Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    05-02-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Με την έλευση των windows 10 εχουν εμφανισθεί πολλά προβλήματα.
    Γιαυτο ερωτώ αν υπάρχει καποιος τρόπος να κλειδώνονται οι τελικές ρυθμίσεις ενος υπολογιστη.
    Για παράδειγμα παρατηρώ ότι καποιες φορές αλλάζουν μόνες τους ρυθμίσεις όπως της επιλογής καρτών ήχου.

    Αλλες φορές αλλάζουν δεδομένα στη σύνδεση ενος υπολογιστή σε ιδιωτικο δίκτυο
    το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείσει απότομα ο υπολογιστής οταν τον ξανανοίγουμε όλο και καποιες αλλγές θα έχουν γίνει που πρέπει να τις επαναφέρουμε κλπ.

    Υπάρχει τρόπος αφου σετάρουμε τα πάντα να τα κλειδώσουμε ωστε να μην αλλάζουν οι τελικές ρυθμίσεις σε κάθε περίπτωση εκτός αν γίνουν με δική μας παρέμβαση;
    Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εκτός από ελάχιστες ρυθμίσεις που μπορούν να αποτραπούν με παρεμβάσεις στη registry και στην group policy (και όχι πάντα επιτυχώς), οι μεμονωμένες ρυθμίσεις απ όσο ξέρω δεν κλειδώνονται με τον τρόπο που θέλεις.

    Εκείνο που κλειδώνεται (πιο σωστά "παγώνεται") είναι μια ολόκληρη partition, έτσι ώστε όταν κάνεις restart επανέρχεται εκεί που ήταν όταν την πάγωσες.
    Προγράμματα που το κάνουν αυτό είναι το shadow defender, deep freeze και toolwiz time freeze.
    Eγώ χρησιμοποιώ το shadow defender πολλά χρόνια τώρα.
    Έχω παγώσει την partition του λειτουργικού και έχω βρει την ησυχία μου.
    Ρύθμισα το μηχάνημα όπως ήθελα, το έφερα στην κατάσταση-ρυθμισεις που ήθελα και το "πάγωσα".
    Έχω κόψει τις αναβαθμίσεις από τα πάντα, καθώς και κάποιες διεργασίες που γράφουν στον δίσκο σε κάθε session λειτουργίας (superfetch, prefetch, windows search (indexing), αυτόματα updates του Εdge κ.α.).
    Όταν θέλω να αλλάξω κάτι, π.χ. αναβαθμίσεις, το κάνω ελεγχόμενα, αφού ξεπαγώσω πρώτα την partition. Συνήθως μια φορά τον μήνα. Και πάντα έχω πάρει πρώτα image backup.

    Αποτέλεσμα : εννιά χρόνια τώρα ο υπολογιστής δουλεύει ΠΑΝΤΑ TΕΛΕΙΑ, χωρίς καμιά δυσλειτουργία, με μηδέν συντήρηση και χωρίς κανέναν φόβο από ιούς και αστοχίες σε λογισμικό και δοκιμές. Πηγαίνω όπου θέλω, δοκιμάζω ότι θέλω (σχεδόν), χωρίς να φοβάμαι ιούς και ζημιές, και στο τέλος κάνω ένα restart και το μηχάνημα είναι καθαρό και λειτουργικό όπως πρώτα.
    Κάθε φορά που τον ανοίγω είναι στην ίδια άριστη κατάσταση, ανεξάρτητα από το τι έκανα πριν.
    Θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή γιατί πρέπει να μάθεις και να οργανωθείς χωρίς το προφανές ότι οι αλλαγές που κάνεις είναι μόνιμες.
    Κάπως σα να τρέχεις από rom, ότι τίποτα δεν αλλάζει αν δεν το κάνεις συνειδητά.
    Αλλά μετά δεν μπορείς χωρίς αυτό. Είναι το καλύτερο δίχτυ προστασίας του υπολογιστή.
    Ξέρεις ότι πάντα, ότι μ@λ@κί@ και να κάνεις (μιλάμε πάντα για software, έτσι; ), θα τον ανοίξεις και θα δουλεύει όπως πριν.
    Για εταιρείες δεν ξέρω, οι ανάγκες πιθανόν διαφέρουν, αλλά για προσωπική/οικιακή χρήση είναι ο απόλυτος τρόπος να έχεις την ησυχία σου και να μην ασχολείσαι να φτιάχνεις κάθε λίγο το μηχάνημα.
    Τα παραπάνω λογισμικά έχουν διαφορές στις επιμέρους δυνατότητες και στην τιμή, και ο καθένας διαλέγει ανάλογα ανάλογα με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 18-04-21 στις 00:01.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-02-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Ωραίος. Να ρωτήσω .
    Μπορω να προσθέτω αρχεία πχ ηχου,εικονας κλπ χωρίς να κάνω ολόκληρη διαδικασία απενεργοποίησης και επαναφοράς του shadow defender;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις χωρίς απενεργοποίηση, ούτε ρυθμίσεις, ούτε, αρχεία, ούτε ενημερώσεις, ούτε εργασίες, στην επόμενη επανεκκίνηση εξαφανίστηκαν όλα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με το συγκεκριμένο πρόγραμμα (SD) μπορείς (εδώ ο αγαπητός sweet dreams κάνει λάθος).

    1) Υπάρχει επιλογή να εξαιρέσεις συγκεκριμένους φακέλους, αρχεία και κλειδιά της registry από το πάγωμα.
    Οπότε, ενώ η υπόλοιπη partition παραμένει παγωμένη, αυτά που έχεις εξαιρέσει αλλάζουν κανονικά.

    2) Το SD έχει μια επιλογή ("commit" λέγεται) όπου μπορείς συγκεκριμένα αρχεία και φακέλους,
    ακόμη κι αν είναι παγωμένα, να τα σώσεις μόνιμα με ένα κλικ.
    Παρακάμπτοντας δηλ. το πάγωμα συνειδητά, ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να απενεργοποιήσεις το πρόγραμμα.

    3) Η partition που ΔΕΝ είναι του λειτουργικού μπορεί επίσης να παγώνει και να ξεπαγώνει με ένα κλικ,
    χωρίς restart του υπολογιστή.
    (αυτό δεν συμβαίνει με την partition του λειτουργικού, η οποία απαιτεί restart για να ξεπαγώσει).


    Επομένως, το SD παρέχει αρκετή ελευθερία στο να το παρακάμπτεις και να σώζεις τη δουλειά σου.
    Γενικά, όλα τα δεδομένα του χρήστη πρέπει να αποθηκεύονται σε χωριστή partition από του λειτουργικού,
    όχι γιατί αυτό βολεύει το SD αλλά επειδή βολεύει και είναι καλή πρακτική γενικά.
    Π.χ., είναι πολύ εύκολο να παίρνεις backup τα δεδομένα σου, ξέχωρα από το λειτουργικό.
    Ή αν η partition του λειτουργικού πάθει κάτι και γίνει απροσπέλαστη, η άλλη θα παραμείνει ανέπαφη.

    Ρυθμίσεις που αφορούν το λειτουργικό δεν μπορούν να αλλάξουν έτσι, καθώς πρέπει να ξέρεις ακριβώς ποιά αρχεία των windows θα σώσεις.
    Π.χ. εγώ για να προσθέτω bookmarks στον Edge έχω μια συντόμευση στο αρχείο bookmarks και την κάνω "commit", οπότε σώζονται μόνιμα.
    Αλλά αυτό δεν μπορεί να γίνει με όλες τις ρυθμίσεις.
    Για τα win updates ούτε λόγος. Πρέπει πρώτα να απενεργοποιηθεί το πρόγραμμα.

    Ωστόσο, η παράκαμψη του παγώματος έρχεται σε αντίθεση με την βασική ιδέα του προγράμματος και πρέπει να γίνεται με φειδώ.
    Για κάποιους το "commit" αποτελεί κίνδυνο για την ασφάλεια που παρέχει το SD, καθώς θεωρητικά θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί
    από κάποιον ιό για να περάσει μόνιμα στον δίσκο.
    (Ωστόσο αυτό απαιτεί εξειδικευμένη επίθεση στο συγκεκριμένο πρόγραμμα και είναι απίθανο καθώς το SD δεν έχει μεγάλο κοινό.)
    Γι αυτό μερικοί μανιακοί σβήνουν το αρχείο "commit.exe" που κάνει αυτό το πράγμα.
    Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι commit σε φακέλους με χιλιάδες αρχεία (π.χ. μια ολόκληρη partition) μπορεί να κάνει το SD να κρεμάσει.
    Αντίθετα, το μέγεθος των αρχείων δεν φαίνεται παίζει ρόλο.
    Η εξαίρεση πολλών φακέλων και αρχείων επίσης δεν είναι καλή πρακτική καθώς αφήνει στον δίσκο "τρύπες",
    δηλ. απροστάτευτα sectors, όπου θα μπορούσε να τρυπώσει μόνιμα ένας ιός.

    Μια άλλη παρατήρηση είναι ότι τυχόν image backup πρέπει να λαμβάνεται με απενεργοποιημένο το πρόγραμμα,
    αλλιώς το image θα δώσει BSOD.



    Αντίθετα, το Deep Freeze (DP) επιτρέπει να γίνονται κανονικά τα windows updates χωρίς να χάνονται με το restart.
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ έχει την ευκολία παράκαμψης που έχει το SD.
    Εκεί η εξαίρεση αρχείων από το πάγωμα είναι πιο "awkward" και commit δεν υπάρχει.
    To DP είναι πιο σταθερό αλλά πιο ακριβό και πολύ πιο άβολο σε καθημερινή χρήση.
    Π.χ., για να ξεπαγώσεις μια partition, ακόμη κι αν δεν είναι του λειτουργικού, πρέπει απαραιτήτως να κάνεις restart.


    Εγώ οργανώθηκα να έχω τον υπολογιστή μονίμως παγωμένο με το SD.
    Το απενεργοποιώ μια φορά τον μήνα για να κάνω τυχόν αλλαγές και αναβαθμίσεις αφού πάρω πρώτα image.
    Με αυτόν τον τρόπο ο υπολογιστής δεν μου παρουσιάζει πρόβλημα ποτέ, και δεν θέλει καμιά συντήρηση, χρόνια τώρα.
    Όσο για το antivirus, δεν έχω γιατί δεν χρειάζεται.
    Ακόμη και των windows το έχω κλείσει.

    Πάντως, τα παραπάνω προγράμματα δεν προστατεύουν από data leak.
    Η δουλειά τους είναι μόνον να κάνουν virtual τον δίσκο, και να αναιρούν τις αλλαγές με restart, τίποτε άλλο.
    Όποιος φοβάται πρέπει να έχει ένα antikeylogger.
    Π.χ., αν ο υπολογιστής μολυνθεί και συνδέσεις έναν εξωτερικό δίσκο, θα μολυνθεί κι ο δίσκος αυτός.
    Με το restart o υπολογιστής θα καθαρίσει αλλά η ζημιά στον άλλον δίσκο θα έχει γίνει.


    Γενικά το shadow defender είναι ένα εξαιρετικό utility και αξίζει τα λεφτά του.
    Εδώ είναι ένα review από χρήστες του προγράμματος :
    https://malwaretips.com/threads/shad...-review.93266/


    Αυτά. Αν δοκιμάσεις το πρόγραμμα γράψε τις εντυπώσεις σου....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-04-21 στις 14:22.

  6. #6
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ποσα αρχεια image-κλωνους αποθηκευεις και για ποσο καιρο; Δηλαδη οπως καταλαβαινω, στο τελος Απριλιου που θα θελεις να αναβαθμισεις την εγκατασταση σου αφου την ξεπαγωσεις, πριν απο ολα θα παρεις λοιπον ενα image. Τον Μαιο η ιδια διαδικασια θα επαναληφθει. Τον Ιουνιο το ιδιο και παει λεγοντας. Τα αρχεια ομως του Απριλιου και του Μαιου τι τα κανεις;

  7. #7
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τι λες να τα κάνω ; τα σβήνω.
    Μετά από τα updates αποκαθιστώ όσες τυχόν ρυθμίσεις διαταράχτηκαν και παίρνω νέο image.
    Αλλά ΔΕΝ σβήνω αμέσως τα παλιά γιατί δεν ξέρω πως θα συμπεριφερθεί ο υπολογιστής και πόσο επιτυχημένη θα είναι τα νέα updates.
    Αφού περάσει ένα διάστημα και βεβαιωθώ ότι ο υπολογιστής συνεχίζει να δουλεύει καλά, τότε τα παλιότερα images τα σβήνω.
    Κρατώ μόνον τα δύο ή τρία τελευταία.
    To ίδιο κάνω πριν εγκαταστήσω κάτι ή γενικά πριν κάνω μια αλλαγή μεγάλης κλίμακας ή δοκιμάσω κάποια επίφοβη ρύθμιση.
    Πρέπει ΠΑΝΤΑ να υπάρχει full image της προηγούμενης καλής κατάστασης, το οποίο να λαμβάνεται με το SD (ή άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα) απενεργοποιημένο.


    Το θέμα δεν είναι να πάρεις image αλλά να οργανώσεις τον υπολογιστή και τη δουλειά σου ώστε να τον έχεις μόνιμα παγωμένo για να μην κινδυνεύει.
    Εγώ το έκανα
    - κόβοντας τα updates από τα πάντα,
    - κάνοντας disable τα services που ανάφερα (superfetch, prefetch, search, αυτόματα updates του edge),
    - βάζοντας συντομεύσεις σε κάποια αρχεία/φακέλους του συστήματος (π.χ. το αρχείο "bookmarks" του Edge) για να τα κάνω commit
    - και μεταφέροντας κατάλληλα τους φακέλους και τα αρχεία με τη δουλειά μου στην άλλη partition.

    Από κει και πέρα ο υπολογιστής, δεν χρειάζεται τίποτε, δεν γεμίζει σκουπίδια και τα windows είναι άφθαρτα.
    Η πιθανότητα να πάθει κάτι είναι μόνο όταν τον ξεπαγώνω.
    Χώρια που με την option "Write cache" του SD γλυτώνει τεράστια φθορά και ο SSD...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-04-21 στις 12:54.

  8. #8
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η ερωτηση μου ειχε να κανει ακριβως για την χρησιμοτητα οπως και σκοπιμοτητα του "παγωματος" και του εξτρα κι αρκετα μεγαλου κοπου που κανεις ή τουλαχιστον ξοδεψες αρχικα με τις ρυθμισεις απενεργοποιησης των updates, διαφορων ρυθμισεων και επεμβασεων κτλ οταν με την απλη διαδικασια του ενος image ανα μηνα και του backup τους σε καποιο ασφαλες σημειο, πχ σε εναν εξωτερικο σκληρο που θα ενεργοποιειται επισης μονον μια φορα καθε μηνα, το συστημα σου ειναι ηδη εξαιρετικα ασφαλες.

    Και γραφω εμπειρικα αφου κι εγω εχω αυτη τη συνηθεια με τις τακτικες κλωνοποιημενες εικονες, τουλαχιστον στο κυριο pc μου οπως και παλιοτερα και σε ενα φορητο που χρησιμοποιουσα για τα εκτος εδρας, εδω και πανω απο μια δεκαπενταετια με κυριολεκτικα 2 ή 3 περιπτωσεις οπου επεσα σε "ατυχηματα" ολο αυτο το διαστημα. Και οποτε θελησα να κανω δοκιμες και πειραματα, απλα ειχα μια εικονα σε ενα στικακι και μπουταρα απο αυτο. Και πολυ παλαιοτερα με virtual μηχανες ή live cds. Οσο για τα σκουπιδια, με παραλληλη χρηση καποιου καλου καθαριστη, ειχα φτασει θυμαμαι να χρειαστει να κανω format μετα απο 5+ χρονια. Και αυτο για ψυχολογικους λογους.

    Θελω να πω πως δεν βλεπω το πρακτικο αποτελεσμα του επιπλεον χρονου με την πρακτικη που ακολουθεις. Θα καταλαβαινα δηλαδη ειτε το συχνο imaging ειτε το "παγωμα". Το διπλο το θεωρω περιττο και σπαταλη χρονου. Τεμπελης γαρ, αλλα και παλι.....

  9. #9
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ο καθένας όπως βολεύεται.
    Αλλά δεν είναι το ίδιο φίλε μου.

    Το image δεν εξασφαλίζει την ομαλή λειτουργία του υπολογιστή σε καθημερινή βάση.
    Αφορά μόνον την ασφάλεια του υπολογιστή σε μεγαλύτερη κλίμακα.
    Δεν μπορεί να γίνεται συχνά καθώς είναι χρονοβόρο και φθείρει τον δίσκο.

    Αντίθετα, τα πλεονεκτήματα από το πάγωμα τα έχεις συνέχεια, κάθε μέρα.
    Άπαξ και οργανώσεις τη δουλειά σου και παγώσεις τον υπολογιστή, έχεις ασφάλεια και σταθερότητα πάντα.
    Ο υπολογιστής είναι το ίδιο γρήγορος και σταθερός κάθε φορά που τον ανοίγεις,
    όχι απλώς τον πρώτο καιρό μετά το πέρασμα του image.
    Τα οποιαδήποτε προβλήματα που μπορεί να εμφανιστούν σε καθημερινή βάση είναι παρελθόν, ένα restart τα εξαφανίζει.
    Π.χ., έστω ότι πας σε ένα site και κολλάς ένα adware. Kάνεις restart, εξαφανίζεται.
    Αλλιώς, θα έπρεπε να ψάχνεις καθαρισμούς ή να περάσεις το image (εντελώς ασύμφορο για μια σχετικά "μικρή" ζημιά).
    Η ασφάλεια και η σταθερότητα λοιπόν είναι σε κάθε session λειτουργίας.

    Μπορώ να δοκιμάσω σχεδόν ότι θέλω στο πραγματικό σύστημα
    (αρκεί να μην απαιτεί restart και να μην είναι τεράστιο σε μέγεθος).
    Ενισχύεται η ιδιωτικότητα καθώς δεν μένουν ίχνη από την δραστηριότητα στον υπολογιστή.
    Το σημαντικότερο : με τη λειτουργία "Write cache" παρατείνεται η ζωή του SSD.
    (ενδεικτικά, στο laptop μου ο δίσκος m.2 έχει συνολικό χρόνο λειτουργίας 117 μέρες (σε περίπου 8 μήνες) αλλά έχει γράψει μόλις 800 GB !).


    Από την άλλη, το πάγωμα ΔΕΝ είναι backup και δεν σε εξασφαλίζει σε περίπτωση ολικής ζημιάς (π.χ. βλάβη στον δίσκο).
    Το καθένα λοιπόν έχει διαφορετικό σκοπό.
    Η χρήση τους επικαλύπτεται κάπως, αλλά δεν είναι καθόλου το ίδιο.
    Όμως ξαναλέω, όπως βολεύεται και όπως έχει μάθει ο καθένας...


    Μια άλλη κατηγορία προγραμμάτων με παρόμοια λειτουργία είναι τα προγράμματα snapshot, με κυριότερο το RollΒack RX.
    Είναι πολύ βολικά για να κάνεις δοκιμές και να εναλλάσεις διάφορα "images" του υπολογιστή σε ελάχιστο χρόνο.
    Aλλά ούτε αυτά είναι backup, και έχουν κάποια σημαντικά μειονεκτήματα
    (παίρνουν τον έλεγχο του δίσκου σε χαμηλό επίπεδο, είναι λιγότερο σταθερά, λιγότερο ασφαλή κ.α.).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-04-21 στις 14:12.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-02-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    96
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    micen
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Παιδια ωράια ολα αυτά αλλά ειμαι λιγάκι επιφυλακτικός γιατι εμείς εδώ τρέχουμε σε δίκτυο και πρεπει να αποθηκεύουμε διαφορα αρχεία,όπως ειπα ήχου,εικόνας,φωτο,εγγραφα.
    Μήπως μπλοκάρουμε και δεν μπορουμε να κάνουμε την δουλεια μας;
    Το ερώτημα δημιουργήθηκε επειδη με τις ενημερώσεις που κανουν οι υπολογιστες στα windows 10 και τις επανεκινήσεις καμια φορά αλλάζουν για παράδειγμα οι κάρτες ήχου συγκεκριμενου προγράμματος ή χανονται από το δίκτυο καποιοι υπολογιστες και πρέπει να ρυθμίζουμε πάλι IP και τέτοια.
    Ειναι επισης αλήθεια οτι δεν φτάνω ουτε στο 1/1000 τις γνώσεις σας....
    Σε πρώτη φάση λεω να απενεργοποιήσω ολες τις ενημερώσεις...

  11. #11
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Tα updates των Windows μερικές φορές κατεβάζουν νέους drivers για τις κάρτες και αλλάζουν τις ρυθμίσεις μόνα τους.
    Οι ενημερώσεις των windows μπορούν να σταματήσουν με το Windows Update Blocker (το οποίο είναι portable).

    Επίσης, οι ίδιοι οι drivers μπορεί να κάνουν ενημερώσεις αυτόματα.
    Όλα αυτά πρέπει να κοπούν.
    Εγώ σταμάτησα και κάποιες διεργασίες στον Scheduler που ήταν άχρηστες και ο οποίος τις ενεργοποιούσε αυτόματα...

  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Περα απο το προφανες οτι ο καθενας δουλευει οπως βολευεται και χρειαζεται, η προσωπικη μου γνωμη ειναι πως η πρακτικη σου εχει αξια μονον σε εναν κοινοχρηστο υπολογιστη με πολλους και συνεχως διαφορετικους χρηστες και οχι σε καποιον που εχουμε στο σπιτι ή στην εργασια μας. Καταρχην επειδη αυτος του σπιτιου μας δεν εχει ζητηματα ιδιωτικοτητας ενω στη δουλεια μας το pc δεν μας ανηκει κι αρα δεν μπορουμε να καλυπτουμε τα ιχνη μας ενω μαλλον επιβαλλεται να ΜΗΝ τα καλυπτουμε, ενωκαι παλι η ιδιωτικοτητα απαξ και το pc ειναι σε δικτυο και βασικα συνδεδεμενο στο διαδικτυο, τα ιχνη του παντα υπαρχουν.

    Τελος, με την πρακτικη των κλωνοποιημενων αντιγραφων ανα εξαμηνο ή και τριμηνο περιοριζεται και η φθορα στο hardware, το οποιο βασικα πλεον δεν αποτελει και αποτρεπτικο παραγοντα μιας και οι τιμες των δισκων ειναι εξαιρετικα χαμηλες.

    Και για να απαντηθει η ερωτηση του φιλου κι απο εμενα, ναι οντως με τον δικο σου τροπο θα εχει το "απολυτο" αποτελεσμα με την προσθηκη φυσικα των συνεχων και τακτικων backup των αρχειων εργασιας σε αλλο μεσο. Αλλα και παλι σε πρακτικο επιπεδο, ειτε με την δικη σου τακτικη ειτε μετα απο καθε ενημερωση και παλι θα ειναι απαραιτητη η παρεμβαση του χρηστη οπως και το ξοδεμα χρονου. Αρα το κερδος δεν ειναι μεγαλο ή μπορει και μηδενικο τελικα.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Tα συγκεκριμένα προγράμματα έχουν χρησιμότητα μόνο στα Internet Cafe για προφανείς λόγους, γι' αυτό και τα βάζαμε σωρηδόν όταν τα συγκεκριμένα Cafe ήταν στις δόξες τους.
    Για φυσιολογική χρήση και σε οποιοδήποτε περιβάλλον έχουν τόσες ιδιαιτερότητες που στο τέλος σε αναγκάζουν από μόνα τους να τα πετάξεις.
    Για το θέμα ασφάλειας τα έχουμε πει πολλάκις, οπότε δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρέπει να ξαναπω τα ίδια ;

    H πρακτική μου έχει μεγάλη αξία επειδή διασφαλίζει την απρόσκοπτη λειτουργία του υπολογιστή σε καθημερινή βάση,
    σε κάθε περίπτωση, και χωρίς να χρειάζεται να προσέχω τίποτε καθημερινά.
    Απλώς τον ανοίγω και δουλεύει πάντα το ίδιο καλά κάθε φορά.
    Έτσι απλά.
    Έκανα μια φορά τις ρυθμίσεις που χρειάζονται και τέλος.
    Ξένοιασα για πάντα, χρόνια τώρα.
    Και ξέρω τετριμμένα πλέον πως να ρυθμίσω ένα νέο μηχάνημα με τον ίδιο τρόπο.

    Όσο για τον δίσκο, όταν είναι να αγοράσετε ψάχνετε να γλυτώσετε το δεκάρικο.
    Και όταν βλέπετε το health να πέφτει ανησυχείτε.
    Αλλά τώρα ακούω ότι δεν πειράζει γιατί είναι φτηνοί και τους αλλάζουμε συχνά.
    Λοιπόν κάποιοι δεν ξέρουν τι θέλουν.
    Εγώ όμως ξέρω.
    Θέλω ο δίσκος να έχει μια προοπτική χρήσης τουλάχιστον 8 ετών (δηλ. όσο το μηχάνημα)
    και άρα να μην φθείρεται άσκοπα.
    Με την πρακτική που ακολουθώ η φθορά στον SSD είναι ελάχιστη.
    Κανείς δεν μπορεί να πετύχει <1 TBW σε 8 μήνες λειτουργίας.
    Αυτό σημαίνει παράταση της ζωής και της αξιοπιστίας, και άρα της αξίας του μηχανήματος.


    Το image backup κάνει άλλο πράγμα.
    Διασφαλίζει μόνον ότι μπορείς να επαναφέρεις τον υπολογιστή σε περίπτωση μεγαλύτερης ζημιάς.
    Δεν αφορά την καθημερινή χρήση και συντήρηση, η οποία χωρίς τον παραπάνω τρόπο είναι αναπόφευκτη.


    Δεν φοβάμαι να πάω οπουδήποτε και να δοκιμάσω οτιδήπποτε,
    χωρίς να χρειάζεται να χάσω χρόνο για να επαναφέρω τον υπολογιστή με image.
    Δεν χρησιμοποιώ av με ότι αυτό συνεπάγεται :
    δεν καταναλώνονται πόροι, δεν υπάρχει το παραμικρό lag,
    δεν μου σπάνε τα νεύρα οι αναβαθμίσεις,
    δεν πληρώνω συνδρομές, δεν γίνεται μπάχαλο ο υπολογιστής.


    Αυτά είναι τα κέρδη, βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα.
    Η αίσθηση της ασφάλειας και της σταθερότητας που δίνει ένα τέτοιο πρόγραμμα,
    να ξέρεις ότι με restart έχεις πάντα έναν τέλεια λειτουργικό υπολογιστή, χωρίς να καμιά μέριμνα, δεν συγκρίνεται με τίποτε.

    Κάποτε χρησιμοποιούσα αποκλειστικά image όπως εσύ και ξέρω τη διαφορά.
    Bέβαια περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα συγκεκριμένα προγράμματα έχουν χρησιμότητα μόνο στα Internet Cafe για προφανείς λόγους, γι' αυτό και τα βάζαμε σωρηδόν όταν τα συγκεκριμένα Cafe ήταν στις δόξες τους.
    Για φυσιολογική χρήση και σε οποιοδήποτε περιβάλλον έχουν τόσες ιδιαιτερότητες που στο τέλος σε αναγκάζουν από μόνα τους να τα πετάξεις.
    Για το θέμα ασφάλειας τα έχουμε πει πολλάκις, οπότε δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε.

    Απλώς δεν είσαι εσύ συνηθισμένος στην οικιακή χρήση τους.
    Η χρήση τους, προσωπική και οικιακή, συζητάται εκτεταμένα σε forums αφιερωμένα αποκλειστικά στην ασφάλεια,
    όπου φαίνεται ότι για πολλούς είναι εργαλεία εκ των ων ουκ άνευ.
    Π.χ. εδώ :
    https://www.wilderssecurity.com/thre...93075/page-252

    Eιδικά για το SD, όπως φαίνεται όχι μόνον δεν τo "πετούν", αλλά έχει φανατικό κοινό εδώ και μια δεκαετία....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-04-21 στις 17:46.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Xωρίς να έχω τους περιορισμούς και τις ιδιαιτερότητες ενός τέτοιου προγράμματος...
    Δεν είχα ποτέ προβλήματα με τους SSD, αντίθετα, έχω Kingston 120αρηδες από το "13 και είναι στο 100% λιωμένοι στις δοκιμές, στα secure erase και σε ότι φανταστείς.
    Μπαίνω όπου θέλω και τρέχω ότι θέλω, απλά αν είναι κάτι ύποπτο το KIS το στέλνει στον αγύριστο και μένει μέσα στο φάκελο κανένα txt αρχείο ή καμιά φωτογραφία.
    Ο υπολογιστής μου λειτουργεί σφαίρα και με το KIS στην ανώτερη ρύθμιση και δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνουν ενημερώσεις τα 100 περίπου προγράμματα που έχω φορτωμένα για να κάνω δοκιμές, γιατί οι ενημερώσεις περνάνε πρώτα από έλεγχο ακεραιότητας από το KIS.
    Πληρώνω 10 ευρώ το χρόνο την άδεια και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από πολλές απόψεις.
    Σε ότι έχει να κάνει με τα Windows, υπάρχουν ένα σωρό τρόποι και λύσεις για τις ενημερώσεις και για όλα τα υπόλοιπα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας