Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    02-07-2010
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν πρέπει να μπει εδώ, θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα για fiber to the home.

    Έχω ένα 3play nova αυτή τη στιγμή με 50άρα και πληρώνω 31. Θα λήξει καλοκαίρι.
    Σκεφτόμουν για fiber to the home δεν έχω ψάξει τίποτα ακόμα ούτε και γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες που είναι βασικό κι αυτό.

    Ερωτήσεις:
    1) η γραμμή από που έρχεται στο σπίτι; σε πολυκατοικία πχ έρχεται απ' το μπαλκόνι ή εσωτερικά (που μου φαίνεται ψιλοαδύνατον);
    Εφόσον έρχεται απ' το μπαλκόνι πρέπει να γίνει μια τρύπα και το μόντεμ (του παρόχου λογικά) να μπει εκεί κοντά ή αν υπάρχει τρόπος να κρυφτεί το καλώδιο, μπορεί να τοποθετηθεί και πιο μέσα στο σπίτι σε πιο κεντρικό σημείο. Σωστά μέχρι εδώ;

    2) Το τηλέφωνο γίνεται αποκλειστικά voip και δουλεύουν νορμάλ και όλες οι υπάρχουσες πρίζες τηλεφώνου (ραζίμ καλώδια) χωρίς θέματα;

    3) Οι συσκευές των παρόχων είναι 2.4/5Ghz; Αν δεν είναι κολλάω οτι router θέλω από πίσω;

    4) Τι πρόγραμμα συμφέρει αυτή τη στιγμή στα 30 ευρώ κοντά; Η αλήθεια είναι πως δεν θα ήθελα να χάσω την τηλεόραση αν και φαίνεται δύσκολο με 30+ ευρώ budget.

    Η πιο κρίσιμη ερώτηση.

    - Υπάρχει αδιάλληπτη παροχή internet 24/7 με αυτή την τεχνολογία; Δηλαδή καμία αποσύνδεση, καμιά επανεκίννηση κανένα κόλλημα του modem. Το εγγυάται αυτό η εταιρία και γραπτώς;
    Το ρωτάω γιατί σε VDSL γίνεται το κακό πανηγύρι, φταίει η κάθετη, η ορίζόντια, οι πρίζες, η εσωτερική καλωδίωση, μόνο οι εταιρίες δεν φταίνε, εν αντιθέση με ADSL που εκεί υπήρχε πραγματικό 24/7.
    Την ουσία κοιτάζω, και η ουσία είναι πως καμιά εταιρία δεν ενημερώνει για τέτοια θέματα πριν την πώληση με αποτέλεσμα να υπάρχουν αποσυνδέσεις, κολλήματα εν ολίγοις να μην έχεις πραγματικό internet...

  2. #2
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    1) Η γραμμή (οπτική ίνα) έρχεται εσωτερικά της πολυκατοικίας, γίνεται εγκατάσταση floor box σε κάθε όροφο
    2) Αποκλειστικά voip
    3) Ναι και στα 2
    4) Μπες στο sfbb.gr να εκδώσεις το κουπόνι, εκεί αναφέρονται αναλυτικά οι προσφορές των παρόχων.

    Για το τελευταίο, κανένας πάροχος παγκοσμίως δεν θα σου δώσει γραπτώς εγγύηση οτι θα παίζει η υπηρεσία 24/7.

  3. #3
    Εγγραφή
    02-07-2010
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    1) Μισό εδώ. Εσωτερικά από τις σκάλες δηλαδή; Με αυτό τον τρόπο είναι εμφανές.
    Και μέσα στο σπίτι θέλει τρύπα κοντά στην εξώπορτα; και φαντάζομαι η κεντρική τηλεφωνική πρίζα δεν έχει νόημα πλέον...
    Άλλες τρύπες, άλλη πρίζα όπου πω στους τεχνικούς; Καλά...μου φαίνεται σα να σηκώνεις πολυκατοικία γιατί μάλλον δεν βολεύει. Πιο εύκολο ακούγεται απ' το μπαλκόνι στην περίπτωσή μου.

    4) μπήκα μου λέει γιοκ, ωστόσο βλέπω inalan καλύπτει στο όριο σύμφωνα με τους χάρτες τους. Τώρα αν ναι ή όχι μάλλον θέλει τηλ.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Πρώτα μπες στο sfbb

    Αν σου βγάλει ότι έχει, συζητάμε τα υπόλοιπα

    Edit

    Δεν πέρνει όπως λες από το sfbb, η δουλειά της Inalan είναι πολύ προσεγμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    02-07-2010
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    ναι αυτό είπα, sfbb γιοκ, δεν, μου λέει.

    Στους χάρτες της Inalan "φαίνεται" να καλύπτει όμως...

    Επίσης για το "κανένας πάροχος παγκοσμίως δεν θα σου δώσει γραπτώς εγγύηση οτι θα παίζει η υπηρεσία 24/7", από εσάς που έχετε βάλει, υπάρχουν αποσυνδέσεις και κολλήματα στην πραγματικότητα ή παίζουν όλα ρολόι;

  6. #6
    Εγγραφή
    06-02-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.761
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    PFSense
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleale Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης για το "κανένας πάροχος παγκοσμίως δεν θα σου δώσει γραπτώς εγγύηση οτι θα παίζει η υπηρεσία 24/7", από εσάς που έχετε βάλει, υπάρχουν αποσυνδέσεις και κολλήματα στην πραγματικότητα ή παίζουν όλα ρολόι;
    Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάς και δεν θα πάρεις συγκεκριμένη απάντηση. Σαν να λέμε "θέλω να αγοράσω την τάδε μάρκα αυτοκινήτου, βγάζουν προβλήματα?"

    Αν αναφέρεις συγκεκριμένη πόλη, περιοχή, πάροχο και τύπο υπηρεσίας ίσως πάρεις κάποιες απαντήσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-2006
    Περιοχή
    Αθηνα/Περισσος
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    994
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 & 1000/100
    ISP
    Inalan & Cosmote FTTH
    Router
    HG8546M & Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aleale Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι αυτό είπα, sfbb γιοκ, δεν, μου λέει.

    Στους χάρτες της Inalan "φαίνεται" να καλύπτει όμως...

    Επίσης για το "κανένας πάροχος παγκοσμίως δεν θα σου δώσει γραπτώς εγγύηση οτι θα παίζει η υπηρεσία 24/7", από εσάς που έχετε βάλει, υπάρχουν αποσυνδέσεις και κολλήματα στην πραγματικότητα ή παίζουν όλα ρολόι;
    24/7 δεν έχει κανείς εγγύηση ακόμα και ο ΟΤΕ πέφτει, απλα ποιο σπάνια από τους άλλους.
    Κολλήματα δεν υπάρχουν οταν είσαι FTTH, και αν έχεις υπολογιστή με σύγχρονο hardware.

    Αν τώρα προσπαθείς να ανοίξεις 4K/60p και η σύνδεση το δηλωνει άλλο ο επεξεργαστής όχι κολλήματα θα έχεις από τον επεξεργαστή και όχι από την σύνδεση.

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ancogsxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    24/7 δεν έχει κανείς εγγύηση ακόμα και ο ΟΤΕ πέφτει, απλα ποιο σπάνια από τους άλλους.
    Κολλήματα δεν υπάρχουν οταν είσαι FTTH, και αν έχεις υπολογιστή με σύγχρονο hardware.

    Αν τώρα προσπαθείς να ανοίξεις 4K/60p και η σύνδεση το δηλωνει άλλο ο επεξεργαστής όχι κολλήματα θα έχεις από τον επεξεργαστή και όχι από την σύνδεση.
    Συμφωνώ. Τώρα το Ίντερνετ είναι ενταξει και ο υπολογιστής κολλάει.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Κανενα κολλημα, καμια αποσυνδεση απο τοτε που συνδεθηκα!
    Βραχος!
    Η αλήθεια ειναι οτι οι περισσοτεροι φοβουνται τα μερεμετια και τις εργασιες των ftth συνδεσεων. Κι εγω επιφυλακτικος ήμουν μεχρι που στην πραξη ειδα οτι γινεται εξαιρετικη δουλεια και το αποτελεσμα σε αποζημιωνει. Διαφορετικα μενεις στην adsl και στα παραπονα!

  10. #10
    Εγγραφή
    18-06-2003
    Μηνύματα
    597
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    3000/700
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ
    SNR / Attn
    13.5(dB) / 33(dB)
    Αυτο νομιζω ειναι και το μεγαλο πλεονεκτημα, οτι δεν αποσυγχρονιζει το ftth. Σε εμενα υπαρχει καμπινα fiber και μετα ερχοταν χαλκος στη vdsl. Aπο ταχυτητα ημουν 50/5 πραγματικα, και ping 16-18 οποτε στο πως φορτωνουν οι σελιδες δεν εχω δει καποια διαφορα που θα με εντυπωσιαζε. Αλλα το χαλκινο δικτυο μεσα στο κτιριο ειναι παλιο οποτε εκανε αποσυνδεσεις/επανασυνδεσεις που ειναι εκνευριστικες. Με τις οπτικες μεσα απο τη μερα που μπηκε δεν εχει υπαρξει η παραμικρη διακοπη. Δεν συγχρονιζει το modem που θελει κανενα πενταλεπτο, ειναι εκει μονιμα.

  11. #11
    Εγγραφή
    02-07-2010
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Path Level
    Interleaved
    για αποσυνδέσεις και κολλήματα εννοώ πως η vdsl μου βγάζει αρκετά λάθη χωρίς να ξέρω το λόγο και χωρίς να βοηθάει η nova.
    η adsl έπαιζε 24/7 χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα γι' αυτό μίλησα για αδιάλληπτη παροχή. Ρωτάω λοιπόν τι συμβαίνει με ftth γιατί με vdsl τα έχω δει όλα! Αν είναι να πέφτει η γραμμή κάθε τόσο, δεν αξίζει μένω και εδώ που είμαι, που πέφτει και τώρα.

    κάποιοι προσπάθησαν να βοηθήσουν αναφέροντάς μου να κοιτάξω για bridge taps (λες και ξέρω τι είναι αυτά). Μέσα στο σπίτι υπάρχουν ένα σωρό τηλεφωνικά πριζάκια και προφανώς δεν γίνεται να διαλύσω το τηλεφωνικό κύκλωμα αφού δεν είμαι και ειδικός. Πληρώνω όμως και θέλω γραμμή χωρίς λάθη, χωρίς αποσυνδέσεις.
    Τώρα αν κάνει 1 φορά στο 3μηνο, κλάιν.

    Διαβάζοντας και το θέμα του φίλου εδώ https://www.adslgr.com/forum/threads...40#post7020040
    κατάλαβα πολλά...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aleale : 21-04-21 στις 16:26.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας