Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2008
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 44(dB)
    Καλησπέρα διαβάζω εδώ και μέρες αρκετά topics στο forum σχετικά με τηλεφωνικά κέντρα αλλά κάπου έχω μπερδευτεί.

    Θέλω να βάλω ένα τηλεφωνικό κέντρο στη δουλεία μου με 3-4 εσωτερικούς αριθμούς. Οι 2 θέσεις είναι στο ισόγειο και οι άλλες 2 στον ημιώροφο (υπάρχει εσωτερική σκάλα), οι ανάγκες είναι να έχουμε

    • μενού IVR,
    • εσωτερική επικοινωνία (επίσης αν γίνεται ενώ κάλεσε κάποιος στον Α και θέλει να συνδεθεί με τον Β, ο Α να βάλει σε αναμονή την κλήση, να καλέσει τον Β για να τον ρωτήσει αν θέλει να του μεταφερθεί η κλήση και εφόσον πει ναι ο Β τότε ο Α να στείλει την κλήση στον Β; ),
    • Time conditions
    • Η 1 ή οι 2 συσκευές πρέπει να είναι ασύρματες γιατί υπάρχει ανάγκη μετακίνησης στον χώρο κατά τη διάρκεια των κλήσεων. Αν είναι και όλες ασύρματες δεν θα πω οχι.


    Αυτή τη στιγμή έχουμε Cosmote VDSL 50mbps (πιάνουμε 30), με 2 κανάλια φωνής και 1 νούμερο msn. Το συμβόλαιο λήγει σε 1 χρόνο. Το κεφαλικό νούμερο που δεχόμαστε κλήσεις το ξέρουν πολλοί πελάτες οπότε δεν γίνεται να το αλλάξουμε και το ρούτερ που έχουμε τώρα είναι το Speedport Entry 2i. Αυτή τη στιγμή διαθέτουμε
    2 αναλογικά ασύρματα τηλέφωνα, συνδεδεμένα πανω στο ρούτερ.
    Στη Phone 1 είναι συνδεδεμένη η μία συσκευή και στη Phone 2 η 2η συσκευή μαζί με συναγερμό με splitter.

    Είδα το εικονικό τηλεφωνικό κέντρο, vpbx της modulus που μπορώ να κανω εκτροπή τον κεφαλικό αριθμό στον αριθμό της modulus. Έχω απεριοριστα σταθερα στον κεφαλικό. Αλλά πως θα γίνει μετά την εκτροπή να χτυπάνε όλες οι θέσεις στο vpbx και να δουλεύει αναλογικά μονο ο Msn ο οποίος σε περίπτωση εκτροπής θα χρεώνεται κανονικα;
    Οι παροχές του με καλύπτουν απλώς αναρωτιέμαι είδα πως υπάρχει δυνατότητα η επικοινωνία να γίνεται μέσω προγράμματος στον υπολογιστή ή και smartphone, πως μπορώ να συνδέσω ασύρματα τηλέφωνα χωρίς ο ήχος να έρχεται μέσα απο pc.
    Μπορώ να πάρω κάποιο μετατροπέα και να βάλω τα παλιά αναλογικά τηλέφωνα στο vpbx ή και να αγοράσω νέες ασύρματες συσκευές DECT χωρίς να χρησιμοποιώ εφαρμογή στο pc;
    Αν τελικά πάω στο vpbx θα μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις από το νούμερο της Cosmote που έχω ήδη με χρέωση από το πακέτο της Cosmote αλλά και από τον αριθμό που θα πάρω απο την modulus με τον προπληρωμένο χρόνο?
    Τι γίνεται όταν λήξει το συμβόλαιο με την Cosmote? Το ανανεώνω αναγκαστικά για να συνεχίσω να έχω την εκτροπή προς το sip ή μεταφέρω τους αριθμούς στην modulus εξασφαλίζοντας οτι θα έχω internet από cosmote ή αλλο πάροχο στο χώρο?

    Θα ήταν καλύτερη λύση η αγορά κάποιου τηλεφωνικού κέντρου και άλλου εξοπλισμου σε σχέση με το vpbx για τις ανάγκες μου; Θα μπορούσα να ξεκινήσω με το vpbx αγοράζοντας τηλέφωνα DECT και αν με καλύψει να αγοράσω κανονικό τηλεφωνικό κέντρο αλλά να μην πάνε χαμένα τα DECT?

    Το budget είναι 200-500 και μπορεί να ανέβει αν είναι ανάγκη.

    Ελπίζω να είναι καταννοητά καθώς έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω αν βγάζει νόημα αυτο που ρωτάω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spalia : 18-04-21 στις 02:10.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.546
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Καλημέρα.

    Πολλές ερωτήσεις που σχεδον ολες έχουν απαντηθει ξανα και ξανα στο φορουμ.

    Θα σου πω να δεις τα τηλεφ. κεντρα της Grandstream που ειναι μεσα στο budget σου.

    Συγκεκριμενα αν βρεις το 6202 που εχει 2 (FXO) αναλογικες εισοδους εισαι οκ.

    Η σειρα 63χχ ειναι η νεα σειρα και νομιζω λιγο ακριβοτερη.

    Μην μπλεκεις με εικονικα τηλεφ κεντρα.

    Δυο τρια πραγματα που θελεις τα κανεις μια χαρα με αυτα που σου λεω.

    Επιπλεον μπορεις να συνδεσεις και 2 παλια ασυρματα που εχεις σαν εσωτερικα στο κεντρο αυτο.

    Στη συνέχεια και αν υπαρχει αναγκη μπορεις να πάρεις και αριθμό απο voip παροχο και να τον προσθεσεις στο τηλεφ κεντρο.

    Αν εχεις χρόνο και όρεξη ξεκινησε το διάβασμα και θα τα καταφερεις.

    Τελος αν δεν το εχεις ή σε κουράζει το αντικείμενο θα σου πρότεινα να μιλήσεις με επαγγελματία ωστε να έχεις και υποστήριξη αφου πρόκειτα για τη δουλεια σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν νομιζω οτι με αυτο το budget παιζει αγορα κεντρου η επαγγελματικης υποστήριξης.
    Επισης οι συνδιασμοι εκτροπή, vpbx και να παιρνω και δωρεαν γίνεται μεν, πρέπει να ασχοληθείς αρκετά δε.
    virtual pbx, dect με ip βαση πχ gigaset, και ολα στο virtual.
    ενα άσχετο νουμερο, σε οποιοδήποτε παροχο για internet και συναγερμο.
    Απλα πράγματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    471
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Θα πρότεινα να δοκιμάσεις το 3cx. Έχει δωρεάν έκδοση και τον πρώτο χρόνο μπορείς να το έχεις και στο cloud δωρεάν. Στην εταιρία το έχω με 32 ταυτόχρονες κλήσεις (πληρωμένο) αλλά για τόσα λίγα εσωτερικά και η δωρεάν θα σε καλύψει. Το έχω και σπίτι σε rpi3 (όχι 3+) με cosmote, intertelecom & calling credit.

    Έχει app για android & iOS οπότε ίσως δεν χρειαστεί να αγοράσεις συσκευές. Παίζει άψογα με yealink και gigaset (τα ρυθμίζει μόνο του!).

    Έχει extension για edge/chrome που μιλάς μέσω pc αλλά και τσατ!

    Αν έχεις κωδικούς από voip providers σε μια ώρα έχεις στήσει το μεγαλύτερο μέρος (αν όχι όλο) από το μηδέν. Η διαχείριση είναι εξαιρετικά εύκολη...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kosath : 19-04-21 στις 23:58.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.732
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν ειναι για diy, εχει και freepbx με ιδια features δωρεαν για παντα.
    Στο vpbx στη τιμη εμπεριέχει και το support που θα χρειαστείς.
    Εκτος αν υπάρχει χρονος για πειροματα και down time. Ολα .μαθαινονται!

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    474
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Δες και το Yeastar S20.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-04-2021
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    CharlesMog
    ISP
    CharlesMog
    Router
    CharlesMog
    Path Level
    Fastpath
    Καλημερα σας

    Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση θελω να βαλω τηλεφωνικο κεντρο στην επιχειριση μου εχω cosmote με 2 καναλιασ φωνης voip
    οι αναγκες μου ειναι θελω το πολυ για αρχη μεχρι 5 εσωτερικα αλλα να εχει και λιγο προέκταση στο μελλον
    το προβλημα ομως ειναι οτι ολα τα εσωτερικα δεν θα ειναι στην εδρα της επιχείρησης δηλαδη θελω τα 4 να ειναι στην εδρα και ενα αλλο σε ενα υποκαταστημα τι μπορω να κανω σχετικα μικρο budget

    εχω δει αυτο που εχει η cosmote το smart office και το digital office αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω πως ακριβώς θα το εγκαταστησω ξερεις κανεις κατι για αυτο ??? υπαρχει καλυτερη λυση ???

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας