Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Xωρίς να έχω τους περιορισμούς και τις ιδιαιτερότητες ενός τέτοιου προγράμματος...
    Δεν είχα ποτέ προβλήματα με τους SSD, αντίθετα, έχω Kingston 120αρηδες από το "13 και είναι στο 100% λιωμένοι στις δοκιμές, στα secure erase και σε ότι φανταστείς.
    Μπαίνω όπου θέλω και τρέχω ότι θέλω, απλά αν είναι κάτι ύποπτο το KIS το στέλνει στον αγύριστο και μένει μέσα στο φάκελο κανένα txt αρχείο ή καμιά φωτογραφία.
    Ο υπολογιστής μου λειτουργεί σφαίρα και με το KIS στην ανώτερη ρύθμιση και δεν έχω κανένα πρόβλημα να κάνουν ενημερώσεις τα 100 περίπου προγράμματα που έχω φορτωμένα για να κάνω δοκιμές, γιατί οι ενημερώσεις περνάνε πρώτα από έλεγχο ακεραιότητας από το KIS.
    Πληρώνω 10 ευρώ το χρόνο την άδεια και έχω το κεφάλι μου ήσυχο από πολλές απόψεις.
    Σε ότι έχει να κάνει με τα Windows, υπάρχουν ένα σωρό τρόποι και λύσεις για τις ενημερώσεις και για όλα τα υπόλοιπα.
    Eίπαμε, όπως βολεύεται ο καθένας....
    Εγώ δεν θέλω av.
    Όχι για τα λεφτά αλλά για την επιβάρυνση που προξενεί στον υπολογιστή.
    Αν έβαζα κάτι θα ήταν antikeylogger, πιθανότατα το SpyShelter.
    Aλλά ούτε κι αυτό μου χρειάζεται.

    Έπειτα, αφού υπάρχουν τόσοι τρόποι όπως λες, πες έναν στον ts, να κλειδώσει τις ρυθμίσεις του όπως ζήτησε...

  2. #17
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Συν το γεγονος οτι στο κομματι του hardware και ειδικα σε οτι αφορα τους δισκους, μηχανικους ή ψηφιακους, η περιπτωση ατελειας ή και ολοκληρωτικης βλαβης ειναι κυριολεκτικα απροβλεπτη. Επισης χιλιοειπωμενο οτι δισκοι ανεξαρτητου τεχνολογιας, συστηματος, κατασκευαστη, συνθηκων λειτουργιας κτλ, κρατανε αψογα για παμπολλα χρονια ενω αλλοι σκανε ακομα και μετα απο λιγες μονον ημερες.

    Και θα επαναλαβω το οτι για το 95% των περιπτωσεων των οικιακων pc οπως και για το 100% των εταιρικων με την μοναδικη μαλλον εξαιρεση των cafe που πολυ σωστα αναφερει ο sweet dreams, αυτη η πρακτικη και χρονοβορα ειναι αλλα και τελικα η ασφαλεια που προσφερει ειναι απλα κατι το παραπανω αν και οχι σημαντικη. Στο τριπτυχο δηλαδη του α) προσεχουμε τι κανουμε, β) εχουμε παντοτε τακτικη σωστων backup και γ) ας τρεχουν και - οχι πολλα αλλα ενα δυο αρκουν - utilities συντηρησης κι ελεγχου, px antivirus, cleaner, defrag ισως κτλ, αυτη η πρακτικη αντε να προσθεσει ενα δυο τα εκατο περισσοτερο. Αξιζει ο κοπος τελικα;

    Για τα υπολοιπα και τα περι κολοκυθοπιτων, γενικευσεων, δεκαρικων και του τι θελει ο καθενας, να θυμισω πως εδω κανουμε συζητηση με σκοπο την ανταλλαγη αποψεων και γνωσεων και οχι μετρησεις του ποιος την εχει μεγαλυτερη.

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλά έχει φανατικό κοινό εδώ και μια δεκαετία....
    Το φανατικό κοινό δεν μου λέει κάτι, ένα σωρό πράγματα και καταστάσεις έχουν φανατικό κοινό, δεν σημαίνει ότι είναι και τα καλύτερα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ε, τότε τι στενοχωριέσαι;
    Εσύ τη λύση την έχεις.
    Ο sweet dreams επίσης την έχει.
    Κι εγώ έχω τη δική μου...

    Αυτό που ήξερα να πω στον ts το είπα, και με το παραπάνω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φανατικό κοινό δεν μου λέει κάτι, ένα σωρό πράγματα και καταστάσεις έχουν φανατικό κοινό, δεν σημαίνει ότι είναι και τα καλύτερα.
    Σημαίνει ότι δεν το "πετούν" όπως έγραψες, έχει μεγάλα περιθώρια χρήσης και δεν είναι νεκρή τεχνολογία.

    Εξάλλου, το ίδιο μπορώ να πω και για το ΚΙS π.χ.
    Υιοθετώντας το σκεπτικό σου, το ότι το ευρύ κοινό χρησιμοποιεί μόνoν av δεν σημαίνει ότι είναι και ο καλύτερος τρόπος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-04-21 στις 18:12.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.N.T. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπειτα, αφού υπάρχουν τόσοι τρόποι όπως λες, πες έναν στον ts, να κλειδώσει τις ρυθμίσεις του όπως ζήτησε...
    Δεν απάντησα από την αρχή στον ts, γιατί δεν συμφωνώ με την έννοια του "κλειδώματος", έτσι όπως αυτή αναφέρεται.
    Τι πάει να πει κλείδωμα δηλαδή?? είμαι άσχετος και δεν το καταλαβαίνω.
    Θα κάνω Format και ρυθμίσεις στον υπολογιστή και μετά θα τον "κλειδώσω" και θα πετάξω στον υπόνομο το κλειδί?? Αυτά τα λέγαμε πριν 30 χρόνια όταν η ασχετίλα πήγαινε σύννεφο και μη μπορώντας να καταλάβουμε το λειτουργικό εξορκίζαμε το κακό με το "κλείδωμα".

    Το λειτουργικό και γενικά όλο το PC είναι ζωντανός οργανισμός και έχει ανάγκη να είναι ελεύθερο στην φύση και όχι κλειδωμένο μέσα σε μπουντρούμι.
    Αν δεν ξέρεις ή δεν μπορείς να έχεις τον υπολογιστή σου ελεύθερο αλλά συγχρόνως και σε τέλεια λειτουργία και ασφαλή, απλά δεν έχεις φτιαχτεί για να ασχολείσαι με τους υπολογιστές, κοιτάζεις για κάποιο άλλο χόμπυ.
    Προς Θεού και να μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάω προσωπικά για κανένα από τους συμφορουμίτες που παίρνουν μέρος στην συζήτηση, οι αναφορές είναι γενικές.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλό πράγμα ρώτησε ο ts.
    Πως μπορεί να εξασφαλίσει ότι οι ρυθμίσεις που θα κάνει στο λειτουργικό δεν θα αλλάζουν αυθαίρετα και εν αγνοίαν του.

    Του είπα ότι κάποιες παγιώνονται από την group policy ή την registry αλλά ότι αυτό γενικά δεν γίνεται, εκτός από το πάγωμα που ανάφερα.
    Aκόμη και το σταμάτημα των αναβαθμίσεων είναι μπελάς να γίνει σωστά μόνον με τα windows.
    Όποιος ξέρει κάποιον άλλον τρόπο ας τον πει...

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού θέλεις επιπλέον ανάλυση....
    ρωτάει ο ts
    Για παράδειγμα παρατηρώ ότι καποιες φορές αλλάζουν μόνες τους ρυθμίσεις όπως της επιλογής καρτών ήχου.

    Αλλες φορές αλλάζουν δεδομένα στη σύνδεση ενος υπολογιστή σε ιδιωτικο δίκτυο
    το ίδιο συμβαίνει και όταν κλείσει απότομα ο υπολογιστής οταν τον ξανανοίγουμε όλο και καποιες αλλγές θα έχουν γίνει που πρέπει να τις επαναφέρουμε κλπ.
    Kαι έχουμε και λέμε
    Επιλογή καρτών ήχου,
    τι ακριβώς αλλάζει μόνο του?? αν έχουμε ανεξάρτητη κάρτα επιλέγεται αυθαίρετα η ενσωματωμένη??

    Αλλάζουν τα δεδομένα στην σύνδεση ενός υπολογιστή σε ιδιωτικό δίκτυο,
    ποια είναι ακριβώς αυτά τα δεδομένα??
    Έχω 3 υπολογιστές στο σπίτι και 3 στο γραφείο συνδεδεμένους μεταξύ τους με όλες τις ενημερώσεις ανοικτές, κάνω ακόμη και τις προαιρετικές και δεν έχω παρατηρήσει να γίνεται καμία αλλαγή.

    Κλείσιμο απότομα του υπολογιστή
    Τι εννοεί με το απότομο κλείσιμο?? ενώ είναι σε λειτουργία του κλείνουμε το ρεύμα??
    Αν ναι, αυτό όπως ξέρουμε όλοι απαγορεύεται ρητώς και δια ροπάλου γιατί υπάρχει ενδεχόμενο όχι μόνο να γίνουν αλλαγές, αλλά να είναι τόσο μεγάλες που να μην Bootαρει ξανά.....

    Κάτι άλλο???
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα απαντήσει ο ts τι ακριβώς εννοεί, διότι όντως δεν ήταν και πολύ σαφής.
    Κι εγώ στην αρχή δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήθελε.


    Αλλά παρεμπιπτόντως, σε ότι αφορά την απότομη διακοπή, τα προγράμματα αυτά προφυλάσσουν και από αυτήν, όσο παράδοξο κι αν ακούγεται.
    Μπορείς να κάνεις απότομα shutdown ή ακόμη χειρότερα να κόψεις απότομα το ρεύμα χωρίς καμιά συνέπεια !
    Ακριβώς επειδή τα πραγματικά αρχεία παραμένουν ανέγγιχτα.
    Ο μόνος κίνδυνος είναι η βλάβη στο hardware....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-04-21 στις 18:57.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστούμε για την πληροφορία, αλλά τώρα σοβαρά μιλώντας και όχι να κάνουμε πλάκα για να περάσει η ώρα,
    Θα βάλω ένα τέτοιο πρόγραμμα στον υπολογιστή ώστε να μπορώ να του τραβάω το φις από την πρίζα???
    Εδώ λέμε και ξαναλέμε για το πόσο απαραίτητο είναι το UPS στους υπολογιστές ώστε μην κάνουμε ζημιά σε software και σε hardware και καθόμαστε και συζητάμε να κόβουμε απότομα το ρεύμα?? έχουμε ξεφύγει μάλλον......
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Από την πρίζα όχι.
    Εξάλλου τα laptop έχουν μπαταρία που αποτρέπει την απότομη διακοπή τάσης.

    Αλλά μερικές φορές ο υπολογιστής μπορεί να κρεμάσει,
    οπότε το εξαναγκασμένο shutdown με παρατεμένο πάτημα του power button (ή ακόμα και power off) είναι αναπόφευκτο.
    Το γεγονός ότι ο δίσκος είναι virtualized αποτρέπει οποιαδήποτε ζημιά στα αρχεία του λειτουργικού.


    Ένα τέτοιο πρόγραμμα δεν το βάζεις για να σε προφυλάξει από διακοπές ρεύματος,
    αλλά για να κρατάει ανέγγιχτο το περιεχόμενο του δίσκου από οποιαδήποτε αστοχία στο λογισμικό.
    Δεν κάνω καθόλου πλάκα λοιπόν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 20-04-21 στις 19:34.

  11. #26
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Eντελως πληροφοριακα μια ερωτηση.

    Στατιστικα ποσες "καθημερινες μικροζημιες" εχεις αντιμετωπισει ή αντιμετωπιζεις με τον τροπο και τις συνηθειες χρησης του pc σου; Ποσες σε ενα διαστημα ενος μηνα που να καθιστα απαραιτητη αυτην την διαδικασια που κανεις;

    Και σε οτι αφορα τον ts, μια απορια. Την ιδια ακριβως που διατυπωνει κι ο sweet dreams.

    Παρατηρω μια επιμονη στις αλλαγες των ρυθμισεων των καρτων ηχου ή και των αλλων πηγων ηχου. Με καθε update; Και τι ακριβως και ποσες ειναι αυτες οι αλλαγες; Καθως σε δικα μου setup μακροχρονων εγκαταστασεων eindows 10 οντως τα μοναδικα θεματα που αντιμετωπισα, ιδιως στις αρχες της κυκλοφοριας τους, ηταν στο τοπικο δικτυο και μονον στις περιπτωσεις των μεγαλων updates.

  12. #27
    Εγγραφή
    04-03-2011
    Μηνύματα
    579
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Επειδή διαβλέπω τι εννοείς, θα σου πω τα εξής.

    Kαταρχήν το επιχείρημά σου
    "Στατιστικα ποσες "καθημερινες μικροζημιες" εχεις αντιμετωπισει ή αντιμετωπιζεις με τον τροπο και τις συνηθειες χρησης του pc σου;
    Ποσες σε ενα διαστημα ενος μηνα που να καθιστα απαραιτητη αυτην την διαδικασια που κανεις;
    "

    είναι πολύ απλοϊκό. Διότι ομοίως μπορώ να σου πω :
    " Στατιστικά πόσους ιούς εχεις αντιμετωπίσει ή αντιμετωπίζεις με τον τρόπο και τις συνήθειες χρήσης του pc σου;
    Πόσες σε ενα διάστημα ενος μήνα που να καθιστά απαραίτητη τη χρήση antivirus;
    Πόσες φορές χρειάστηκε να χρησιμοπoιήσεις το image backup ;
    Μήπως επειδή είναι ελάχιστες ή μηδαμινές δεν χρειάζεται να έχεις av;
    Μήπως επειδή σπάνια θα χρειαστείς τα αντίγραφα δεν χρειάζεται παίρνεις backup;
    "

    Δεν πάει έτσι λοιπόν.
    Δεν λαμβάνεις μέτρα ανάλογα με τη συχνότητα της ζημιάς,
    αλλά πρωταρχικά ανάλογα με το πόσο σοβαρές είναι οι συνέπειές της,
    την απώλεια του χρόνου σου από αυτήν, την ψυχική ταλαιπωρία κ.α.
    Και το τι είναι "μικρή" ή "μεγάλη" ζημιά εξαρτάται από πολλούς παράγοντες
    (π.χ. την εμπειρία και τις γνώσεις του εκάστοτε χρήστη).


    Πέραν τούτου, η κυρίαρχη φιλοσοφία είναι αυτό που έγραψε ο sweet dreams
    "όλο το PC είναι ζωντανός οργανισμός και έχει ανάγκη να είναι ελεύθερο..."
    Είναι σωστό, υπό την έννοια ότι ο υπολογιστής πρέπει να συντηρεί αυτόματα τον εαυτό του,
    να εξελίσσεται, και να προσαρμόζεται μόνος του στις ανάγκες του χρήστη
    (με τις πάσης φύσης διεργασίες που κάνει το λειτουργικό και τα προγράμματα,
    δηλ. updates, defrag, indexing, καταγραφή δραστηριοτήτων, βελτιστοποίηση λειτουργιών κλπ).

    Δυστυχώς όμως δεν πάνε ιδανικά τα πράγματα.
    Πολύ συχνά, από αστοχίες είτε του λειτουργικού είτε του χρήστη, δημιουργούνται προβλήματα και
    αναγκαζόμαστε να ξοδεύουμε χρόνο και δυνάμεις για να συντηρούμε και να επισκευάζουμε το λειτουργικό.
    Τα προβλήματα προέρχονται ακριβώς από τις αυθαίρετες και λανθάνουσες αλλαγές που γίνονται εν αγνοία του χρήστη,
    και από τις αποτυχημένες ενέργειες που μπορεί να κάνει ο χρήστης λόγω άγνοιας ή απροσεξίας ή πειραματισμού.

    Αυτό ακριβώς είναι που θέλω να αποτρέψω εγώ.
    Δεν θέλω να αλλάζει τίποτε, παρά μόνον αν εγώ το κάνω, συνειδητά και ελεγχόμενα.
    Ώστε να μην εμφανίζεται κανένα πρόβλημα.


    Καταλαβαίνω ότι η πλειοψηφία των χρηστών δεν συμφωνεί και τους ξενίζει αυτή η νοοτροπία.
    Αλλά είναι προσωπική επιλογή μου και με εξυπηρετεί στο έπακρο πολλά χρόνια τώρα.

    Αρκετές φορές μου έχουν εμφανιστεί προβλήματα από το "πουθενά".
    Μια συντόμευση που δεν λειτουργεί, ένα μενού που δεν ανοίγει,
    μια ρύθμιση που την άνοιξα κατά λάθος και χάλασε κάτι στο σύστημα.
    Ένα adware που κόλλησα σε ένα site,
    ένα πρόγραμμα που εγκατέστησα και έκανε ζημιά σε άλλα.
    Κλπ κλπ...
    Πιθανόν κάποιος έμπειρος μπορεί να τα αντιμετωπίσει σχετικά εύκολα.
    Ή θα μου πει ότι δεν αξίζει να μπω σε αυτή διαδικασία για μικροζημιές.
    Αλλά εγώ πλέον δεν θέλω να ασχολούμαι και να ψάχνω ούτε τα μεγάλα ούτε τα μικρά προβλήματα.
    Θέλω ο υπολογιστής να δουλεύει πάντα καλά, χωρίς καμιά μέριμνα εκ μέρους μου.
    Αυτός είναι ο κύριος λόγος που χρησιμοποιώ το SD και μπήκα σε αυτή τη διαδικασία.

    Το ζητούμενο για μένα είναι ο υπολογιστής να είναι πάντα σε perfect operational state χωρίς να ασχολούμαι μαζί του,
    και χωρίς να ανησυχώ ότι μπορεί να κάνω κάτι λάθος ή να πάει κάτι στραβά. Και άντε ψάχνε λύση μετά...
    Όπως τα παλιά χρόνια που έτρεχαν τα μηχανήματα από rom και ξεμπέρδευες με off-on.
    Η προστασία του δίσκου από τις εγγραφές και η αδιαπέραστη ασφάλεια σε ιούς που παρέχει το shadow defender
    είναι θετικά παρελκόμενα, πολύ σημαντικά βέβαια αλλά όχι ο κύριος λόγος χρήσης του από μένα.
    Εξάλλου το SD δεν είναι antivirus, και δεν μπορεί να αντικαταστήσει τα antivirus εξολοκλήρου.


    That's my point και ελπίζω να έγινα κατανοητός.
    Δεν κατακρίνω τις επιλογές κανενός, είπαμε ο καθένας προσαρμόζει το μηχάνημα όπως τον βολεύει καλύτερα.
    Είναι και θέμα συνηθειών, ακόμα και γούστου....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A.N.T. : 21-04-21 στις 16:34.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας