Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάπως αργά,μετά από εναν μακρύ και σκοτεινο χειμώνα,θέλω να ρωτησω αν γνωρίζετε από πού μπορώ να προμηθευτω χύμα ρακόμελο, είτε εδώ Αττική είτε από επαρχία με αποστολή και αντικαταβολή. Κάτι σαν 5λιτρο,με τιμή κάτω από 50 ευρώ. Αν κάποιο μέλος διαθέτει και πουλάει, παρακαλώ pm me, να τα κανονίσουμε μεταξύ μας.

    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Είχε πέσει στα χέρια μου ενα εξαιρετικό ρακόμελο από το Μεγάλο Χωριό Ευρυτανίας, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω προμηθευτη.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55449/126632 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    33/2(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν ο Κορυδαλλός είναι κοντά σου μπορώ να σου πώ ,αν και καλύτερα κατά τη γνώμη μου είναι να πάρεις ρακή καλή και να το φτιάχνεις μόνος σε πεντάλιτρα όπως και οινόμελο.

  3. #3
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι αμε, ριχ'το. Ο Κορυδαλλός ειναι 2 τσιγάρα δρόμος. Το θέμα ειναι να'ναι καλό το πράμα.
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-05-2008
    Μηνύματα
    32
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55449/126632 kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    33/2(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://kelarisismani.gr/index.php
    Αυτό ξέρω Εγώ πάντος σε οινόμελο έχω συνταγή απο τρίκαλα κορινθίας που μου είχε δώσεις ένας παππούς και φτιάχνω πεντάλιτρα και μετά σε γυάλινη κανάτα μόλις κρυώσει και κρατάει 20 μέρες είτε εντός είτε εκτός ψυγείου.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Περιοχή
    Λατρεμένη αττική πρωτεύουσα, επιτέλους
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.659
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9999
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ΖΤΕ ΖΧΗΝ Η267Ν
    SNR / Attn
    16.5(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σήμερα επισκέφτηκα το μάστορα στον Κορυδαλλό και αγόρασα ενα τρίλιτρο ρακόμελο Ρεθύμνου (με 10 ευρώ το λίτρο). Εντυπώσεις όταν καταναλωθεί. Φαινοταν να το κατέχει ο τύπος. Επίσης, βρήκα χύμα και στη Νέα Σμύρνη, στο Γιοματάρι , αυτο είναι Χανίων (12 ευρώ το λίτρο). Ο κολλητός μου θέλει να του στείλω ενα πεντόλιτρο στο νησί .
    Same shit, different day...
    Επιτυχία είναι το να πηγαίνεις από τη μία αποτυχία στην άλλη,χωρίς να χάνεις το κουράγιο σου.-Winston Churchill
    Θέλω να γίνω αυτός που ήμουν όταν ήθελα να γίνω αυτός που είμαι τώρα...

    This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί καταστρέφουν τη ρακή φτιάχνοντας ρακόμελο. Βέβαια, καταστρέφουν το (κακής ποιότητας) κρασί για να φτιάξουν ρετσίνα, οπότε φαντάζομαι το ίδιο κάνουν με την κακής ποιότητας ρακή...
    Spoiler:
    Επίσης, αν δεν σταματήσει το autocorrect να μου διορθώνει συνεχώς τη λέξη ρακή με Τάκης, θα το σπάσω!

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί καταστρέφουν τη ρακή φτιάχνοντας ρακόμελο. Βέβαια, καταστρέφουν το (κακής ποιότητας) κρασί για να φτιάξουν ρετσίνα, οπότε φαντάζομαι το ίδιο κάνουν με την κακής ποιότητας ρακή...
    Spoiler:
    Επίσης, αν δεν σταματήσει το autocorrect να μου διορθώνει συνεχώς τη λέξη ρακή με Τάκης, θα το σπάσω!
    Θα συμφωνήσω απόλυτα!
    Καλής ποιότητας και παγωμένη (στην κατάψυξη) ρακή πίνεται ευχάριστα με ανάλογο μεζέ και παρέα.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #8
    Εγγραφή
    30-10-2006
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    695
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29(dB) / 4,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι που θα βρούμε την καλή ποιότητα
    VARAJOHN

  9. #9
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι που θα βρούμε την καλή ποιότητα
    Η καλύτερη που έχω πιει είναι από Κρήτη και τουλάχιστον αυτή μου είχαν πει ότι την παράγουν κάνοντας απόσταξη όλο το μούστο και όχι μόνο τα στεμφύλων όπως κάνουν στα δικά μου μέρη.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από m1john Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα είναι που θα βρούμε την καλή ποιότητα
    Αν δεν ξέρεις τίποτα από ρακή, ο χοντρικός κανόνας είναι ότι η ποιότητα ανεβαίνει όσο πιο ανατολικά πας στο νησί. Αν αγοράσεις τυφλά ρακή Λασιθίου, έχεις καλύτερες πιθανότητες να είναι καλή, σε σχέση με τυφλή αγορά ρακής Χανίων.

  11. #11
    Εγγραφή
    03-06-2007
    Περιοχή
    Φτωχή
    Μηνύματα
    1.770
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    πΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Τhomson TG585 v7
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν ξέρεις τίποτα από ρακή, ο χοντρικός κανόνας είναι ότι η ποιότητα ανεβαίνει όσο πιο ανατολικά πας στο νησί. Αν αγοράσεις τυφλά ρακή Λασιθίου, έχεις καλύτερες πιθανότητες να είναι καλή, σε σχέση με τυφλή αγορά ρακής Χανίων.
    Ακριβώς έτσι. Ως Κρητικός και Λασιθιώτης επιβεβαιώνω, και δεν είναι θέμα τοπικισμού, αλλά τοπικής ιδιομορφίας: Τα Χανία και το Ηράκλειο ''αρμέγονται'' κανονικά και λόγω τουρισμού και λόγω ντόπιου πληθυσμού κάθε χρόνο, με αποτέλεσμα την προώθηση πιο "κακής" ποιότητας προϊόντα.
    Ο νομός Λασιθίου είναι ελάχιστα τουριστικός, με εξαίρεση τον κόλπο του Μεραμπέλου (Ελούντα - Άγιος Νικόλαος - Ίστρο), ο οποίος κιόλας προσελκύει πιο ελιτίστικο τουρισμό, παρά ποσοτικό, με αποτέλεσμα η ακραία εύφορη περιοχή που "τυλίγει" ο δρόμος Ίστρο - Σητεία - Ιεράπετρα να παράγει προϊόντα που καταναλώνονται το χειμώνα από τους λίγους ντόπιους, καθώς είναι ο πιο μικρός και υπογεννητικός νομός της Κρήτης και τους λίγους και καλούς τουρίστες. Επιπλέον και πολύ σημαντικό, η κουλτούρα αλκοολισμού - όπλων - βλαχομαγκιάς που ενδημεί στο υπόλοιπο νησί, στο ν. Λασιθίου σχεδόν απουσιάζει.

    Και η Ρεθυμνιώτικη ρακή είναι πιο καλή από χανιώτικη - ηρακλειώτικη, αλλά λόγω του άγονου, σκληροτράχηλου και ορεινού εδάφους, το αποτέλεσμα είναι πολύ σπιρτόζικο, υψηλό σε αλκοόλ και έτσι, παρότι αυθεντικό και υγιεινό, δεν είναι τόσο τερπνό γευστικά.
    Ρώτησα τη 'μυγδαλιά: "Αδερφή , τι είναι θεός;"
    Και η 'μυγδαλιά , άνθισε.

    -Νίκος Καζαντζάκης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας