Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 113
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Φαίνεται πως η Cosmote δεν έχει αντιληφθεί εν έτη 2021, ότι το σταθερό τηλέφωνο πρέπει να λειτουργεί 24 ώρες το εικοσιτετράωρο, 7 ημέρες την εβδομάδα, 365 ημέρες το χρόνο και πως το ίδιο ισχύει και για το Internet.
    H σύνδεσή μου είναι FTTH και τους τελευταίους 4 περίπου μήνες, το ONT (Nokia) και το Router (Speedport Plus) αποσυγχρωνίζονται σε διαφορετικές μέρες και ώρες (ανά 2 με 3 μέρες, οποιαδήποτε ώρα του 24τραώρου) κι έτσι μένω χωρίς πρόσβαση στο Internet και χωρίς τηλέφωνο 2 ημέρες την εβδομάδα.
    Σύνολο 45 ημέρες πάνω κάτω από τα Χριστούγεννα έως σήμερα!
    Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης είναι, ο γιός μου να μην μπορεί να παρακολουθήσει τα διαδικτυακά μαθήματα του σχολείου, παίρνοντας απουσίες κι εγώ να μη μπορώ να εργαστώ, γιατί η εργασία μου εξαρτάται αποκλειστικά από το Internet και το τηλέφωνο φυσικά.
    Έχει δηλωθεί βλάβη εδώ και 3 μήνες περίπου και μετά από δύο επισκέψεις τεχνικού, στις αρχές Φεβρουαρίου απ' όσο θυμάμαι, αλλάχτηκε το Speedport Plus, χωρίς ν' αλλαχτεί το ONT και χωρίς να διορθωθεί η βλάβη.
    Ο υπεύθυνος βλαβών της Cosmote της περιοχής μου (Καλαμαριά), σε τηλεφώνημά μου, μου είπε ότι το πρόβλημα δεν είναι στο χώρο μου, αλλά στο DSLAM;... σε πόρτες;... Της περιοχής;... Με λίγα λόγια ότι είναι δικό τους και θα το επιδιορθώσουν.
    Έκτοτε τηλεφώνησα καμμιά 20αριά φορές, αλλά με έγραψαν κανονικά...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.759
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Πίεσε τους να σου δώσουν δωρεάν απεριόριστα data στο κινητό (αν έχεις κινητό Cosmote) μέχρι να διορθωθεί το πρόβλημα. Και φυσικά κάνεις και καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Data στο κινητό μου έδωσαν κάποιες φορές που το ζήτησα. Αυτό όμως δεν είναι λύση.
    Με εκπλήσσει η πλήρη αδιαφορία για την επίλυση του προβλήματος και το γεγονός πως κάθε υπάλληλος στο 13788 και στο 13888, μου έδινε μια τελείως διαφορετική απάντηση για το χρόνο επίλυσης και για τη φύση του προβλήματος.
    Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή για διαφορετικό πάροχο σε FTTH και το μόνο που σκέφτομαι να κάνω, είναι να προσφύγω στη δικαιοσύνη και στην ΕΕΤΤ.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Μονο που ουτε dslam υπάρχει, ουτε πορτες.
    Προφανως λογω αγνοιας υπάρχει δυσκολια στη διαχείριση της βλαβης.
    Ο ρουτερ τι λεει στο log οταν πέφτει?
    Οταν δουλευει, τα speedtest πως ειναι?

  5. #5
    Εγγραφή
    15-03-2019
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz!box 7530
    δεν ξέρω αν ταιριάζει στην περίπτωσή σου, αλλά εάν το nokia έχει κανονικά τα φωτάκια αναμμένα, τότε μπορεί να φταίει κάποια συσκευή του ενσύρματου δικτύου σου. Πριν από δύο μήνες έπαθα κάτι τέτοιο. Ήρθε ο τεχνικός είδε ότι το νοκια δούλευε μία χαρά και ψυλλιάστηκε την υπόθεση, επειδή του είχε ξανατύχει. Ένα switchάκι είχε χαλάσει και έριχνε όλο το δίκτυο. Φαντάσου ότι αποσυντόνιζε το fritbox μου. Τέσταρε το δίκτυό σου εάν έχεις ενσύρματο με συσκευές πάνω.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Στο ONT αναβοσβήνει το πράσινο φωτάκι PON χωρίς να είναι τίποτα συνδεδεμένο στο Speedport Plus, ούτε Ethernet, ούτε Wifi συσκευές και μόνο από τις βλάβες της Cosmote επανέρχεται η σύνδεση και το τηλέφωνο.
    (Στο ONT το Power και το LAN είναι σταθερά αναμμένα και το ALARM σβηστό, στο Speedport Plus είναι αναμμένο το Power και το WLAN).
    Δεν έχει καμία σχέση με το δικό σου πρόβλημα. Ακόμη και χωρίς καμμία χρήση και τίποτα συνδεδεμμένο πάνω τους γίνεται αυτό.
    Για μια εβδομάδα τα ξεκούμπωσα όλα και μετά έδωσα ρεύμα ακόμη και από άλλη πρίζα.
    Όταν δουλεύει τα speedtest είναι περίπου 104.5 Mbps και από το ftp της speedtest.ftp.otenet.gr κατεβάζει με 12.5 περίπου ακόμη και από το Wifi, δηλαδή λειτουργεί κανονικά.
    Όταν ο τεχνικός σου λέει κάνε reset το ONT (όχι στο Speedport Plus) καταλαβαίνεις, ότι υπάρχει πλήρη άγνοια (το ONT δεν έχει τρυπούλα για να το κάνεις reset). Ζήτησα επανειλημμένα να στείλουν άλλο τεχνικό. Τρεισήμισι μήνες ταλαιπωρία.
    Δυστυχώς όμως δεν είναι μόνο η άγνοια του τεχνικού, αλλά και η απροθυμία απ΄ότι κατάλαβα να λυθεί το πρόβλημα από την Cosmote.
    Να αναφέρω ότι και σε γείτονά μου με FTTH συνέβαινε το ίδιο.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Συμβαίνει ακομη? Εαν λυθηκε , πως?
    Εκεί ειναι η λυση και το προβλημα

  8. #8
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ακόμη συμβαίνει. Χθες το μεσημέρι το ξανάκανε.
    Την επόμενη φορά που θα το κάνει θα ανεβάσω τα Logs του Router.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    και στο γειτονα?

  10. #10
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nobody66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμη συμβαίνει. Χθες το μεσημέρι το ξανάκανε.
    Την επόμενη φορά που θα το κάνει θα ανεβάσω τα Logs του Router.
    Γιατί δεν ζητάς αντικατάσταση του ONT;
    Ίσως έχει κάποιο θέμα το Nokia......
    Dslm και πόρτες πάντως δεν υφίσταται σε ftth

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nobody66 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Data στο κινητό μου έδωσαν κάποιες φορές που το ζήτησα. Αυτό όμως δεν είναι λύση.
    Με εκπλήσσει η πλήρη αδιαφορία για την επίλυση του προβλήματος και το γεγονός πως κάθε υπάλληλος στο 13788 και στο 13888, μου έδινε μια τελείως διαφορετική απάντηση για το χρόνο επίλυσης και για τη φύση του προβλήματος.
    Δυστυχώς δεν έχω άλλη επιλογή για διαφορετικό πάροχο σε FTTH και το μόνο που σκέφτομαι να κάνω, είναι να προσφύγω στη δικαιοσύνη και στην ΕΕΤΤ.
    O ote έχει δώσει το 13888 σε Callcenter,όταν παίρνεις εκεί τηλ. Θα βγει κάποιο παιδάκι που του κάνανε ένα ταχύρυθμο για 2-4 εβδομάδες.Μην έχεις πολλές απαιτήσεις από αυτούς..... Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μια εγγραφή καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τότε μόνο θα ασχοληθούνε με το πρόβλημα σου με σοβαρότητα

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από citi76t Εμφάνιση μηνυμάτων
    O ote έχει δώσει το 13888 σε Callcenter,όταν παίρνεις εκεί τηλ. Θα βγει κάποιο παιδάκι που του κάνανε ένα ταχύρυθμο για 2-4 εβδομάδες.Μην έχεις πολλές απαιτήσεις από αυτούς..... Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μια εγγραφή καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τότε μόνο θα ασχοληθούνε με το πρόβλημα σου με σοβαρότητα
    Τι σημαινει δωσει? Υποννοεις σε καποιον μη σχετικο? Αυτο το ξερεις? Το ακουσες? Το ονομα e-value σου λεει κατι?

  12. #12
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Ζήτησα από την πρώτη στιγμή αλλαγή του ONT, αλλά ο τεχνικός είχε αποφανθεί, ότι δεν είχε πρόβλημα και δεν το αντικατέστησε.
    Τελικά μετά από επικοινωνία με τις βλάβες, αποφάσισαν να το αλλάξουν τη Δευτέρα που μας έρχεται.
    Εύχομαι να φταίει αυτό.
    Το ξέρω ότι δεν υφίσταται Dslm και πόρτες σε FTTH. Αυτή όμως ήταν η επίσημη ενημέρωσή μου για τη βλάβη από τον υπεύθυνο της Cosmote της περιοχής μου.
    Δυστυχώς αν ακούσεται τι δικαιολογίες μου είπαν για το πρόβλημα στα 13888 και 13788, θα τραβάτε τα μαλλιά σας.

  13. #13
    Εγγραφή
    22-01-2016
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Vodafone
    Router
    Shg3060/fritz7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σημαινει δωσει? Υποννοεις σε καποιον μη σχετικο? Αυτο το ξερεις? Το ακουσες? Το ονομα e-value σου λεει κατι?
    Και εγώ δουλεύω σε κάποιο Callcenter που έχουμε κάποιους πελάτες που μας έχουν αναθέσει την εξυπηρέτηση των πελατών τούς.Μας έκαν ένα ταχύρυθμο 2εβδομαδες και μας βάλανε να σηκώνουμε το τηλέφωνο και να λέμε ότι είμαστε.το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της εταιρείας που έχουμε το έργο.Ποσο σχετικός μπορείς να είσαι μετά από 2-4 εβδομάδες εκπαιδεύσει είναι σχετικό......αυτό που είναι το ζητούμενο να καταλάβεις τι θέλει ο πελάτης και να κάνεις μια σωστή αναφορά στα αντίστοιχα τμήματα για να εξυπηρετήσει το αίτημα, δυστυχώς πολλά παιδιά δεν το έχουν - δεν το καταλαβαίνουν και συμβαίνουν μετά αυτά που συμβαίνουν..... Είπαν του ανθρώπου για DSLAM και πόρτες σε ftth, σχετικούς δεν τους λες.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος citi76t : 18-04-21 στις 12:11.

  14. #14
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Εφόσον έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα με αποσυνδέσεις τόσους μήνες, δεν μπορείς να γυρίσεις σε καμπίνα? Τουλάχιστον μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημα στην οπτική?

    Ή έστω να έχεις ίντερνετ και τηλέφωνο από καμπίνα ταυτόχρονα?
    Δεν ξέρω αν είναι εφικτό!

  15. #15
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    1. Το σχόλιο το αντιλαμβάνομαι ως κρύο ανέκδοτο για το Στάθη (Ράδιο Αρβύλλα).
    Να το πει για να "γελάσει" πανελλαδικά ο κάθε πικραμένος με την ανευθυνότητα, όχι μόνο της Cosmote,
    αλλά και των υπολοίπων εταιρειών για τέτοιου είδους προβλήματα.
    Γιατί το πρόβλημα υφίσταται λόγω μη ενασχόλησης της εταιρείας μ' αυτό (ανευθυνότητα) ή λόγω κόστους επίλυσης (κατά ομολογία τεχνικού της).
    Δεν μπορεί να κάνει ο πελάτης 20 και πλέον τηλεφωνήματα σε διάστημα 3 μηνών και να μη γίνεται καμία απολύτως κίνηση για να αποκατασταθεί η βλάβη.

    2. Η υποδομή χαλκού στο χώρο μου έχει αφαιρεθεί πριν την εγκατάσταση οπτικής, οπότε δεν υπάρχει επιστροφή.
    Ακόμη όμως και να υπήρχε δε θα επέστρεφα στην εποχή των σπηλαίων... (Με 30άρα VDSL έπιανε 10 - 12 το πολύ).

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας