Σελ. 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678
Εμφάνιση 106-113 από 113
  1. #106
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Πάροχος Cosmote σε περιοχή με υποδομή Vodafone. Προβλήματα συνέχεια και αποσυνδέσεις. Απειρα τηλέφωνα στην τεχνική υποστήριξη, αλλάξαμε ΟΝΤ αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Ολο το σκηνικό τράβηξε περίπου 3 μήνες, καμία λύση απο την πλευρά τους. Δηθεν κάτι έφτιαχναν και μετά απο μερικές μέρες τα ίδια.
    Τελικά άλλαξα πάροχο πήγα Vodafone και τα προβλήματα εξαφανίστηκαν. Το κουπόνι δε μπορούσε να μεταφερθεί, έβγαλα νέο και πήγε σε άλλο ΑΦΜ η σύνδεση.
    Καλησπέρα.

    Το θέμα αλλαγής παρόχου, τουλάχιστον από μέρους μου, είναι αντιδεοντολογικό για κάποιους λόγους.
    Δυστυχώς θα περιμένω να δω τί θα γίνει.
    Αισίως έκλεισα 11 μήνες, με οπτική ίνα και παρακαλάω και λέω τί καλός που ήταν ο χαλκός!!!!!!

  2. #107
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.756
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πωπω..

    Φαίνεται πως η Vodafone σαμποτάρει τις συνδέσεις της Cosmote..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #108
    Εγγραφή
    15-07-2022
    Περιοχή
    ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Smart 3 (Arcadyan)
    SNR / Attn
    7.4(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν ξέρω τι ταχύτητα έχεις, αλλά δοκίμασε να αλλάξεις το ont και την οπτική ίνα που έρχεται από την πρίζα, θα χρειαστείς μια οποια δήπωτε ίνα που να έχει τα ακόλουθα χαρακτηριστικά :

    SC/APC
    Single Mode - 9/125μm
    Simplex

    και αν το πρόβλημα δεν φτιάξει τότε κάνε υποβάθμιση στην αμέσως πιο χαμηλή ταχύτητα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimit5ris : 15-07-22 στις 22:22. Αιτία: προσθήκη ξεχασμένης πληροφορίας

  4. #109
    Καλησπέρα και από εμένα! Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με 200άρα FTTH, κάθε 3-4 μέρες τρώει εμπλοκή. Θέλω πολύ να δοκιμάσω τη λύση που προτείνεις, αλλά δεν ξέρω τι router να πάρω ώστε να είναι σίγουρα συμβατό με FTTH. Αν σου είναι εύκολο, μπορείς να μου πεις τι router πήρες ώστε να δοκιμάσω και εγώ;

    Ευχαριστώ θερμά!

  5. #110
    Εγγραφή
    11-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Έχω ftth με COSMOTE εδώ και περίπου 2 χρόνια (κέντρο Αθήνας, την περιοχή την έχει η Wind). Η εγκατάσταση πήρε παρα πολύ καιρό από μεριάς τους αλλά όλα λειτούργησαν ομαλά (εκτός από το λάθος ρουτερ που μου είχαν στείλει)….μέχρι πρόσφατα όπου και ξεκίνησε η Οδύσσεια.

    Σημείωση ότι δεν ζω στην Ελλάδα αλλά έρχομαι τακτικά (κάθε 5-6 βδομαδες) και δουλεύω από εδώ όποτε και το γρήγορο internet είναι αναγκαίο.

    Πριν περίπου 2.5 βδομαδες κόπηκε ξαφνικά η σύνδεση (το LOS έδειχνε κόκκινο στο Huawei). Πήρα τηλέφωνο την τηλεφωνική υποστήριξη και μου είπαν ότι θα το φτιάξουν μέσα σε 4 εργάσιμες. Έχοντας κοιτάξει online η επίσκεψη τεχνικού μου φαινόταν μονόδρομος αλλά μου είπαν ότι θα φτιαχτεί remotely και επειδή δουλεύω με τηλε-εργασία εσπευσμένα κιόλας.

    Τελικά με τηλέφωνα 3-4 την ημέρα σε καθημερινή βάση και αφού πέρασαν πάνω από 7 μέρες καταλήξαμε στο ότι πρέπει οντως να ερθει τεχνικος. Τελικά ηρθε ο τεχνικός σπίτι αφου είχαν περάσει σχεδόν 10 μερες από τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα - ο ίδιος φάνηκε να ντράπηκε για το ποσό καιρό τους πήρε να έρθουν) - και είπε ότι το πρόβλημα είναι στο κεντρικό (;; κουτί της πολυκατοικίας όποτε και πρέπει να έρθει η Wind. Η Wind από τότε δεν έχει εμφανιστεί στην πολυκατοικία. Σύμφωνα με την COSMOTE η Wind έκανε μια επίσκεψη στο κουτί απέναντι από την πολυκατοικία και πρέπει να ξαναέρθουν. Σε τελευταία επικοινωνία με την COSMOTE ο αρμόδιος μου είπε «μπορεί και αυτήν την εβδομάδα ακόμα».

    Επειδή έχω βαρεθεί να κάνω υπομονή, υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω πέρα από καταγγελία; Έχουν μείνει 4 μήνες στο συμβόλαιο, μπορώ να το ακυρώσω τώρα χωρίς ποινή;

    Αν έχω καταλάβει καλά το να μην έχεις τον πάροχο ftth της περιοχής είναι πονοκέφαλος όποτε και η αλλαγή σε Wind ακούγεται αναγκαστική;

  6. #111
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταγγελία για βλάβη καλωδιακή και μάλιστα ευθύνης άλλου παρόχου, μπορείς να κάνεις αλλά θα ακυρωθεί.
    Υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία εκ του κανονισμού, όπου αυτόματα σε επόμενο μήνα θα μειωθεί αναλογικά το πάγιο για τις μέρες που δεν λάμβανες υπηρεσίες.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις η Cosmote δίνει (το ζήτησες?) δωρεάν δεδομένα σε κινητό για όσο κρατά η βλάβη, αρκεί η σύνδεση κινητής να είναι σε αυτήν. Αντίστοιχα ισχύει και στους άλλους.

  7. #112
    Εγγραφή
    15-10-2010
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    53568/5495
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    Sercomm H300s
    SNR / Attn
    22(dB) / 5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως για κάποιο λόγο είναι σεταρισμένο να κάνει release IP/renew IP ανά τόσο χρονικό διάστημα που αναφερεται? Κάτι τέτοιο μου κάνει όλο αυτό που αναφέρεται......
    Όποιος στον κόσμο θε να'ρθεί και στην Αξά δεν πάει, το πέρασμα του απ'την ζωή χαμένο θε να πάει!

  8. #113
    Εγγραφή
    11-02-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταγγελία για βλάβη καλωδιακή και μάλιστα ευθύνης άλλου παρόχου, μπορείς να κάνεις αλλά θα ακυρωθεί.
    Υπάρχει προβλεπόμενη διαδικασία εκ του κανονισμού, όπου αυτόματα σε επόμενο μήνα θα μειωθεί αναλογικά το πάγιο για τις μέρες που δεν λάμβανες υπηρεσίες.
    Σε τέτοιες περιπτώσεις η Cosmote δίνει (το ζήτησες?) δωρεάν δεδομένα σε κινητό για όσο κρατά η βλάβη, αρκεί η σύνδεση κινητής να είναι σε αυτήν. Αντίστοιχα ισχύει και στους άλλους.
    Απόλυτα κατανοητό και δεκτό αλλά από την στιγμή που το νομοθετικό/διοικητικό πλαίσιο επιτρέπει σε πάνω από μια εταιρία να δρουν σε μια περιοχή πάνω στις γραμμές μιας μόνο εταιρίας τότε ένας από τους δυο (ή και οι 2) θα πρέπει να φέρει ευθύνη. Δηλαδή και η COSMOTE ξεπέρασε τις 4 εργάσιμες μέρες για να φτιάξει το πρόβλημα αλλά και η Wind.

    Το θέμα μου δεν είναι να μην χρεωθώ (που φυσικά είναι το δίκαιο) αλλά το ότι έχω μείνει 3 βδομαδες χωρίς broadband. Χωρίς καμία σαφή ημερομηνία επίλυσης.

    Δεν έχω κινητό COSMOTE όποτε αγόρασα το 4G WiFi που έχουν (100 ευρώ) και μου βάζουν data αλλά σέρνεται (5G δεν είχαν).

    Νομίζω πως αν ήμουν πελάτης Wind θα είχα καλύτερη ανταπόκριση (ίσως) όποτε αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να μεταφέρω την γραμμή εκεί.

Σελ. 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 3678

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας