Σελ. 259 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 239249254257258259260261264269279 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.871-3.885 από 5024
  1. #3871
    Εγγραφή
    15-02-2024
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Δούλεψε! ευχαριστώ πολύ!

  2. #3872
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    259
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Να πω κι εγω την αποψη μου καθως λεει ο καθενας εδω τη δικη του.
    Το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι ο,τι καλυτερο ειχα ποτέ εγώ και πολλοί άλλοι. 25 χρονια συνδρομητης διάφορων εταιρειων πρώτη φορά έδινα τα χρήματα με χαρά και ήμουν ικανοποιημένος απο την υπηρεσία. Και ακόμη ειμαι , διότι προσφατα ανανέωσα με 2 ευρώ πιο πάνω για άλλα 2 χρόνια.

    Το ίδιο παράπονο που εχουν πολλοι τωρα το ειχα οταν επαθα το ιδιο με την Vodafone πριν 2 χρονια που επίσης έκοψε τις 4 καρτες και έμεινε στην μια εξτρα. Τοτε έσπασα το καινουργιο -τοτε- συμβολαιο με τους κοκκινους , πληρωνοντας τσιμπημενη ρητρα , για να ερθω στην κοσμοτε με πιο ακριβη τιμη αλλα με τις 4 καρτες που χρειαζομουν για να κανω την δουλεια μου. Συνολικα δινουμε τα ιδια χρηματα που εδινα πριν τα εν λογω προγραμματα , αλλα σε εναν παροχο (ποτε δεν ημουν συνδρομητης συμβολαιου σε κινητο ) και όλα στην κοσμοτε. Ποτε δεν θα εδινα 30αρια και 40αρια για 200GB και μπουρδες. Αυτα ειναι ξεπερασμενα για ολους εμας , και κανουν μονο για κανεναν παππου που εχει μονο καρτοκινητο και δεν καταναλωνει βιντεο. Προφανως οι εταιριες τα εχουν αυτα οχι για γενικη χρηση αλλα επειδη βγαζουν εξτραδακια απο αδαεις.

    Νομιζω πως οταν βγηκαν οι εξτρα σιμ δεν υπηρχαν οι συνθηκες που υπαρχουν τα τελευταια χρονια. Αφ'ενος δεν ηταν τοσο γρηγορες οι ταχυτητες των δικτυων , αφετερου δεν ηταν προσιτα τα προγραμματα απεριοριστων , και δεν ηταν καθολου μα καθολου δημοφιλης λυσεις τυπου μονιμο mobile internet. Εδω η ιδια η κοσμοτε χρησιμοποιουσε το booster για να κανει αξιοπρεπη μια αργη adsl που ηταν για κλαματα.
    Οποτε αυτο δεν το προεβλεψε το τμημα μαρκετινγκ οτι μετα απο χ χρονια αυτο που τωρα ειναι εξτραδακια (3ευρακια για οσους βαριουνται να αλλαζουν σιμ σε συσκευες) καποια στιγμη θα εχει την δυνατοτητα να ανταγωνιστει και να αντικαταστησει μια μονιμη συνδεση.
    Ετσι λοιπον , αυτο που καποτε ηταν πολυτελεια , αργοτερα εγινε VFM , και αρχισε να ριχνει τον τζιρο .
    Οι εταιρειες δεν εχουν ουτε προβλημα με το bandwith ουτε τιποτα. Νουμερα ειναι ολα . Δεν ειναι καρτελ. Το καρτελ δεν εχει ανταγωνισμο , σβηνει τον ανταγωνισμο. Εδω υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ τους και ειναι θετικο για ολους.
    Εννοειται πως οσοι θελανε να πανε με 50€ στο gigamax για 4 σπιτια τωρα δεν θα μπορουν να το κανουν με συμβολαιο διετιας. Μπορουν να το κανουν με τα ιδια χρηματα με FROG προπληρωμενο ιντερνετ για εναν χρονο και βλεπουν. Ιδιο δικτυο ιδιες ταχυτητες , και χρονος ομιλιας μεσα. Οτι αλλαζει ελαφρως το VFM οσον αφορα τις κλησεις και τη χρηση στο εξωτερικο οκ. Η ουσια ειναι η ιδια. Το γρηγορο και φτηνο ιντερνετ ηρθε για να μεινει.
    Οσοι το ψαχνουμε θα βρισκουμε σχετικα οικονομικες λυσεις , οσοι τους φαινονται κινεζικα τα τζιτζιμπλικια και η τεχνολογια θα παιρνουν οτι τους πασαρουν. 24αρες γραμμες και χρονο ομιλιας στα σταθερα με 30€ το μηνα.

    Μην λυπαστε οσους πηραν ακριβο εξοπλισμο γιατι τον εχουν και θα τον αξιοποιησουν και δεν θα παει καθολου μα καθολου χαμενος.

  3. #3873
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Σημερα μίλησα και εγω με το εμπορικό κομμάτι της Cosmote και μου ειπαν οτι εχουν ενημερωθει απο προχθες οτι σε υφισταμενους συνδρομητες δεν θα κοπει η extra sim και δεν θα αλλαξει κάτι. Σε περιπτωση που χρειαστει μελλοντικα να γινει ανανεωση του συμβολαιου οι υφισταμενοι πελατες θα διατηρησουν να τις εχουν.

  4. #3874
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εταιρειες δεν εχουν ουτε προβλημα με το bandwith ουτε τιποτα. Νουμερα ειναι ολα . Δεν ειναι καρτελ. Το καρτελ δεν εχει ανταγωνισμο , σβηνει τον ανταγωνισμο. Εδω υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ τους και ειναι θετικο για ολους.
    Μη δουλευόμαστε και μεταξύ μας. Ο ορισμός του καρτέλ είναι οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών.

    A cartel is an organization created from a formal agreement between a group of producers of a good or service to control supply or to regulate or manipulate prices.

    A collection of independent businesses or countries that act together like a single producer, cartel members may agree on prices, total industry output, market shares, allocation of customers, allocation of territories, bid-rigging, and the division of profits.

  5. #3875
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν και πελάτες σαν κι εμένα που έχω 3 έχτρα σιμ και συνολικά για ένα μήνα έχω σε όλες μαζί με την κυρία κάρτα κατανάλωση 14gb. Όλα καλά όλα ωραία αλλά δυστυχώς με την κίνηση κάποιων tb μήνα σε πελάτες με extra sim θα συνέβαινε και αυτό.

  6. #3876
    Εγγραφή
    19-09-2003
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.082
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    εξτρα σιμ;;
    σε ανανεωση - αναβαθμιση συμβολαιου δινουν;;
    σε νεους πελατες;;
    σε παλιους που εχουν ηδη;;

  7. #3877
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akaloith Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξτρα σιμ;;
    σε ανανεωση - αναβαθμιση συμβολαιου δινουν;;
    σε νεους πελατες;;
    σε παλιους που εχουν ηδη;;
    απαντήθηκαν όλα αυτά στις προηγούμενες σελίδες.
    μη συζητάμε συνέχεια τα ίδια.
    εαν σε ενδιαφέρει, διάβασε τα προηγούμενα μηνύματα.
    εαν δεν καλυφθείς, ούτως ή άλλως σημασία έχει η επίσημη απάντηση που θα πάρεις από την εταιρία.
    Και αποφάσισε σε ποιά κατηγορία πελάτη ανήκεις, γιατί δεν μπορεί να ανήκεις και στις 3 που προανέφερες.

  8. #3878
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.197
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asteroulis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πω κι εγω την αποψη μου καθως λεει ο καθενας εδω τη δικη του.
    Το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι ο,τι καλυτερο ειχα ποτέ εγώ και πολλοί άλλοι. 25 χρονια συνδρομητης διάφορων εταιρειων πρώτη φορά έδινα τα χρήματα με χαρά και ήμουν ικανοποιημένος απο την υπηρεσία. Και ακόμη ειμαι , διότι προσφατα ανανέωσα με 2 ευρώ πιο πάνω για άλλα 2 χρόνια.

    Το ίδιο παράπονο που εχουν πολλοι τωρα το ειχα οταν επαθα το ιδιο με την Vodafone πριν 2 χρονια που επίσης έκοψε τις 4 καρτες και έμεινε στην μια εξτρα. Τοτε έσπασα το καινουργιο -τοτε- συμβολαιο με τους κοκκινους , πληρωνοντας τσιμπημενη ρητρα , για να ερθω στην κοσμοτε με πιο ακριβη τιμη αλλα με τις 4 καρτες που χρειαζομουν για να κανω την δουλεια μου. Συνολικα δινουμε τα ιδια χρηματα που εδινα πριν τα εν λογω προγραμματα , αλλα σε εναν παροχο (ποτε δεν ημουν συνδρομητης συμβολαιου σε κινητο ) και όλα στην κοσμοτε. Ποτε δεν θα εδινα 30αρια και 40αρια για 200GB και μπουρδες. Αυτα ειναι ξεπερασμενα για ολους εμας , και κανουν μονο για κανεναν παππου που εχει μονο καρτοκινητο και δεν καταναλωνει βιντεο. Προφανως οι εταιριες τα εχουν αυτα οχι για γενικη χρηση αλλα επειδη βγαζουν εξτραδακια απο αδαεις.

    Νομιζω πως οταν βγηκαν οι εξτρα σιμ δεν υπηρχαν οι συνθηκες που υπαρχουν τα τελευταια χρονια. Αφ'ενος δεν ηταν τοσο γρηγορες οι ταχυτητες των δικτυων , αφετερου δεν ηταν προσιτα τα προγραμματα απεριοριστων , και δεν ηταν καθολου μα καθολου δημοφιλης λυσεις τυπου μονιμο mobile internet. Εδω η ιδια η κοσμοτε χρησιμοποιουσε το booster για να κανει αξιοπρεπη μια αργη adsl που ηταν για κλαματα.
    Οποτε αυτο δεν το προεβλεψε το τμημα μαρκετινγκ οτι μετα απο χ χρονια αυτο που τωρα ειναι εξτραδακια (3ευρακια για οσους βαριουνται να αλλαζουν σιμ σε συσκευες) καποια στιγμη θα εχει την δυνατοτητα να ανταγωνιστει και να αντικαταστησει μια μονιμη συνδεση.
    Ετσι λοιπον , αυτο που καποτε ηταν πολυτελεια , αργοτερα εγινε VFM , και αρχισε να ριχνει τον τζιρο .
    Οι εταιρειες δεν εχουν ουτε προβλημα με το bandwith ουτε τιποτα. Νουμερα ειναι ολα . Δεν ειναι καρτελ. Το καρτελ δεν εχει ανταγωνισμο , σβηνει τον ανταγωνισμο. Εδω υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ τους και ειναι θετικο για ολους.
    Εννοειται πως οσοι θελανε να πανε με 50€ στο gigamax για 4 σπιτια τωρα δεν θα μπορουν να το κανουν με συμβολαιο διετιας. Μπορουν να το κανουν με τα ιδια χρηματα με FROG προπληρωμενο ιντερνετ για εναν χρονο και βλεπουν. Ιδιο δικτυο ιδιες ταχυτητες , και χρονος ομιλιας μεσα. Οτι αλλαζει ελαφρως το VFM οσον αφορα τις κλησεις και τη χρηση στο εξωτερικο οκ. Η ουσια ειναι η ιδια. Το γρηγορο και φτηνο ιντερνετ ηρθε για να μεινει.
    Οσοι το ψαχνουμε θα βρισκουμε σχετικα οικονομικες λυσεις , οσοι τους φαινονται κινεζικα τα τζιτζιμπλικια και η τεχνολογια θα παιρνουν οτι τους πασαρουν. 24αρες γραμμες και χρονο ομιλιας στα σταθερα με 30€ το μηνα.

    Μην λυπαστε οσους πηραν ακριβο εξοπλισμο γιατι τον εχουν και θα τον αξιοποιησουν και δεν θα παει καθολου μα καθολου χαμενος.
    Εγώ από την αρχή πριν 2+ χρόνια ήμουν πάνω από 100mbit. Μάλιστα όταν πήρα το CPE Pro2 τις πρώτες εβδομάδες μου φαινόταν λίγη η ταχύτητα γιατί κάποιες φορές έπεφτε στα 100mbit και είχα μιλήσει τουλάχιστον 3 φορές με Cosmote με 2nd level support και κάναμε διάφορες δοκιμές.
    Ο Μάνος εδώ μέσα που είναι επαρχία, την ίδια εποχή μέχρι σήμερα βαράει gigabit.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #3879
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Και εγώ επαρχία χτυπάω σταθερα πάνω από 100 εκτός τυχών βλαβών

  10. #3880
    Εγγραφή
    01-11-2023
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Εγώ επαρχία έχω 24ρα στην cosmote και τώρα πιάνω 19, δεν μπορώ να βάλω παραπάνω γιατί χαλκός(δεν έχει ούτε 50ρα στην περιοχή μου).Ο τεχνικός όταν πέρασε το καλοκαίρι για να πάρει μετρήσεις είπε ότι είμαι τυχερός και ότι είμαι πάνω από τον ΜΟ της περιοχής. Εγώ τον πίστευα γιατί στην nova έπιανα 13mbps σε φάση που δεν μπορούσα να streamάρω fhd αν έμπαινε κ ο πατέρας μου στο φβ. Ίνα εκεί που είμαι στο βουνό θα έχω το 2050 και αν, 10 σπίτια που είμαστε. Όταν έβαλα 4G Huawei B535-232 έπιασα 200mbps. Πρώτη φορά είδα σε σύνδεση μου τέτοια ταχύτητα (ίσως είμαι κ ο μόνος στο χωριό με τέτοια ταχύτητα). Εκεί έληξε το θέμα για μένα. Έσκασα και άλλα 300€ και έβαλα 5G Αθήνα και τόσους μήνες δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις παρά λίγα σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα και όταν κατεβαίνω χωριό δεν ανησυχώ ότι αν μπω και εγώ στο WiFi, θα μου βάλει τις φωνές ο πατέρας μου γιατί θα βλέπει βάζελο και θα του κάνει buffering.

    Όσο αφορά τα data πραγματικά δεν ξέρω πώς καίτε πολύ πάνω από 1TB. Με 5 κάρτες που έχω, δεν έχω ξεπεράσει το 1Tb. Εκτός αν έχετε και παιδιά και παππούδες που steamάρουν 4k HDR DV στο Kodi όλοι μαζί.

  11. #3881
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lokirulerofhell Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά τα data πραγματικά δεν ξέρω πώς καίτε πολύ πάνω από 1TB. Με 5 κάρτες που έχω, δεν έχω ξεπεράσει το 1Tb
    και εγώ το ίδιο. Είμαι αρκετά κάτω απο 1tb αλλά δεν θα ήθελα κάποιο "ψυχολογικό" όριο μελλοντικά απο κοτε πχ 2-5-15tb.. Παντως ρε σεις πρόσφατα κατήργησε το όριο των 100tb και το έκανε true unlimited. Το κόστος ίσως αλλάξει μονο της extra sim
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xristostsilis : 15-02-24 στις 19:29.

  12. #3882
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ το ίδιο. Είμαι αρκετά κάτω απο 1tb αλλά δεν θα ήθελα κάποιο "ψυχολογικό" όριο μελλοντικά απο κοτε πχ 2-5-15tb.. Παντως ρε σεις πρόσφατα κατήργησε το όριο των 100tb και το έκανε true unlimited. Το κόστος ίσως αλλάξει της extra sim
    Από τη στιγμή που ξεπήδησαν προγράμματα με "όριο ορθής χρήσης" 400GB και μετά περιορισμό στα 15Mbps, τα πραγματικά απεριόριστα τίθενται σε αμφιβολία.

  13. #3883
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που ξεπήδησαν προγράμματα με "όριο ορθής χρήσης" 400GB και μετά περιορισμό στα 15Mbps, τα πραγματικά απεριόριστα τίθενται σε αμφιβολία.
    τι να πω τότε... τόσο πολύ δεν άντεχε το δίκτυο; Μια χαρά εμπειρία χρήσης είχα παντού με cosmote ακόμα και Ηπειρο που είχα πάει καλοκαίρι με το ρουτερ μαζι.. Ισως απλά κοιτάνε για άλλη μια πηγή εσόδων.

    - - - Updated - - -

    Στατιστικά πάντως εξωτερικό θυμάμαι κάποτε Αμερική την Tmobile ή ATT που είχαν βγάλει πραγματικά απεριόριστα και τα έκοψαν κακήν κακώς. Αυτά εποχές 4G-LTE. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει έξω με 5G πάντως έχω δει αρκετές να βγάζουν έτοιμο πακέτο με κάρτα και ρούτερ μαζι

  14. #3884
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xristostsilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι να πω τότε... τόσο πολύ δεν άντεχε το δίκτυο; Μια χαρά εμπειρία χρήσης είχα παντού με cosmote ακόμα και Ηπειρο που είχα πάει καλοκαίρι με το ρουτερ μαζι.. Ισως απλά κοιτάνε για άλλη μια πηγή εσόδων.

    - - - Updated - - -

    Στατιστικά πάντως εξωτερικό θυμάμαι κάποτε Αμερική την Tmobile ή ATT που είχαν βγάλει πραγματικά απεριόριστα και τα έκοψαν κακήν κακώς. Αυτά εποχές 4G-LTE. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει έξω με 5G πάντως έχω δει αρκετές να βγάζουν έτοιμο πακέτο με κάρτα και ρούτερ μαζι
    Σίγουρα θα έχει την πρόσθετη παρενέργεια ότι θα "ρυθμίσει" τη χρήση του δικτύου, αλλά θεωρώ ότι η βασική επιδίωξη ήταν εμπορική, όχι τεχνική.

  15. #3885
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    https://www.t-mobile.com/home-internet

    Βρήκα μια λύση που παίζει έξω.

Σελ. 259 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 239249254257258259260261264269279 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας