Σελ. 308 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 288298303306307308309310313318328 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.606-4.620 από 5024
  1. #4606
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αρα ειναι θεμα τιμης. Συμφωνουμε οτι το 4g/5g θα επρεπε να εχει παρομοια τιμη με μια ftth 100 ρα. Οσο αυτο δεν συμβαινει, γινονται τεχνολογικες αρρυθμιες, επειδη πολυ απλα η τιμή ειναι ο καθοριστικός παραγοντας.
    (ουσιαστικα πρεπει η 100ρα ftth να γινει φτηνοτερη της adsl, ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε)

  2. #4607
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.389
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι σχεση εχει αυτο τωρα. Η μονη χρησιμοτητα για ολα που εχεiς αυτα ειναι για να κανεις speedtest. Τα ειπαμε τα συμφωνησαμε Αν καποιος καπου ειχε αυτη τη συνδεση ως μοναδικο link, εκει θα εβλεπε τα ραδικια αναποδα.

    Επισης το οτι δεν εχεις starlink ειναι απο μονο του ενα θεμα, δεν νομιζεις?
    Του το έχω πει ότι Πρέπει να βάλει Και σταρλινκ

  3. #4608
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και ενα μικροκυματικο με το "μαγαζι". Αμα πεσουν ολα να δωσει τη λυση.

    Και να βελτιωσω και τη προταση για τα xdsl, οπου υπαρχει ftth η τιμη του ftth 30% φτηνότερη απο το xdsl.

  4. #4609
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ενα μικροκυματικο με το "μαγαζι". Αμα πεσουν ολα να δωσει τη λυση.

    Και να βελτιωσω και τη προταση για τα xdsl, οπου υπαρχει ftth η τιμη του ftth 30% φτηνότερη απο το xdsl.
    Βρε μου μια λύση να βάλω αυτό στη ταράτσα και να ένα cat6a να έχω 10gbit και να του δώσω και ρεύμα... Εκεί έχω κολλήσει τώρα..
    https://eu.store.ui.com/eu/en/pro/ca...airfiber-60-hd
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  5. #4610
    Εγγραφή
    29-10-2022
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Και ετσι με αυτά και με αυτα φάνηκε ότι η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ των απεριόριστων προγραμμάτων σε κινητό είναι παρόμοια με την αναγκαιότητα του aircondition στη Νορβηγία....θα σου χρειαστεί μία φορά στα 100 χρόνια...
    Οπότε και η τιμή των 41 ευρώ για τα απεριόριστα είναι ουτοπική αν δεν ξαναδώσουν extra sim.

    Δεν έχω καταλάβει επίσης αν δεν είναι τεχνικά εφικτό να βαλουν κόφτες και στο 5G όπως στις οπτικές... δλδ να αγοράζεις πακέτο unlimited 5G στα 200 Mbps για παράδειγμα να έχεις ταχύτητα έως 200 Mbps...και προφανώς να έχει και την ανάλογη τιμή... χαμηλότερη προφανώς από μια ftth 200 Mbps... Αυτό κατά την γνώμη μου είναι και το δίκαιο να γίνει...

    Δλδ ένας που θέλει να κατεβάζει torrents (αλήθεια ποιος κατεβάζει ρε παιδιά torrents πια και για ποια χρήση?) στην μέγιστη ταχύτητα του 5G να πληρώσει πολύ παραπάνω από έναν που θέλει μια αξιοπρεπή ταχύτητα και ταυτόχρονα mobility στις συσκευές του. Δεν είμαι γνώστης όμως αν αυτό γίνεται τεχνικά ή όχι.

    Και το δίκαιο είναι οι τιμές του 5G για τις ίδιες ταχύτητες με την ftth να είναι τουλάχιστον 30% φτηνότερες με την έννοια ότι η σταθερότητα δικτύου 5G δεν μπορεί προς το παρόν να συγκριθεί με το set and forget της ινας. Και εκεί να δίνεις extra sim με 3 ευρώ αλλά με κόφτη ταχύτητας όχι κόφτη όγκου.

    Μπορεί όμως να μην γίνεται τεχνικά ευκολα, δεν το γνωρίζω

  6. #4611
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Να κόψουν και τις διαφημίσεις όμως για το 5G όλοι οι GigaUnlimited και να γυρίσουμε στο 4G γιατί πιο το νόημα του 5G τελικά?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #4612
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κόψουν και τις διαφημίσεις όμως για το 5G όλοι οι GigaUnlimited και να γυρίσουμε στο 4G γιατί πιο το νόημα του 5G τελικά?
    Στο Παλιό Φάληρο το 5G τερματίζει στα 1100 down kai δεν θυμάμαι up, to 4G+ το κάνανε σαν τα μούτρα τους 60 down 7 up (ap;o 150/50) κεραία στο κτίριο ΟΤΕ Καλαμακίου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #4613
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr_Robot_dev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ετσι με αυτά και με αυτα φάνηκε ότι η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ των απεριόριστων προγραμμάτων σε κινητό είναι παρόμοια με την αναγκαιότητα του aircondition στη Νορβηγία....θα σου χρειαστεί μία φορά στα 100 χρόνια...
    Οπότε και η τιμή των 41 ευρώ για τα απεριόριστα είναι ουτοπική αν δεν ξαναδώσουν extra sim.

    Δεν έχω καταλάβει επίσης αν δεν είναι τεχνικά εφικτό να βαλουν κόφτες και στο 5G όπως στις οπτικές... δλδ να αγοράζεις πακέτο unlimited 5G στα 200 Mbps για παράδειγμα να έχεις ταχύτητα έως 200 Mbps...και προφανώς να έχει και την ανάλογη τιμή... χαμηλότερη προφανώς από μια ftth 200 Mbps... Αυτό κατά την γνώμη μου είναι και το δίκαιο να γίνει...

    Δλδ ένας που θέλει να κατεβάζει torrents (αλήθεια ποιος κατεβάζει ρε παιδιά torrents πια και για ποια χρήση?) στην μέγιστη ταχύτητα του 5G να πληρώσει πολύ παραπάνω από έναν που θέλει μια αξιοπρεπή ταχύτητα και ταυτόχρονα mobility στις συσκευές του. Δεν είμαι γνώστης όμως αν αυτό γίνεται τεχνικά ή όχι.

    Και το δίκαιο είναι οι τιμές του 5G για τις ίδιες ταχύτητες με την ftth να είναι τουλάχιστον 30% φτηνότερες με την έννοια ότι η σταθερότητα δικτύου 5G δεν μπορεί προς το παρόν να συγκριθεί με το set and forget της ινας. Και εκεί να δίνεις extra sim με 3 ευρώ αλλά με κόφτη ταχύτητας όχι κόφτη όγκου.

    Μπορεί όμως να μην γίνεται τεχνικά ευκολα, δεν το γνωρίζω
    Όχι μόνο γίνεται εύκολα, αλλά στο 5G μπορείς να δίνεις και "dedicated" bandwidth σε μία σύνδεση, εάν θέλεις.
    Και αυτό επιδέχεται κατάχρηση βέβαια, αν πει κάποιος "πληρώνω 100 Mbps, γιατί να μην τα χρησιμοποιώ 24/7;".

  9. #4614
    Εγγραφή
    29-10-2022
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μόνο γίνεται εύκολα, αλλά στο 5G μπορείς να δίνεις και "dedicated" bandwidth σε μία σύνδεση, εάν θέλεις.
    Και αυτό επιδέχεται κατάχρηση βέβαια, αν πει κάποιος "πληρώνω 100 Mbps, γιατί να μην τα χρησιμοποιώ 24/7;".
    Γιατι η χρηση των 100 Mbps 24-7 θεωρειται καταχρηση? Πιο λογικο ειναι να υπαρχει κοφτης ταχυτητας παρα κοφτης ογκου παντως... εξαλλου ο κοφτης ταχυτητας ειναι και κοφτης ογκου εκ των πραγματων

  10. #4615
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε μου μια λύση να βάλω αυτό στη ταράτσα και να ένα cat6a να έχω 10gbit και να του δώσω και ρεύμα... Εκεί έχω κολλήσει τώρα..
    https://eu.store.ui.com/eu/en/pro/ca...airfiber-60-hd
    Ποαα μετρα ειναι η ταρατσα απο κει που εισαι?

  11. #4616
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheAccountant Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kάνω πλεον την δουλεια μου με ενα Huawei B535-232a 4G+ Cat.7 router. 90 ευρώ απο το Αμαζον. Πανω του εχω συνδέσει (ethernet) ενα fritzbox, ενα synology και μια tv. Μια χαρά κάνει την δουλεια του απο οσο βλεπω. Ο στοχος ηταν να αντικατασταθει η προσβαση (FTTH 100) στο σπιτι με αλλο φτηνοτερο τροπο αντιστοιχων ή καλυτερων επιδόσεων. Ο στοχος πέτυχε κατα πως φαινεται (ειδικα στο upload που τετραπλασιαστικε). Οποτε η απάντηση ειναι πως οχι δεν χρειαζεται να πας ντε και καλα σε καποιο πανακριβο 5G ρουτερ αρκεί να ξέρεις ποιες ειναι οι απαιτήσεις σου και οτι μπορεις να τις πετυχεις στην περιοχή σου με τον εξοπλισμο που διαλέγεις.

    Προφανως και μια FTTH θα ειναι ποιο εγγυημενης σταθεροτητας σε σχεση με οποιοδηποτε ασυρματο δικτυο, αλλα ολα αυτα εξαρτωνται και με το σε ποια περιοχη μένεις, τι καπνο φουμάρουν οι εταιριες κινητης κλπ.
    To έχω δοκιμάσει στο κινητό το 4g+ στη περιοχή που το θέλω... Δεν είναι καθόλου σταθερό... Τη περισσότερη ώρα σέρνεται όπως το σκέτο 4g 10-20-30 άντε 40max με κοτε Η με βοντα up to 80 στη 2100.... Σπάνια να ξεκολλήσει για πιο πάνω μέχρι 100...
    Γενικά σέρνεται ο τόπος... Άλλες φορές πετάει το up και το down σέρνεται... Να δοκιμάσω εξωτερική κεραία; Αξίζει; Δεν ξέρω...
    Το μόνο που πάει πιο καλά κυρίως στο down γιατί το up είναι σαν το 4g, είναι το 5g...
    Επομένως αν όχι ftth που θέλει βαβούρα να μπει σε πολυκατοικία και με τιμές οτε δεν πολύ αξίζει ιδίως σε εξοχικό, η λύση είναι 5g Η μετά το κάθομαι στα αυγά μου με το 4g router με max 20/20 με κοτε Η με βοντα στα 80 και για πιο πολλά κινητό.... Δεν ξέρω... Δύσκολη απόφαση...
    Κοτε κάθομαι για τη public ip με έξτρα σιμ για όσο υπάρχει..... Διαφορετικά θα ήμουν με onthespot...
    Τι να πω..... Θα δείξει....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #4617
    Εγγραφή
    29-10-2022
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κόψουν και τις διαφημίσεις όμως για το 5G όλοι οι GigaUnlimited και να γυρίσουμε στο 4G γιατί πιο το νόημα του 5G τελικά?
    Αν οικονομοτεχνικα εχουν διαστρωματωσει τα πακετα ετσι ωστε να δινουν πχ 100 mbps ταχυτητα απο δικτυο 5g στα λεω εγω 15 ευρω με δυνατοτητα εξτρα σιμ τοτε θα ηταν δικαιολογημενο το κοστος των 50 ευρω για unlimited speed AND data στο 5G δκτυο δλδ με ενα κοστος παραπλησιο της οπτικης...(με τα συν και τα πλην που εχει το ασυρματο).... γενικα πρεπει να υπαρχουν περισσοτερες επιλογες για τον καταναλωτη...

    καποιος που θελει ενα backup στην οπτικη του θα του φτανει μια εξτρα σιμ απο πακετο με ταχυτητα 100 η 200 για την σπανια εκεινη περιπτωση που κοπει η οπτικη με πολυ φτηνο κοστος που ετσι ειναι και το σωστο.
    Ομοιως καποιος που θελει ιντερνετ για καμερες σε ενα εξοχικο που δεν υπαρχει οπτικη και το vdsl δινει αστεια νουμερα, θα μπορει με ενα λογικο κοστος να εχει προσβαση μεσω 5g, με ταχυτητες 100 η 200, δεν χρειαζονται παραπανω...

    Αυτος που θελει να κατεβαζει ταινιες με full speed 24/7 και δεν θελει οπτικη ινα ας πληρωσει το αναλογο κοστος σε 5g.

    Αυτο που θελω να πω ειναι το ΠΡΟΙΟΝ 5G δεν ειναι ON or OFF, ALL or NOTHING. Πρεπει να γινουν διαστρωματωσεις ωστε να πληρουνται οι αναγκες των καταναλωτων.... οι τωρινες διαστρωματωσεις με βασει τον ογκο ειναι απλα αστειες....και θα οδηγησουν τον κοσμο στο μικροτερο προιον...

    Αυτα που λεω ειναι καθαρα απο οικονομοτεχνικης πλευρας αναλυση, δεν ειναι ουτε τι θελω εγω ουτε τεχνικα αν ειναι το καλυτερο η οχι... να δουμε αν οι μανατζαρεοι εχουν κουκουτσι μυαλο...

  13. #4618
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα ειναι θεμα τιμης. Συμφωνουμε οτι το 4g/5g θα επρεπε να εχει παρομοια τιμη με μια ftth 100 ρα. Οσο αυτο δεν συμβαινει, γινονται τεχνολογικες αρρυθμιες, επειδη πολυ απλα η τιμή ειναι ο καθοριστικός παραγοντας.
    (ουσιαστικα πρεπει η 100ρα ftth να γινει φτηνοτερη της adsl, ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε)
    Οι άλλοι 2 αν θέλουν να πάρουν μπροστά τα ftth τους, να ακολουθήσουν τη τιμολογιακή πολιτική της νοβα στο ιδιόκτητο.... Και να μη ζητάνε παπάδες.... Τα έχουμε πει ξανά...
    Αν το κάνουν μπορεί να με κερδίσουν σαν πελάτη στο εξοχικό....
    Σιγά μη πάω να κάνω συμβόλαιο με 40αρια και 50αρια ευρώ ιδίως σε μέρος που κατοικείται το μισό χρόνο μόνο, Η 50αρα γραμμή με 30αρια+ ευρώ.....
    Ίσως έτσι χτυπήσουν και το 5g....
    Μπορεί να γίνομαι κουραστικός αλλά έτσι είναι....
    33 η 1000αρα και πρώτος....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr_Robot_dev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ετσι με αυτά και με αυτα φάνηκε ότι η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΤΑ των απεριόριστων προγραμμάτων σε κινητό είναι παρόμοια με την αναγκαιότητα του aircondition στη Νορβηγία....θα σου χρειαστεί μία φορά στα 100 χρόνια...
    Οπότε και η τιμή των 41 ευρώ για τα απεριόριστα είναι ουτοπική αν δεν ξαναδώσουν extra sim.

    Δεν έχω καταλάβει επίσης αν δεν είναι τεχνικά εφικτό να βαλουν κόφτες και στο 5G όπως στις οπτικές... δλδ να αγοράζεις πακέτο unlimited 5G στα 200 Mbps για παράδειγμα να έχεις ταχύτητα έως 200 Mbps...και προφανώς να έχει και την ανάλογη τιμή... χαμηλότερη προφανώς από μια ftth 200 Mbps... Αυτό κατά την γνώμη μου είναι και το δίκαιο να γίνει...

    Δλδ ένας που θέλει να κατεβάζει torrents (αλήθεια ποιος κατεβάζει ρε παιδιά torrents πια και για ποια χρήση?) στην μέγιστη ταχύτητα του 5G να πληρώσει πολύ παραπάνω από έναν που θέλει μια αξιοπρεπή ταχύτητα και ταυτόχρονα mobility στις συσκευές του. Δεν είμαι γνώστης όμως αν αυτό γίνεται τεχνικά ή όχι.

    Και το δίκαιο είναι οι τιμές του 5G για τις ίδιες ταχύτητες με την ftth να είναι τουλάχιστον 30% φτηνότερες με την έννοια ότι η σταθερότητα δικτύου 5G δεν μπορεί προς το παρόν να συγκριθεί με το set and forget της ινας. Και εκεί να δίνεις extra sim με 3 ευρώ αλλά με κόφτη ταχύτητας όχι κόφτη όγκου.

    Μπορεί όμως να μην γίνεται τεχνικά ευκολα, δεν το γνωρίζω
    Τουλάχιστον στο gigamax μπορεί να δίνεις κάτι παραπάνω αλλά το έχεις πάντα μαζί σου.... Συν τις έξτρα που έκοψαν που τις είχες κ αυτές σε άλλα μέρη/συσκευές....
    Διαφορετικά χωρίς έξτρα το unlimited έπρεπε και πρέπει να έχει μισή τιμή... Και όχι να έχουν ~40ε τα 60 γίγα; Δεν θυμάμαι...
    Να... Κάτι σαν αυτό... https://techmaniacs.gr/cosmote-gigam...pos-prosforon/

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Παλιό Φάληρο το 5G τερματίζει στα 1100 down kai δεν θυμάμαι up, to 4G+ το κάνανε σαν τα μούτρα τους 60 down 7 up (ap;o 150/50) κεραία στο κτίριο ΟΤΕ Καλαμακίου.
    Σε ορισμένα μέρη το 4g το έχουν υποβιβάσει πολύ....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr_Robot_dev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οικονομοτεχνικα εχουν διαστρωματωσει τα πακετα ετσι ωστε να δινουν πχ 100 mbps ταχυτητα απο δικτυο 5g στα λεω εγω 15 ευρω με δυνατοτητα εξτρα σιμ τοτε θα ηταν δικαιολογημενο το κοστος των 50 ευρω για unlimited speed AND data στο 5G δκτυο δλδ με ενα κοστος παραπλησιο της οπτικης...(με τα συν και τα πλην που εχει το ασυρματο).... γενικα πρεπει να υπαρχουν περισσοτερες επιλογες για τον καταναλωτη...

    καποιος που θελει ενα backup στην οπτικη του θα του φτανει μια εξτρα σιμ απο πακετο με ταχυτητα 100 η 200 για την σπανια εκεινη περιπτωση που κοπει η οπτικη με πολυ φτηνο κοστος που ετσι ειναι και το σωστο.
    Ομοιως καποιος που θελει ιντερνετ για καμερες σε ενα εξοχικο που δεν υπαρχει οπτικη και το vdsl δινει αστεια νουμερα, θα μπορει με ενα λογικο κοστος να εχει προσβαση μεσω 5g, με ταχυτητες 100 η 200, δεν χρειαζονται παραπανω...


    Αυτος που θελει να κατεβαζει ταινιες με full speed 24/7 και δεν θελει οπτικη ινα ας πληρωσει το αναλογο κοστος σε 5g.

    Αυτο που θελω να πω ειναι το ΠΡΟΙΟΝ 5G δεν ειναι ON or OFF, ALL or NOTHING. Πρεπει να γινουν διαστρωματωσεις ωστε να πληρουνται οι αναγκες των καταναλωτων.... οι τωρινες διαστρωματωσεις με βασει τον ογκο ειναι απλα αστειες....και θα οδηγησουν τον κοσμο στο μικροτερο προιον...

    Αυτα που λεω ειναι καθαρα απο οικονομοτεχνικης πλευρας αναλυση, δεν ειναι ουτε τι θελω εγω ουτε τεχνικα αν ειναι το καλυτερο η οχι... να δουμε αν οι μανατζαρεοι εχουν κουκουτσι μυαλο...
    Σωστό το bold...
    Εγώ πάντως θα πρότεινα τιμή έξτρα κάρτας 6,80 όπως το booster... Όριο 1ΤΒ και μετά 15Μ/5Μ....
    Τώρα αν έβαζαν και κάποιο κόφτη πριν το 1ΤΒ στα 100-200 είναι άλλο...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-03-24 στις 14:50.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #4619
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.814
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr_Robot_dev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οικονομοτεχνικα εχουν διαστρωματωσει τα πακετα ετσι ωστε να δινουν πχ 100 mbps ταχυτητα απο δικτυο 5g στα λεω εγω 15 ευρω με δυνατοτητα εξτρα σιμ τοτε θα ηταν δικαιολογημενο το κοστος των 50 ευρω για unlimited speed AND data στο 5G δκτυο δλδ με ενα κοστος παραπλησιο της οπτικης...(με τα συν και τα πλην που εχει το ασυρματο).... γενικα πρεπει να υπαρχουν περισσοτερες επιλογες για τον καταναλωτη...

    καποιος που θελει ενα backup στην οπτικη του θα του φτανει μια εξτρα σιμ απο πακετο με ταχυτητα 100 η 200 για την σπανια εκεινη περιπτωση που κοπει η οπτικη με πολυ φτηνο κοστος που ετσι ειναι και το σωστο.
    Ομοιως καποιος που θελει ιντερνετ για καμερες σε ενα εξοχικο που δεν υπαρχει οπτικη και το vdsl δινει αστεια νουμερα, θα μπορει με ενα λογικο κοστος να εχει προσβαση μεσω 5g, με ταχυτητες 100 η 200, δεν χρειαζονται παραπανω...

    Αυτος που θελει να κατεβαζει ταινιες με full speed 24/7 και δεν θελει οπτικη ινα ας πληρωσει το αναλογο κοστος σε 5g.

    Αυτο που θελω να πω ειναι το ΠΡΟΙΟΝ 5G δεν ειναι ON or OFF, ALL or NOTHING. Πρεπει να γινουν διαστρωματωσεις ωστε να πληρουνται οι αναγκες των καταναλωτων.... οι τωρινες διαστρωματωσεις με βασει τον ογκο ειναι απλα αστειες....και θα οδηγησουν τον κοσμο στο μικροτερο προιον...

    Αυτα που λεω ειναι καθαρα απο οικονομοτεχνικης πλευρας αναλυση, δεν ειναι ουτε τι θελω εγω ουτε τεχνικα αν ειναι το καλυτερο η οχι... να δουμε αν οι μανατζαρεοι εχουν κουκουτσι μυαλο...
    Το 4g θα συρικνωθει πολυ. ισα ισα για κανενα mail θα ειναι. Οποιος θελει data θα παει υποχρεωτικα σε 5g SA ωστε να μπορει να γινει ακριβως αυτη η διαστρωματωση κοστους αποδοσης.

    Οσο για τις διαφημισεις, μην το ψαχνεις, το ποπολο δεν καταλαβαινει πολλα.

  15. #4620
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mr_Robot_dev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οικονομοτεχνικα εχουν διαστρωματωσει τα πακετα ετσι ωστε να δινουν πχ 100 mbps ταχυτητα απο δικτυο 5g στα λεω εγω 15 ευρω με δυνατοτητα εξτρα σιμ τοτε θα ηταν δικαιολογημενο το κοστος των 50 ευρω για unlimited speed AND data στο 5G δκτυο δλδ με ενα κοστος παραπλησιο της οπτικης...(με τα συν και τα πλην που εχει το ασυρματο).... γενικα πρεπει να υπαρχουν περισσοτερες επιλογες για τον καταναλωτη...

    καποιος που θελει ενα backup στην οπτικη του θα του φτανει μια εξτρα σιμ απο πακετο με ταχυτητα 100 η 200 για την σπανια εκεινη περιπτωση που κοπει η οπτικη με πολυ φτηνο κοστος που ετσι ειναι και το σωστο.
    Ομοιως καποιος που θελει ιντερνετ για καμερες σε ενα εξοχικο που δεν υπαρχει οπτικη και το vdsl δινει αστεια νουμερα, θα μπορει με ενα λογικο κοστος να εχει προσβαση μεσω 5g, με ταχυτητες 100 η 200, δεν χρειαζονται παραπανω...

    Αυτος που θελει να κατεβαζει ταινιες με full speed 24/7 και δεν θελει οπτικη ινα ας πληρωσει το αναλογο κοστος σε 5g.

    Αυτο που θελω να πω ειναι το ΠΡΟΙΟΝ 5G δεν ειναι ON or OFF, ALL or NOTHING. Πρεπει να γινουν διαστρωματωσεις ωστε να πληρουνται οι αναγκες των καταναλωτων.... οι τωρινες διαστρωματωσεις με βασει τον ογκο ειναι απλα αστειες....και θα οδηγησουν τον κοσμο στο μικροτερο προιον...

    Αυτα που λεω ειναι καθαρα απο οικονομοτεχνικης πλευρας αναλυση, δεν ειναι ουτε τι θελω εγω ουτε τεχνικα αν ειναι το καλυτερο η οχι... να δουμε αν οι μανατζαρεοι εχουν κουκουτσι μυαλο...
    Μαζί σου, να γίνουν διαστρωματωσεις όπως σε άλλα πράγματα πχ τα τέλη κυκλοφορίας και άλλοι φόροι. Κάποιος που είναι όλη μέρα στο δρόμο σε σχέση με κάποιον που είναι κάθε 15 ημέρες, κάνουν ίδιες φθορες στη δημόσια περιουσία? Όχι φυσικά.
    Όλοι πληρώνουν το ίδιο και το σύστημα αυτορυθμίζεται γιατί κάποιοι το έχουν για να το έχουν όπως εγώ και κάποιοι το λειώνουν. Η μέση τιμή είναι αστεία φυσικά για την Cosmote και την κάθε Cosmote.
    Αλλά όπως είπα συμφωνώ γιατί η αναλογικοτητα είναι πιο τίμια σε όλους τους τομείς της ζωής.

Σελ. 308 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 288298303306307308309310313318328 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας