Σελ. 258 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 238248253256257258259260263268278 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.856-3.870 από 5024
  1. #3856
    Εγγραφή
    05-06-2017
    Μηνύματα
    1.077
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    Η Cosmote ποτέ δεν έκανε μάρκετινγκ για τις extra SIM, χρόνια υπήρχαν για άλλους σκοπούς (GPS Tracker,Mi-Fi,Smart Watch). Και εγώ έχω Gigamax 20GB και για επαγγελματική χρήση πάνω σε φορτηγό με Mi-Fi για ηλεκτρονική τιμολόγηση και τα +3€ είναι οτι καλύτερο υπάρχει για αυτή την εξυπηρέτηση, απο το να έχω ξεχωριστό συμβόλαιο (στην Vodafone την είχα τσάμπα, αλλά μου ήταν άχρηστη γιατί σε δύσκολες περιοχές δεν υπήρχε σήμα). Σίγουρα θα πείτε οτι είμαι ευνοημένος επειδή έχω FTTH σπίτι, αλλά αν δεν με ένοιαζαν τα λεφτα και είχα πραγματική ανάγκη την ταχύτητα του ίντερνετ δεν θα με ένοιαζε να δώσω τα +3€, αλλά θα προτιμούσα να έχω ξεχωριστό συμβόλαιο κινητής για το σπίτι αποκλειστικά για το 5G. Ιδίως αν είχα αγοράσει εξοπλισμό 500€ για ολόκληρο 5G σύστημα, το πάγιο των 40€~ δεν θα ήταν πρόβλημα αν επρόκειτο για πραγματική ανάγκη, το τονίζω.

    Απλά είχαμε βολευτεί με τα +3€ και βάζαμε παντού τις κάρτες, ήταν θέμα χρόνου να υπάρχει αναπροσαρμογή στους όρους γιατί το δίκτυο θα κρέμαγε, που είχε ήδη κρεμάσει σε αρκετές περιοχές.
    Scuderia Ferrari

  2. #3857
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Usr 9108,Linksys wag200
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήδη οι όροι παροχής υπηρεσιών για τα προγράμματα Gigamax έχουν αλλάξει από 13/02 και αποκλείουν την παροχή Extra SIM.
    Κάτι που προς το παρόν, αφορά τις νέες συνδέσεις.

    Επίσης, η παροχή extra SIM ισοδυναμεί με σύνδεση αορίστου, πιθανώς η απόσυρση είτε η αλλαγή των όρων παροχής τους
    να θεωρηθεί ότι δεν επηρεάζει την κύρια σύνδεση. Αυτό σε κάθε περίπτωση εκτιμώ ότι θα διαλευκανθεί με παρέμβαση του Συνηγόρου του Καταναλωτή κ.α.

    Ελπίζω να μη φτάσουμε να έχουμε εγκλωβισμένους πελάτες σε ακριβά συμβόλαια με μια κολοβή υπηρεσία (π.χ. cap 400GB).

    Η εκτίμησή μου για την εικόνα από το Μάρτιο - μετά το λανσάρισμα 5G+:

    α) Νέα προγράμματα mobile internet 4G/5G με υψηλά cap (σήμερα δίνουν 31€ τα 60GB...)
    β) Αναβάθμιση προγραμμάτων Double play SIM & Speedbooster με υψηλότερες ταχύτητες και cap
    γ) Επαναφορά extra sim με χαμηλό cap ή/και υψηλότερο πάγιο - αποφυγή κανιβαλισμού με τα α & β

    Η μόνη value λύση που διαβλέπω για τους die hard οπαδούς της πράσινης είναι τα Gigamax family (2+ συνδέσεις) και χρήση μιας κύριας σύνδεσης όπως οι παλαιές extra SIM.
    Αναλόγως τις προσφορές που τρέχουν κατά καιρούς μπορεί να βγει ~17€/σύνδεση, που μάλλον είναι και το fair value βλέπoντας τον ανταγωνισμό. Ας πάρουν φωτιά οι φορητότητες...
    συγνωμη επειδη δεν το καταλαβα τι εννοεις για τις νεες συνδεσεις ? αφου δεν δινουν καρτα σε υπαρχων συμβολαιο. αρα ειναι και για τα παλια συμβολαια

  3. #3858
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bebakos11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη επειδη δεν το καταλαβα τι εννοεις για τις νεες συνδεσεις ? αφου δεν δινουν καρτα σε υπαρχων συμβολαιο. αρα ειναι και για τα παλια συμβολαια
    Μια γενική διατύπωση είναι ότι έχει παγώσει η έκδοση νέων extra SIM για όλους. Προς το παρόν, όσοι είχαν τέτοια παροχή τη διατηρούν.

    Βέβαια το συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου ως παλαιός κάτοχος, αναφέρει ότι έχω δικαίωμα έκδοσης ως 4 καρτών extra SIM...

  4. #3859
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια γενική διατύπωση είναι ότι έχει παγώσει η έκδοση νέων extra SIM για όλους. Προς το παρόν, όσοι είχαν τέτοια παροχή τη διατηρούν.

    Βέβαια το συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου ως παλαιός κάτοχος, αναφέρει ότι έχω δικαίωμα έκδοσης ως 4 καρτών extra SIM...
    Που ακριβώς το γράφει στο συμβόλαιο αυτό; Για να μη ψάχνω όλες τις σελίδες...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #3860
    Εγγραφή
    27-05-2005
    Περιοχή
    Χαλάνδρι & Αίγιο
    Μηνύματα
    126
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    80000/10000
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    ZTE H168N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που ακριβώς το γράφει στο συμβόλαιο αυτό; Για να μη ψάχνω όλες τις σελίδες...
    Θα ανατρέξεις στους ειδικούς όρους.

    1.1 Ενεργοποίηση Sharing μεταξύ κύριας σύνδεσης ή Σύνδεσης mobile Internet και σύνδεσης Extra Sim

    1.1.3 Ο συνδρομητής μπορεί να συνδέσει με ένα Πρόγραμμα έως τέσσερις συνδέσεις Extra SIM.

  6. #3861
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν φτάνει για σπίτι με τίποτα... εγώ φτάνω τα 3-4ΤΒ το μήνα μόνο επειδή βλέπω από kodi/stremio κάθε βράδυ κάνα 2 επεισόδια από κάποια σειρά ή καμιά ταινία.
    Είναι λίγο ανεπίκαιρο μια και έχει προχωρήσει η συζήτηση, αλλά δεν πρότεινα 1TB ως "σωστό" νούμερο, απλά είπα ότι είναι πιο ρεαλιστικό από τα 100TB (ήταν τα δύο νούμερα που είχαν αναφερθεί ήδη στη συζήτηση).
    Στην πράξη βλέπουμε ότι ακόμα και power users μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες τους με μονοψήφια TB.

  7. #3862
    Εγγραφή
    09-06-2007
    Περιοχή
    ΠΕΛΛΑ ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    12.684
    Downloads
    15
    Uploads
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    COSMOTE VDSL2
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Router
    H1600
    Path Level
    Fastpath
    https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...SIM/-/N-xtseay

    Αυτά υπήρχαν;

    400GB cap + 15Mbps

    Έλα Αλέκο...
    Το δικαίωμά σου να μιλάς δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μου να σε πάρω στα σοβαρά.

  8. #3863
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο ανεπίκαιρο μια και έχει προχωρήσει η συζήτηση, αλλά δεν πρότεινα 1TB ως "σωστό" νούμερο, απλά είπα ότι είναι πιο ρεαλιστικό από τα 100TB (ήταν τα δύο νούμερα που είχαν αναφερθεί ήδη στη συζήτηση).
    Στην πράξη βλέπουμε ότι ακόμα και power users μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες τους με μονοψήφια TB.
    Καλά ναι και εμένα μου φτάνει το 1ΤΒ αν προσέξω δεν το συζητάμε από εκεί και πέρα αυτοί έχουν την πίτα και το μαχαίρι οπότε ας κάνουν αυτό που πιστεύουν και όλοι κρίνουμε ανάλογα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #3864
    Εγγραφή
    17-11-2005
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    cyta
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ
    Router
    Usr 9108,Linksys wag200
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ApanCure Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ανατρέξεις στους ειδικούς όρους.

    1.1 Ενεργοποίηση Sharing μεταξύ κύριας σύνδεσης ή Σύνδεσης mobile Internet και σύνδεσης Extra Sim

    1.1.3 Ο συνδρομητής μπορεί να συνδέσει με ένα Πρόγραμμα έως τέσσερις συνδέσεις Extra SIM.
    αυτο εννοω .αν δεν μας δωσει το δικαιωμα να βγαλουμε εως 4 καρτες οσοι δεν βγαλαμε τοτε το ακυρωνει το προγραμμα και μπορεις να ζητησεις διακοπη αν καταλαβαινω σωστα. Εκτος και αν το φτιαξει ετσι ωστε να ειναι ασυμφορο οποτε ουτε να διακοψεις μπορεις ουτε συμφερει να βγαλεις

  10. #3865
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούριος στην ομάδα. Εφατσα εδώ αναζητώντας λύση για ένα πρόβλημα που έχω.
    πρόσφατα ανανέωσα το συμβόλαιο μου με τη cosmote και πήγα στα 32 ευρώ unlimited όλα στο κινητό και +3 ευρώ μια εξτρα καρτα sim για να τη βάλω σε router.
    Σήμερα παρέλαβα το καινούριο router, έβαλα τη δευτερη κάρτα αλλά ενώ μου δείχνει οτι αναγνωρίζει το δίκτυο της cosmote και οτι πιάνει 4G, δεν έχω internet.
    Το router που αγόρασα είναι το OPPO Cpe T1. Πριν βιαστείτε να με κρίνεται να σας πω οτι έγινε μπέρδεμα με τον Γερμανό και τελικά καταλήξαμε σε αυτό μέσω σκρουτζ.
    Μιας και δεν είχα ιντερνετ έβγαλα τη κάρτα σιμ και τη δοκίμασα σε κινητή συσκευή. Εκεί το ιντερνετ δούλευε κανονικά. Αλλά στο ρουτερ τπτ. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
    Σας ευχαριστώ

  11. #3866
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από woart Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούριος στην ομάδα. Εφατσα εδώ αναζητώντας λύση για ένα πρόβλημα που έχω.
    πρόσφατα ανανέωσα το συμβόλαιο μου με τη cosmote και πήγα στα 32 ευρώ unlimited όλα στο κινητό και +3 ευρώ μια εξτρα καρτα sim για να τη βάλω σε router.
    Σήμερα παρέλαβα το καινούριο router, έβαλα τη δευτερη κάρτα αλλά ενώ μου δείχνει οτι αναγνωρίζει το δίκτυο της cosmote και οτι πιάνει 4G, δεν έχω internet.
    Το router που αγόρασα είναι το OPPO Cpe T1. Πριν βιαστείτε να με κρίνεται να σας πω οτι έγινε μπέρδεμα με τον Γερμανό και τελικά καταλήξαμε σε αυτό μέσω σκρουτζ.
    Μιας και δεν είχα ιντερνετ έβγαλα τη κάρτα σιμ και τη δοκίμασα σε κινητή συσκευή. Εκεί το ιντερνετ δούλευε κανονικά. Αλλά στο ρουτερ τπτ. Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
    Σας ευχαριστώ
    Δεν νομίζω ότι το έχει πάρει κανένας μας το συγκεκριμένο ρούτερ αλλά τα βασικά είναι για μένα

    1. Η κάρτα έχει pin? αν ναι, το έχει δηλώσει κανονικά μέσα του? συνήθως σε τέτοιες κάρτες τις βάζουμε πρώτα σε ένα κινητό και βγάζουμε το pin οπότε αυτή η ρύθμιση να μην χρειάζεται.
    2. το Apn είναι δηλωμένο? πρέπει στις ρυθμίσεις σύνδεσης που έχει το APN να λέει μέσα internet για apn στην cosmote

    Τέλος εφόσον θα έχεις ίντερνετ, καλό είναι από ένα κινητό να βάλεις την κάρτα εκεί και να στείλεις μήνυμα στο 1333 με τη λέξη 5G μέσα και να δεις πως συνδέεται στο δίκτυο 5G. Μετά βάλε την κάρτα πάλι στο OPPO και θα είσαι ΟΚ.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #3867
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
    1.Η κάρτα δεν έχει PIN, έχει αφαιρεθεί και το δεν μου ζήτησε όταν το ξαναέβαλα στη συσκευή.
    2. Το APN είναι ενεργοποιημένο by default με settings
    a.Name or Profile : auto
    b.APN: /
    c.MCC: 202
    d.MNC:01
    e.APN Type: Default
    f.Auth Type: Auto
    Αν παω να φτιάξω καινούριο είναι όλα strings για να τα γεμίσω εκτός απο το Authentication που έχει επιλογή PAP , CHAP and Auto

  13. #3868
    Εγγραφή
    24-04-2018
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Μιλησα πριν λιγο στο chat με την cosmote και μου ειπε οτι για εμας που ειδη εχουμε εξτρα σιμ δεν υπαρχει καμια αλλαγη

  14. #3869
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.180
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από woart Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
    1.Η κάρτα δεν έχει PIN, έχει αφαιρεθεί και το δεν μου ζήτησε όταν το ξαναέβαλα στη συσκευή.
    2. Το APN είναι ενεργοποιημένο by default με settings
    a.Name or Profile : auto
    b.APN: /
    c.MCC: 202
    d.MNC:01
    e.APN Type: Default
    f.Auth Type: Auto
    Αν παω να φτιάξω καινούριο είναι όλα strings για να τα γεμίσω εκτός απο το Authentication που έχει επιλογή PAP , CHAP and Auto
    στο b.APN: από / πρέπει να το κάνεις internet
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #3870
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lampisdan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλησα πριν λιγο στο chat με την cosmote και μου ειπε οτι για εμας που ειδη εχουμε εξτρα σιμ δεν υπαρχει καμια αλλαγη
    Καμιά αλλαγή ακόμα..... Για να δούμε τους επόμενους μήνες....
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 258 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 238248253256257258259260263268278 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας