Σελ. 152 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 132142147150151152153154157162172 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.266-2.280 από 5024
  1. #2266
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Αντιγραφή από Weekly Telecom newsletter της Infocom.gr

    Slow 5G
    Ήδη το γνωρίζαμε, αλλά ήρθε τώρα και η Ookla να το πιστοποιήσει, ανακοινώνοντας τα ευρήματα της, σχετικά με την ταχύτητα του 5G στα δίκτυα παγκοσμίως.
    Αυτό που διαπίστωσε ήταν τεράστιες ανισορροπίες με δυσθεώρητες διαφορές.
    Από τη μία πλευρά βλέπουμε ταχύτητα κοντά στα 2 Gbps στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, το Καταρ και την Κορέα, ενώ από την άλλη κάτω από τα 20 Mbps στη Νορβηγία, τις ΗΠΑ, την Ιαπωνία, τη Γερμανία και την Ισπανία.
    Η διακύμανση αυτή έχει ως κύρια αιτία το γεγονός ότι ελάχιστα δίκτυα ήταν έτοιμα να επενδύσουν τεράστια ποσά για να αντικαταστήσουν πλήρως της υποδομές τους σε 5G, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν υπάρχουν killer applications για να φέρουν αύξηση των εξόδων και απόσβεση του κόστους αρχικής εγκατάστασης.
    Έτσι, βλέπουμε 5G υλοποιήσεις που βασίζονται σε κορμό δικτύου τεχνολογίας 4G, ακόμα και εντός του ίδιου παρόχου.
    Η Ookla, ανακοινώνοντας τα αποτελέσματα των μετρήσεων της, σημειώνει τα εξής: «Βάσει του marketing γύρω από το 5G, οι καταναλωτές οδηγούνται να περιμένουν μία μεγάλη αλλαγή στην απόδοση. Ωστόσο, με το 5G να λειτουργεί σε μεγαλύτερο εύρος ζωνών φάσματος από τις προηγούμενες γενιές, συμπεριλαμβανομένου του φάσματος υψηλής συχνότητας που έχει σχετικά φτωχότερη διάδοση, είναι κατανοητό ότι η απόδοση του 5G θα ποικίλλει περισσότερο από τις προηγούμενες γενιές δικτύων κινητής τηλεφωνίας.»
    Ουσιαστικά, με αυτή της τη διαπίστωση, επισημαίνει ότι το λανσάρισμα του 5G έγινε εσπευσμένα, για λόγους κυρίως marketing και προσαρμογής στον ανταγωνισμό.
    Είχαμε γράψει σε προηγούμενο Weekly Telecom, παρουσιάζοντας τη μελέτη της ερευνητικής εταιρείας Dell’Oro Group, πως μόλις 39 από τους 200 παρόχους που έχουν λανσάρει το 5G, έχουν προχωρήσει στην ανάπτυξη αυτόνομου δικτύου 5G, χωρίς να βασίζονται στις παλαιότερες υποδομές 4G.
    Άλλωστε και οι ίδιοι οι πάροχοι δεν το κρατούν μυστικό, αφού παραδέχονται ότι απέχουν πολύ από το να εξαντλήσουν τις δυνατότητες του 4G, καθώς ακόμη δεν υπάρχει επαρκής ζήτηση για 5G, δεδομένης της μικρής διείσδυσης του σε χρήσεις και εφαρμογές.
    Συνεπώς, η επένδυση για πλήρη αντικατάσταση του 4G από αυτόνομα δίκτυα 5G, θα ήταν το λιγότερο αντιοικονομική και σίγουρα υψηλού ρίσκου. Αγάλι – αγάλι…

  2. #2267
    Εγγραφή
    19-07-2022
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    270
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Η extrasim της cosmote βαζει ορια ταχυτητας εδω και πολυ καιρο αλλοι λενε τις βλακιουλες τους οτι δεν συμβαινει.

    Μοιρασε το internet με hotspot και απο το iphone και θα δειτε οτι και εκεινο θα δινει χαμηλες ταχυτητες αν ο σταθμος ειναι γεματος

    υπαρχει εδω και πολυ καιρο ατυπος κοφτης αλλα ειπαμε εδω λετε τα δικα σας

  3. #2268
    Εγγραφή
    02-05-2020
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    890
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik Chateau 5G
    Το iPhone θέλει να ανοίγεις την 5ghz μπάντα για να δώσει πάνω από 40mbps στο hotspot και από καλώδιο το lightning έχει υπερβολικά χαμηλές ταχύτητες. Δεν υπάρχει κόφτης. Όπου βλέπετε κόφτη είναι είτε επειδή είναι πιτα το δίκτυο είτε υπάρχει πρόβλημα δρομολόγησης που το προσέχουμε συχνά-πυκνά.

    Και μην λέμε τα ίδια όλη την ώρα, δεν είναι για όλους αυτή η λύση. Ας εστιάσουμε σε πιο ενδιαφέροντα πράγματα όπως στο diy 5g modem που έδειξε το παιδί πιο πάνω.

    Αν βλέπετε κόφτη σε hotspot υπάρχει και το TTL που λέγαμε.

  4. #2269
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Βρήκα συγκεκριμένο μέρος στην Αθήνα που δε δουλεύει με τίποτα το 5G της Cosmote, ούτε σελίδα δεν ανοίγει.. Στην ιερά οδό και Αγίας αννης, εκεί στα πρακτορεία.. Στη viamar που στεγάζεται και το σκρουτζ.... Δουλεύει μόνο το 4G.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα συγκεκριμένο μέρος στην Αθήνα που δε δουλεύει με τίποτα το 5G της Cosmote, ούτε σελίδα δεν ανοίγει.. Στην ιερά οδό και Αγίας αννης, εκεί στα πρακτορεία.. Στη viamar που στεγάζεται και το σκρουτζ.... Δουλεύει μόνο το 4G.

  5. #2270
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DjTony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρήκα συγκεκριμένο μέρος στην Αθήνα που δε δουλεύει με τίποτα το 5G της Cosmote, ούτε σελίδα δεν ανοίγει.. Στην ιερά οδό και Αγίας αννης, εκεί στα πρακτορεία.. Στη viamar που στεγάζεται και το σκρουτζ.... Δουλεύει μόνο το 4G.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα συγκεκριμένο μέρος στην Αθήνα που δε δουλεύει με τίποτα το 5G της Cosmote, ούτε σελίδα δεν ανοίγει.. Στην ιερά οδό και Αγίας αννης, εκεί στα πρακτορεία.. Στη viamar που στεγάζεται και το σκρουτζ.... Δουλεύει μόνο το 4G.
    Εγώ χτες το αντίθετο... Μόνο 2g και δεν είχα ίντερνετ (σε σινεμά μέσα στους Αγίους σε κοπιτιπιτα).
    Βγήκα έξω, κλείδωσα 800mhz και μόνο 5g και ως δια μαγείας είχα 5g με 1 μονάδα έτσι μόλις μπήκα μέσα.
    Μόνο του στα default δεν δέχονταν το άθλιο σήμα του 5g και γύριζε σε 2g. Α ούτε σε 4g μου έπαιζε και ήταν περίεργο.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #2271
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    941
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ χτες το αντίθετο... Μόνο 2g και δεν είχα ίντερνετ (σε σινεμά μέσα στους Αγίους σε κοπιτιπιτα).
    Βγήκα έξω, κλείδωσα 800mhz και μόνο 5g και ως δια μαγείας είχα 5g με 1 μονάδα έτσι μόλις μπήκα μέσα.
    Μόνο του στα default δεν δέχονταν το άθλιο σήμα του 5g και γύριζε σε 2g. Α ούτε σε 4g μου έπαιζε και ήταν περίεργο.
    Εγώ έχω κλειδωμένο 4G/5G δε βλέπω ποτέ 2G αλλά στο συγκεκριμένο σημείο επειδή δουλεύω δεν έχω ίντερνετ, τραγικό ρε γαμωτο...

  7. #2272
    Εγγραφή
    13-08-2014
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosdoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες λίγο αν υπάρχει πίσω από το ρούτερ πλαστικά καπάκια που να δίνουν πρόσβαση σε βύσματα κεραιών.
    Αν ναι τότε είσαι τυχερός και ίσως πλησιάσεις τις ταχύτητες του κινητού.

    Συνημμένο Αρχείο 246049
    https://www.skroutz.gr/s/31562230/Mi...CE%B7-SMA.html


    Ή με λίγο περισσότερο κόστος
    https://www.skroutz.gr/s/15187996/Mi...CE%B7-SMA.html
    Μπα δυστυχως δεν εχει . Καλα εφυγε αυτο το επεστρεψα πισω και πηρα τα λεφτα .
    Ποια ειναι η αποψη σου για το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 ?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από peragialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε 4g το πιο απλό router που πιάνει μεγαλύτερες ταχύτητες και ξέρω είναι το tplink mr600. Ο Γερμανός δεν το έχει άρα αν μπορείς, να το γυρίσεις πίσω και να πάρεις κάτι άλλο και να πάρεις το mr600 από αλλού. Δεν νομίζω ότι θα σου πει κάτι η Cosmote για το mr600 ή ότι θα σου λύσει το πρόβλημα της ταχύτητας για αυτό που έχεις πάρει τώρα. Αν έχεις αξιόπιστο 5G στην περιοχή σου και το αντέχεις οικονομικά πάρε το mu5001 που είναι και αυτό πολύ εύκολο στην διαχείριση. Στον Γερμανό το έχει 299 αλλά στην vodafone 249 € και μην ανησυχείς, δουλεύει μια χαρά.
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ποια ειναι η αποψη σου για το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 ??

  8. #2273
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    259
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantomste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ποια ειναι η αποψη σου για το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 ??
    Και αυτο cat6 ή 7 ειναι. Δεν θα δεις τρομακτικη διαφορά,ομως θα μπορεις να επιλεξεις μπαντες με τριτο πρόγραμμα για να συνδεθεις σε προτιμητέα κεραία, πράγμα σημαντικό. Ψαξε για B818 καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος asteroulis : 22-02-23 στις 21:44.

  9. #2274
    Εγγραφή
    12-12-2013
    Μηνύματα
    1.158
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από phantomste Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα δυστυχως δεν εχει . Καλα εφυγε αυτο το επεστρεψα πισω και πηρα τα λεφτα .
    Ποια ειναι η αποψη σου για το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 ?

    - - - Updated - - -



    Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Ποια ειναι η αποψη σου για το Huawei 4G Router 3 Pro B535-232 ??
    θεωρητικά είναι καλύτερο στα σημεία το Huawei ως LTE cat 7 έχει μέγιστο θεωρητικό upload 100 αντί για 50 Mbps

  10. #2275
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Γενικά τα Huawei, όλα μα όλα τα έχουν σε τρελή εκτίμηση σε όλη την Ευρώπη είτε 4G είτε 5G και πάντα είναι το μέτρο σύγκρισης. Το βλέπω κυρίως Αγγλία που όλοι παίρνουν και δοκιμάζουν ότι βγαίνει στην αγορά αλλά όλοι καταλήγουν στα Huawei.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #2276
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Αισίως εκλεισα 2 χρόνια σημερα με την extra sim στην Mikrotik κεραία μου και εκανα και ανανεωση του συμβολαιου μου για αλλους 24 μηνες στην μιση τιμη που πλήρωνα

  12. #2277
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αισίως εκλεισα 2 χρόνια σημερα με την extra sim στην Mikrotik κεραία μου και εκανα και ανανεωση του συμβολαιου μου για αλλους 24 μηνες στην μιση τιμη που πλήρωνα
    Η αλήθεια είναι ότι πλήρωνες μια υπέρογκη τιμή αν θυμάμαι από προηγούμενο μήνυμά σου...
    Πάλι καλά που η ανανέωση βγήκε συμφέρουσα

  13. #2278
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.938
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι ότι πλήρωνες μια υπέρογκη τιμή αν θυμάμαι από προηγούμενο μήνυμά σου...
    Πάλι καλά που η ανανέωση βγήκε συμφέρουσα
    Ναι ισχυει διότι εδινα 48,47€ μόνο για το δικό μου πρόγραμμα και βάλε και την extra sim αλλά 3€ όποτε έπιανα τα 51,48€.. Πλεον θα είμαι στα 23,78€ τελική τιμή με όλα μέσα.

    Ακόμη στα 2 καρτοκινητά των παιδιών τους έδωσε από 10€ στο καθένα κάθε μήνα θα τους βάζει η COSMOTE για 24 μηνες ( συνολικά 480€ για τους 24 μήνες τα γλίτωσα )

    Στην 24αρα adsl στο σπίτι από 29.14€ μου την πήγαν στα 22.8€ τελική τιμή…
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 2048dsl : 23-02-23 στις 06:16.

  14. #2279
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ισχυει διότι εδινα 48,47€ μόνο για το δικό μου πρόγραμμα και βάλε και την extra sim αλλά 3€ όποτε έπιανα τα 51,48€.. Πλεον θα είμαι στα 23,78€ τελική τιμή με όλα μέσα.

    Ακόμη στα 2 καρτοκινητά των παιδιών τους έδωσε από 10€ στο καθένα κάθε μήνα θα τους βάζει η COSMOTE για 24 μηνες ( συνολικά 480€ για τους 24 μήνες τα γλίτωσα )

    Στην 24αρα adsl στο σπίτι από 29.14€ μου την πήγαν στα 22.8€ τελική τιμή…
    Αυτήν με άλλα 5€ την έκανες 100άρα VDSL ... εκτός αν δεν υπάρχει εκεί VDSL..
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  15. #2280
    Εγγραφή
    03-02-2013
    Περιοχή
    Κατερινη
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    465
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220000/21998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Smart3
    SNR / Attn
    17.3(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με δύο κάρτες οκ,( extra sim για ίντερνετ στο σπίτι) και η άλλη στο κινητό για απεριόριστα ομιλίας Ε.Ε κτλ. Εάν θελήσουμε 3 αριθμό (2η extra sim) μπορούμε να ενσωματώσουμε και εκεί λεπτά? Όχι απαραίτητα απεριόριστα.Η αναγκαστικά πάμε σε family? Η extra sim ( ίντερνετ για το σπίτι) έχει όριο στη ταχύτητα? Ευχαριστώ

Σελ. 152 από 335 ΠρώτηΠρώτη ... 132142147150151152153154157162172 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας