPal σου σε διάφορα μαγαζάκια μικρά ή μεγάλα.
    Το ίδιο ακριβώς πράγμα γίνεται και εδώ, redirecting σε ασφαλή περιβάλλον...
    Δεν έχω PayPal καρδιά μου...
    Ασε που δεν έχω ψωνίσει ποτέ από "μαγαζακια" αλλά μόνο απο επίσημα καταστήματα!

    Όπως επίσης ίσως από τους λίγους που δεν έχω δώσει ακριβή στοιχεία σε FB Instagram κλπ.... Και δεν αγχώνομαι αν κάποιος θα μου κλέψει το κινητό μου κι άλλες προσωπικές πληροφορίες

  7. #22
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω PayPal καρδιά μου...
    Ασε που δεν έχω ψωνίσει ποτέ από "μαγαζακια" αλλά μόνο απο επίσημα καταστήματα!

    Όπως επίσης ίσως από τους λίγους που δεν έχω δώσει ακριβή στοιχεία σε FB Instagram κλπ.... Και δεν αγχώνομαι αν κάποιος θα μου κλέψει το κινητό μου κι άλλες προσωπικές πληροφορίες
    έχεις FB και λες πως δεν έχεις δώσει τα στοιχεία σου..... και το πιστεύεις;

  8. #23
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    738
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kasi Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα , μου θυμίζετε κάτι πελάτες μας που θέλουν παραγγελία με τιμολόγιο χωρίς να δώσουν το Α.Φ.Μ. τους.
    Με έκανες και γέλασα!

    Πάντως τιμολόγιο κόβεται σε Νομικά πρόσωπα... στα φυσικά κόβεται απλή απόδειξη λιανικής χωρίς να είναι απαραίτητο να βάλεις ΑΦΜ εκτός αν υπόκειται σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις.

  9. #24
    Εγγραφή
    25-05-2005
    Περιοχή
    Control Plane
    Μηνύματα
    7.144
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Interleaved
    Ο τραπεζικός τομέας αλλάζει Vivabank

  10. #25
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.971
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη μια ιδιωτική εταιρεία αποκτά πρόσβαση μέσω Taxis και σε τι στοιχεία???
    Δεν πάμε καλά...
    Η διευκόλυνση στην υπηρεσία του πλήρως φακελοματος.

    Και μετα τα στοιχεία του καθενός στο Ίντερνετ αλλά με κάποιο παραθυράκι δεν θα έχει ευθύνη κανένας... γνωστά όλα αυτά!

    Σορυ προτιμώ να πάω ένα εκκαθαριστικό 1 φορά στα 2 χρόνια.
    Απο 12/4 ενεργοποιήθηκε το e-KYC του κράτους. Πλέον όλο το κύκλωμα Know Your Customer που ειναι υποχρεωμενες να κανουν οι τραπεζες για σκοπους Ξεπλυματος Χρηματος (AML) μπορούν αντί για χαρτούρα να κάνουν digital on-boarding. Δλδ δινεις συναινεση/εξουσιοδοτηση απαξ και τραβαει το Ιδρυμα τα στοιχεια σου απο την Ψηφιακη Πυλη του Πιερακακη. Οτι λειπει στην Ψηφιακη Πυλη ειτε μπαινεις και το επικαιροποιεις ειτε παραμενει ως ελλειψη και πρεπει να καλυφθει με παραδοσιακο τροπο δλδ εγγραφα (πχ επικαιροποιημενη διευθυνση αλληλογραφιας, τηλέφωνο κτλ.).

    https://www.gsis.gr/en/mathe-egov-kyc

    https://www.gsis.gr/en/egov-kyc-bima-bima

    Οι τράπεζες είναι τα πρώτα υπόχρεα πρόσωπα του AML που το ξεκίνησαν και ενδέχεται να ακολουθήσουν και άλλοι.
    Πχ μέσω web banking θα μπορείς να δίνεις συναίνεση στην τράπεζα σου, αντί να κανεις upload εσύ τα KYC έγγραφα που εχουν λήξει να τραβάει εκείνη τα στοιχεία αυτόματα από το e-KYC της Ψηφιακής Πύλης.

  11. #26
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έκανες και γέλασα!

    Πάντως τιμολόγιο κόβεται σε Νομικά πρόσωπα... στα φυσικά κόβεται απλή απόδειξη λιανικής χωρίς να είναι απαραίτητο να βάλεις ΑΦΜ εκτός αν υπόκειται σε κάποιες συγκεκριμένες περιπτώσεις.
    Λάθος. Τιμολόγιο κόβεται μόνο σε επαγγελματίες για αγαθά και υπηρεσίες που προορίζονται για επαγγελματική χρήση ανεξάρτητα από το αν ο επαγγελματίας είναι φυσικό ή νομικό πρόσωπο.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Verde Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω PayPal καρδιά μου...
    Ασε που δεν έχω ψωνίσει ποτέ από "μαγαζακια" αλλά μόνο απο επίσημα καταστήματα!

    Όπως επίσης ίσως από τους λίγους που δεν έχω δώσει ακριβή στοιχεία σε FB Instagram κλπ.... Και δεν αγχώνομαι αν κάποιος θα μου κλέψει το κινητό μου κι άλλες προσωπικές πληροφορίες
    Ο κυκλος των γνωστων σου ειναι αρκετος για να σε ταυτοποιησει μοναδικα, αν χρειαστει.
    Να αγχωνεσαι. Οι μη αγχωμενοι και χωρις πιστοποιημενη εικονα , push notifications και αλλα τετοια ανακαλυπτουν μια μερα αδειους τραπεζικους λογαριασμους ενω εχουν περασει μερες..
    Ιδανικος στοχος.
    Εκτος αν δεν εχεις internet, τραπεζικο λογαριασμο, αφμ, αμκα και ζεις στη σπηλια του Νταβελη undercover, οπότε θα συμφωνησω μαζι σου.
    Οσο για τα επισημα καταστηματα, εννοεις οτι τα αλλα ειναι ανεπισημα? Και ποια ειναι αυτα?

  13. #28
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sebu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο 12/4 ενεργοποιήθηκε το e-KYC του κράτους. Πλέον όλο το κύκλωμα Know Your Customer που ειναι υποχρεωμενες να κανουν οι τραπεζες για σκοπους Ξεπλυματος Χρηματος (AML) μπορούν αντί για χαρτούρα να κάνουν digital on-boarding. Δλδ δινεις συναινεση/εξουσιοδοτηση απαξ και τραβαει το Ιδρυμα τα στοιχεια σου απο την Ψηφιακη Πυλη του Πιερακακη. Οτι λειπει στην Ψηφιακη Πυλη ειτε μπαινεις και το επικαιροποιεις ειτε παραμενει ως ελλειψη και πρεπει να καλυφθει με παραδοσιακο τροπο δλδ εγγραφα (πχ επικαιροποιημενη διευθυνση αλληλογραφιας, τηλέφωνο κτλ.).

    https://www.gsis.gr/en/mathe-egov-kyc

    https://www.gsis.gr/en/egov-kyc-bima-bima

    Οι τράπεζες είναι τα πρώτα υπόχρεα πρόσωπα του AML που το ξεκίνησαν και ενδέχεται να ακολουθήσουν και άλλοι.
    Πχ μέσω web banking θα μπορείς να δίνεις συναίνεση στην τράπεζα σου, αντί να κανεις upload εσύ τα KYC έγγραφα που εχουν λήξει να τραβάει εκείνη τα στοιχεία αυτόματα από το e-KYC της Ψηφιακής Πύλης.
    Στα link που παρέθεσες αναφέρει ότι μπορούμε να μπούμε στο kyc.gov.gr και να δούμε «Τα Δεδομένα μου» και τις «Άδειες Πρόσβασης».
    Παρόλα αυτά το kyc.gov.gr δεν υπάρχει και η σχετική σελίδα μέσα από το gov.gr δε δίνει δυνατότητα για log in αλλά αναφέρει πρόσβαση μέσω του internet banking.
    Στην ΕΤΕ που έριξα μια ματιά έχει ακόμη τον παλαιό τρόπο με upload εκκαθαριστικού ο οποίος σημειωτέον δεν λειτούργησε ποτέ σε εμένα.
    Κάπου υπάρχει λάθος.

    Update:
    Μόλις διαπίστωσα ότι κάτω από την επικεφαλίδα αναφέρει "Σύντομα κοντά σας!". ΟΚ, My bad...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 16-04-21 στις 11:41.

  14. #29
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.971
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Καποιες τραπεζες το εχουν ξεκινησει πιλοτικα εδω και μηνες απο το 2020 αλλα δεν το εμφανιζει στανταρ σε ολους τους πελατες οταν μπαινουν στο web-banking.
    Ισως εχει να κανει με το επιπεδο και την ποιοτητα ελλειψεων σε KYC που ενεργοποιει το pop-up κατα την εισοδο στο web banking για δυνατοτητα e-kyc.

    Πχ αν καποιος εχει χρονια να στειλει νεο εκκαθαριστικο μπορει να του πεταγε μηνυμα. Ξερω οτι το εμφανιζε σε καποιους η Alpha Bank.

    Το 2020 ήταν χρονια πιλοτικων δοκιμων γιατι το Υπουργειο το ανεπτυξε και το υλοποιησε με πρωτο κυριο πυρηνα τις τραπεζες μεσω των e-banking τους.

  15. #30
    Εγγραφή
    30-08-2014
    Περιοχή
    Βάρη
    Ηλικία
    22
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΚΙΖΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάντως με τρομάζει αυτό άσχημα. Πιστεύω ότι αυτή την στιγμή ένα 80% τουλάχιστον του πληθυσμού έχει δώσει τους κωδικούς του στον λογιστή ή στον φίλο που κάνει τις δηλώσεις.
    Επίσης πολλοί λογιστές και όχι μόνο έχουν σκαναρισμένες ταυτότητες των πελατών τους. Άρα ένας κακόβουλος συνεργάτης μου μπορεί σχετικά εύκολα να ανοίξει λογαριασμό στο ονομά μου (μην μου πείτε ότι ο υπάλληλος της viva θα καταλάβει μέσω βιντεοκλήσης ότι δεν πολυμοιάζει ο απέναντί του με την φωτο της ταυτότητας )

    Τώρα θα μου πει κάποιος ε και θα ανοίξει έναν λογαριασμό δεν θα σου πάρει χρήματα... Αν σε αυτό τον λογαριασμό πχ δέχεται προκαταβολές από ανυποψίαστους για ανύπαρκτες πωλήσεις; Ποιος θα τρέχει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας...

    Και να με συγχωρέσουν οι λογιστές δεν θέλω να τους προσβάλω, προφανώς δεν είναι όλοι απατεώνες αλλά νομίζω ότι και στο δικό τους του συνάφι (όπως και παντού) έχει αρκετά μπουμπούκια..
    Παραβλέπεις ένα μικρό αλλά σημαντικό βήμα, για να γίνει η διαβίβαση των δεδομένων ζητάει OTP με SMS όπως ακριβώς και στις υπεύθυνες δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις. Ο αριθμός στον οποίο έρχεται το SMS δηλώνεται στο Εθνικό Μητρώο Επικοινωνίας και για να δηλωθεί χρειάζεται αντιστοίχηση ΑΦΜ/ΑΔΤ με το νούμερο στην βάση του εκάστοτε παρόχου ή τράπεζας. Οπότε ο λογιστής μη έχοντας πρόσβαση στο κινητό σου δεν μπορεί να προβεί σε άνοιγμα λογαριασμού στο όνομα σου.

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας