Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    06-01-2016
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    Γεια σας

    Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος έτσι άνοιξα ένα νέο thread μιας και είναι ο χώρος NOVA. Με την NOVA δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Έχω Nova 100άρα γραμμή και router ZTE H288A με VOIP
    Έχω στήσει ένα ASTERISK στο Raspberry (RasPBX).
    Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το RasPBX με το VOIP Nova?
    Επίσης βρήκα με σε πολύ καλή τιμή 15 ευρό και πήρα μερικά SIEMENS SIP PHONE S30817-S7402-A103-20 (POE + 2X RJ45). Μου είπαν πως αυτά παίζουν γιατί δεν θέλουν licence σαν τα CISCO
    Είμαι στη φάση που προσπαθώ να τα συνδέσω στο RasPBX αλλά η πληροφορία σύνδεσης RasPBX + NOVA VOIP είναι σημαντική. Κάποιοι το κάνουν με COSMOTE όπως είδα.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vorrias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας

    Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος έτσι άνοιξα ένα νέο thread μιας και είναι ο χώρος NOVA. Με την NOVA δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
    Έχω Nova 100άρα γραμμή και router ZTE H288A με VOIP
    Έχω στήσει ένα ASTERISK στο Raspberry (RasPBX).
    Υπάρχει τρόπος να συνδέσω το RasPBX με το VOIP Nova?
    Επίσης βρήκα με σε πολύ καλή τιμή 15 ευρό και πήρα μερικά SIEMENS SIP PHONE S30817-S7402-A103-20 (POE + 2X RJ45). Μου είπαν πως αυτά παίζουν γιατί δεν θέλουν licence σαν τα CISCO
    Είμαι στη φάση που προσπαθώ να τα συνδέσω στο RasPBX αλλά η πληροφορία σύνδεσης RasPBX + NOVA VOIP είναι σημαντική. Κάποιοι το κάνουν με COSMOTE όπως είδα.
    Ευχαριστώ
    Υπάρχουν 2 λύσεις, εφαρμόζεις μια από τις δύο:

    1) Βρίσκεις τα στοιχεία πρόσβασης για το VoIP με το RouterHak (δες στο insomnia.gr για λεπτομέρειες) και φέρνεις την τηλεφωνία στο Raspberry καθαρά με VoIP. Προσοχή όμως γιατί η VoIP τηλεφωνία σε όλους τους παρόχους εκτός του ΟΤΕ, βγαίνει σε δικό της VLAN ID. Οπότε θα πρέπει να βάλεις στο Raspberry μια δεύτερη κάρτα δικτύου σε μια από τις θύρες USB, να πάρεις root πρόσβαση στο ZTE (δεν ξέρω αν γίνεται με το RouterHak) για να βάλεις το VLAN ID της τηλεφωνίας σε μια θύρα LAN και τέλος να συνδέσεις την δεύτερη κάρτα δικτύου του Raspberry στην θύρα LAN με το VLAN ID της τηλεφωνίας και να κάνεις τις ρυθμίσεις στο FreePBX

    2) Παίρνεις έναν VoIP αντάπτορα με θύρα FXO, όπως το Grandstream HT503. Συνδέεις την θύρα τηλεφωνίας του ZTE στο Grandstream και μετά ο Asterisk συνδέεται μέσω SIP Trunk με το Grandstream για να διαχειριστεί την γραμμή. Υπάρχει και σχετικό θέμα στο forum, https://www.adslgr.com/forum/threads...BX-mini-how-to . Δεν προτείνω αυτή την λύση, καθώς μπορεί να εμφανιστούν διάφορα προβλήματα (ηχώ, κακή ποιότητα επικοινωνίας, να μην τερματίζονται οι κλήσεις, να αργούν να χτυπήσουν οι συσκευές σου σε εισερχόμενες κλήσεις και διάφορα άλλα .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας