Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    21-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Καλησπέρα σας, διαβάζω το παρών φόρουμ για διάφορα θέματα εδώ και πολλούς μήνες (από τότε που αποφάσισα να βάλω ίντερνετ με νέα σύνδεση) αλλά ποτέ δεν μπήκα στον κόπο να ποστάρω οτιδήποτε μέχρι τώρα.

    Ο λόγος είναι η εμπειρία που είχα με πτώση της ταχύτητας του ίντερνετ. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.

    Για διάφορους λόγους έπρεπε να βάλουμε σταθερό και ίντερνετ. Εδώ και πολλά χρόνια επικοινωνίας με τον ΟΤΕ δεν βγάζαμε άκρη όσων αφορά τις γραμμές (δεν υπήρχαν) για νέα τηλεφωνική γραμμή. Μία μέρα λοιπόν μας χτυπάει το κουδούνι μια κοπέλα που ισχυριζόταν ότι ήταν από την wind και ότι έχουν βάλει γραμμές καινούριες(!). Όπα λέω ή τώρα ή ποτέ. Εννοείται ότι της είπαμε "θα σας ενημερώσουμε" και την στείλαμε από εκεί που ήρθε (παρόλο που είχε καλή προσφορά στα χέρια της, αλλά δεν την εμπιστευόμασταν).

    Όλα ξεκίνησαν την black friday του έτους 2019, όταν και πήγαμε στο κατάστημα της wind να δούμε "τι παίζει". Μας έκανε μια προσφορά για σταθερό+ίντερνετ(24άρα adsl)+windvision. Ωραία φαινόντουσαν όλα και τελικά μετα από δύο μήνες υπομονής και πολλά νεύρα γενικά (χεχ) είχαμε επιτέλους σταθερο και ίντερνετ στο σπίτι. Παρεπιπτόντως, ο τεχνικός της wind μας ειχε πεί ότι μέτρησε την ταχύτητα του ίντερνετ και είχε βγάλει 11mbps. Λέω από μέσα μου "αυτά είναι". Όντως με μετρήσεις από το pc μου που συνδέεται στο wifi τόσο έβγαζε καρφωμένο μάλιστα. Βέβαια τότε δεν είχε συνδεθεί η windvision (ένας θεός ξέρει γιατί την βάλαμε). Όταν συνδέθηκε μετά από μέρες και αυτή, η ταχύτητα έπεσε στα 9mbps και ο λόγος ήταν έλεγαν στην τεχνική υποστήριξη ότι η windvision "τραβάει" 2 mbps ούτως η άλλως. Ας το κρατήσουμε αυτό.

    Πριν 2 μήνες περίπου και εν μέσω lockdown είδα την ταχύτητά μου να πέφτει πάρα πολύ. Παράδειγμα, "κατέβαζα" με τόρεντ με 1.4mbps στην αρχη με τα 11, μετά με τα 9 mbps έπεφτε στα 1.2-1.3 και τώρα βαριά να φτάσει τα 600-650kbps. Μπήκα να κάνω τέστ να δω τι ταχύτητα έχω και λέει 5mbps. Εκείνη τη στιγμή φούντωσα. Τους παίρνω τηλέφωνο και λέω το και το. Μου λένε από την τεχνική υποστήριξη ότι λόγω lockdown και φορτωμένου δικτύου να συμβαίνει αυτό. Λέω εντάξει δίκιο θα έχουν τόσος κόσμος μπαίνει στο ίντερνετ.

    Με τα πολλά ξαναπαίρνω μετά από δύο μήνες (εχθές μάλιστα) και τους λεώ ότι "ξέρετε η αρχική μου ταχύτητα ήταν τόση και τώρα έγινε τόση" και τους ρώτησα και για την windvision και μου λένε άν έιναι κλειστή δεν τραβάει τίποτα ενώ στην αρχή μου είπαν ότι έχει "ρουφίξει" ήδη τα 2mbps άντε ποιόν να πιστέψεις τώρα.Επίσης μου είπαν ότι βλέπουνε ότι η ταχύτητά μου είναι απο 8-8.5 μέχρι 10.5 mbps η μέγιστη. Μου είπαν να αλλάξω splitter και "adsl καλώδιο" και ότι η γραμμή φαίνεται σούπερ. Εγώ σαν άσχετος σχετικά με δίκτυα τους είπα ΟΚ. Πήγα να πάρω καλώδιο ει ντι ες ελ + σπλίτερ και οταν του ειπα του πωλητη (που ήταν τεχνικος) για καλώδιο adsl έβαλε τα γέλια και με ρώταγε τι είναι το καλωδιο adsl . Anyway, πάω τα αλλάζω όλα μάλιστα έβαλα το ρούτερ απευθείας στον τοίχο χωρίς σπλίτερ και πάλι στα 5mbps ήμουν.

    Τους ξαναπαίρνω τηλέφωνο (εχθές το μεσημέρι έγινε αυτό) και τους λέω στείλτε τεχνικό να "δει την γραμμή" xD . Μου λένε θα στείλουμε τεχνικό στα κεντρικά? θα επικοινωνήσουμε με τα κεντρικά? θα πρέπει να πάει τεχνικός στα κεντρικά να δει αν όλα είναι καλά και μετά να έρθει απο εκεί? δεν πολυκατάλαβα και το κλεινουμε. Μετα από μερικες ώρες με παίρνουν τηλεφωνο από το ίδιο τεχνικό τμήμα και μου λένε ότι όλα είναι καλά και ότι φταίει ο χαλκός που οξειδώνεται και ότι ΑΥΤΗ είναι η ταχύτητά μου (αυτοί βλέπανε 7 mbps) και ότι δεν μπορούνε να κάνουνε κάτι γι'αυτό. Εγώ αντί να τους πω "φτιαξτε το ή αλλάζω εταιρία" τους είπα οκ έγινε ευχαριστώ πολύ .

    Εντωμεταξύ όλοι μα όλοι (από το κατάστημα που πήγα εχθες να πληρώσω οι οποίοι μου λέγανε ότι μάλλον φταίνει που κάνουν έργα για οπτικές ίνες και βάζουνε καμπίνες μέχρι και ο τελευταίος στην τεχνική υποστήριξη) μου λέγανε να αναβαθμίσω την σύνδεση και να πάω σε vdsl.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ όμως τώρα είναι : Ποιός λέει αλήθεια? Από αυτά ποιά συμπεράσματα βγαίνουν?

    Ευχαριστώ και συγνώμη για το κατεβατό .

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kάνε το παρακάτω για να έχουμε καλύτερη εικόνα
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Line Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  8,2 KB 
ID: 226761

    Δεν βρήκα κάτι άλλο για Line attenuation κτλ.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα

    ποιο μοντέλο modem/router έχεις?

  5. #5
    Εγγραφή
    21-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Zyxel AMG1302-T11C

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δοκίμασε
    Use this screen to view the DSL line statistics and reset the ADSL line. Click Maintenance >Diagnostic > DSL Line to open the screen shown next.
    Από το manual
    https://www.manualslib.com/manual/11...age=218#manual
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    21-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Downstream:
    relative capacity occupation: 100%
    noise margin downstream: 9.4 dB
    output power upstream: 12.5 dbm
    attenuation downstream: 30.3 dB

    Upstream:
    relative capacity occupation: 100%
    noise margin upstream: 18.0 dB
    output power downstream: 0.0 dbm
    attenuation upstream: 19.4 dB

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς να ανέβεις σε ταχύτητα αν τους πεις να σου πάνε το SNR Margin στο 6. Επίσης δεν ξέρουμε αν έχεις FastPath που ρίχνει και αυτό τον συγχρονισμό, παίζεις παιγνίδια online???

    Θα βοηθούσε αν είχαμε και μια μέτρηση στον κατανεμητή και με κάποιο άλλο ρούτερ για σύγκριση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    21-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να ανέβεις σε ταχύτητα αν τους πεις να σου πάνε το SNR Margin στο 6. Επίσης δεν ξέρουμε αν έχεις FastPath που ρίχνει και αυτό τον συγχρονισμό, παίζεις παιγνίδια online???
    Θα τους πάρω γι'αυτο το snr margin σημερα κι'ολας .Το βραδάκι παίζω λίγο cs :P

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βοηθούσε αν είχαμε και μια μέτρηση στον κατανεμητή και με κάποιο άλλο ρούτερ για σύγκριση.
    Αυτό πως γίνεται (άρχετος γαρ)

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν δεν ξέρεις και μένεις σε πολυκατοικία δεν θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη και υπάρχει περίπτωση να κάνεις και ζημιά σε γραμμή άλλου.
    Γενικά, θα πρέπει να βρεις την γραμμή σου στον κατανεμητή του ΟΤΕ, να αποσυνδέσεις το ζευγάρι που πάει στο διαμέρισμα και να κάνεις μέτρηση κατευθείαν στο ζευγάρι του ΟΤΕ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    13-05-2020
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Μηνύματα
    554
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26999/2695
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΥΜΝΟΣ
    Router
    DSL-AC55U,RB4011iGS,HT801
    SNR / Attn
    28.8(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Fastpath
    θα σου πω και εγώ τα ίδια ένα τηλέφωνο στον πάροχο ζητάς snr margin 6 τώρα επειδής δεν ξέρουμε αν είσαι σε Fastpath/Interleaved αλλά να ξέρεις με το fastpath έχεις καλύτερα pings αλλά χάνεις 1 με 2 mbps αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο αυτό ζήτα Interleaved

    - - - Updated - - -

    https://www.adslgr.com/forum/threads...BC%CE%B7%CF%82

  12. #12
    Εγγραφή
    21-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Λοιπόν. Ζήτησα αλλαγή snr margin από 9 σε 6, μου είπαν κάνουμε κάτι δοκιμές στην γραμμή. 15 λεπτά κράτησε αυτό. Μου είπαν επίσης ότι έχει σταλεί το αίτημα μου για αλλαγή και ότι θα ξαναεπικοινωνήσουν μαζί μου. Με παίρνουν λοιπόν μετά από 1-1.5 ώρα και μου λέει ότι δεν μπορεί να κατεβάσει το snr margin γιατί θα γίνονται αποσυνδέσεις στην γραμμή μου και θα υπάρξει πρόβλημα.Ισχύει αυτό? Τον ρωτάω γιατί ενώ στην αρχή η σύνδεσή μου ήταν 11mbps και τώρα είναι στα 5? μου λέει λόγω χαλκού! Δηλαδή μέσα σε 2 μήνες χάλασε ο χαλκός ενώ εδώ και 20 χρόνια δεν είχε χαλάσει?.. Και παίρνω την απάντηση "Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για παλαιότερες τεχνολογίες" και ως γνωστόν μου προτείνει ΚΑΙ αυτός vdsl.... Σε μονοκατοικία μένω και επίσης φοβάμαι μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά από αυτή που υποθετικά έχω. Δεν με νοιάζουν τα pings απο 28 μέχρι 38 παίζουν. Με νοιάζει η ταχύτητα γιατί έπεσε...

    ΥΓ.: Όταν ρώτησα για την wind vision και αν υπάρχει περίπτωση να αυξηθεί η ταχύτητα άν την καταργήσω η απάντηση ήταν όχι.

    - - - Updated - - -

    Btw ο τεχνικός της wind όταν ήρθε σπίτι για να συνδέσει την καινούργια γραμμή πέρυσι τον Ιανουάριο έκανε τα εξής:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cable11.png 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  511,5 KB 
ID: 226785

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cable2.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  312,0 KB 
ID: 226788

    Το γκρί καλώδιο είναι αυτό που έρχεται μέσα στο σπίτι μου (btw ξέχασα να πω ότι είχε τηλεφωνική γραμμή εδώ παλιότερα αλλά την κόψανε και έτσι μείνανε τα καλώδια)

    Μήπως τελικά εδώ είναι το πρόβλημα? Μήπως τελικά είχε δίκιο ο τεχνικούλης στο τηλέφωνο που έλεγε ότι φταίει ο χαλκός? ;//
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails cable22.png  

    cable2.jpg  


  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν η γραμμή σου έχει αποσυνδέσεις και λάθη το κατέβασμα του SNR Margin επιδεινώνει την κατάσταση.

    Αφού είσαι σε μονοκατοικία είναι πολύ εύκολα τα πράγματα να κάνεις μόνος σου μια μέτρηση.
    Αποσυνδέεις το καλώδιο που έρχεται στο διαμέρισμα από το καλώδιο του ΟΤΕ, συνδέεις ένα πριζάκι rj11 στο καλώδιο του ΟΤΕ και βάζεις εκεί το ρούτερ για να κάνεις την μέτρηση.
    Αν το καλώδιο έχει οξειδωθεί θα πρέπει να το ξύσεις λίγο για να είναι καθαρό.

    - - - Updated - - -

    Για την ιστορία..
    Όταν οι τηλεφωνητές ή τεχνικοί κάνουν αναφορά σε "χαλκό" εννοούν τον χαλκό του δικτύου, αλλιώς σου λένε ότι φταίει η δική σου εσωτερική εγκατάσταση, γι' αυτό άλλωστε σου προτείνουν το VDSL.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    21-01-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνδέεις ένα πριζάκι rj11
    Είπαμε γνωρίζω μερικά βασικά πράγματα αλλά αυτό πως θα το κάνω?

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρίξε μια ματιά
    https://www.youtube.com/watch?v=6jhTqBn6qao
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας