Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Μετα απο πολλα χρονια ετοιμαζομαι να αλλαξω την βασικη μου οθονη με μια νεα. Δουλευω με μια Samsung 2043nw στις 20" απο το 2008 και καθαρα λογω παλαιοτητας και χειροτερης ορασης λογω....ηλικιας - δε θελω σχολια σε αυτο - εχω αρχισει το ψαξιμο για μια νεα αν και με καποιους περιορισμους.

    Εχουμε και λεμε:

    - αγορα απο την γκαμα του Κωτσοβολου επειδη εχω κουπονι 30€ που θελω να αξιοποιησω
    - μεγιστο περιθωριο τα 200€ ( στα οποια θα αφαιρεθει το κουπονι )
    - προτιμηση σε LG και Dell λογω 3χρονης εγγυησης και κατα δευτερο λογω σε Samsung λογω καλης εμπειριας
    - προτιμηση στα flat μονιτορ εναντι των curved που δεν εχω εμπειρια
    - καλη εγγυηση κατα προτιμηση 3ετης και φυσικα αξιοπιστη στην Αθηνα
    και τελος
    - διασταση απο 24" και πανω

    Εχω εντοπισει λοιπον τις εξης:

    LG 29WL500-B 29" 2K HDR

    Samsung LC27F390 Curved

    Dell S2721HN

    Οι βασικες εργασιες που κανω ειναι excel, κωδικας για web sites, και τα υπολοιπα βασικα απο λιγο εως και πολυ. Για ταινιες και θεαση youtube, tv και netflix υπαρχει αλλο pc και αλλη οθονη ( τηλεοραση ). Απο παιχνιδια δεν ζοριζομαι καθως το μονο που παιζω πολυ ειναι το "αρχαιο" Civilization 3 και σε κανα τσακιρ κεφι κατα περιοδους τιποτα fps που επεσε στα χερια μου. Ετσι κι αλλιως το pc μου ειναι παλιο και δεν σκοπευω συντομα για αναβαθμιση. Επισης δεν διαθετω ξεχωριστη καρτα γραφικων.

    Ψηνομαι λοιπον για την 29αρα της LG αλλα φοβαμαι μηπως ειναι υπερβολικα μεγαλη για την αποσταση των 80 ποντων που απεχει ο τοιχος ( vesa mount ) μεχρι την καρεκλα μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Βρίσκομαι σε παρόμοια φάση με παρόμοιες απαιτήσεις (αλλά διάσταση όχι μεγαλύτερη από 24'') και κλίνω προς αυτήν τη dell.
    Την έχεις δεί? Έχεις άποψη?

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Το προβλημα με τις οθονες ειναι πως δεν μπορει κανεις να τις δει πραγματικα. Δηλαδη ακομα κι αν δεν υπηρχε το σημερινο θεμα με την καραντινα που δεν μπορει ενας ενδιαφερομενος να επισκεφθει ενα καταστημα που θα εχει μια εκθεση πολλων monitor στη σειρα ετσι ωστε να παρει μια ιδεα, υπαρχουν και πολλες ιδιαιτεροτητες. Δηλαδη αλλος φωτισμος σε μια εκθεση και αλλος σε ενα γραφειο, ενα υπνοδωματιο, ενα καταστημα κτλ, τεραστιες αποκλισεις στις προτιμησεις των ρυθμισεων των χρωματων, της αντιθεσης και της φωτεινοτητας και τελος υπαρχει και το ζητημα του μεγεθους, σε οτι αφορα το panel σημερα και οχι στο "κουτι" οπως παλια, που θα εξαρταται απο τον χωρο στο γραφειο, στον τοιχο και στην ισορροπια στον χωρο και στη θεαση του χρηστη.

    Ετσι, και επειδη μια οθονη βασικα την παντρευομαστε για πολλα χρονια, το δικο μου συμπερασμα ειναι πως πρωτα παιζει ρολο το μεγεθος συμφωνα με τις σημερινες αλλα και τις σε ευρος 5ετιας αναγκες και αμεσως μετα τα τεχνικα χαρακτηριστικα που αφορουν την επιδοση πχ στα παιχνιδια ( μικροτεροι χρονοι ms ), τα pixel ( οπου το 1920χ1024 ειναι τελιο σε μια διασταση εως 24" αλλα ισως οριακο σε μια 27αρα ) και οι θυρες συνδεσης με το pc ( καλο δηλαδη το vga, στανταρ το hdmi αλλα προτιμητεο για το μελλον το display port ).

    H συγκεκριμενη λοιπον που δειχνεις, στις δικες μου προτιμησεις δειχνει αψογη αλλα με 2 μειονεκτηματα. Θα ηθελα να παω σε μια "μεγαλυτερη" αναβαθμιση απο την 20αρα που δουλευω σε επιπεδο διαστασεων, για αυτο και κοιτω κυριως τις 27" οπου βεβαια δεν παιρνω τα εξτρα χαρακτηριστικα που δινει η 24αρα στο ιδιο ευρος τιμης, ενω εαν την εβρισκα σε LG ή Samsung και παλι θα την προτιμουσα λογω εμπειριας και καλυτερης εγγυησης ( αντικατασταση με νεα και οχι με refurbised ).

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως για να απαντήσω σε ένα διλλημα σου φίλε 29gk, οι 29 σε αυτήν την απόσταση δεν είναι πολλές.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σε ευχαριστω για το tip !


  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    539
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Δεν ξέρω αν παρήγγειλες ή όχι ακόμη, αλλά ας πω και γω τη γνώμη μου.
    Επειδή όπως λες την οθόνη την παντρεύεσαι για πολλά χρόνια κατά την άποψή ου δώσε λίγα παραπάνω και πήγαινε σε κάτι καλό. Και εξηγώ....
    27άρα σε 1080p είναι οριακά όπως λες.... για τώρα.
    Σε λίγο καιρό θα σου φανεί η χαμηλή ανάλυση πιστεύω. Για μένα πάντως είναι όχι.
    29άρα ultrawide επίσης όχι γιατί όσο κερδίζεις σε μήκος δεν δικαιολογεί το δυσανάλογα μικρό ύψος, και φαίνεται αρκετά άσχημα. Για ultrawide από 34 και πάνω , αλλά ξεφέυγουν , οπότε άστο....
    Νομίζω πως το sweet spot είναι αυτήν : Dell 2721D
    Ναί είναι παραπάνω από το μπάτζετ σου, αλλά νομίζω πως αξίζει. Στην ανάγκη κάνε λίγο υπομονή κανα μήνα να βάλεις στην άκρη κάτι ακόμη και χτύπα την τότε.

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Tην εχω δει και αυτην την Dell και οντως την προτιμω. Ακριβως για τους λογους που γραφεις καθως εφοσον ειναι 2Κ το μικροτερο καδρο ειναι προτιμοτερο λογω του, για πολλα χρονια ακομη πιστευω, στανταρ 16:9. Και προβληματιζομαι.

    Και η αληθεια ειναι πως εχω περιθωριο χρονου για ψαξιμο τουλαχιστον για τολον ον Απριλιο.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν παρήγγειλες ή όχι ακόμη, αλλά ας πω και γω τη γνώμη μου.
    Επειδή όπως λες την οθόνη την παντρεύεσαι για πολλά χρόνια κατά την άποψή ου δώσε λίγα παραπάνω και πήγαινε σε κάτι καλό. Και εξηγώ....
    27άρα σε 1080p είναι οριακά όπως λες.... για τώρα.
    Σε λίγο καιρό θα σου φανεί η χαμηλή ανάλυση πιστεύω. Για μένα πάντως είναι όχι.
    29άρα ultrawide επίσης όχι γιατί όσο κερδίζεις σε μήκος δεν δικαιολογεί το δυσανάλογα μικρό ύψος, και φαίνεται αρκετά άσχημα. Για ultrawide από 34 και πάνω , αλλά ξεφέυγουν , οπότε άστο....
    Νομίζω πως το sweet spot είναι αυτήν : Dell 2721D
    Ναί είναι παραπάνω από το μπάτζετ σου, αλλά νομίζω πως αξίζει. Στην ανάγκη κάνε λίγο υπομονή κανα μήνα να βάλεις στην άκρη κάτι ακόμη και χτύπα την τότε.
    Ερχομαι σημερα να κατηγορησω δημοσια εσενα @ArchAngel, γιατι με εβαλες στην πριζα για την Dell S2721D που τελικα σημερα παραγγειλα.

    Προτιμησα τελικα το πιο στανταρ - και για αρκετα χρονια τελικα οπως καταλαβα - format του 16:9 απο εκεινο των ultrawide κυριως επειδη θα κερδιζα μεν χωρο στα πλαγια αλλα θα εχανα ισως στο κατακορυφο. Η μονη παλι αντιρρηση μου στην συγκεκριμενη Dell που παραγγειλα, ειναι η υπαρξη των speakers τα οποια μου ειναι αδιαφορα και περιττα σε αντιθεση με την πιο βολικη υπαρξη μιας ακομα θυρας συνδεσης ή εστω ενος usb hub.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έφαγα κι εγώ πρίζα! Επέλεξα όμως την έκδοση με το ρυθμιζόμενο stand Dell S2721DS.

    Η χρήση θα είναι παρόμια με του topic starter, αλλά θα συνδεθεί σε νέο σύστημα που ετοιμάζω με το mac mini της apple.

    Ήθελα ηχεία, USB hub & USB Type-C σε διαστάσεις 24+ με τιμή γύρω στα 300€. Σχεδόν μηδαμινές οι επιλογές στις απαιτήσεις μου και αναγκάστηκα να κάνω υποχωρήσεις. Έκρινα ότι η οικονομική υπέρβαση δεν άξιζε αυτή την περίοδο.

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφαγα κι εγώ πρίζα! Επέλεξα όμως την έκδοση με το ρυθμιζόμενο stand Dell S2721DS.

    Η χρήση θα είναι παρόμια με του topic starter, αλλά θα συνδεθεί σε νέο σύστημα που ετοιμάζω με το mac mini της apple.

    Ήθελα ηχεία, USB hub & USB Type-C σε διαστάσεις 24+ με τιμή γύρω στα 300€. Σχεδόν μηδαμινές οι επιλογές στις απαιτήσεις μου και αναγκάστηκα να κάνω υποχωρήσεις. Έκρινα ότι η οικονομική υπέρβαση δεν άξιζε αυτή την περίοδο.
    Στη δικη μου περιπτωση, να πω οτι το monitor θα μπει στον τοιχο οποτε δεν υπηρχε θεμα με το stand. Σε οτι αφορα ομως τα ηχεια, θα ελεγα να μην περιμενεις και σπουδαια πραγματα μιας και απο οσο εχω ψαξει δεν ειναι παρα μια απλη δυνατοτητα ηχου χωρις μπασο και ενδεχομενως η λυση θα ειναι η συνδεση της εξοδου ηχου με καποιο εξωτερικο συστημα.

    Η απουσια του usb hub ναι μεν δυσαρεστη αλλα τελικα οχι και τοσο ουσιωδης, μιας που και παλι μπορει να συνδεθει ενα εξωτερικο το οποιο βασικα θα ειναι και κομψο αν κολληθει πανω και πισω απο το monitor.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Σίγουρα δεν περιμένω τρομερή απόδοση από τα ηχεία. Απλά η ύπαρξη τους είναι ένα πλεονέκτημα για youtube, βιντεοκλήσεις κτλ. μέχρι να βάλεις κάτι καλύτερο.

    Για την έλλειψη hub θα καταλήξουμε τα χρήματα που γλιτώνουμε από την αγορά, να τα δώσουμε σε αντάπτορες και docks.

  12. #12
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Ποια είναι η, ας πούμε "ιεραρχία" των μοντέλων της dell?
    Η σειρά s είναι υποδεέστερη της p και η u στην κορυφή?

  13. #13
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelakis1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα δεν περιμένω τρομερή απόδοση από τα ηχεία. Απλά η ύπαρξη τους είναι ένα πλεονέκτημα για youtube, βιντεοκλήσεις κτλ. μέχρι να βάλεις κάτι καλύτερο.

    Για την έλλειψη hub θα καταλήξουμε τα χρήματα που γλιτώνουμε από την αγορά, να τα δώσουμε σε αντάπτορες και docks.
    Eνταξει, υπερβολικο σε βρισκω, Εξαλλου οθονη αγοραζουμε και οχι "εξτρα" κι επειδη η Dell εχει την καλη συνηθεια να δινει τετοια πραγματα μαλλον μας κακομαθαινει.

    Απο την αλλη κατι σαν και το παρακατω εμενα δεν με χαλαει. Ουτε λειτουργικα, ουτε αισθητικα αλλα ουτε κι οικονομικα.

    https://www.ebay.com/itm/14151204111...sAAOSw4xJdyN~Y

  14. #14
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Αν το setup απογειώσει όλες τις υπόλοιπες συνθήκες, αυτό θα είναι μια μικρή λεπτομέρεια μόνο. Θα το ξεπεράσω γρήγορα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας