Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Με ενδιαφέρει να βρω την πιο εύκολη και φτηνή λύση για μεγάλο άνθρωπο για να έχει ένα ενεργό νούμερο στο όνομά του που να μην χρειάζεται να του βάζει μονάδες κάθε μήνα.
    Επίσης η χρήση είναι για να μπει το νούμερο και στο gov.gr για να μπορούν να βγουν εύκολα υπεύθυνες δηλώσεις κλπ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Η πιο φθηνή επιλογή είναι ένα καρτοκινητό με 10€ ανανεωση ανα 2 μήνες.
    Μαζεύονται χρήματα έτσι, τα οποία μπορείς να στέλνεις σε άλλα καρτοκινητά (COSMOTE). Ανεπίσημα υπάρχουν και άλλες λύσεις (πχ φοιτητικό Vodafone που δεν λήγει «ποτέ», ή καρτοκινητά Wind που δεν μπαίνει φραγή μετά τους 2 μήνες), αλλά αυτά δεν είναι επίσημα.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Δεν θέλω καρτοκινητό ακριβώς γιατί δεν θέλω να το έχω στο νου μου για ανανέωση κλπ.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το κόστος για ένα καρτοσυμβόλαιο ή συνβολαιο ανεβαίνει σημαντικά.
    Υπάρχοντες συνδρομητές καρτοκινητής (κυρίως Wind) παίρνουν προσφορά για καρτοσυμβολαια με 12-14€, ομως για έναν νέο πελάτη δύσκολα βρίσκεις κάτι που ξεκινάει κάτω από τα 18€.
    Εξαίρεση αποτελεί το Cosmote Mobile Basic, με πάγιο 4,90€ χωρίς δέσμευση. Δεν έχει καθόλου δωρεάν χρόνο ομιλίας, SMS ή δεδομένα. Συμφέρει μόνο αν έχεις σκοπό να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου.

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2021
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος για ένα καρτοσυμβόλαιο ή συνβολαιο ανεβαίνει σημαντικά.
    Υπάρχοντες συνδρομητές καρτοκινητής (κυρίως Wind) παίρνουν προσφορά για καρτοσυμβολαια με 12-14€, ομως για έναν νέο πελάτη δύσκολα βρίσκεις κάτι που ξεκινάει κάτω από τα 18€.
    Εξαίρεση αποτελεί το Cosmote Mobile Basic, με πάγιο 4,90€ χωρίς δέσμευση. Δεν έχει καθόλου δωρεάν χρόνο ομιλίας, SMS ή δεδομένα. Συμφέρει μόνο αν έχεις σκοπό να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου.
    Σε επικοινωνία με την εξυπηρέτηση της cosmote, υπάρχει και η δυνατότητα να πάρει ηλικιωμένο άτομο Καρτοσυμβολαιο με μεγάλη έκπτωση, έχω δει και περιπτώσεις ατόμων να πληρώνουν 11€ το μηνα, αν και ακραίο. Αλλά 13-14€ το μήνα μπορούν να το δώσουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Αν έχει χρεωστική / πιστωτική κάρτα, τότε στην Q, υπάρχει η δυνατότητα για αυτόματη ανανέωση υπολοίπου με οποιοδήποτε ακέραιο ποσό από 10€ και πάνω.
    Περισσότερα εδώ: https://www.myq.gr/gr/support/ipolip...-tin-energopio

    Επιπλέον, υπάρχει η δυνατότητα για αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου, κάθε φορά που γίνεται η ανανέωση υπολοίπου
    Αναφέρομαι στα πακέτα Q STAR: https://www.myq.gr/gr/paketa/kiou-star/

    Ο χρόνος ομιλίας
    • που δεν καταναλώθηκε μεταφέρεται στον επόμενο μήνα. (Rollover)
    • είναι τόσο για Ελλάδα, όσο κι εξωτερικό (Ευρώπη, Αμερική, Καναδά, Αυστραλία)
    • καταναλώνεται χωρίς ελάχιστη διάρκεια χρέωσης. Μιλάς 1 δευτερόλεπτο, χρεώνεσαι 1 δευτερόλεπτο!


    To rollover ισχύει και για τον όγκο των δεδομένων.

    Στην τελική, επιλέγοντας 10€ αυτόματη μηνιαία ανανέωση, αφαιρώντας τον φόρο συνδρομητή κινητής τηλεφωνίας (12%), καθώς και το χαράτσι της wind για online ανανέωση (0,30€) θα μείνουν καθαρά: 8,62€ και μετά την αυτόματη ενεργοποίηση του Q STAR Auto, θα περισσεύουν 0,12€ κάθε μήνα

    Η Cosmote, έχει και αυτή δυνατότητα για αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου στην κοσμοκάρτα αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει η δυνατότητα για αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου
    Περισσότερα εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...ka_diktya.html

    Τώρα αν θέλεις απλώς 1 νούμερο για εισερχόμενα μηνύματα (gov.gr, ebanking κλπ) μπορείς να πάρεις ένα συμβόλαιο μηδενικού παγίου vodafone giga wifi on the spot
    Περισσότερα εδώ: https://www.vodafone.gr/vodafone-ell...-giga-network/

    Πρόκειται για data sim η οποία, μεταξύ άλλων, δέχεται sms (δεν στέλνει) και μπορεί να χρησιμοποιείται δοκιμασμένα για verification
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος outSSIDer : 24-05-21 στις 08:28.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κόστος για ένα καρτοσυμβόλαιο ή συνβολαιο ανεβαίνει σημαντικά.
    Υπάρχοντες συνδρομητές καρτοκινητής (κυρίως Wind) παίρνουν προσφορά για καρτοσυμβολαια με 12-14€, ομως για έναν νέο πελάτη δύσκολα βρίσκεις κάτι που ξεκινάει κάτω από τα 18€.
    Εξαίρεση αποτελεί το Cosmote Mobile Basic, με πάγιο 4,90€ χωρίς δέσμευση. Δεν έχει καθόλου δωρεάν χρόνο ομιλίας, SMS ή δεδομένα. Συμφέρει μόνο αν έχεις σκοπό να μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου.
    Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιώ πολύ το κινητό μου, έχω βάλει αυτό ακριβώς το πρόγραμμα (Cosmote Mobile Basic) στην σύνδεσή μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πληρώνω ελάχιστα αν δεν το χρησιμοποιήσω καθόλου, και όταν το χρησιμοποιώ πληρώνω ακριβώς αυτό που κατανάλωσα. Είναι δηλαδή κάπως σαν καρτοκινητό, αλλά χωρίς να έχω την έννοια να βάλω μονάδες ή να ανησυχώ μην λήξουν και τις χάσω.

    Για την χρήση που περιγράφει ο φίλος, νομίζω πως είναι πολύ καλή περίπτωση.

  8. #8
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.347
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιώ πολύ το κινητό μου, έχω βάλει αυτό ακριβώς το πρόγραμμα (Cosmote Mobile Basic) στην σύνδεσή μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πληρώνω ελάχιστα αν δεν το χρησιμοποιήσω καθόλου, και όταν το χρησιμοποιώ πληρώνω ακριβώς αυτό που κατανάλωσα. Είναι δηλαδή κάπως σαν καρτοκινητό, αλλά χωρίς να έχω την έννοια να βάλω μονάδες ή να ανησυχώ μην λήξουν και τις χάσω.

    Για την χρήση που περιγράφει ο φίλος, νομίζω πως είναι πολύ καλή περίπτωση.
    Φαίνεται δηλαδή ακριβώς αυτό που ψάχνω.
    Ευχαριστώ εσένα και το παιδί που το πρότεινε.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  9. #9
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Υπ' όψιν, από τον αναλυτικό τιμοκατάλογο προκύπτει ότι το ελάχιστο κόστος κλήσης στα 0,83€
    (Τρεις φορές πάνω από το αντίστοιχο κόστος προς Ε.Ε.)
    Δηλαδή συμφέρει αν κάνει το πολύ 6 κλήσεις το μήνα

    Από εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...3-181f12ac3db5

  10. #10
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αν το θες κυρίως για να δέχεσαι κλήσεις και μηνύματα πιστεύω πως είναι λουκούμι αυτό το πρόγραμμα. Αν τύχει να χρειαστείς να κάνεις εξερχόμενες και να στέλνεις μηνύματα, υπάρχει η δυνατότητα αγοράς φτηνών πακέτων με χρόνο ομιλίας, SMS, και data για να καλύψεις τυχόν έκτακτη ανάγκη χωρίς να το πληρώσεις μαλαματένιο και - το βασικότερο - επαναλαμβανόμενο....

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ επειδή δεν χρησιμοποιώ πολύ το κινητό μου, έχω βάλει αυτό ακριβώς το πρόγραμμα (Cosmote Mobile Basic) στην σύνδεσή μου και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Πληρώνω ελάχιστα αν δεν το χρησιμοποιήσω καθόλου, και όταν το χρησιμοποιώ πληρώνω ακριβώς αυτό που κατανάλωσα. Είναι δηλαδή κάπως σαν καρτοκινητό, αλλά χωρίς να έχω την έννοια να βάλω μονάδες ή να ανησυχώ μην λήξουν και τις χάσω.

    Για την χρήση που περιγράφει ο φίλος, νομίζω πως είναι πολύ καλή περίπτωση.
    Πήγα να πάρω το ίδιο πακέτο και οι πωλήτριες έπεσαν να με φάνε ότι είναι ασύμφορο.

    Με αλλαγή πολιτικής που έκανε η Cosmote, Τα χρήματα περί ανά δυο μήνες ανανέωση καρτο-κινητή What's UP, είναι στα 12Ε στο κατάστημα.
    Και είναι ταυτόχρονα χρησιμοποιούμενος χρόνος ομιλίας 0.73 το λεπτό πες χονδρικά 12 λεπτά, που μπορούν να ξοδευτούν σε δυο μήνες .

    Cosmote Mobile Basic και καρτο-κινητή What's UP έχουν τις ίδιες ακριβώς χρεώσεις SMS Και κλήσεων.

    Cosmote Mobile Basic δεν δέχεται πακέτο χρόνου, το πάγιο δυο μηνών, δεν είναι μετατρέψιμο σε ελάχιστο χρόνο ομιλίας 12 Λεπτών.

    Cosmote Mobile Basic είναι λυση που έβγαλε η εταιρεία για ασύρματη επικοινωνία συστημάτων συναγερμών.


    Δείγμα πως εμφανίζετε το ποσό διαθεσίμων χρημάτων για να ξοδευτούν ως ομιλία ή SMS.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cosmote-whats.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  390,1 KB 
ID: 227834
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kiriakos_ITTSB_EU : 27-05-21 στις 14:21.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Καλύτερα να το μετατρέψεις δωρεάν σε cosmoκάρτα (ΑΛΠΑΚ @1314) ώστε να ενεργοποιήσεις την υπηρεσία "Αγαπημένα πρόσωπα"
    Εφάπαξ κόστος ενεργοποίησης 5,04€ και μιλάς με 2 αριθμούς cosmote με κόστος 0,02€ / λεπτό

    Τα υπόλοιπα νούμερα, ίδιο κόστος με what's up ( 0,744€ / λεπτό)

    Περισσότερα εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...s_cosmote.html

  13. #13
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από outSSIDer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει χρεωστική / πιστωτική κάρτα, τότε στην Q, υπάρχει η δυνατότητα για αυτόματη ανανέωση υπολοίπου με οποιοδήποτε ακέραιο ποσό από 10€ και πάνω.
    Περισσότερα εδώ: https://www.myq.gr/gr/support/ipolip...-tin-energopio

    Επιπλέον, υπάρχει η δυνατότητα για αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου, κάθε φορά που γίνεται η ανανέωση υπολοίπου
    Αναφέρομαι στα πακέτα Q STAR: https://www.myq.gr/gr/paketa/kiou-star/

    Ο χρόνος ομιλίας
    • που δεν καταναλώθηκε μεταφέρεται στον επόμενο μήνα. (Rollover)
    • είναι τόσο για Ελλάδα, όσο κι εξωτερικό (Ευρώπη, Αμερική, Καναδά, Αυστραλία)
    • καταναλώνεται χωρίς ελάχιστη διάρκεια χρέωσης. Μιλάς 1 δευτερόλεπτο, χρεώνεσαι 1 δευτερόλεπτο!


    To rollover ισχύει και για τον όγκο των δεδομένων.

    Στην τελική, επιλέγοντας 10€ αυτόματη μηνιαία ανανέωση, αφαιρώντας τον φόρο συνδρομητή κινητής τηλεφωνίας (12%), καθώς και το χαράτσι της wind για online ανανέωση (0,30€) θα μείνουν καθαρά: 8,62€ και μετά την αυτόματη ενεργοποίηση του Q STAR Auto, θα περισσεύουν 0,12€ κάθε μήνα

    Η Cosmote, έχει και αυτή δυνατότητα για αυτόματη ενεργοποίηση πακέτου στην κοσμοκάρτα αλλά δε γνωρίζω αν υπάρχει η δυνατότητα για αυτόματη ανανέωση χρηματικού υπολοίπου
    Περισσότερα εδώ: https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...ka_diktya.html

    Τώρα αν θέλεις απλώς 1 νούμερο για εισερχόμενα μηνύματα (gov.gr, ebanking κλπ) μπορείς να πάρεις ένα συμβόλαιο μηδενικού παγίου vodafone giga wifi on the spot
    Περισσότερα εδώ: https://www.vodafone.gr/vodafone-ell...-giga-network/

    Πρόκειται για data sim η οποία, μεταξύ άλλων, δέχεται sms (δεν στέλνει) και μπορεί να χρησιμοποιείται δοκιμασμένα για verification
    Συμπληρώνω. Έχω βάλει Q στον πατέρα μου και σημειώνω ότι κάθε 3 μήνες έχει ένα επιπλέον χαράτσι 1.70 ευρώ για τα "δώρα"που δίνει, που στην ουσία δεν είναι δώρα αφού τα χρεώνει. Οπότε θα πρέπει να υπολογίσεις και αυτό το ποσό. Το 1.70 αφαιρείται άμεσα με το που βάζεις κάρτα κάθε 3ο μήνα, και δεν έχεις δυνατότητα επιλογής.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-05-2011
    Μηνύματα
    145
    Downloads
    3
    Uploads
    1
    Το χαράτσι των 1,7€ μπαίνει μόνο στην 1η ανανέωση τριμήνου 12€+
    Αν ανανεώνεις με 11€ (το πολύ) δεν μπαίνει.
    Οπότε αν επιλέξεις αυτόματη ανανέωση 10 ή 11€ το γλιτώνεις. Συγκεκριμένα για το απλό Q star, αρκούν τα 10€

  15. #15
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από outSSIDer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χαράτσι των 1,7€ μπαίνει μόνο στην 1η ανανέωση τριμήνου 12€+
    Αν ανανεώνεις με 11€ (το πολύ) δεν μπαίνει.
    Οπότε αν επιλέξεις αυτόματη ανανέωση 10 ή 11€ το γλιτώνεις. Συγκεκριμένα για το απλό Q star, αρκούν τα 10€
    Και στην περίπτωση καρτο-κινητή What's UP, η ανανέωση μέσο ιντερνέτ είναι 10Ε.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας