Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-04-2021
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας, δηλώνω εκ των προτέρων άσχετος και ποστάρω ώστε όσο το δυνατόν γίνεται από εδώ να βοηθήσει κάποιος.

    Μετακόμισα πρόσφατα σε γκαρσονιέρα πολυκατοικίας (ανακαινισμένη και χωρισμένη από αρχικά μεγαλύτερο σπίτι). Αρχικά δεν πήγε το μυαλό μου ότι μπορεί να υπάρχει θέμα με την τηλεφωνική γραμμή καθώς ο ιδιοκτήτης μου είπε ότι έχουν φτιαχτεί όλα από την αρχή.

    Έκανα λοιπόν αίτηση στην wind για το wind fiber 50 (υπήρχε διαθεσιμότητα στην περιοχή κλπ) και μόλις ήρθαν οι τεχνικοί (3 παρακαλώ) και αφού κάνανε ότι κάνει υποθέτω ένας τεχνικός.... με ενημέρωσαν ότι στο διαμέρισμα δεν υπάρχει κάθετη και ότι πρέπει να δημιουργηθεί νέα κάθετη.Το σπίτι έχει 2 πρίζες τηλεφώνου και οι τεχνικοί έβαλαν εκείνο το μαραφέτι στην μία από τις 2 (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).Στό υπόγειο όπου περνάνε και όλες οι γραμμές άφησαν μου είπαν και χαρτάκι με το όνομα μου ώστε να το δει ο ηλεκτρολόγος που θα κάνει την εγκατάσταση..... Ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη και εννοείται ότι αμέσως είπε ότι θα το κοιτάξει κλπ.

    Θα ήθελα όμως να μάθω, πόσο εύκολο είναι πλέον κάτι τέτοιο (παλιά πολυκατοικία, 4ος όροφος) και πόσο χρόνο θα πάρει..χοντρικά πάντα.


    Σας ευχαριστώ, στην διάθεση σας για τυχόν απορίες.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αυτό μπορεί να το δει μόνο ηλεκτρολόγος τοπικά. Το χωρισμένη από από μεγαλύτερο σπίτι στην έκανε. Είτε έχει επιπλέον καλώδιο από το άλλο διαμέρισμα που χωρίστηκε και τραβάει από εκεί καλώδιο ο ηλεκτρολόγος, είτε κατεβάζει καλώδιο κάτω. Πόσο εύκολο, και γρήγορο είναι εξαρτάται καθαρά από το κτίριο.

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.635
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν το καλώδιο που φτάνει στο δίπλα διαμέρισμα είναι τετρασύρματο τότε μπορεί να μην χρειαστεί να περάσει τίποτα. Αρκεί να αφήσει το ένα ζεύγος στο διαμέρισμα και το δεύτερο σε σένα.
    Η πρίζα του τηλεφώνου σου κατά πάσα πιθανότητα είναι σε σειρά με το διαμέρισμα οπότε μπορεί αν σε βολέψει κάπως.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας